Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?

Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?
Wypłata należy się każdemu pracownikowi. By ten ją otrzymał, niezbędne jest przelanie odpowiedniej k...

Trudno ukrywać, że głównym powodem, dla którego pracownicy decydują się na podjęcie pracy jest wynagrodzenie. To powinno być na tyle wysokie, by umożliwić pracownikowi i jego rodzinie utrzymanie się przez cały miesiąc. Tyle teorii, bo w praktyce bywa różnie. Ci, którzy pracują doskonale wiedzą, że wysokość wynagrodzenia może być uzależniona od wielu czynników. O ile bowiem podstawa należy się każdemu, o tyle wysokość wynagrodzenia różnicowana może być przez m.in. aktywną sprzedaż, premie czy nadgodziny.
Ponieważ wynagrodzenie jest ściśle związane z wykonywaniem pracy, szczegółowe informacje na temat warunków jego wypłaty można znaleźć w Kodeksie pracy. Choć ten obowiązuje wyłącznie tych pracodawców, którzy zatrudniają w oparciu o umowę o pracę, to jednak znacząca większość podmiotów przyjmujących do pracy zwraca uwagę na to, by w podpisanej umowie znalazły się odpowiednie zapisy na temat wynagrodzenia.


Co w Kodeksie pracy?

W Kodeksie pracy na temat wynagrodzenia znajdują się podstawowe informacje. Każdy pracodawca, który przyjmuje pracownika do pracy (zatrudnia na podstawie umowy o pracę) ma obowiązek w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy poinformować go na piśmie m.in. o częstotliwości wynagrodzenia za pracę. Najczęściej pracodawcy decydują się na wypłatę wynagrodzenia pod koniec miesiąca lub do 10. dnia następnego miesiąca.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Fakt, że ustawodawca wymaga, by pracodawca przekazał informacje na temat wypłaty wynagrodzenia jest zabezpieczeniem dla pracownika, który dokładnie wie, kiedy zostanie mu wypłacona pensja. To ułatwia jej zagospodarowanie.


Na konto czy do ręki?

Rozwój technologii sprawił, że większość pracowników posiada własny rachunek bankowy. Taki znacząco ułatwia np. robienie opłat, jest nieoceniony również do rozliczeń z bankami czy innymi podmiotami działającymi na rynku. Ci zatrudnieni, którzy posiadają rachunek osobisty, najczęściej zgłaszają chęć przekazywania wynagrodzenia właśnie na niego. Takie rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że eliminuje konieczność samodzielnego odbierania pieniędzy, zapewniając tym samym bezpieczeństwo.

To, czy pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do ręki czy na wskazane konto bankowe zależy od jego przełożonego. Nie zawsze pracodawca musi chcieć rozliczać się ze swoim pracownikiem w formie bezgotówkowej, choć to właśnie ta jest najwygodniejsza z jego punktu widzenia. Warto przy tym dodać, że wciąż funkcjonują zakłady pracy, w których pracownicy mogą odebrać pensję w kasie. Wówczas w wyznaczony dzień tygodnia muszą stawić się w firmie, by upoważniony do tego pracownik wypłacił im wynagrodzenie.


Rozwiązanie, które się opłaca

Zdecydowana większość pracowników doceniła możliwość odebrania wynagrodzenia w formie bezgotówkowej. Takie rozwiązanie sprawdza się i ma wiele zalet. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oszczędność czasu – nie wszyscy pracownicy wykonują powierzone im zadania w siedzibie firmy. Zdarza się, że pracownik świadczy pracę w oddziale lub terenie. W takiej sytuacji wypłata wynagrodzenia do rąk własnych pracownika byłaby sporym problemem.

Na konto czy do ręki? Jak wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?
4
15 głosów

Zobacz inne porady dla pracodawców

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.