Zawody i ich potencjał

Kontroler finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Kontroler finansowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Kontrola stanu majątku przedsiębiorstwa to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi przed jego właścicielami. Coraz częściej decydują się oni zatrudnić profesjonalistę, który będzie zarządzał kapitałem finansowym firmy. Zajmuje się tym kontroler finansowy.

Z artykuły dowiesz się:

 • kim jest kontroler finansowy i co wchodzi w skład jego obowiązków,
 • jakie kompetencje musi posiadać kontroler finansowy,
 • ile zarabiają kontrolerzy finansowi,
 • jakie są perspektywy zawodowe w tej branży?

Kontroler finansowy - na czym polega praca?

Kontroler finansowy sprawuje w firmie pełną opiekę nad szeroko pojętymi finansami przedsiębiorstwa. Z jednej strony musi on ściśle współpracować z działem księgowości, płac czy produkcji, z drugiej strony samodzielnie podejmuje decyzje, dotyczące na przykład pozyskania nowych źródeł finansowania. Dobry specjalista posiadania szeroką wiedzę z zakresu finansów, zarządzania czy szeroko pojętej ekonomii. Zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych wzrasta, zatem osoby, posiadające odpowiednie kompetencje, nie powinny mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku kontrolera finansowego?

 

Specjalista ten jest odpowiedzialny za:

 • kontrolę stanu majątku przedsiębiorstwa,

 • nadzorowanie przeprowadzanych operacji finansowych,
 • przygotowywanie budżetu,
 • kontrola wykonania budżetu,
 • planowanie inwestycji,
 • przygotowywanie raportów finansowych i analiz.

Co istotne, kontroler finansowy nie jest głównym księgowym ani dyrektorem finansowym, lecz pracuje na dokumentacji, jaką dostarcza mu dział odpowiedzialny za rachunkowość firmy.

Cechy dobrego kontrolera finansowego

Dobry kontroler finansowy powinien być osobą dokładną, cierpliwą i umiejącą logicznie myśleć. 

Kompetencje, jakie przydają się do pracy jako kontroler finansowy, to między innymi:

 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • umiejętność podejmowania decyzji ad hock,
 • chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy,
 • umiejętność współpracy z innymi,
 • chęć do pracy z danymi liczbowymi.
Szukasz pracy?

ANALITYK FINANSOWY (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Tarnowo Podgórne
Dodana

Analityk kredytowy /pożyczkowy

Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Plant Controller

Cooper Standard Polska Sp. z o.o. Oddział w Bielsku-Białej

 • Myślenice
Dodana

Młodszy analityk ds. bankowości z niemieckim

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Kraków
Dodana

Kontroler finansowy musi umieć komunikować się z ludźmi, lecz jednocześnie wymagać, aby przestrzegali oni ustalonych terminów czy wytycznych.

kontroler finansowy

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku kontrolera finansowego?

Kontrolerem finansowym może zostać osoba, która ma już pewne doświadczenie w działach, zajmujących się szeroko pojętymi finansami. Zazwyczaj na to stanowisko aplikują osoby, które wcześniej pracowały w księgowości bądź zajmowały się analizą finansową. Bardzo ważna jest znajomość programów ERP oraz dedykowanych dla controllingu, bowiem to właśnie z nimi najczęściej pracują kontrolerzy finansowi. Są to osoby samodzielne, które nie boją się podejmowania nowych wyzwań i trudnych decyzji. Z drugiej strony, praca na stanowisku kontrolera wiąże się z dużą odpowiedzialnością za finanse firmy. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisko kontrolera finansowego?

 

Od kandydatów wymaga się:

 • możliwości podjęcia pracy przed ekranem komputera,
 • dobrego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego,
 • dobrego wzroku,
 • dobrego słuchu.

Ile zarabia kontroler finansowy?

Osoby, które otrzymują pracę na stanowisku kontrolera finansowego, zwykle mają już pewne doświadczenie w branży. Dlatego też ich zarobki kształtują się na stosunkowo wysokim poziomie już od samego początku podjęcia zatrudnienia na tym stanowisku. Wiele zależy tutaj od miejsca zatrudnienia - na najwyższe pensje mogą liczyć mieszkańcy województwa mazowieckiego i małopolskiego, najmniej natomiast zarabia się w województwach łódzkim i podlaskim. Wynika to z faktu, iż w większych miastach znajdują się duże korporacje, oferujące kontrolerom wyższe wynagrodzenia. Przeciętne zarobki na tym stanowisku przedstawia tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 5 100 zł 3 724 zł
ŚREDNIE 8 600 zł 6 146 zł
WYSOKIE 13 300 zł 8 960 zł

Podane zarobki stanowią uogólnienie tendencji krajowych, jednak mogą różnie kształtować się w poszczególnych województwach.

Czy do pracy na stanowisku kontrolera finansowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Pracodawcy wymagają od kandydatów na stanowisko kontrolera finansowego posiadania wykształcenia wyższego. Preferowane jest ukończenie studiów na kierunku ekonomia, matematyka bądź finanse i rachunkowość. Cenne będą także dodatkowe szkolenia, na przykład z zakresu controlingu finansowego. Absolwenci studiów niezwiązanych z ekonomią, mogą wybrać studia podyplomowe z tego zakresu. Przydatne kierunki, na które warto zwrócić uwagę, chcąc zostać kontrolerem finansowym, przedstawia tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE Aby zostać kontrolerem finansowym, należy ukończyć studia licencjackie lub magisterskie na kierunku finanse i rachunkowość. Dodatkowo kandydat musi posiadać co najmniej 5-letnie doświadczenie w pracy na stanowisku księgowego lub kontrolera finansowego. -
PRZYDATNE - Istnieje także możliwość zrobienia kursu na kontrolera finansowego. Taki kurs można znaleźć w ofercie Krajowej Izby Księgowych.

Osoby, które chciałyby pozyskać szeroką wiedzę z zakresu controllingu i finansów, powinny wybrać studia na kierunku ACCA bądź MBA. Ci natomiast, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z controllingiem, mogą zdecydować się na studia podyplomowe, organizowane przez uczelnie o profilu ekonomicznym.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie kontrolera finansowego?

Na zatrudnienie kontrolera finansowego decyduje się obecnie większość dużych firm. To właśnie w międzynarodowych korporacjach kontrolerzy mogą znaleźć dobrze płatną pracę. Niemniej jednak także mniejsze firmy o profilu produkcyjnym bądź handlowym coraz częściej zatrudniają wykwalifikowanych kontrolerów finansowych. Mogą oni znaleźć pracę również w jednostkach publicznych, choć tam możliwości zarobkowe i rozwojowe są już nieco ograniczone. Obecnie wykwalifikowany kontrolerzy finansowi nie mają większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, i to bez względu na miejsce zamieszkania. Specjaliści są bowiem poszukiwani na terenie całego kraju.

kontroler finansowy

Czy zawód kontrolera finansowego jest przyszłościowy?

Zawód kontrolera finansowego z pewnością można określić jako przyszłościowy. Coraz więcej właścicieli firm zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednie zarządzanie finansami to klucz do sukcesu. Dlatego też nie poprzestają na tworzeniu działów księgowych, które zajmują się głównie przetwarzaniem danych, zatrudniając profesjonalnych kontrolerów finansowych, którzy te dane oceniają i na ich podstawie podejmują stosowne decyzje. Praca na stanowisku kontrolera finansowego daje ogromne możliwości rozwoju, bowiem posiadając odpowiednie doświadczenie, można awansować na dyrektora finansowego. Ponadto, kontrolerzy stale rozwijają się, analizując obecne trendy rynkowe czy współpracując z firmami z różnych branż.

Podsumowanie:
 • Kontroler finansowy jest osobą odpowiedzialną za szeroki zakres finansów przedsiębiorstwa, a ich praca polega na współpracy z innymi działami, jak również samodzielnych decyzjach dotyczących pozyskania źródeł finansowania.
 • Aby zostać kontrolerem finansowym, konieczne są odpowiednie kompetencje, w tym wiedza z zakresu finansów i zarządzania, zdolności analityczne, logiczne myślenie i umiejętności komunikacyjne.
 • Zatrudnienie na stanowisku kontrolera finansowego ma perspektywy rozwoju zawodowego, a zarobki zależą głównie od miejsca zatrudnienia i doświadczenia, waha się zwykle na poziomie od 5 100 zł do 13 300 zł brutto miesięcznie.
 • Do pracy na stanowisku kontrolera finansowego wymagane jest wykształcenie wyższe, preferowane jest ukończenie studiów na kierunku ekonomia, matematyka, finanse i rachunkowość, a także dodatkowe szkolenia z zakresu controlingu finansowego.
 • Możliwe perspektywy zatrudnienia dla kontrolera finansowego to międzynarodowe korporacje, mniejsze firmy produkcyjne czy handlowe, a także jednostki publiczne z ograniczonymi możliwościami zarobkowymi i rozwojowymi.

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać kontrolerem finansowym?

Kontrolerzy finansowi posiadają wykształcenie wyższe ekonomiczne lub matematyczne. Osoby, które ukończyły inne studia bazowe, mogą zdecydować się na studia podyplomowe z zakresu controllingu finansowego. Ważniejsza jest jednak praktyka w działach finansowych firm o różnych profilach działalności.

Gdzie pracuje kontroler finansowy?

Pracę na stanowisku kontrolera finansowego oferują przede wszystkim firmy, działające w sektorze produkcyjnym lub w branży handlowej. Zatrudnienie można też znaleźć w korporacjach oraz w sektorze publicznym.

Ile zarabia kontroler finansowy?

Zarobki kontrolerów finansowych uzależnione są od posiadanego doświadczenia zawodowego, miejsca zatrudnienia, a nawet województwa. Zazwyczaj początkujący kontroler otrzymuje pensję nie mniejszą, niż 4000 zł brutto. Tymczasem doświadczeni specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Weronika

Weronika

Jako osoba pracująca w dziale finansów, uważam, że kontrole finansowe są bardzo ważne dla firmy. Artykuł bardzo dobrze opisuje, jakie kompetencje powinien posiadać kontroler finansowy. Cieszę się, że jest coraz większe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, co daje mi nadzieję na rozwój kariery.
Islandczyk

Islandczyk

Ciekawy artykuł dla osób, które chcą poznać branżę finansów. W końcu wiadomo, czym zajmuje się kontroler finansowy i jakie szanse na zatrudnienie ma taki specjalista. Teraz wiem, co warto zdobyć, aby pracować w tej dziedzinie, co daje mi nadzieję na lepszą przyszłość.
Lucjan E.

Lucjan E.

Często zatrudniamy kontrolerów finansowych w naszej firmie i uważam, że warto zainwestować w dobrego specjalistę. Artykuł opisuje wiele ważnych cech, jakie powinien posiadać kontroler finansowy oraz podaje perspektywy zawodowe w tej branży, co jest dla pracodawców bardzo istotne.
Lucyna

Lucyna

Dla mnie artykuł jest bardzo pomocny, ponieważ chcę poznać możliwości kariery w dziedzinie finansów. Dowiedziałem się wiele o kontroli finansowej i tego, czego oczekują pracodawcy. Teraz wiem, jakie kierunki warto rozważyć, aby pracować jako kontroler finansowy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.