!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zarobki

Ile zarabia dentysta?

10 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

5 komentarzy

Ile zarabia dentysta?
Medycyna jest uznawana za dość dochodowy kierunek rozwoju. Oczywiście patrząc na stan polskiej służby zdrowia można się zastanawiać czy faktycznie praca w służbie zdrowia jest tak opłacalna. Zasadniczo za przekonaniem o wysokich zarobkach lekarzy stoi kilka specjalizacji. Jedną z nich niewątpliwie jest stomatologia.

O zarobkach dentystów powstało wiele mitów. Nawet w popkulturze panuje stereotyp bogatych stomatologów. Patrząc na cenniki usług stomatologicznych, można faktycznie podejrzewać, że zarobki dentystów są imponujące. Czy faktycznie każdy dentysta zarobi krocie? Zmierzmy się z mitem bogatych dentystów i sprawdźmy, czy inwestycja w wykształcenie stomatologiczne jest dobrym planem na przyszłość.

Dentysta - czy to opłacalny zawód?

Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zostać lekarzem dentystą? Wydawałoby się, że zajmowanie się jedynie jamą ustną oznacza nie tak skomplikowaną ścieżkę edukacji. Nic bardziej mylnego. Stomatologia jest specjalizacją wymagającą bardzo szczegółowej wiedzy, a jej zdobywanie trzeba zaplanować już na etapie szkoły średniej.

Uczelnie prowadzące kierunki stomatologiczne wymagają od kandydatów doskonałej wiedzy z zakresu biologii i chemii, co powinno odzwierciedlać świadectwo maturalne. Nierzadko wymaga się także świetnej znajomości fizyki i matematyki. Po przebrnięciu przez szkołę średnią konieczne jest odbycie nauki na uczelni wyższej w kierunku stomatologii. Pięcioletnie, bardzo wymagające studia nie oznaczają jeszcze zdobycia zawodu lekarza dentysty.

Video

Kandydat na dentystę musi jeszcze złożyć wniosek w Okręgowej Izbie Lekarskiej o przyznanie ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Dopiero to pozwoli odbyć roczny staż, po którym można zdać egzamin zawodowy i otrzymać pełne prawo do wykonywania zawodu.

Wykształcenie to nie wszystko, co powinien mieć dobry dentysta. Osoba pełniąca tę funkcję musi mieć odpowiednie podejście do pacjentów. Wiele osób kojarzy wizytę u dentysty z prawdziwą męką, a dobry specjalista musi ich potrafić uspokoić i obejść się z pacjentem tak, aby pozbył się on strachu. Z pewnością nieoceniona okaże się cierpliwość, szczególnie w pracy z dziećmi.

Wiemy już, że zdobycie zawodu lekarza dentysty nie należy do łatwych. Pozostaje pytanie, czy jest to zawód opłacalny? Na temat zarobków stomatologów krąży wiele legend. W rzeczywistości zarobki w tym zawodzie są zależne od wielu czynników i mogą się wahać od wynagrodzeń nieco wyższych niż minimalna krajowa do nawet kilkunastu tysięcy złotych na rękę.

Skąd takie różnice?

 • Wielu dentystów pracuje w kilku miejscach.
 • Zarobki w publicznej służbie zdrowia są dość niskie i nie odzwierciedlają trudów zdobycia tego zawodu oraz samej pracy w roli dentysty. W efekcie stomatolodzy pracują na kilku etatach bądź poza etatem prowadzą własne gabinety.
 • Niektórzy specjaliści świadczą jedynie usługi prywatne.
 • Co więcej, na zarobki wpływają konkretne specjalizacje oraz lokalizacje gabinetów.
 • Okazuje się, że ciężko wskazać konkretne zarobki stomatologa, ale dobry fachowiec potrafiący zadbać o swoje interesy będzie w stanie czerpać duże profity ze swojego zawodu.

Ile zarabia stomatolog w Polsce?

Przyglądając się zarobkom w stomatologii, należy sprawdzić kilka szczebli zawodowych. Podstawową opieką zajmuje się lekarz dentysta. Ta specjalizacja polega na zajmowaniu się wyłącznie zębami.

Zarobki dentystów i stomatologów:

 • Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnie zarobki lekarzy dentystów w Polsce mieszczą się w przedziale od 2 480 zł do 6 800 zł brutto.
 • Mediana zarobków wyniosła w naszym kraju 4 500 zł brutto.
 • Mówimy o średnich zarobkach, więc po 25% badanych dentystów zarabiało mniej oraz więcej niż podane widełki.
 • Znacznie lepiej kształtują się zarobki stomatologów, czyli lekarzy odpowiedzialnych nie tylko za zęby, ale także całą jamę ustną. W tym wypadku wyniki badań mówią o średnich zarobkach w granicach od 3 260 zł do 7 740 zł brutto.
 • Mediana zarobków stomatologów wyniosła początkiem 2020 roku 4 790 zł.
 • To kreuje już bardzo dobry obraz zarobków, a mówimy o średnich pensjach na etacie.

Stomatolodzy mogą pozyskiwać różne specjalizacje i świadczyć konkretne usługi zapewniające jeszcze większe dochody. W sieci można znaleźć doniesienia stomatologów, którzy zarabiają, będąc na etacie, nawet około 10 000 zł. Ambitni lekarze dentyści dążą do otwarcia swojego gabinetu dentystycznego bądź stomatologicznego. Odpowiednio zlokalizowany i prowadzony gabinet może się okazać prawdziwą żyłą złota dla stomatologa.

Gabinet dentystyczny - ile zarobisz na własnej działalności dentystycznej?

Wielu dentystów decyduje się z czasem na otwarcie własnego gabinetu dentystycznego. Taki krok wymaga sporych inwestycji oraz bardzo przemyślanych decyzji. Warto wybrać dogodną lokalizację oraz odpowiednio przygotowany lokal. Ten powinien posiadać miejsce na właściwy gabinet oraz poczekalnię i recepcję, a także łazienkę. Wynajem takiego pomieszczenia w zależności od miejsca może się wiązać z wysokimi kosztami najmu.

Gabinet dentystyczny bez odpowiedniego wyposażenia będzie tylko zwykłym biurem.

Ile kosztuje wyposażenie gabinetu?

 • Szacunkowo podstawowe wyposażenie, czyli charakterystyczny fotel z osprzętem to koszt od 30 000 zł do 50 000 zł.
 • Do tego należy doliczyć całą masę pomniejszego sprzętu potrzebnego przy konkretnych zabiegach.
 • Szacuje się, że dobrze wyposażony gabinet z jednym stanowiskiem to koszt od 100 000 zł do 150 000 zł.

Mowa oczywiście o przeciętnym gabinecie początkującego stomatologa. Inwestycje w topowy sprzęt pociągną znacznie wyższe koszty.

Gabinet dentystyczny można założyć w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej. Przed założycielem stoi jeszcze kwestia wyboru formy opodatkowania. Warto także zaznaczyć, że większość usług stomatologicznych jest zwolniona z podatku VAT.

Czy duże wydatki szybką się zwrócą? Gabinet dentystyczny może się okazać bardzo dochodowy, o ile pracujący w nim dentysta zapewni sobie uznanie w lokalnym społeczeństwie. Stomatolodzy cieszący się dobrą opinią łatwo znajdą klientów. Według szacunków za dobry dochód gabinetu dentystycznego uznaje się około 20 000 zł miesięcznie. Jeżeli lokalizacja gabinetu będzie trafiona, a dentysta zadba o opinię, to ma szansę szybko osiągnąć taki próg zarobków. Oczywiście na początku taki dochód nie będzie możliwy, ale cierpliwość z czasem zostanie wynagrodzona.

Asystentka stomatologiczna - zarobki

O ile wielu ludzi odczuwa strach przed dentystami, to już asystentki stomatologów budzą znacznie przyjemniejsze odczucia. Nic w tym dziwnego, ponieważ od osób na tym stanowisku wymaga się między innymi, aby dbały o samopoczucie pacjentów. To właśnie asystentki stomatologów wprowadzają atmosferę spokoju przed zabiegiem. Na czym jeszcze polega ten zawód?

Asystentka stomatologa jest osobą wspierającą w pracy stomatologa i dbająca o odpowiednie przygotowanie pacjenta oraz gabinetu. Wśród zadań asystentek znajduje się dbanie o sprzęt, prowadzenie dokumentacji, umawianie pacjentów i kontakt z nimi. Często to właśnie asystentki stomatologa dbają, aby gabinet funkcjonował sprawnie.

Na jakie zarobki może liczyć asystentka stomatologa?

 • Najnowsze badania donoszą, że średnie zarobki asystentki stomatologa wynoszą od 2 530 zł do 3 490 zł brutto.
 • Mediana zarobków wyniosła 3 000 zł brutto.
 • Pensje osób na tym stanowisku są zależne między innymi od wielkości gabinetów stomatologicznych i ich prestiżu, co się przekłada na zakres obowiązków.
 • Wiele osób na stanowisku asystentki w gabinecie dentystycznym zarabia więcej niż wspomniane 3 490 zł brutto.

Zawód ten można zdobyć drogą kursów zawodowych bądź szkół policealnych w kierunku higienistki stomatologicznej. Istnieje także możliwość zostania asystentką stomatologiczną dzięki przyuczeniu do zawodu w gabinecie stomatologicznym. Jak widać, nie jest wymagane wykształcenie medyczne. Asystentki nie są bowiem uprawnione do wykonywania jakichkolwiek zabiegów. W efekcie przede wszystkim zajmują się administracją, przygotowaniem gabinetu oraz pacjenta.

Stomatologia to bardzo dochodowy kierunek rozwoju kariery. W mitach na temat tego zawodu jest wiele prawdy. Trzeba jednak pamiętać, że na najwyższe zarobki mogą liczyć najbardziej ambitni dentyści oraz przede wszystkim najlepsi. W tym zawodzie opinia klientów znaczy naprawdę dużo. Warto przed obraniem tego kierunku dobrze się zastanowić, czy ma się odpowiednie cechy oraz cierpliwość do przebrnięcia całej ścieżki edukacji.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się dentysta od stomatologa?

Dentysta zajmuje się wyłącznie zębami, stomatolog zaś odpowiada za całą jamę ustną.

Czy opłaca się otworzyć własny gabinet stomatologiczny?

Zarobki lekarzy przyjmujących prywatnie są dużo wyższe niż lekarzy zatrudnionych przez placówki publiczne.

Podziel się

5 komentarzy

Zarobiony dentysta

Zarobiony dentysta

Koło mnie jest dentysta który za wizytę bierze 450zl ( czas ok 40min). Jeżeli czas pracy jest krótszy, to robi innego zęba, rozgląda się po jamie ustnej żeby dociągnąć do tych 40 min i skasować 450 zł. Dziennie przyjmuje ok 10 osób. Ma 2lub 3 stanowiska i wszystkie ciągle zajęte. Jeśli chcesz się do niego umówić, to czekasz ok 4 miesięcy. Sami obliczcie jaki jest obrót z jednego stanowiska. Ktoś napisze, że są opłaty, wynagrodzenia itp, ok. 90tys jedno stanowisko X 3= 270tys. Opłaty,ile? Myślę że wynagrodzenia dla pozostałych pracowników 2x dentysta+3x asystentka+ media= 60tys?
Ktoś

Ktoś

W tym kraju od 1 maja 2004 roku stomatolog=dentysta.
Dentystka

Dentystka

W artykuje podajecie nieprawdziwe informacje. Stomatolog i dentysta to to samo, tak samo leczą całą jamę ustną, nikt nie leczy samych zębów! Tytuł lek stom byl po prostu przyznawany przed wejściem Polski do UE, a dentysta po. Stomatolog = dentysta!
puzon

puzon

Z PEWNOŚCIĄ NAJLEPSI Z LATAMI PRAKTYKI MAJĄ SPORE ZAROBKI.
Student stomatologii

Student stomatologii

Soo accurate ♡

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.