Zawody i ich potencjał

Jak zostać technikiem dentystycznym?

9 grudnia 2019

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze

Jak zostać technikiem dentystycznym?
Z technikami dentystycznymi współpracują wszystkie gabinety stomatologiczne. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie. O ile wstawienie plomby nie jest dla niego większym problemem, o tyle przygotowanie np. koronki wymaga użycia zupełnie innych materiałów stomatologicznych i posiadania zdolności manualnych. Z tego względu lekarz wykonuje jedynie odlew, który później jest przekazywany do pracowni, z którą współpracuje gabinet stomatologiczny. Ile zarabia technik dentystyczny? Jak zostać protetykiem?

Czym zajmuje się technik protetyk?

Z technikami dentystycznymi współpracują liczne gabinety stomatologiczne. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie. O ile wstawienie plomby nie jest dla niego większym problemem, o tyle przygotowanie np. koronki wymaga użycia zupełnie innych materiałów stomatologicznych i posiadania zdolności manualnych. Z tego względu lekarz wykonuje jedynie odlew, który później jest przekazywany do pracowni, z którą współpracuje gabinet stomatologiczny.

Technicy dentystyczni współpracują nie tylko z lekarzami stomatologami, lecz także ortodontami, czyli lekarzami zajmującymi się leczeniem wad zgryzu. Dla gabinetów ortodontycznych technicy dentystyczni wykonują m.in. aparaty ortodontyczne.

Jak zostać protetykiem?

Aby zostać protetykiem i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, warto zaplanować swoją ścieżkę kariery, zastanawiając się przede wszystkim nad wyborem szkoły średniej oraz wyższej (lub policealnej, która gwarantuje wykształcenie zawodowe, a umiejętności potwierdza dyplomem). Obsługa urządzeń znajdujących się w gabinetach protetycznych oraz wykonywanie aparatów ortodontycznych, protez i szyn dentystycznych wymaga zdobycia średniego wykształcenia medycznego. Jaką szkołę może wybrać dla siebie przyszły technik dentystyczny?

  • Średnią szkołę medyczną; oferuje podstawowe wykształcenie medyczne.
  • Szkołę policealną
  • Studia techniki dentystycznej dziennie lub zaoczne

Technik dentystyczny – szkoła policealna

Aby zacząć pracę w charakterze technika dentystycznego, najlepiej ukończyć szkołę policealną, która może zapewnić wykształcenie zawodowe. Praktycznie w każdym większym mieście można znaleźć szkołę policealną kształcącą w tym kierunku. W trakcie nauki przyszli technicy uczą się między innymi modelarstwa i poznają materiały powszechnie wykorzystywane w stomatologii.

Technik dentystyczny – studia zaoczne

Studia zaoczne dla technika dentystycznego może okazać się dobrą decyzją na ścieżce kariery, szczególnie jeśli starasz się pogodzić naukę z pracą. Oczywiście, jako student zaoczny musisz się liczyć z nakładem dodatkowych materiałów, które trzeba przerobić w domu – jednak nie będzie to przeszkodą, jeśli potrafisz dobrze zarządzać swoim czasem i czujesz się odpowiedzialny za własne obowiązki. Studia zaoczne nie przewidują tak dużej liczby godzin, jak studia dzienne, warto więc zaangażować się w zajęcia i wykazać własną inicjatywę, aby wyciągnąć maksymalną ilość wiedzy i doświadczenia, które można potem wykorzystać w zawodzie technika dentystycznego. Należy kształtować również najważniejsze umiejętności, jakie powinien posiadać protetyk. Niżej pokazujemy, jakie są najbardziej przydatne predyspozycje.

Szukasz pracy?
Dodana
Polecana

Lekarz stomatolog - Medicover Stomatologia Lublin

Centrum Stomatologii Medicover

  • Lublin
Dodana
Polecana

Praca dla endodonty - Medicover Stomatologia w Bielsku-Białej

Centrum Stomatologii Medicover

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

Praca dla ortodonty - Medicover Stomatologia Wrocław

Centrum Stomatologii Medicover

  • Wrocław
Dodana
Polecana

Jakie predyspozycje przydadzą się technikowi dentystycznemu?
Technik dentystyczny to osoba, która musi mieć zdolności manualne. W tym zawodzie liczą się dokładność i cierpliwość. Zdecydowana większość pracowników gabinetów protetycznych nie pracuje pod presją czasu, bo ważne jest przede wszystkim precyzyjne wykonanie produktu.

Własny gabinet protetyczny czy praca na etacie?

Jeżeli chodzi o pracę, to technicy dentystyczni nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami – zlecenia otrzymują bezpośrednio od dentystów. Zatrudnienie mogą znaleźć m.in. w istniejących już pracowniach protetycznych. Takie najczęściej regularnie poszerzają ofertę i – co za tym idzie – tworzą kolejne miejsca pracy. Ofert pracy można szukać m.in. na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Poza pracą na etacie technik dentystyczny może również otworzyć własny gabinet protetyczny. Aby pracownia działała sprawnie, niezbędne jest jej wyposażenie w profesjonalny sprzęt i narzędzia, za pomocą których możliwe będzie wykonanie zleconych aparatów ortodontycznych czy protez zębowych.

Ile zarabia technik dentystyczny?

Technik protetyk zarabia bardzo zróżnicowane kwoty. Najmniej zarabiają ci, którzy pracują w publicznych ośrodkach zdrowotnych. Tam wynagrodzenie nie przekracza 3 tys. zł. Więcej technicy mogą zarobić w prywatnych pracowniach, a najlepiej zarabiają ci, którzy stawiają na własną działalność gospodarczą.

Technicy dentystyczni posiadający własną pracownię muszą jednak pamiętać o tym, by postawić na materiały reklamowe. Aby dobrze zarabiać, niezbędne jest nawiązanie współpracy z wieloma gabinetami stomatologicznymi. Dopiero ciągłość zleceń gwarantuje wyższe zarobki.

Jak wygląda praca dla technika dentystycznego?

Rynek pracy dla techników dentystycznych jest jeszcze nienasycony, dlatego coraz więcej osób decyduje się kształcić w tym kierunku. Praca dla technika dentystycznego może obejmować zarówno państwowe przychodnie i szpitalne, jak i współpracę z gabinetami prywatnymi. Technik protetyk dostaje najwięcej zleceń od stomatologów i ortodontów.

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda codzienna praca technika dentystycznego, dobrze ukazuje to poniższy filmik:

Video

Technik dentystyczny odpowiada przede wszystkim za odbiór od dentysty zlecenia, czyli najczęściej wycisku wraz ze wskazówkami, co dokładnie należy wykonać. Może otrzymać też z góry określony termin realizacji, który zazwyczaj jest na tyle długi, że technik nie pracuje pod presją czasu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że technika dentystyczna wymaga skupienia i ogromnej dokładności, ponieważ jest pracą stricte manualną, w której największą uwagę przykłada się do jakości. Następnie musi zaplanować swoją pracę i wykonywać ją zgodnie z kolejnymi etapami. Samo manualne wykonanie zamówienia jest jego głównym obowiązkiem, który jest też najbardziej czasochłonny. Technik protetyk najczęściej otrzymuje zlecenia na wykonanie koron porcelanowych, kompozytowych, podbudów metalowych, protez szkieletowych lub akrylowych, aparatów dentystycznych i wielu innych.

Do obowiązków pracownika zatrudnionego na tym stanowisku należy również stałe poszerzanie wiedzy. Techniki dentystyczne zmieniają się w zasadzie co kilka lat, dlatego każdy szanujący się specjalista powinien nadążać za tą dynamiką.

Technik dentystyczny – praca za granicą

Niektórzy technicy dentystyczni zatrudnieni w Polsce rozważają wyjazd do pracy za granicę, chcąc oczywiście spełniać się zawodowo w wyuczonej profesji. Za granicą zarobki są najczęściej przynajmniej czterokrotnie większe, co jest ogromnym plusem takiego rozwiązania. Trzeba jednak być świadomym tego, że za granicą na co dzień stosuje się takie techniki dentystyczne, które u nas są uznawana za wyjątkowo nowoczesne. Dlatego wyjazd w celu zawodowym powinny brać pod uwagę tylko te osoby, którym najbardziej zależy na rozwoju.

Czy warto zostać technikiem dentystycznym?

Jeżeli chodzi o leczenie i dbanie o uzębienie, to statystyki nie są najlepsze – Polacy najczęściej udają się do stomatologa dopiero wówczas, gdy ból zęba jest nieznośny. Nie oznacza to jednak, że technicy dentystyczni mają mało pracy. Jest zupełnie przeciwnie, większość z nich współpracuje z co najmniej kilkoma gabinetami dentystycznymi, co zapewnia im ciągłość zleceń.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się protetyk?

Do obowiązków technika dentystycznego należy między innymi aparaty ortodontyczne oraz protezy. Współpracuje z gabinetami stomatologicznymi i działa na ich zamówienie.

Ile zarabia technik dentystyczny?

Zarobki technika protetyka różnią się w zależności od miejsca zatrudnienia. Wynagrodzenie zaczyna się od 3000 złotych. Więcej zarabiają technicy dentystyczni, którzy prowadzą własną działalność i współpracują z kilkoma gabinetami stomatologicznymi.

Jak wygląda praca protetyka?

Praca protetyka oznacza zatrudnienie zarówno w państwowych przychodniach i szpitalach, jak i współpracę z gabinetami prywatnymi. Technik dentystyczny dostaje najwięcej zleceń od stomatologów i ortodontów.

Podziel się

3 komentarze

Wizor

Wizor

Jak sama nazwa wskazuje potrzebna jest szkoła średnia - dalsza kariera to chyba już pójście w stronę specjalisty.
Agniecha

Agniecha

Na szczęście zawód technika można zdobyć normalnie w szkole lub oferują studia dyplomowe i szkoły by ten zawód zdobyć. Jest to dość ciekawe zajęcie.
Specjalista do spraw techniki dentystycznel

Specjalista do spraw techniki dentystycznel

1. Z technikami dentystycznymi nie współpracują wszystkie gabinety stomatologiczne. 2. Lekarz stomatolog zleca wykonanie np. koron, a nie koronek. 3. Lekarz stomatolog nie wykonuje odlewu, wykonuje wycisk - negatyw pola protetycznego. 4. Lekarz stomatolog ze specjalizacją w kierunku ortodoncji zajmuje się leczeniem wady zgryzu. 5. Po ukończeniu studiów o kierunku techniki dentystyczne nie zostaje się technikiem dentystyczny, lecz uzyskuje się tytuł zawodowy licencjata, inżyniera, magistra, lub magistra inżyniera uprawniający do wykonywania prac techniczno dentystycznych. 6. Nowy zawód specjalisty do spraw techniki dentystycznej 229914, który umieszczony jest w drugiej grupie klasyfikacji zawodów i specjalności – specjaliści można uzyskać jedynie po ukończeniu szkoły wyższej I lub II stopnia..

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka