Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać technikiem dentystycznym?

Jak zostać technikiem dentystycznym?
Z technikami dentystycznymi współpracują wszystkie gabinety stomatologiczne. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie. O ile wstawienie plomby nie jest dla niego większym problemem, o tyle przygotowanie np. koronki wymaga użycia zupełnie innych materiałów stomatologicznych i posiadania zdolności manualnych. Z tego względu lekarz wykonuje jedynie odlew, który później jest przekazywany do pracowni, z którą współpracuje gabinet stomatologiczny.

Czym zajmuje się technik dentystyczny?

Z technikami dentystycznymi współpracują wszystkie gabinety stomatologiczne. Dzieje się tak dlatego, że dentysta nie jest w stanie wykonać wszystkich prac samodzielnie. O ile wstawienie plomby nie jest dla niego większym problemem, o tyle przygotowanie np. koronki wymaga użycia zupełnie innych materiałów stomatologicznych i posiadania zdolności manualnych. Z tego względu lekarz wykonuje jedynie odlew, który później jest przekazywany do pracowni, z którą współpracuje gabinet stomatologiczny.

Technicy dentystyczni współpracują nie tylko z lekarzami stomatologami, lecz także ortodontami, czyli lekarzami zajmującymi się leczeniem wad zgryzu. Dla gabinetów ortodontycznych technicy dentystyczni wykonują m.in. aparaty ortodontyczne.
 

Technik dentystyczny - szkoła, studia?

Jeżeli chodzi o leczenie i dbanie o uzębienie, to statystyki nie są najlepsze – Polacy najczęściej udają się do stomatologa dopiero wówczas, gdy ból zęba jest nieznośny. Nie oznacza to jednak, że technicy dentystyczni mają mało pracy. Jest zupełnie przeciwnie, większość z nich współpracuje z co najmniej kilkoma gabinetami dentystycznymi, co zapewnia im ciągłość zleceń.

Aby zacząć pracę w charakterze technika dentystycznego, najlepiej ukończyć szkołę policealną. Praktycznie w każdym większym mieście można znaleźć szkołę policealną kształcącą właśnie w takim kierunku. W takcie nauki przyszli technicy uczą się m.in. modelarstwa i poznają materiały powszechnie wykorzystywane w stomatologii.
 

Jakie predyspozycje przydadzą się przy wykonywaniu tego zawodu?

Technik dentystyczny to osoba, która musi mieć zdolności manualne. Liczy się dokładność i cierpliwość. Zdecydowana większość pracowników gabinetów protetycznych nie pracuje pod presją czasu, bo liczy się przede wszystkim precyzyjne wykonanie produktu.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Każdy technik dentystyczny powinien mieć świadomość, że będzie musiał nieustannie się douczać. Cyklicznie pojawiają się nowe, lepsze od dotychczasowych, materiały, z których można wykonać np. protezy zębowe. Znaczenie mają również techniki – te są nieustannie ulepszane.
 

Własny gabinet protetyczny czy praca na etacie?

Jeżeli chodzi o pracę, to technicy dentystyczni nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami – zlecenia otrzymują bezpośrednio od dentystów. Zatrudnienie mogą znaleźć m.in. w istniejących już pracowniach protetycznych. Takie najczęściej regularnie poszerzają ofertę i – co za tym idzie – tworzą kolejne miejsca pracy. Ofert pracy można szukać m.in. na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Poza pracą na etacie, technik dentystyczny może również otworzyć własny gabinet protetyczny. Aby pracownia działała sprawnie, niezbędne jest jej wyposażenie w profesjonalny sprzęt i narzędzia, za pomocą których możliwe będzie wykonanie zleconych aparatów ortodontycznych czy protez zębowych.
 

Ile zarabia protetyk?

Zarobki techników dentystycznych są bardzo zróżnicowane. Najmniej zarabiają ci, którzy pracują w publicznych ośrodkach zdrowotnych. Tam wynagrodzenie nie przekracza 3 tys. zł. Więcej technicy mogą zarobić w prywatnych pracowniach, a najlepiej zarabiają ci, którzy stawiają na własną działalność gospodarczą.

Technicy dentystyczni posiadający własną pracownię muszą jednak pamiętać o tym, by postawić na materiały reklamowe. Aby dobrze zarabiać, niezbędne jest nawiązanie współpracy z wieloma gabinetami stomatologicznymi. Dopiero ciągłość zleceń gwarantuje wyższe zarobki. 

Jak wygląda praca dla technika dentystycznego?

Rynek pracy dla techników dentystycznych jest jeszcze nienasycony, dlatego coraz więcej osób decyduje się kształcić w tym kierunku. Praca dla technika dentystycznego może obejmować zarówno państwowe przychodnie i szpitalne, jak i współpracę z gabinetami prywatnymi. Technik dentysta dostaje najwięcej zleceń od stomatologów i ortodontów.

Technik dentystyczny odpowiada przede wszystkim za odbiór od dentysty zlecenia, czyli najczęściej wycisku wraz ze wskazówkami, co dokładnie należy wykonać. Może otrzymać też z góry określony termin realizacji, który zazwyczaj jest na tyle długi, że technik nie pracuje pod presją czasu. Jest to związane przede wszystkim z tym, że technika dentystyczna wymaga skupienia i ogromnej dokładności, ponieważ jest pracą stricte manualną, w której największą uwagę przykłada się do jakości. Następnie musi zaplanować swoją pracę i wykonywać ją zgodnie kolejnymi etapami. Samo manualne wykonanie zamówienia jest jego głównym obowiązkiem, który jest też najbardziej czasochłonny. Technik dentystyczny najczęściej otrzymuje zlecenia na wykonanie koron porcelanowych, kompozytowych, podbudów metalowych, protez szkieletowych lub akrylowych, aparatów dentystycznych i wielu innych.

Do obowiązków pracownika zatrudnionego na tym stanowisku należy również stałe poszerzanie wiedzy. Techniki dentystyczne zmieniają się w zasadzie co kilka lat, dlatego każdy szanujący się specjalista powinien nadążać za tą dynamiką.

Technik dentystyczny - praca za granicą

Niektórzy technicy dentystyczni zatrudnieni w Polsce rozważają wyjazd do pracy za granicę, chcąc oczywiście spełniać się zawodowo w wyuczonej profesji. Za granicą zarobki są najczęściej przynajmniej czterokrotnie większe, co jest ogromnym plusem takiego rozwiązania. Trzeba jednak być świadomym tego, że za granicą na co dzień stosuje się takie techniki dentystyczne, które u nas są uznawana za wyjątkowo nowoczesne. Dlatego wyjazd w celu zawodowym powinny brać pod uwagę tylko te osoby, którym najbardziej zależy na rozwoju.

Oceń ten wpis
Jak zostać technikiem dentystycznym?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 13

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.