Zarobki

Tester oprogramowania - zarobki

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

1 komentarz

Tester oprogramowania - zarobki
Używając komputera, smartfona czy telewizora korzystamy z całej masy aplikacji, które muszą sprawnie funkcjonować. Oczywiście ich dopracowaniem zajmują się programiści, ale to testerzy oprogramowania sprawdzają jakość działania poszczególnych programów i zgłaszają programistom, co należy poprawić.

Bez testerów oprogramowania zmagalibyśmy się z masą irytujących błędów. Zawód ten jest dość wymagający, choć stanowi on furtkę do branży IT dla osób pozbawionych informatycznego wykształcenia. Testerzy nie muszą kończyć szkół informatycznych, co nie oznacza, że nie muszą się znać na technikach programowania. Tester musi opanować podstawy języka programowania, na którego bazie powstają sprawdzane przez niego aplikacje. Nie musi jednak sam programować, więc wystarczy, że sam zdobędzie odpowiednią wiedzę.

Jak więc wygląda droga do zostania testerem oprogramowania? Jak wyglądają zarobki testerów oprogramowania na tle innych zawodów IT? Przyjrzyjmy się bliżej temu dość interesującemu zawodowi.

Tester oprogramowania - czy to opłacalna praca?

Tester oprogramowania jest zawodem z branży IT, ale zdecydowanie niższy próg wejścia sprawia, że pojawia się wiele pytań o opłacalność tej pracy. Okazuje się jednak, że testerzy oprogramowania mogą liczyć na zarobki nie mniejsze niż programiści. To tym bardziej zaskakujące biorąc pod uwagę, że testerem można zostać dość łatwo.

Video

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

 • Przedstawiciele tego zawodu mają za zadanie sprawdzanie aplikacji oraz oprogramowania i raportowanie szczegółów na temat ich działania.
 • Testerów dzieli się na manualnych oraz automatycznych.
 • W obu przypadkach głównym celem pracy jest znalezienie błędów.

Testerem oprogramowania może zostać każdy, nawet jeżeli nie posiada wykształcenia programistycznego. Najważniejsze jest rozeznanie się w podstawach danego języka programowania oraz umiejętność wyszukiwania, oraz rozwiązywania problemów. Ważny jest analityczny umysł oraz własna dyscyplina i kreatywność. Tester musi lubić szperać i doszukiwać się dziury w całym. Podjęcie tej pracy nie wymaga doświadczenia, ale z czasem jego zdobywanie potrafi przynieść potężne profity zarobkowe.

Szukasz pracy?

Tester oprogramowania

Aplikuj.pl

 • Chróścice
Dodana

Tester

PRONAR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Narew
Dodana

Tester aplikacji webowych (pl/ua)

COMFORTEL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Tychy
Dodana

Tester sprzętu komputerowego

GER - POL Grzegorz Kusek

 • Wadowice Górne
Dodana
Dodana

Co ważne nie można określić w jeden sposób, jak wygląda praca testera oprogramowania. Wszystko zależy od systemów, jakie musi sprawdzić. Każda aplikacja, każdy program są od siebie różne i wymagają innych technik testowania. Raporty płacowe wskazują jednoznacznie, że praca testera oprogramowania jest zawodem opłacalnym. Na jakie więc zarobki może liczyć osoba pracująca w charakterze testera?

Ile zarabia tester oprogramowania w Polsce?

Wiemy już, że zarobki testerów oprogramowania są atrakcyjne, ale ile faktycznie wynoszą? Na wstępie trzeba sobie zdać sprawę, że rozrzut zarobków testera oprogramowania jest naprawdę spory i zależy od całej masy czynników.

Przede wszystkim pensje zależą od formy testowania. Na rynku można rozróżnić testerów manualnych oraz automatycznych. Ich zarobki różnią się znacząco, ponieważ forma, w jakiej testują aplikacje oraz wiedza, jaką muszą posiadać, stanowią dużą różnicę. Charakterystykę testerów manualnych i automatycznych przybliżymy poniżej.

Tymczasem przyjrzyjmy się uśrednionym zarobkom testerów oprogramowania w Polsce:

 • Zarobki testerów oprogramowania są zależne również od doświadczenia, rodzaju aplikacji, z jakimi się pracuje czy w końcu od miejsca zatrudnienia.
 • Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń pokazuje, że na początku 2023 roku średnie wynagrodzenia testerów mieściły się w przedziale od 6 290 zł do 9 220 zł brutto.
 • Mediana pensji wyniosła 7 600 zł.
 • Mowa tu o przeciętnych wynagrodzeniach specjalistów. Zarobki 25% osób były wyższe niż górna granica średnich pensji, więc mowa o naprawdę atrakcyjnych wynagrodzeniach.
 • Młodsi specjaliści stawiający pierwsze kroki na rynku mogli liczyć średnio na pensje w zakresie od 4 680 zł do 6 610 zł brutto.
 • To pokazuje, że już na starcie kariery można liczyć na atrakcyjne zarobki i to przy stosunkowo niewielkich wymaganiach.
 • Doświadczenie odgrywa dużą rolę w tej branży i odbija się to na zarobkach testerów oprogramowania z największym stażem. Ostanie raporty wskazywały na średnie zarobki między 8 160 zł, a 13 640 zł brutto. Ponownie mowa o uśrednionym wyniku z medianą 11 000 zł.
 • Spora część doświadczonych testerów zarabia znacznie więcej niż 14 000 zł miesięcznie.

Tester aplikacji - zarobki

Bardzo często wśród ofert pracy można znaleźć propozycje dla testerów aplikacji. Najczęściej chodzi o aplikacje mobilne wykorzystywane na smartfonach czy tabletach. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to inne określenie dla testera oprogramowania. W tym drugim przypadku określenie jest znacznie szersze. Tester oprogramowania może się zajmować nie tylko sprawdzaniem aplikacji na smartfona, ale każdym rodzajem systemu, aplikacji i oprogramowania napisanym przez programistów.

W efekcie, mówiąc o zarobkach testerów aplikacji, należy je przyrównać do wynagrodzeń testerów oprogramowania podanych powyżej. Prawdziwy widoczny podział wynagrodzeń występuje w odniesieniu do testerów manualnych oraz automatycznych. Przyjrzyjmy się bliżej tym rodzajom omawianej profesji.

Tester manualny - zarobki

Zawód testera oprogramowania dzieli się na automatycznego oraz manualnego. W przypadku manualnego mówimy o prostszej formie stanowiącej pierwszy krok w rozwoju kariery. Testerzy manualni w zasadzie nie muszą posiadać zbyt dużej wiedzy z zakresu programowania.

Video

W dużym skrócie tester manualny otrzymuje aplikacje bądź urządzenie z odpowiednim programem i musi sprawdzić wszystkie funkcje, szukając najmniejszych błędów. Po wychwyceniu problemów raportuje je, po czym sprawdza poprawioną wersję oprogramowania. Zasadniczo praca polega na ręcznym użytkowaniu danego oprogramowania. Testerem manualnym może zostać niemal każdy, ale należy mieć świadomość, że jest to praca niezwykle monotonna. Testerzy muszą wykonywać żmudne i powtarzalne czynności w celu znalezienia błędów. Nie każdy może podołać takiemu zadaniu, a nierzetelne sprawdzenie oprogramowania może przekreślić karierę testera.

Zarobki testerów manualnych:

 • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zarobki testerów manualnych również mieszczą się w podanych powyżej średnich pensjach z medianą 7 600 zł brutto miesięcznie.
 • Trzeba jednak zaznaczyć, że doświadczony tester manualny zarobi o co najmniej 1 000 zł mniej od równie doświadczonego testera automatycznego.

Tester automatyczny - zarobki

Podczas gdy testerzy manualni przygotowują plany testów i ręcznie sprawdzają aplikacje, to testerzy automatyczni zajmują się już testowaniem z użyciem specjalnych opracowanych przez siebie skryptów. W przypadku tej specjalizacji tester odpowiada nie tylko za samo sprawdzenie oprogramowania, ale o stworzenie algorytmów do testowania. Dzięki nim można znacznie szybciej sprawdzić wiele funkcji oprogramowania.

Video

Testerzy automatyczni w związku z koniecznością pisania skryptów testowych oraz ich obsługi muszą już mieć wiedzę na temat programowania i posługiwania się konkretnymi językami programowania, oraz narzędziami. Większe kwalifikacje przekładają się na wyższe zarobki.

Zarobki testerów automatycznych:

 • Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mówią o średnich zarobkach testerów automatycznych w przedziale od 7 890 zł do 12 030 zł brutto.
 • Mediana wynosi 9 630 zł brutto i jasno pokazuje, że testerzy automatyczni zarabiają więcej od manualnych.
 • Już młodsi testerzy automatyczni mogą liczyć na bardzo wysokie średnie zarobki w przedziale od 5 380 zł do 8 080 zł brutto.

Warto zaznaczyć, że zapotrzebowanie na testerów automatycznych jest niezwykle wysokie i wielu pracodawców stawia naprawdę minimalne wymagania przed kandydatami. Próg wejścia w ten zawód jest niezwykle niski, choć oczywiście osoby niezainteresowane programowaniem i nierozwijające się szybko odpadną z zawodu.

Co ciekawe jeszcze kilka lat temu za testera z dużym doświadczeniem uznawało się osobę z przeszło 11-letnim doświadczeniem w branży. Obecnie status i zarobki starszych specjalistów uzyskują już osoby pracujące na stanowisku testera przez 5 lat. Dlaczego warto mieć to na uwadze? Otóż zarobki starszego specjalisty na stanowisku testera automatycznego plasują się średnio w przedziale od 11 380 zł do 17 100 zł. To tylko średni przedział i ponad 25% badanych testerów zarabia więcej niż podana górna granica.

Jak widać, zawód testera oprogramowania jest bardzo opłacalny. Szczególnie atrakcyjny wydaje się fakt niskiego progu wejścia w tę branżę. Brak wymogu posiadania wykształcenia IT oznacza, że każdy może stać się testerem oprogramowania, a o sukcesach w zawodzie w dużej mierze decyduje staż i zdobywane doświadczenie. Odbycie dodatkowo kursów dla testerów pozwoli na zwiększenie wartości pracownika na rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje powinien mieć tester oprogramowania?

Aby zostać testerem oprogramowania, nie jest konieczne studiów programistycznych. Warto jednak znać podstawy danego języka programowania.

Ile zarabia tester manualny?

Tester manualny zarabia powyżej 6 000 zł miesięcznie.

Podziel się

1 komentarz

Helios

Helios

Zarobki w branży bywają spore ale to nieliczni na tym zyskują bo przecież to promil w morzu wakatów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka