Zarobki

Project manager - zarobki

24 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Project manager - zarobki
Project manager to stosunkowo świeży zawód powstały w wyniku potrzeby lepszego i sprawniejszego zarządzania projektami przedsiębiorstw. Firmy z różnych branż podejmują się coraz bardziej skomplikowanych operacji, za które są odpowiedzialne duże grupy specjalistów. Pojawiła się potrzeba, aby ktoś odpowiednio zarządzał dużymi zespołami i nadawał pracom odpowiednio wydajne tempo.

Obecnie zawód project managera stał się niezwykle ceniony, a w świadomości społeczeństwa uchodzi on za naprawdę dobrze płatny. Nie da się ukryć, że zarobki najlepszych kierowników projektów są faktycznie imponujące, ale należy też mieć świadomość, że pensje project managerów zależą od wielu czynników, a przedział wynagrodzeń jest spory.

Czym dokładnie zajmuje się project manager? Okazuje się, że ten zawód ma naprawdę szerokie znaczenie. Przyjrzyjmy się bliżej pracy osób odpowiedzialnych za sprawne realizowanie projektów.

Praca project managera - polska rzeczywistość w różnych branżach

Project manager zgodnie z nazwą stanowiska jest osobą odpowiedzialną za zarządzanie projektem. Nasuwa się pytanie, jakim projektem? Tu wkrada się prawdziwa różnorodność tego stanowiska. Każde przedsiębiorstwo zajmujące się realizacją jakiegoś przedsięwzięcia może stworzyć stanowisko project managera i zatrudnić wybranego specjalistę. Najczęściej jednak z usług takich specjalistów korzystają firmy z branży IT, nowych technologii, bankowości czy budownictwa. W tych branżach project managerowie mogą też liczyć na najwyższe zarobki. Zajmijmy się jednak ogólnymi cechami stanowiska.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Project Manager

Project Manager

LQS ENERGY PEOPLE COMPANY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gdynia
Dodana
Dodana
Dodana

PROCESS OWNER (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana
 • Zadaniem project managera jest zarządzanie projektem na każdym jego etapie. Tak więc osoba wykonująca tę funkcję odpowiada za zaplanowanie całego przedsięwzięcia, zebranie odpowiedniego zespołu oraz nadzorowanie wszystkich zaplanowanych działań. Kierownik projektu musi również szybko reagować na ewentualne zmiany i problemy.
 • Głównym zadaniem project managera jest zarządzanie ludźmi. To wymaga odpowiednich cech i umiejętności pracy w zespole oraz kierowania ludźmi. Zadaniem kierownika projektu nie jest wprowadzanie terroru, ale wręcz przeciwnie musi on potrafić tak zaplanować prace, aby atmosfera pomagała w sprawnym wykonywaniu kolejnych zleceń. Prowadzący projekt powinien być w stałym kontakcie zarówno ze swoim zespołem, jak i z bezpośrednim przełożonym oraz wszystkimi zewnętrznymi podmiotami kooperującymi przy projekcie.
 • W razie spowolnienia prac project manager musi być w stanie dogłębnie przeanalizować sytuację, znaleźć problem i go rozwiązać. Menadżerowie myślący, że będą tylko zbierać laury za sukcesy, a o przebieg projektu zadbają ich podwładni, mogą się mocno przejechać na przekonaniach. Poważne zgrzyty w projektach szybko rozniosą się po branży, a project manager, który nie był w stanie sprawnie poprowadzić przedsięwzięcia, nie znajdzie dobrego angażu.

Źródło obrazka: https://progressproject.pl/szkolenia-zamkniete/cykl_szkolen___praktyczne_zarzadzanie_projektami_w_branzy_produkcyjnej_i_dystrybucyjnej

Co ciekawe nie ma konkretnych studiów przygotowujących do pełnienia funkcji project managera. Pracodawcy wymagają za to często wykształcenia kierunkowego dla danej branży. Kierownicy projektów mogą również odbyć kurs zakończony zdobyciem certyfikatu. Takie uprawnienia są honorowane na całym świecie, a warto wiedzieć, że w zachodnich krajach Europy na tym stanowisku można zarobić więcej niż w Polsce.

W takich krajach, jak Wielka Brytania, Francja czy Włochy zarobki project managerów są znacznie wyższe niż w Polsce. Warto jednak odnotować, że z roku na rok średnie pensje w tym zawodzie rosną nad Wisłą. Corocznie notuje się wzrost wysokości płac project managerów o nawet kilka procent. Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają tę funkcję i zaczynają inwestować w specjalistów umiejących odpowiednio zarządzać skomplikowanymi projektami. Z drugiej strony we wspomnianych krajach ostatnie lata przyniosły spadki zarobków project managerów. Wygląda więc na to, że na rynku polskim szykują się dobre czasy dla kierowników projektów. Pytanie tylko ile faktycznie zarabiają projekt managerowie?

Ile zarabia project manager?

Kwestia zarobków project managerów jest dość obszernym tematem. Wysokość pensji na tym stanowisku jest zależna od całej masy czynników. Przede wszystkim kluczowym elementem jest tu branża oraz forma zatrudnienia. Jak wspomnieliśmy powyżej, najlepiej zarobią kierownicy projektów w IT, nowych technologiach, bankowości czy budownictwie. Oni odpowiadają za naprawdę ważne i rozbudowane projekty.

Stanowisko project managera jest jednak coraz częściej wykorzystywane w innych branżach. Praktycznie każde przedsiębiorstwo organizujące jakieś przedsięwzięcie może stworzyć stanowisko project managera. W efekcie ramy zawodu nieco się rozmyły, a na rynku coraz częściej pojawiają się managerowie odpowiadający za mniej istotne projekty. To sprawiło, że rozrzut zarobków dla tego zawodu stał się naprawdę spory.

Zarobki na stanowisku Project Managera:

 • Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń w ostatnim raporcie podaje zarobki project managerów w przedziale od 5 950 zł do 9 630 zł brutto.
 • Daje to medianę zarobków w wysokości 7 500 zł brutto.
 • Ten zakres zarobków odnosi się do specjalistów mających już pewne doświadczenie. W przypadku starszych specjalistów o ugruntowanej pozycji na rynku pracy zarobki znacząco rosną.
 • Zgodnie z wynikami badań doświadczeni specjaliści mogą zarobić od 7 720 zł do 13 550 zł brutto. Mowa o średnich zarobkach, a według badań 25% project managerów zarabia więcej niż podane górne granice.

Junior project manager — zarobki

Wiele przedsiębiorstw wymaga od project managerów doświadczenia na tym stanowisku. W jaki sposób je zdobyć? Rozwiązaniem jest funkcja junior project managera, który zostaje zaangażowany do prowadzenia mniej wymagających projektów. Często młodszy kierownik projektu działa pod okiem doświadczonego project managera, dzięki czemu zdobywa cenną wiedzę oraz doświadczenie.

Początkujący menadżerowie zarabiają oczywiście mniej od swoich doświadczonych kolegów. Mimo to zarobki junior project managera także można uznać za bardzo atrakcyjne.

Najnowsze badania pokazują, że:

 • osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą cieszyć się wynagrodzeniami w przedziale od 5 000 zł do 7 370 zł brutto.
 • Mediana zarobków wynosi 6 200 zł brutto.
 • Ponownie warto zauważyć, że 25% junior project managerów zarabia ponad górną granicę średnich zarobków.

Jak widać, zawód ten już od najniższego poziomu wiąże się z satysfakcjonującym wynagrodzeniem, a nie poruszyliśmy jeszcze kwestii najlepiej zarabiającej grupy project managerów.

IT project manager - zarobki

Branża IT jest obecnie najbardziej dochodową zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników. Specjaliści IT są doskonale opłacani, ponieważ to oni obecnie kreują nasz świat i umożliwiają mu odpowiednie funkcjonowanie. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie IT project manager zarabia najwięcej w swojej grupie zawodowej.

Video

Kierownik projektów IT musi posiadać wszystkie wymieniane powyżej cechy, a do tego powinien się doskonale znać na nowoczesnych technologiach informatycznych.

Praca w tak rozwojowej i dochodowej branży oznacza bardzo dobre zarobki:

 • Najnowsze badania wskazują na medianę zarobków wynoszącą 13 590 zł brutto.
 • Jest ona wynikiem średnich zarobków mieszczących się w przedziale od 10 600 zł do 17 570 zł brutto.

Zarobki IT project managera są, jak widać bardzo wysokie. Najbardziej doświadczeni fachowcy i cenieni w branży zarobią jednak znacznie więcej. Analizy wskazują, że 25% IT project managerów zarabia ponad 17 570 zł brutto. W przypadku największych projektów IT dla międzynarodowych korporacji zarobki mogą być naprawdę oszałamiające.

Nie da się ukryć, że zarobki project managerów są bardzo zachęcające. Jednak należy pamiętać, że zawód ten niesie za sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Zepsucie projektu przez brak kompetencji bądź nieumiejętność odpowiedniego działania może całkowicie przekreślić karierę. Project managerowie muszą być niezwykle odporni na stres i ich ewentualna słabość odbije się na całym zarządzanym zespole. Przed podjęciem takiej pracy warto się bardzo dobrze zastanowić nad własnymi kwalifikacjami.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się project manager?

Project manager to inaczej kierownik projektu. Osoba ta jest odpowiedzialna za dany projekt we wszystkich jego aspektach, również za zarządzanie zespołem.

Ile może zarobić project manager?

Zarobki project managera są w głównej mierze uzależnione od branży, w której pracuje. Kształtują się one w przedziale od 5000 zł do 12 000 zł.

4 komentarze

Anonymous

Anonymous

Dokładnie, spokojnie można znaleźć oferty dla PMa 15-20k brutto. W IT nawet 15-35k.
Cecylia

Cecylia

Zależy w jakim mieście jednak są to wysokie stawki w porónaniu z innymi zarobkami w zawodach naszego pańśtwa.
Anonim

Anonim

To nie są wysokie zarobki . Myślę ze pułap 12-16 w dużym mieście. Czasem netto.
|Mariusz|

|Mariusz|

Mam wrażenie że dane za 2010, 6000 brutto w Warszawie byle specjalista zarabia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka