Twoje wsparcie w rekrutacji

Praca na produkcji

Praca na produkcji
Marzy Ci się praca w firmie, w której będziesz odpowiedzialny za proces powstawania gotowego produktu? Jeżeli tak jest, to praca na produkcji jest właśnie dla Ciebie. Z tego artykułu dowiesz się, kim jest pracownik produkcyjny, inżynier i kierownik produkcji. Jaki jest jego zakres obowiązków oraz ile na danym stanowisku można zarobić. Dowiesz się również, jakie są możliwości pracy na produkcji za granicą.

Praca w firmie produkcyjnej może być ciekawym doświadczeniem zawodowym. Pracownik jest częścią zespołu i uczestniczy w procesie powstawania produktu. Praca ta często wiąże się z systemem trzy zmianowym. Wybierając pracę na produkcji, można zajmować różne stanowiska, a mianowicie może to być m.in. pracownik produkcyjny, inżynier produkcji czy kierownik produkcji.

Każda z wymienionych pozycji wiąże się z inną odpowiedzialnością i innymi wymaganiami przy zatrudnianiu. Żeby dostać się na stanowisko pracownika produkcyjnego, najczęściej nie jest wymagane wykształcenie wyższe.

Od pracowników produkcyjnych oczekuje się głównie gotowości do pracy, dyspozycyjności oraz doświadczenia na podobnym stanowisku. Posiadanie uprawnień do obsługi wózków widłowych jest dodatkowym atutem. Jednak w przypadku innych stanowisk, tj. inżyniera produkcji czy kierownika produkcji, wyższe wykształcenie będzie już wymagane. Najczęściej będzie to praca dla osób z wykształceniem technicznym lub po skończonych studiach na kierunku Zarządzanie, czy Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.
 

Pracownik produkcyjny - zakres obowiązków i możliwości zarobkowe
 

Obowiązki pracownika zależeć będą głównie od profilu firmy, czyli od tego, czym się ona zajmuje. Jeżeli mowa jest o pracownikach produkcyjnych, można znaleźć pewne stałe czynności, które będzie wykonywał, niezależnie w jakim przedsiębiorstwie się zatrudni.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Do podstawowych obowiązków pracowników produkcyjnych należą przede wszystkim: obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych takich jak np. wytłaczarki, przewijarki, maszyny do pakowania, taśma produkcyjna i wiele innych. Praca na tym stanowisku jest często monotonna, dlatego pracownicy produkcyjni często przechodzą rotację na stanowiskach, dzięki czemu wykonują w ciągu dnia różne zadania.

Do pracownika produkcyjnego należy również sprawowanie kontroli nad sprzętem oraz aparaturą pomiarową. Musi on sprawdzać, czy proces produkcyjny jest zgodny z wymogami, np. czy odpowiednia ilość sosu została wlana do butelki, czy etykiety są poprawnie naklejone lub czy produkt ma odpowiednią temperaturę. Jest on również odpowiedzialny za jakość produktu. Jest to ważne, gdyż szybkie wyłapanie błędu może oszczędzić firmie potencjalne straty pieniężne. Gdy zdarzy się jakiś błąd, pracownik produkcji powinien potrafić naprawić zaistniałą usterkę. W przypadku, gdy problem jest poważniejszy, powinien on wezwać fachowca, który będzie mógł się tym zająć.

Znając już obowiązki pracownika, pojawia się pytanie, ile na takim stanowisku można zarobić? Z danych zebranych od 2329 pracowników produkcyjnych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wynika, że średnio można zarobić 2 658 złotych brutto. Kwoty te jednak wahają się od 2 200 złotych brutto do 3 300 złotych brutto.
 

Inżynier produkcji
 

Pracując jako inżynier na produkcji, można zarobić średnio od 4 210 złotych brutto do 7 011 złotych brutto. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności oraz od doświadczenia w zawodzie. Do obowiązków inżyniera produkcji należą przede wszystkim: przygotowanie linii produkcyjnej pod produkt, zarządzanie informacjami o zdolnościach produkcyjnych oraz wykorzystania maszyn, ulepszanie procesu produkcji, czy opracowanie dokumentacji technicznej.
 

Kierownik produkcji
 

Wysokość jego zarobków będzie zależała od umiejętności, doświadczenia, ale również od wielkości firmy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku kierownika produkcji to około 7 000 złotych, a stawki wahają się w przedziale od 5 000 złotych do 9 600 złotych. Kierownik produkcji jest odpowiedzialny m.in. za nadzór nad maszynami, zarządzanie zespołem pracowników, prowadzenie pełnej dokumentacji produkcyjnej lub działania mające na celu optymalizację produkcji (wydajność, jakość i koszty).
 

Praca na produkcji - dodatki
 

Oprócz podstawowego wynagrodzenia pracownikom produkcyjnym, inżynierom, jak i kierownikom, często przysługują premie. Mogą być to np. premie za efektywność w pracy lub za brak absencji. Pracownicy najczęściej zatrudniani są na umowy o pracę. Firmy często oferują pracownikom produkcyjnym możliwość rozwoju i awansu. Bardzo często osoby bez doświadczenia w zawodzie, przed rozpoczęciem pracy są wysyłane na różne kursy, by podnieść swoje umiejętności.

Dodatkowo przedsiębiorstwa oferują prywatną służbę zdrowia oraz karty sportowe. W związku z tym, że większość firm, o których mowa, mieści się na przedmieściach miast, pracownikom proponowany jest często zwrot kosztów dojazdów lub podstawiany jest specjalny autobus, który wozi pracowników z miasta do pracy i z powrotem.
 

Praca na produkcji za granicą
 

Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że pracy nie brakuje. Bardzo często na różnych portalach ogłaszają się firmy z zagranicy oferujące pracę na produkcji m.in. z Niemiec czy Norwegii. Jakie zatem są wymagania do pracy za granicą. Choć mogłoby się wydawać, że język niemiecki czy angielski będzie koniecznym warunkiem pracy za granicą, tak nie jest. Zagraniczne firmy cenią sobie osoby, które są dyspozycyjne, wcześniejsze doświadczenie jest mile widziane. Dodatkowym atutem jest posiadanie prawa jazdy kat. B.

Praca za granicą wiąże się również z większymi zarobkami niż w kraju. Przykładowo w Niemczech jako pracownik produkcji można zarobić już od 9 do 11 euro za godzinę (około 43 złotych), a pracując jako inżynier lub kierownik stawki zaczynają się od 14 euro za godzinę.

W Norwegii natomiast dla pracowników produkcyjnych stawki wahają się już od 130 do 170 NOK za godzinę (około 73 złote), dla innych specjalności stawki są stosunkowo wyższe. Zagraniczne firmy również oferują możliwość zakwaterowania dla swoich pracowników za darmo lub w niższych cenach.

Jeżeli chcesz pracować w firmie produkcyjnej, to pracy nie brakuje. Nieważne czy interesuje Cię praca w kraju, czy za granicą. Pamiętać należy, że o ile na stanowisku pracownika produkcyjnego wykształcenie nie jest wymagane, to już inżynier lub kierownik produkcji powinni mieć wiedzę specjalistyczną. Praca w firmie produkcyjnej jest często wybierana po studiach o kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Osoby, które wybierają ten zawód, cenią sobie możliwość rozwoju.

Oceń ten wpis
Praca na produkcji
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gamik
2019-12-12, 11:40
Tak to wszystko jest zrobione, że potrzebni są zarówno pracownicy produkcyjni jak i umysłowi. I bez jednych i drugich nie ma świata.
Paweł
2019-05-18, 16:11
W różnych miejscach ludzie pracują. Praca na produkcji może być pracą fizyczną i to akordową. Może też być umysłową. Znajomy jest kierownikiem produkcji - jest mgr. inż. i świetnie zarabia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.