Zawody i ich potencjał

Praca na produkcji

15 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

6 komentarzy
Praca na produkcji
Marzy Ci się praca w firmie, w której będziesz odpowiedzialny za proces powstawania gotowego produktu? Jeżeli tak jest, to praca na produkcji jest właśnie dla Ciebie. Z tego artykułu dowiesz się, kim jest pracownik produkcyjny, inżynier i kierownik produkcji. Jaki jest jego zakres obowiązków oraz ile na danym stanowisku można zarobić. Dowiesz się również, jakie są możliwości pracy na produkcji za granicą.

Praca w firmie produkcyjnej może być ciekawym doświadczeniem zawodowym. Pracownik jest częścią zespołu i uczestniczy w procesie powstawania produktu. Praca ta często wiąże się z systemem trzy zmianowym. Wybierając pracę na produkcji, można zajmować różne stanowiska, a mianowicie może to być m.in. pracownik produkcyjny, inżynier produkcji czy kierownik produkcji.

Każda z wymienionych pozycji wiąże się z inną odpowiedzialnością i innymi wymaganiami przy zatrudnianiu. Żeby dostać się na stanowisko pracownika produkcyjnego, najczęściej nie jest wymagane wykształcenie wyższe.

Od pracowników produkcyjnych oczekuje się głównie gotowości do pracy, dyspozycyjności oraz doświadczenia na podobnym stanowisku. Posiadanie uprawnień do obsługi wózków widłowych jest dodatkowym atutem. Jednak w przypadku innych stanowisk, tj. inżyniera produkcji czy kierownika produkcji, wyższe wykształcenie będzie już wymagane. Najczęściej będzie to praca dla osób z wykształceniem technicznym lub po skończonych studiach na kierunku Zarządzanie, czy Zarządzanie i Inżynieria Produkcji.

Jak wygląda w rzeczywistości praca na produkcji?

Praca na produkcji to jeden z najczęściej wykonywanych zawodów w naszym kraju. Jaki jest opis takiego stanowiska pracy? Praca na linii produkcyjnej jest pracą fizyczną, najczęściej w pozycji stojącej. Obowiązkiem każdego z pracowników jest wykonywanie określonych, powtarzalnych czynności, które zostały mu zlecone przez przełożonego.

To Cię powinno też zainteresować: Pracownik produkcji - najnowsze oferty pracy

Jest to praca na trzy zmiany. Wiele osób podkreśla, że praco jako pracownik produkcyjny jest mocno monotonna, jednak jej niewątpliwym atutem jest fakt, że można ją otrzymać w zasadzie od zaraz. Na popularnych portalach ogłoszeniowych nieustannie pojawiają się nowe wpisy od firm poszukujących tego typu pracowników.

Pracownik produkcyjny - zakres obowiązków i możliwości zarobkowe

Obowiązki pracownika zależeć będą głównie od profilu firmy, czyli od tego, czym się ona zajmuje. Jeżeli mowa jest o pracownikach produkcyjnych, można znaleźć pewne stałe czynności, które będzie wykonywał, niezależnie w jakim przedsiębiorstwie się zatrudni.

Do podstawowych obowiązków pracowników produkcyjnych należą przede wszystkim: obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych takich jak np. wytłaczarki, przewijarki, maszyny do pakowania, taśma produkcyjna i wiele innych. Praca na tym stanowisku jest często monotonna, dlatego pracownicy produkcyjni często przechodzą rotację na stanowiskach, dzięki czemu wykonują w ciągu dnia różne zadania.

Do pracownika produkcyjnego należy również sprawowanie kontroli nad sprzętem oraz aparaturą pomiarową. Musi on sprawdzać, czy proces produkcyjny jest zgodny z wymogami, np. czy odpowiednia ilość sosu została wlana do butelki, czy etykiety są poprawnie naklejone lub czy produkt ma odpowiednią temperaturę. Jest on również odpowiedzialny za jakość produktu. Jest to ważne, gdyż szybkie wyłapanie błędu może oszczędzić firmie potencjalne straty pieniężne. Gdy zdarzy się jakiś błąd, pracownik produkcji powinien potrafić naprawić zaistniałą usterkę. W przypadku, gdy problem jest poważniejszy, powinien on wezwać fachowca, który będzie mógł się tym zająć.

Linia produkcyjna - kobieta nadzorująca jej prace

Znając już obowiązki pracownika, pojawia się pytanie, ile na takim stanowisku można zarobić? Z danych zebranych od 2329 pracowników produkcyjnych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wynika, że średnio można zarobić 2 658 złotych brutto. Kwoty te jednak wahają się od 2 200 złotych brutto do 3 300 złotych brutto.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana

Monter

Kubala Sp. z o. o.

  • Goleszów
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana
Aplikuj bez CV

Praca na produkcji ile można zarobić i na jakich stanowiskach?

Ile można zarobić pracując na produkcji? Według najnowszych statystyk, średnio pracownicy produkcji najniższego szczebla zarabiają około 3400 złotych brutto. Dokładna wysokość wynagrodzeń zależy od miejsca zamieszkania, zakresu obowiązków, liczby przepracowanych godzin, wieku itd.

Inżynier produkcji

Pracując jako inżynier na produkcji, można zarobić średnio od 4 210 złotych brutto do 7 011 złotych brutto. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności oraz od doświadczenia w zawodzie. Do obowiązków inżyniera produkcji należą przede wszystkim: przygotowanie linii produkcyjnej pod produkt, zarządzanie informacjami o zdolnościach produkcyjnych oraz wykorzystania maszyn, ulepszanie procesu produkcji, czy opracowanie dokumentacji technicznej.

Kierownik produkcji

Wysokość jego zarobków będzie zależała od umiejętności, doświadczenia, ale również od wielkości firmy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na stanowisku kierownika produkcji to około 7 000 złotych, a stawki wahają się w przedziale od 5 000 złotych do 9 600 złotych. Kierownik produkcji jest odpowiedzialny m.in. za nadzór nad maszynami, zarządzanie zespołem pracowników, prowadzenie pełnej dokumentacji produkcyjnej lub działania mające na celu optymalizację produkcji (wydajność, jakość i koszty).

Praca na produkcji i możliwości awansu - od czegoś trzeba zacząć

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją karierę zawodową. Rzadko zdarza się, abyśmy od razu otrzymali wysokie stanowisko z równie wysokim wynagrodzeniem - od czegoś trzeba zacząć. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy pracując na produkcji ma się szanse na uzyskanie awansu. Niektórzy sądzą, że praca fizyczna dedykowana jest wyłącznie tym osobom, które nie mają żadnych ambicji i chęci zdobywania nowych szczebli kariery. Okazuje się, że to ogromny błąd.

praca na produkcji w jakim wieku

To Cię powinno też zainteresować: Pracownik produkcji - najnowsze oferty pracy Katowice

W każdej, nawet najmniejszej firmie można awansować, ponieważ muszą znajdować się w niej zarówno stanowiska niższego szczebla jak i stanowiska kierownicze. Wielokrotnie dzieje się tak, że osoby piastujące wysokie stanowiska na samym początku wykonywały najprostsze prace, a awans uzyskały dzięki swojej motywacji, poświęceniu i pełnemu zaangażowaniu w wykonywanie swoich codziennych obowiązków. Każda osoba pracująca jako pracownik fizyczny, może awansować.

Video

Czego nauczy Cię praca na produkcji? Nauczy Cię wiele umiejętności w jednym stanowisku

Dzięki pracy na produkcji mamy możliwość pozyskania wielu nowych umiejętności, które w przyszłości będziemy mogli wykorzystać piastując inne stanowiska. O jakich umiejętnościach mowa? Chodzi tutaj w szczególności o zdolności organizacyjne, umiejętność zarządzania czasem oraz pracy w zespole a także o cierpliwość, sumienność i odpowiedzialność.

To Cię powinno też zainteresować: Wzór CV dla pracownika produkcji

Pracownik produkcji może poznać zasady przeprowadzania procesów produkcyjnych w danym zakładzie, zapoznać się z systemami zarządzania oraz ocenić, co się sprawdza, a co w przyszłości można byłoby usprawnić. Praca na tym stanowisku pomaga w rozwinięciu umiejętności interpersonalnych, gdyż na produkcji bardzo istotna jest komunikacja z pozostałymi pracownikami.

Operator lini produkcyjnej - praca w fabryce

Operator linii produkcyjnej - na czym polega jego praca?

Praca na produkcji może mieć bardziej zaawansowany charakter - dotyczy to pracowników, którzy są operatorami maszyn. Do ich kompetencji należy m.in. obsługa specjalistycznych urządzeń, realizacja planów produkcyjnych zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez przełożonych.

To Cię powinno też zainteresować: Pracownik produkcji - najnowsze oferty pracy Bielsko-Biała

Obowiązkiem operatora maszyn jest też bieżąca konserwacja i kontrola techniczna sprzętu. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek usterek musi on powiadomić o nich odpowiednie osoby z właściwego działu. Operator musi też wypełniać dokumentację dotyczącą pracy maszyn oraz analizować, jaka jest jakość wytwarzanych produktów.

Praca na produkcji  - premie + dodatki

Oprócz podstawowego wynagrodzenia pracownikom produkcyjnym, inżynierom, jak i kierownikom, często przysługują premie. Mogą być to np. premie za efektywność w pracy lub za brak absencji. Pracownicy najczęściej zatrudniani są na umowy o pracę. Firmy często oferują pracownikom produkcyjnym możliwość rozwoju i awansu. Bardzo często osoby bez doświadczenia w zawodzie, przed rozpoczęciem pracy są wysyłane na różne kursy, by podnieść swoje umiejętności.

Dodatkowo przedsiębiorstwa oferują prywatną służbę zdrowia oraz karty sportowe. W związku z tym, że większość firm, o których mowa, mieści się na przedmieściach miast, pracownikom proponowany jest często zwrot kosztów dojazdów lub podstawiany jest specjalny autobus, który wozi pracowników z miasta do pracy i z powrotem.

praca na produkcji premie i zarobki

Praca na produkcji za granicą - gdzie możliwa?

Przeglądając oferty pracy, można zauważyć, że pracy nie brakuje. Bardzo często na różnych portalach ogłaszają się firmy z zagranicy oferujące pracę na produkcji m.in. z Niemiec czy Norwegii. Jakie zatem są wymagania do pracy za granicą. Choć mogłoby się wydawać, że język niemiecki czy angielski będzie koniecznym warunkiem pracy za granicą, tak nie jest. Zagraniczne firmy cenią sobie osoby, które są dyspozycyjne, wcześniejsze doświadczenie jest mile widziane. Dodatkowym atutem jest posiadanie prawa jazdy kat. B.

Praca za granicą wiąże się również z większymi zarobkami niż w kraju. Przykładowo w Niemczech jako pracownik produkcji można zarobić już od 9 do 11 euro za godzinę (około 43 złotych), a pracując jako inżynier lub kierownik stawki zaczynają się od 14 euro za godzinę.

Video

W Norwegii natomiast dla pracowników produkcyjnych stawki wahają się już od 130 do 170 NOK za godzinę (około 73 złote), dla innych specjalności stawki są stosunkowo wyższe. Zagraniczne firmy również oferują możliwość zakwaterowania dla swoich pracowników za darmo lub w niższych cenach.

Jeżeli chcesz pracować w firmie produkcyjnej, to pracy nie brakuje. Nieważne czy interesuje Cię praca w kraju, czy za granicą. Pamiętać należy, że o ile na stanowisku pracownika produkcyjnego wykształcenie nie jest wymagane, to już inżynier lub kierownik produkcji powinni mieć wiedzę specjalistyczną. Praca w firmie produkcyjnej jest często wybierana po studiach o kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Osoby, które wybierają ten zawód, cenią sobie możliwość rozwoju.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca pracownika produkcji?

Podstawowym zadaniem pracownika produkcji jest wykonywanie określonych, powtarzalnych czynności zaleconych przez przełożonego.

Czy pracownik produkcji może awansować?

Tak. W każdej firmie istnieje możliwość awansu. Jeżeli pracownik produkcji wykaże się sumiennością, odpowiedzialnością oraz pełnym zaangażowaniem, ma spore szanse na to, aby w przyszłości otrzymać lepsze stanowisko pracy.

Ile zarabiają pracownicy produkcji?

Zarobki pracowników produkcji wynoszą około 3400 złotych brutto, jednak stawki w poszczególnych województwach mogą mocno się różnić.

6 komentarzy

Zośka

Zośka

Zastanawiałem się, czy praca na produkcji jest dla mnie, ale po przeczytaniu artykułu wiem, że warto spróbować. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć odpowiednią ofertę.
Greg

Greg

Cieszę się, że istnieje taka możliwość, jak praca na produkcji. Chętnie bym ją podjęła, aby zarobić na życie i zdobyć doświadczenie zawodowe.
Enrikk22

Enrikk22

Praca na produkcji na pewno nie jest łatwa, ale zawsze jest to jeden ze sposobów na zdobycie dobrej pracy bez wykształcenia wyższego. Ja osobiście jestem zadowolony z mojej pracy na produkcji.
7up

7up

Niedawno spotkałem się z szefem działu dużej firmy świadczącej usługi profesjonalne. Powiedział mi, że obecnie produkcja to zupełnie inna rzecz niż kiedyś - jest zupełnie profesjonalnie.
Gamik

Gamik

Tak to wszystko jest zrobione, że potrzebni są zarówno pracownicy produkcyjni jak i umysłowi. I bez jednych i drugich nie ma świata.
Paweł

Paweł

W różnych miejscach ludzie pracują. Praca na produkcji może być pracą fizyczną i to akordową. Może też być umysłową. Znajomy jest kierownikiem produkcji - jest mgr. inż. i świetnie zarabia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka