Specyfika rynku pracy w Czechowicach-Dziedzicach

Specyfika rynku pracy w Czechowicach-Dziedzicach
Czechowice-Dziedzice są niewielkim miastem cechującym się niskim bezrobociem. Kilka czynników sprawiło, że ta miejscowość posiada bardzo silną gospodarkę i oferuje swoim mieszkańcom zatrudnienie w prężnie rozwijających się przedsiębiorstwach.

W przypadku Czechowic-Dziedzic ciężko mówić o dużej różnorodności rynku. Prawdziwym fundamentem lokalnego rynku stał się transport i logistyka, choć silną pozycję od dekad ma także przemysł wydobywczy i naftowy. Z drugiej strony lokalizacja miejscowości sprawia, że mieszkańcy mają naprawdę szerokie możliwości budowania swojej kariery. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice czechowickiego rynku.

Transport i logistyka fundamentem czechowickiego rynku pracy

Czechowice-Dziedzice znajdują się w doskonałej pozycji geograficznej tworzącej z tej miejscowości idealną bazę dla firm transportowych. Miejscowość znajduje się przy drodze krajowej nr 1 łączącej Górny Śląsk z południową granicą kraju. Zasadniczo Czechowice-Dziedzice są ostatnim przystankiem przed rozwidleniem szlaków transportowych na granice z Czechami i Słowacją. To sprawiło, że miejscowość stała się perfekcyjnym miejscem dla firm logistycznych i transportowych.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku w Czechowicach-Dziedzicach znajdowało się niemal 180 firm z branży transportu i logistyki. To imponujący wynik, jak na małą 35-tysięczną miejscowość. Rozwój firm logistycznych w mieście jest spowodowany również rozbudowaną infrastrukturą kolejową. Między innymi w mieście funkcjonuje Zakład Taboru PKP CARGO S.A.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Czechowice-Dziedzice

Silnie rozwinięty przemysł logistyczny i transportowy generuje liczne miejsca pracy dla kierowców, magazynierów i mechaników. Oczywiście nie brakuje też zapotrzebowania na pracowników administracji w takich miejscach.

Nie sposób nie wspomnieć, że w Czechowicach-Dziedzicach ciągle funkcjonuje kopalnia węgla Silesia, a Lotos prowadzi swój terminal dystrybucji paliw zbudowany na dawnej Rafinerii Czechowice. Jak widać, przemysł w tym niewielkim mieście ma się naprawdę dobrze.

Dobra lokalizacja Czechowic-Dziedzic daje szerokie możliwości mieszkańcom

Czechowice-Dziedzice znajdują się w doskonałej lokalizacji z punktu widzenia mieszkańców chcących się rozwijać zawodowo. Miejscowość leży w bliskim sąsiedztwie z Bielskiem-Białą, czyli największym ośrodkiem miejskim w regionie. Dojazd do stolicy powiatu jest możliwa nawet komunikacją miejską, więc mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mogą bez problemu znajdować pracę w Bielsku-Białej. Zresztą wielu mieszkańców tej miejscowości faktycznie pracuje w bielskich firmach.

Stosunkowo niedaleko znajdują się kolejne duże ośrodki przemysłowe, jak Pszczyna, Tychy czy Żory. Wszystkie te miasta otwierają bogate możliwości poszukiwań zatrudnienia. Po modyfikacjach infrastruktury drogowej także dojazd do pracy w Katowicach może się okazać atrakcyjną opcją. W regionie nie brakuje atrakcji turystycznych oraz firm wykorzystujących ten fakt. Uczniowie i studenci mogą więc liczyć na prace sezonowe związane między innymi z gastronomią czy obsługą pewnych atrakcji.

Czechowice-Dziedzice okazują się dobrym miejscem do zamieszkania. Lokalny rynek pracy daje wiele możliwości i osoby chcące pracować będą miały ku temu sposobność. Tym bardziej że niskie bezrobocie w regionie sprawia, iż przedsiębiorcy doświadczają deficytu pracowników.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Czechowicach-Dziedzicach
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.