Specyfika rynku pracy w Bielsku-Białej

Specyfika rynku pracy w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała przed zmianą ustroju w Polsce było miastem zbudowanym na przemyśle włókienniczym. Dziś po wielkich zakładach zostały puste kamienice, a tzw. stolica Podbeskidzia zmieniła się nie do poznania.

Obecnie nie można mówić o uzależnieniu od jednego przemysłu, choć duże znaczenie mają przedsiębiorstwa produkcyjne związane z motoryzacją. Na terenie miasta funkcjonuje nie tylko fabryka Fiata, ale także inne duże zakłady związane z przemysłem motoryzacyjnym. Te nie stanowią jednak fundamentu zatrudnienia w Bielsku-Białej, ale są jednym z filarów rynku pracy dającego mieszkańcom naprawdę duże możliwości w budowaniu kariery.

Jakich pracowników chłonie rynek pracy w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała rozwinęło się dość mocno w ostatnich latach i stało się interesującym miejscem dla inwestorów. Ta sytuacja jak wspomnieliśmy, zaowocowała budową licznych zakładów produkcyjnych gdzie zatrudnienie znajdą zarówno niewykwalifikowani pracownicy, jak i fachowcy z różnych branż. Specjaliści od automatyki, nowoczesnych technologii i logistyki są kuszeni przez lokalne przedsiębiorstwa.

Na bielskim rynku powstaje wiele nowych przedsiębiorstw zajmujących się nowymi technologiami oraz branżą IT. Firmy tworzące oprogramowania, elektroniczne gadżety czy gry są bardzo popularne i poszukują specjalistów IT. W mieście funkcjonuje wiele firm finansowych i księgowych szukających wykształconych fachowców.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Bielsko-Biała

Nie sposób nie wspomnieć o handlu, w którym prym wiodą duże galerie handlowe ściągające "sieciówki", w których rotacja personelu jest bardzo duża, a więc są doskonałym miejscem na pracę tymczasową. Niewielkie sklepy poszukują sprzedawców, zaś różne hurtownie potrzebują handlowców i pracowników logistyki. Firmy transportowe poszukują kierowców i magazynierów. W Bielsku-Białej funkcjonuje wiele lokali gastronomicznych i rozrywkowych zgłaszających zapotrzebowanie na pracowników kuchni czy obsługi klientów.

Można śmiało powiedzieć, że bielski rynek pracy ma miejsce dla każdego. Jeżeli do tego dodamy niską stopę bezrobocia, to okaże się, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników. Wakatów więc nie brakuje.

Dobra lokalizacja jednym z kluczy do sukcesu

Bielsko-Biała leży w województwie śląskim, co daje mieszkańcom dostęp do rozbudowanego rynku pracy. Jednak przynależność do śląska nie jest tu głównym atutem. Bielsko-Biała leży bowiem na przecięciu bardzo ważnych szlaków komunikacyjnych. W niedalekiej odległości znajdują się granice z Czechami i Słowacją, co stwarza bardzo duże okazje biznesowe.

Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów, ale także dla wykwalifikowanych pracowników zdobywających wykształcenie w Katowicach i Krakowie, ale chcących uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Bielsko-Biała stało się atrakcyjne geograficznie dla osób chcących budować swoje biznesy, a pomysły te mogą być różnorakie. Poniżej rozmowa z młodym bielszczaninem, który rozwinął swój własny biznes:

Główne szlaki komunikacyjne prowadzące za granicę i na północ naszego kraju okazały się atrakcyjne nie tylko dla firm logistycznych, ale także przedsiębiorstw produkcyjnych. Specjalnie stworzone strefy przemysłowe przyciągnęły wielu producentów. Co ważne mieszkańcy Bielska-Białej mają stosunkowo blisko do ośrodków edukacyjnych w Katowicach i Krakowie, gdzie mogą podnosić swoje kwalifikacje przy równoczesnym budowaniu kariery w rodzinnym mieście.

Rynek pracy w Bielsku-Białej prężnie się rozwija i daje szanse na budowanie kariery każdemu bez względu na wykształcenie czy kwalifikacje. Mnogość firm funkcjonujących w mieście sprawia, że osoby chcące faktycznie znaleźć pracę nie powinny mieć z tym problemu.

Oceń ten wpis
Specyfika rynku pracy w Bielsku-Białej
Ocena: 4.8, liczba głosów: 17

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.