Zawarcie umowy związane jest z powstaniem stosunku pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu pracy: ?Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca ? do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem?. Z drugiej strony, trzeba podkreślić, że ten stosunek pracy powstaje niezależnie od tego, na jaki czas zostanie zawarta umowa o pracę. W aktualnie obowiązującym prawie wyszczególnić można umowy podpisane na czas nieokreślony, określony, na czas wykonywania określonej pracy i na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika (tak zwana umowa na zastępstwo). Dodatkowo każda wymienionych umów może być też poprzedzona umową na okres próbny, który nie przekracza 3 miesięcy.
Umowa na czas nieokreślony
Z punktu widzenia pracowników to właśnie ta forma umowy uchodzi za najpełniejszą i najlepiej chroni interesy zatrudnionego, gdyż pracodawca może ją wypowiedzieć tylko z uzasadnionych powodów. Umowa na czas nieokreślony, gdyż o niej mowa, jest umową bezterminową. Oznacza to tyle, że strony nie wskazują przy jej podpisaniu granicznej daty trwania stosunku pracy. W praktyce bardzo często jest ona przyznawana pracownikom dopiero po zakończeniu okresu próbnego. Trzeba też pamiętać, że może być ona przekształcana na mocy porozumienia stron w umowę na czas określony lub też w umowę na czas wykonywania określonej pracy. Z drugiej strony podkreślić należy, że zabronione jest jej przekształcanie w umowę na okres próbny.
Umowa na czas określony
Tę umowę zalicza się do tak zwanych terminowych umów o pracę. Podpisujące ją strony zawsze określają datę graniczną jej obowiązywania. Z punktu widzenia interesów osób, które zdecydowały się wybrać taką formę umowy istotne jest, że może być ona wcześniej rozwiązana, jeżeli zawarta została na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. W takim przypadku przepisy dopuszczają możliwość jej wypowiedzenia, ale z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Warto też pamiętać o art. 411 § 2 Kodeksu pracy, czyli o tym, że w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jednocześnie ? w niektórych sytuacjach ? umowa ta może też być przedłużona. Chodzi tu o przypadek zawarcia jej z pracownicą ciąży i to w takiej sytuacji, że jej rozwiązanie miałoby miejsce po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Umowa na wykonanie określonej pracy
To również umowa terminowa. Różni się ona jednak tym od umowy na czas określony, że strony nie wskazują dokładnego momentu jej rozwiązania. Tu najważniejsze jest zrealizowanie określonego zadania, dla przykładu wybudowania obiektu budowlanego. W odróżnieniu też od umowy na czas określony nie można jej rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Możliwość jej wypowiedzenia jest tylko jedna ? wówczas, gdy mowa o ogłoszeniu lub likwidacji zakładu pracy.
Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika
Ten rodzaj umowy stosowany jest w jednym celu ? aby umożliwić pracę osobie, która przejmuje obowiązki nieobecnego pracownika. Inaczej mówiąc, można też wskazać, że umowa ta jest szczególną odmianą umowy na czas określony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zainteresowane strony mogą ją rozwiązać na mocy porozumienia stron lub bez wypowiedzenia (oczywiście wówczas, gdy zachodzą ku temu przyczyny uzasadniające takie działanie). W tym przypadku istotne jest jednak, że umowa ta nie ulega ? jak ma to miejsce przy umowie na czas określony ? przedłużeniu do dnia porodu, jeżeli uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy.
To może Cię również zainteresować