Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Na jakiej umowie pracujesz? Rodzaje umów o pracę

27 stycznia 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Na jakiej umowie pracujesz? Rodzaje umów o pracę
Umowa o pracę dla wielu wydaje się najlepszą formą zatrudnienia. To marzenie wielu pracowników, gdyż tylko ona daje korzyści takie jak urlop wypoczynkowy i L4. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj rodzaje umów o pracę oraz wynikające z nich korzyści.

Po raz pierwszy podpisujesz umowę o pracę i czujesz się trochę zagubiony? Nic dziwnego – w odróżnieniu od umów cywilnoprawnych, ten typ umowy reguluje kodeks pracy. Wynikają z niego nieco inne prawa i obowiązki. Dlatego opowiemy Ci trochę o różnicach między typami umów i o tym, co dobrego wynika dla Ciebie z podpisania umowy o pracę.

Umowa na okres próbny

Zatrudnienie pracownika na okres próbny pozwala sprawdzić umiejętności i przydatność takiej osoby na danym stanowisku. To czas na wdrożenie się, poznanie działania mechanizmów firmy i zapoznanie się ze swoim stanowiskiem.

Przy zawieraniu umowy na okres próbny, strony muszą ustalić, jaki rodzaj umowy o pracę (czy będzie to umowa na czas określony, czy nieokreślony) planują zawrzeć po zakończeniu okresu próbnego, a także na jaki czas (w przypadku wyboru umowy terminowej) zostanie ona zawarta.

  • Jeżeli strony zamierzają po okresie próbnym zawrzeć umowę o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy, umowa na okres próbny może być zawarta na maksymalnie 1 miesiąc.
  • W przypadku, gdy planowana jest umowa na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy, okres próbny może wynosić do 2 miesięcy.
  • Jeżeli strony planują po okresie próbnym zawrzeć umowę na czas określony wynoszący co najmniej 12 miesięcy lub umowę na czas nieokreślony, wówczas długość okresu próbnego powinna wynosić 3 miesiące.

Okres próbny można wydłużyć o maksymalnie 1 miesiąc, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy. Każda umowa na okres próbny, niezależnie od jej długości, może być przedłużona o okresy usprawiedliwionej nieobecności pracownika, na przykład z powodu choroby. W przypadku 3-miesięcznej umowy na okres próbny jej przedłużenie o czas nieobecności pracownika nie będzie naruszało przepisu o maksymalnej długości takiej umowy, co stanowi elastyczne podejście do potrzeb pracodawców i pracowników.

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy na czas próbny wynosi odpowiednio:

Szukasz pracy?
Dodana
Aplikuj bez CV

( PS ) Sprzedawca / Ekspedientka

SGP APT Sp. z o.o.

  • Skwierzyna
Dodana

Pracownik produkcji okien z PCV

FIRMA OKMAR-PLASTIK

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana
Dodana
  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące. 

Strony nie muszą podawać powodu ewentualnego wypowiedzenia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa tego typu jest coraz bardziej popularna. Z jednym pracownikiem można było zawrzeć maksymalnie trzy umowy na czas określony, pod warunkiem, że łączny czas trwania tych umów oraz przerwy między nimi nie przekraczał 33 miesięcy. Czwarta umowa lub umowa przekraczająca łączny limit czasowy automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Umowę na czas określony można rozwiązać za porozumieniem stron, podobnie jak w przypadku umowy na okres próbny, za wypowiedzeniem lub też bez zachowania okresu wypowiedzenia. 

Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy na czas określony wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie – przy zatrudnieniu do 6 miesięcy, 
  • 1 miesiąc – jeżeli zatrudnienie trwa min. 6 miesięcy, 
  • 3 miesiące – gdy zatrudnienie trwa minimum 3 lata.

Video

Umowa na czas nieokreślony

Najkorzystniejszą formą umowy zwykło się określać umowę na czas nieokreślony. Z punktu widzenia pracownika, taki dokument najlepiej chroni jego interesy. Różni się od umowy na czas określony tym, że nie zawiera terminu końcowego. Okres wypowiedzenia jest taki sam jak w przypadku umowy na czas nieokreślony. 

Pracodawca, który decyduje się na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, musi wskazać przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie zarówno w przypadku umowy na czas określony, jak i nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia nie może być jednak ogólnikowa, ale konkretna i zgodna ze stanem faktycznym. Do przyczyn wypowiedzenia można zaliczyć nieuzasadnioną odmowę wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych czy też w dniu wolnym od pracy, częste spóźnienia do pracy lub konkretny powód związany z pracą na danym stanowisku.

Dlaczego warto podpisać umowę o pracę? 5 głównych korzyści

Zawarcie umowy o pracę w Polsce jest korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, oferując szereg korzyści i ochronę prawną. Oto niektóre z kluczowych powodów, dla których warto zawrzeć umowę o pracę oraz ochrona, jaką zapewnia pracownikom:

  • Umowa o pracę zapewnia ochronę na mocy kodeksu pracy, który reguluje prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Pracownik ma gwarantowane prawa, takie jak ustalone godziny pracy, przerwy, urlopy, wynagrodzenie oraz bezpieczne warunki pracy.
  • Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Obejmuje to m.in. ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe, co zapewnia wsparcie finansowe w przypadku choroby, wypadku czy na emeryturze.
  • Pracownicy na umowę o pracę mają prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, a także innych form urlopów, takich jak urlop macierzyński, tacierzyński, rodzicielski, a także urlopy na szkolenia i inne.
  • Kodeks pracy chroni pracowników przed nieuzasadnionym zwolnieniem. Pracodawca musi przestrzegać procedur wypowiedzenia umowy o pracę, które zwykle obejmują wymóg podania przyczyny zwolnienia i przestrzeganie okresu wypowiedzenia.

W przypadku naruszenia praw wynikających z umowy o pracę pracownik ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń przed sądem pracy. Daje to szanse na sprawiedliwe rozstrzygnięcie sporów pracowniczych.

Podsumowanie

Umowa o pracę stanowi solidną podstawę zatrudnienia. Zabezpiecza prawa pracownika, zapewniając mu nie tylko ochronę prawną, ale także szereg korzyści socjalnych i gwarancję stabilności zatrudnienia. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na swoim rozwoju zawodowym i osobistym, mając pewność, że ich prawa są chronione i respektowane.

Pracodawcy zyskują motywowanych i zaangażowanych pracowników, co przekłada się na lepszą wydajność i atmosferę w miejscu pracy. Warto więc zrozumieć i docenić wartość umowy o pracę, która stanowi fundament dobrych relacji zawodowych oraz wzajemnego szacunku i zaufania między pracodawcą a pracownikiem.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

Marcin

Marcin

Chyba wszyscy czytający ten artykuł są zatrudnieni na najróżniejsze umowy a pewnie znajdą się jeszcze tacy co są poza tym wszystkim.
bolo

bolo

Ja pracuję już na szczęście na czas nieokreślony. Każdy zadowolony z warunków w firmie chce tak, chociaż owszem jeszcze lepsze jest godne zarabianie.
Bronek

Bronek

Ja miałem czas określony kilka razy zmieniany i w końcu naturalnie psozedł czas nieokreślony i tak to trwa już 10 lat więc jest dobrze chociaż pod tym względem.
Bojek

Bojek

W moim przypadku była umowa na miesiąc, potem przedłożona na trzy miesiące i znowu i dopiero potem na czas nieokreślony. I tak to trwa do dzisiaj. Lepiej byc nie mogło.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.