Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6965
Tematy, które interesują czytelników:  Systemy czasu pracy, Certyfikaty językowe, Coworking, Kiedy zus wypłaca chorobowe

Uprawnienia rodzicielskie

Uprawnienia rodzicielskie

Każdy z pracowników, który jest rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 14-tu, może skorzystać z tak zwanych uprawnień rodzicielskich, w tym choćby 2 dodatkowych dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Co warto wiedzieć o uprawnieniach rodzicielskich? I o czym, w tym właśnie względzie, musi pamiętać pracodawca?

Pracownikom, którzy są rodzicami lub opiekunami, przysługują dodatkowo szczególne uprawnienia. Jednym z nich jest możliwość wybrania 2 dodatkowych dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (jeżeli dziecko nie ukończyło 14-go roku życia), innym zaś możliwość odmowy pracy w godzinach nadliczbowych (gdy dziecko nie ukończyło 4 lat). Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest, że ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że rodzice lub opiekunowie nie muszą skorzystać ze wszystkich przysługujących im uprawnień, co też oznacza, że mogą nimi w dowolny sposób gospodarować. Z drugiej jednak strony, co należy podkreślić, przepisy nie pozwalają na to, aby z uprawnień korzystał każdy z rodziców lub opiekunów dziecka. Wobec powyższego, podmiot zatrudniający musi posiadać stosowne informacje, które pozwolą mu stwierdzić, w jaki sposób rodzice lub opiekunowie dziecka podzielili się pomiędzy sobą przysługującymi im uprawnieniami.

Złóż wniosek

Każdy z pracowników, który jest rodzicem lub opiekunem, powinien złożyć stosowny wniosek, w którym informuje o zamiarze (lub nie) korzystania z określonych uprawnień. Taki dokument pracodawca powinien dołączyć złożyć do prowadzonych akt osobowych pracownika w części B. Warto jednak zauważyć, że jedno złożenie takiego oświadczenie nie jest jednoznaczne z tym, że pracownik nie będzie musiał składać kolejnego. Dzieje się tak dlatego, że pracodawca może żądać okresowej aktualizacji złożonego oświadczenia. Najczęściej terminem takim jest nowy rok, czyli styczeń, choć kwestia ta jest do rozstrzygnięcia przez samego zainteresowanego, czyli pracodawcę.

Pracujący rodzice

Zgodnie z art. 189? Kodeksu pracy, gdy rodzice lub opiekunowie dziecka świadczą pracę zawodowo, z takich uprawnień, jak zgoda lub odmowa:

? pracy w wymiarze powyżej 8 godzin na dobę w systemie równoważnym, skróconym oraz weekendowym systemie czasu pracy, a także w ruchu ciągłym, ? pracy w porze nocnej, ? pracy w nadgodzinach nadliczbowych

a także możliwości:

? stosowania przerywanego czasu pracy, ? delegowania pracownika poza stałe miejsce pracy

oraz prawa do 2 dni opieki na dziecko może korzystać tylko jedno z nich. W związku z powyższym, właśnie z tego względu dla pracownika są tak ważne oświadczenia. Nie powinno dojść do sytuacji, w której to oboje rodzice lub opiekunowie otrzymują dni wolne, aby móc sprawować opiekę nad dzieckiem.

Pracownik może zmienić zdanie

Warto też podkreślić raz jeszcze, że nie każdy pracownik, który jest rodzicem, musi korzystać z przysługujących mu uprawnień. W związku z powyższym, ma on prawo zgodzić się ? dla przykładu ? na pracę w nadgodzinach nawet wówczas, gdy i drugi z rodziców wyraził taką zgodę. Jednocześnie jednak pracodawca musi pamiętać, że zatrudniony ma możliwość ? i to w każdej chwili ? zmienić zdanie, czyli wykorzystać przysługujące mu uprawnienia. Z uwagi na problemy dowodowe, w praktyce kadrowej, wymaga się, aby pracownik wypełnił stosowny wniosek. To przede wszystkim ochrona samego pracodawcy przed ewentualnym pomówieniem przez pracownika o łamanie jego praw pracowniczych.

To Cię powinno też zainteresować: Urlop wychowawczy. Czego jeszcze o nim nie wiesz?

Co jeszcze w art. 189? Kodeksu pracy?

Trzeba pamiętać, że poza powyżej wymienionymi uprawnieniami pracowników będących rodzicami lub opiekunami, mogą oni również skorzystać z urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, jak i obniżenia wymiaru zatrudnienia zamiast korzystać z urlopu wychowawczego. W praktyce kadrowej utarło się, że nie ma sensu pobierać od pracowników oświadczeń w tym zakresie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że zainteresowani pracownicy wnioskują o powyższe uprawnienia niezależnie od tych, które zostały wymienione wcześniej. Z tego też względu nie jest konieczne pobieranie dwóch oświadczeń, choć ? co również trzeba zaznaczyć ? nie jest to niemożliwe.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.