Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32052        SUBSKRYBUJE: 7328
Tematy, które interesują czytelników:  Co wpisać do CV, Prawa pracownika, Delegacja, Freelancer, Spóźnienie do pracy, Znajomość języków obcych, Motywacja, Marketing internetowy, Relokacja pracowników, Praca w IT, Kredyt, Kwestionariusz osobowy, Praca, Bezrobocie

Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym

Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym
Szukanie pracy, gdy kryzys szaleje w wielu branżach, przypomina wojnę o stanowisko. I jak to na wojnie bywa, nie zawsze batalię wygrywa oczywisty faworyt. Decydująca może okazać się wybrana strategia., Jaka będzie najbardziej efektywna?

Jak skutecznie szukać pracy?

Osoby, które szukają pracy zwykle po pewnym czasie wypracowują sobie codzienny rytuał: poranna kawa, przegląd popularnych serwisów z ogłoszeniami i rozsyłanie aplikacji. Tymczasem, choć liczba wysłanych CV rośnie z każdym dniem, telefon nadal milczy. Jeśli tak właśnie wygląda Twoja sytuacja, czas coś zmienić.

Zobacz czy nie popełniasz błędów opisanych w artykule: Szukasz pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Przygotowanie to podstawa szukania pracy


Niezależnie od tego, gdzie będziesz szukać pracy, zacznij od krytycznego przyjrzenia się swojemu CV. Przygotuj kilka ramowych wariantów dopasowanych do interesujących Cię stanowisk ? łatwiej będzie modyfikować aplikację dostosowując ją do poszczególnych pracodawców. Naprawdę schematyczne CV wysyłane hurtowo w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia da się rozpoznać! Doświadczonemu rekruterowi zajmuje to chwilę ? taka aplikacja od razu trafia do folderu ?kosz?.

Szukasz pracy? Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie są warte uwagi


Codzienne przeglądanie kilkunastu serwisów ogłoszeniowych to strata czasu. Wiele ofert jest tam nieaktualnych, często na jedno ogłoszenie napływa nawet kilkaset aplikacji, a wówczas pierwszą metodą selekcji jest... losowanie. Zamiast marnować godziny przy komputerze skup się na 2-3 dużych serwisach. Skorzystaj z powiadomień, będziesz dostawać e-mail z ofertami pasującymi do wybranych przez Ciebie kryteriów. A zaoszczędzony czas możesz wykorzystać znacznie efektywniej!

Wykorzystaj internet do szukania pracy


Szukanie pracy przez internet kojarzy Ci się tylko z odpisywaniem na ogłoszenia? Czas zmienić te przestarzałe przekonania! Możliwości jest znacznie więcej.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

  • Media społecznościowe. Twoje konto na Facebooku może stać się przepustką do kariery ? w tym serwisie są dziś niemal wszyscy. Zacznij jednak o solidnego remanentu na swoim profilu. Usuń wszystko, co mogłoby negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek, poświęć nieco czasu na zgłębienie tajników ustawień prywatności. Zadbaj, by towarzyskie ploteczki były widoczne tylko dla wąskiego grona znajomych. Co teraz? Zacznij zaglądać na strony interesujących Cię firm, bierz udział w dyskusjach w grupach związanych z Twoją branżą. Daj się zauważyć. Znacznie łatwiej jest też nawiązać kontakt z ewentualnym pracodawcą na nie do końca formalnym gruncie, niż wejść do jego gabinetu ? korzystaj z tego.
  • Serwisy zawodowe. Stwórz konto na goldenline i linkedlink. Nie czekaj jednak, aż headhunter Cię wypatrzy ? podyskutuj na tematycznym forum, podziel się swoją wiedzą i doświadczeniami. Uwaga: jeśli masz pracę, a rozglądasz się za nowymi ofertami, nie pisz o tym w swoim profilu. Twój pracodawca może nie być zachwycony....
  • Tematyczne fora i serwisy. Pojawiaj się w tych miejscach w sieci, które gromadzą osoby związane z interesującą Cię branżą. To nie tylko okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowinki, ale też szansa na nawiązanie ciekawych kontaktów. A to właśnie kontakty są najlepszą inwestycją w czasie szukania pracy.

Łańcuszek znajomości, czyli networking


Złośliwi mawiają, że networking to tylko efektowna nazwa dla znanego od dawna zjawiska pracy ?po znajomości?. W rzeczywistości jednak to zupełnie różne rzeczy. Zatrudnienie ?po znajomości? oznacza zaproponowanie posady (najczęściej państwowej) osobie z kręgu rodziny i bliskich znajomych bez brania pod uwagę doświadczenia i kompetencji. Tymczasem networking opiera się na tworzeniu sieci kontaktów w danej branży i wiąże się z systemem rekomendacji osób godnych zaufania. Jak to działa?

  • Znajomi znajomych. Często przytaczana jest zasada, wedle której dwie dowolne osoby na świecie dzieli 6 podań ręki. Oznacza to, że zaledwie tylu pośredników potrzebujesz, by dotrzeć np. do prezydenta USA lub... potencjalnego pracodawcy. Trudno o dowody na prawdziwość tej tezy, ale faktem jest, że sieć znajomości znacznie ułatwia znalezienie pracy. Dlatego jednym z pierwszych kroków powinno być poinformowanie bliższych i dalszych znajomych o swoich poszukiwaniach. Warto nakreślić przy tym choć ogólnie swoje umiejętności, ale też oczekiwania. Kto wie, może kuzyn sąsiadki Twojej przyjaciółki poszukuje właśnie pracownika, a Ty w 100 procentach spełniasz jego wymagania?
  • Jeśli Twój krąg towarzyski nie łączy się z branżą, jaka Cię interesuje, sieć własnych znajomości może nie wystarczyć. W internecie bez trudu znajdziesz jednak informacje o spotkaniach networkingowych ? to imprezy dla różnych grup zawodowych, których celem jest właśnie integracja środowiska, wzajemne poznanie się i stworzenie możliwości współpracy. Uwaga: na spotkaniach networkingowych obowiązuje zasada, że każdy stara się wnieść coś od siebie. Dziel się swoimi umiejętnościami, wiedzą, kontaktami ? to zaprocentuje.
  • Konferencje i szkolenia. Jeśli słowo ?konferencja? kojarzy Ci się ze słuchaniem nudnych prelegentów, jak najszybciej zmień swoje nastawienie. Konferencje branżowe to przede wszystkim miejsca spotkań specjalistów w danej dziedzinie. To bardzo dobra okazja, by zapoznać się z osobami cenionymi w danej branży ? krótka rozmowa, przedstawienie się i wymiana wizytówek należą tu do dobrego tonu. Uwaga: wiele konferencji i szkoleń jest bezpłatnych, wystarczy tylko zapisać się wcześniej na listę uczestników.
  • Targi pracy to imprezy, które koniecznie powinny być uwzględnione w Twoim kalendarzu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są przeznaczone wyłącznie dla studentów. To okazja, by porozmawiać z rekruterami z wielu firm, często można też zostawić swoje CV. Aplikacja kojarzona z konkretną osobą na pewno zostanie zapamiętana bardziej niż kolejny e-mail wpadający do skrzynki.

Skuteczny networking wymaga jednak nie tylko nawiązywania kontaktów, ale też ich podtrzymywania. Warto od czasu do czasu przypomnieć o sobie, liczą się też drobne gesty, jak np. mail z podziękowaniem za spotkanie, rozmowę czy poradę.

Oceń ten wpis
Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym
Ocena: 5.0, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

Arturek
2019-05-02, 14:53
Zastanów się nad stworzeniem oryginalnych, oryginalnych notatek z podziękowaniami (po jednym dla każdego rozmówcy) w chwili, gdy wrócisz do komputera, po rozmowie. Szybkość, z jaką wysyłasz notatki i jakość, będzie miała wpływ.
Aleksandra
2019-04-17, 10:39
Dziś trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie wykorzystuje Internetu do reklamowania swoich usług lub towarów. Na stronach internetowych pracodawców zamieszcza się również oferty pracy.
Uma14
2019-04-16, 16:58
Są szybkie sposoby na znalezienie pracy dla studentów i osób bez doświadczenia. Dobrze jednak znać pewne rozwiązania niż dojść do nich samemu. Czas to pieniądz.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.