!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Cała załoga pierwszy dzień w pracy. Jak oszukują pracodawcy?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy

Cała załoga pierwszy dzień w pracy. Jak oszukują pracodawcy?
Aktualnie obowiązujący Kodeks pracy nie chroni pracowników w sposób wystarczający. Furtką do nadużyć jest przede wszystkim art. 29, który pozwala na zatrudnianie bez uprzedniego podpisania umowy o pracę. W efekcie, podczas kontroli zdarza się, że inspektorzy słyszą, że cała załoga jest... pierwszy dzień w pracy.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy już od dawna podnoszą, że część przepisów, które znajdują się w Kodeksie pracy jest niedostosowana do realiów. Problemem jest przede wszystkim art. 29 § 2: ?Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków?. Przepis ten nie precyzuje, czy pracodawca powinien potwierdzić swojemu podwładnemu ustalenia przed rozpoczęciem przez niego pracy, czy też pod koniec dnia. I właśnie tę furtkę wykorzystują nieuczciwi pracodawcy. Dodatkowym problemem jest fakt, że podmiot zatrudniający ma aż 7 dni na to, aby zgłosić osobę zatrudnioną do ZUS.

Bez umowy, czyli bez przeszkolenia

Pracodawcy, którzy wykorzystują art. 29 Kodeksu pracy często nie stosują się do pozostałych wytycznych ustawodawcy. Odnosi się to m.in. do konieczności przeszkolenia pracowników zanim zostaną oni dopuszczeni do wykonywania zadań służbowych. W efekcie problem jest olbrzymi i dotyczy również bezpieczeństwa osób, które świadczą pracę. Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy niejednokrotnie podnosili kwestie konieczności zmiany przepisów Kodeksu pracy w tej kwestii zauważają również, że korzystne może być wprowadzenie rozwiązań takich, jakie są na Zachodzie. Chodzi o to, aby jeszcze przed dopuszczeniem do pracy pracownik posiadał umowę i był ubezpieczony.

Zbyt wysokie koszty pracy?

Pracodawcy wskazują, że problemem nie jest art. 29 Kodeksu pracy, ale fakt, że koszty związane z zatrudnieniem pracownika są zbyt duże. Rozwiązaniem nie jest również zatrudnianie w oparciu o umowy cywilnoprawne, gdyż ? w niektórych przypadkach ? także konieczne jest zadbanie o przeszkolenie pracownika z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Podmioty zatrudniające wskazują przy tym, że rozwiązaniem mogłoby być obniżenie kosztów pracy, w tym przede wszystkim wysokości składek odprowadzanych do ZUS, które występują po stronie pracodawcy. Ograniczając wydatki, możliwe byłoby tworzenie nowych miejsc pracy.

Szykują się zmiany

Skala problemu jest tak duża, że art. 29 Kodeksu pracy ma zostać zmodyfikowany. Prace wciąż trwają, wiadomo jednak, że w ostatecznym kształcie przepis ma wyglądać tak, aby pracodawca był zobowiązany wręczyć pracownikowi umowę jeszcze nim zacznie wykonywać swoje obowiązki. Podpisanie umowy nie ma przy tym odbywać się w dniu, w którym osoba zatrudniona przystępuje do pracy, ale wcześniej. W ten sposób problem z nadużyciem prawa przez część pracodawców ma zostać całkowicie wyeliminowany. Podmioty, które będą łamać przepisy mają być karane finansowo, choć nie wiadomo jeszcze, jak wysokie będą to kary i czy rzeczywiście będą odstraszać.

Inspektorzy rozkładają ręce

Aktualnie, nawet jeżeli inspektor słyszy, że cała załoga jest pierwszy dzień w pracy ? co wydaje się oczywiście niemożliwe ? nie ma możliwości sprawdzenia tego. Takiego pracodawcę można tylko i wyłącznie cyklicznie kontrolować, ale i to niewiele pomaga, gdyż rotacja pracowników w takich zakładach pracy jest bardzo duża. W efekcie zatem pracownicy świadczą pracę ?na czarno?, nie otrzymując często pełnego wynagrodzenia. Taka osoba jest też znacznie mniej chroniona ? nie może liczyć na pomoc medyczną, nie przysługuje jej szereg świadczeń, w tym choćby urlop. Jeżeli ulegnie wypadkowi ? nawet podczas wykonywania zadań służbowych ? to nie zostanie on uznany za wypadek przy pracy. Czy zmiana przepisów pomoże? Specjaliści wskazują, że przede wszystkim pozwoli skutecznie walczyć z nadużyciami, które mają miejsce obecnie.

To może Cię również zainteresować

Pierwszy dzień w pracy. Jak go przeżyć?

Podziel się

7 komentarzy

Roksana

Roksana

Wiele sytuacji to puste przepisy i dlatego nie dziwi mnie fakt że tak jest.
Marta Nolberczak

Marta Nolberczak

Praca polega na sprzątaniu terenów zewnątrz oraz klatek miałam mieć ich 15 i codziennie zamiatac oraz w dni kiedy się myje klatki również wszystkie czas pracy 6 godzin
Marta Nolberczak

Marta Nolberczak

Ja też jestem oskarżana o kradzież kluczy nie chcę ich oddać ponieważ pracodawca myslał że się dogada ze mną płacąc mi 40 zł dniówki czy stawka 5 zł za godzinę wprawdzie jak się wstawiłam w pracy nie rozmawiał ze mną o umowie oraz stawce i jeszcze zrobił z siebie ofiarę a to ja jestem ofiarą co mam zrobić
Nędzny polaczek

Nędzny polaczek

Masakra. To tylko jeden podstawowy sposób oszukiwania pracownika. Jest ich całe mnóstwo. Pracując w kilku firmach widziałem jak kontrolerzy z Pip i BHP zostają ładnie pogłaskani po główce i dziękują za kawkę czy herbatkę.
Sebastian

Sebastian

Dobrze znać wiele przykładów jakie praktyki są ze strony pracodawców. Lepiej znać te schematy i wiedzieć w jaki sposób one powstają i jak się z nimi bronić.
Erika

Erika

Cała załoga pierwszy dzień w pracy. Jak oszukują pracodawcy? Przeczytałam ten interesujący artykuł, Wam też radzę się z nim zapoznać.
Arkadiusz

Arkadiusz

Faktycznie tak to jest i pracownik jest rzucany od razu w pracę, a według prawa powinien być stopiono wdrażany do swoich obowiązków. Niestety przymyka się często na to oko.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.