Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy 2018 - gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?

3 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 24 głosy

24 głosy

9 komentarzy
Urlop wypoczynkowy 2018 - gdzie Polacy jeżdżą na wakacje?
Urlop wypoczynkowy to przywilej osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Niemniej, na wypoczynek decydują się również studenci, emeryci i renciści, osoby samozatrudnione, ale także wszyscy inni, którzy mogą wygospodarować pewien wymiar wolnego czasu i odpowiednie środki finansowe. Zatem planując swój tegoroczny urlop, sprawdź koniecznie gdzie i dlaczego warto się udać.

Spis treści

 

Wymiar urlopu w 2018 roku

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika, choć kwestia ta może ulec zmianie wraz z wejściem w życie nowego Kodeksu pracy. Obecnie pracownikom przysługuje:

  • 20 dni – gdy okres łącznego zatrudnienia jest krótszy niż 10 lat,
  • 26 dni – gdy okres łącznego zatrudnienia wynosi co najmniej 10 lat.

Okres nauki a wymiar urlopu

Warto jednak pamiętać, że do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się również okresy nauki, które jednak nie sumują się. Jeśli pracownik był zatrudniony i równocześnie uczył się, to do stażu pracy wlicza się okres, który jest dla niego korzystniejszy.
I w ten sposób za ukończenie:

  • zasadniczej lub innej, równorzędnej szkoły zawodowej – przysługują 3 lata;
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata;
  • średniej szkoły zawodowej – 5 lat;
  • innej zasadniczej, równorzędnej szkoły zawodowej – 5 lat;
  • szkoły policealnej – 6 lat;
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Co jeszcze musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?

O tym, jak pracownik wykorzysta swój urlop, może zadecydować sam. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z Kodeksem pracy, jedna część urlopu powinna mieć ciągłość i wynosić co najmniej 14 dni kalendarzowych. W razie potrzeby możliwe jest również wykorzystanie całego urlopu wypoczynkowego naraz. Plan urlopów wypoczynkowych to kolejna istotna kwestia. Otóż każdy pracodawca powinien udzielać urlopów zgodnie z planem, który pracownicy przygotowują z odpowiednim wyprzedzeniem i za uzgodnieniem z przełożonymi.

Niemniej w związku z sytuacją w firmie i szczególnymi potrzebami, np. nagłym niedoborem pracowników bądź innymi, niezależnymi od pracodawcy czynnikami, może on odwołać urlop pracownika bądź przenieść ten urlop na inny termin. Co więcej – pracodawca może przerwać wypoczynek pracownika, jeśli okoliczności będą tego wymagały, a o których nie było wiadomo w chwili rozpoczęcia przez niego wypoczynku. Istnieją również takie dni, których nie trzeba zamieszczać w planie urlopu. Otóż pracownik nie ma obowiązku uwzględnić urlopu udzielanego na żądanie, czyli 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Szukasz pracy?

Pracownik dostaw w drogerii

Jobman Group Sp. z o.o.

  • Staszów
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Kodeks pracy a urlop wypoczynkowy

Według kodeksu pracy, każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jest to coroczny nieprzerwany płatny urlop. W zależności od stażu pracy, do którego wlicza się także okres kształcenia, pracownik może otrzymać 20 lub 26 dni urlopu w skali roku. Urlop, który nie jest wykorzystany w danym roku kalendarzowym, może przejść na kolejny rok. Istnieje także możliwość wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, którego dokonuje pracodawca.

Wielu pracowników, którzy podjęli się pierwszej pracy na umowę o pracę, zaczyna zastanawiać się, po jakim czasie należy się urlop? W pierwszym roku kalendarzowym jest on naliczany proporcjonalnie do przepracowanych miesięcy. Można to zobrazować na prostym przykładzie. Pracownikowi, któremu w skali roku przysługuje 20 dni płatnego urlopu, można udzielić urlopu wypoczynkowego np. już po dwóch miesiącach pracy. Oczywiście w tym przypadku będzie on wynosił tylko kilka dni. Pracodawca ma też możliwość wedle własnego uznania udzielić pracownikowi większą ilość dni płatnych lub dodatkowo urlop bezpłatny.

W celu otrzymania płatnego urlopu wypoczynkowego należy zgłosić chęć jego wykorzystania swojemu przełożonemu. Najczęściej robi się to w formie pisemnej. Większość firm udostępnia swoim pracownikom wnioski urlopowe, które po prostu trzeba wypełnić. Z wypełnionym dokumentem należy udać się do pracodawcy i poprosić go podpis.

Prawo pracy – urlop dla rodziców

Dodatkowe prawo do urlopu przysługuje rodzicom. Są to dwa dodatkowe dni płatnego urlopu, nazywane potocznie urlopem na zdrowe dziecko. Celem takiego dodatku jest to, aby rodzice mieli możliwość spędzenia więcej czasu ze swoją pociechą. Dlatego, jeśli zbliża się koniec urlopu wypoczynkowego, a pracownik chciałby jeszcze wziąć dni wolne, to może skorzystać z tego przywileju. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by rodzić najpierw wybrał urlop na dziecko, a potem dopiero przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Gdzie na wakacje?

Sposobów na spędzenie urlopu wypoczynkowego mogą być tysiące, a nawet miliony. Każdy ma prawo do wykorzystania go tak, jak zechce czy jak sobie wymarzy. Szeroki wybór kierunków, różnorodność ofert i liczne siatki połączeń pomiędzy państwami i miastami są szansą na atrakcyjne spędzenie urlopu. Niezależnie od obranego typu  wypoczynku czy kierunku podróży, najważniejsze aby były to bezpieczne wakacje.

Wakacje w Polsce

Coraz więcej Polaków decyduje się pozostać w kraju i spędzić swój urlop tak, jak lubi. Nie trzeba nikogo przekonywać, że nasze państwo obfituje w liczne, urokliwe zakątki. Miłośnicy morskich kąpieli i piaszczystych plaż mogą wybrać się nad Bałtyk. Niektóre miasteczka oferują niepowtarzalny, cichy i błogi klimat, inne niczym nie odbiegają od największych, europejskich kurortów nadmorskich. W opozycji prezentują się nasze liczne pasma górskie – od Sudetów, przez Góry Świętokrzyskie, aż po Karpaty. To tam można wyciszyć się i odpocząć od wszelkich obowiązków zawodowych albo spędzić czas aktywnie, na górskich wędrówkach czy innych atrakcjach.

Alternatywą dla tychże rozwiązań są Mazury, czyli rodzima kraina jezior, gdzie najlepiej odnajdą się miłośnicy rejsów jachtami. Ciekawie czas można spędzić również na tak zwanych city break’ach, czyli odwiedzając polskie miasta – Kraków, Warszawę, Wrocław, Gdańsk, ale też te mniejsze, lecz równie ciekawe zakątki. Poszukując sposobu na tanie wakacje w Polsce, warto rozejrzeć się po ofertach lokalnych biur podróży, zaplanować wyjazd na własną rękę bądź w większej grupie, gdzie koszty rozłożą się na wszystkich uczestników. Tanie wakacje to też niewątpliwie te spędzone pod namiotem, w campingu albo u rodziny. A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? No cóż, urlop w Polsce nie musi być nudny, a obrany kierunek zależy wyłącznie od Twoich upodobań!

Wakacje w Europie

Europejskie kurorty kuszą wielogwiazdkowymi hotelami, serwisem na wysokim poziomie, wysoką temperaturą i pięknymi widokami. Interferują Cię zabytki, dobra kuchnia, a może przede wszystkim czysta woda i dostępność plaż? Wielość ofert pozwoli na wybranie najdogodniejszej opcji. Polacy na wakacje chętnie jeżdżą do Hiszpanii, Grecji, Włoch, ale też Chorwacji, czy Bułgarii. Niektórzy wykupują wyjazdy z biur podróży, inni wyruszają na własną rękę. Wbrew wszelkim przekonaniom, tanie wakacje mogą być również za granicą!

Przykładowo, ceny wczasów w Chorwacji czy Bułgarii są porównywalne do tych w Polsce. Wspomniane państwa najczęściej są celem podróży rodziny i osób pragnących wypoczynku nad morzem. Wielu Polaków decyduje się również na wczasy w Niemczech, gdzie odwiedzają swoich bliskich, we Francji - zwiedzając urokliwe paryskie uliczki, czy też eksplorują kraje Europy Wschodniej. Decydując się na wyprawę poza Polskę, warto dobrze zorientować się i wybrać sprawdzone biura podróży, a także na bieżąco śledzić ostrzeżenia wydawane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Krok dalej, czyli wakacje poza Europą

Szeroki wachlarz ofert poza granice Europy kusi albo żądzą zwiedzenia zakątków znanych dotąd z książkowych i telewizyjnych obrazków, albo okazyjnymi cenami. Na te drugie niewątpliwie można natrafić przeglądając oferty wczasów np. w Egipcie albo Turcji. Korzystna cena, idąca w parze z bardzo wysokim standardem obsługi i stosunkowo niedługim czasem podróży samolotem przemawia na korzyść wyboru takiej opcji. Niemniej należy pamiętać o wspomnianych wcześniej bezpiecznych wakacjach i upewnić się, że w danym okresie MSZ nie wydaje ostrzeżeń przed wjazdem do danego kraju. Wakacje na innym kontynencie to niebywała szansa na poznanie innej kultury. Często obieraną destynacją są Stany Zjednoczone, malownicze wyspy, takie jak Dominikana czy Zanzibar, a także państwa azjatyckie, które urzekają niepowtarzalnym, orientalnym klimatem. Rzadziej Polacy decydują się na wakacje w Australii czy Nowej Zelandii, z tego względu, że ceny są niezwykle wysokie.


Ile osób, tyle gustów i tyle też sposobów na fantastyczny wypoczynek. Wakacje mają przede wszystkim być okazją do odpoczęcia od codziennych obowiązków i czasem regeneracji. Morze, góry, jeziora, zabytki, krajobrazy, wyszukana kuchnia, śpiew ptaków – wybierz to co lubisz i ciesz się przysługującym Ci prawem do urlopu wypoczynkowego!

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

9 komentarzy

Pelagia

Pelagia

Jeszcze udając się na urlop fajnie by było mieć środki aby korzystać z tego wyraziście ;)
antycovid19

antycovid19

Dobrze porównać dane z 2018 do obowiązujących przepisów. Ulgi mają znaczenie ale najważniejsza jest konkretna liczba dni oraz finanse z tym związane. W 2021 roku tym bardziej to istotne gdy jest pandemia.
rodzinka U

rodzinka U

Urlop wypoczynkowy 2018 - gdzie Polacy jeżdżą na wakacje? W tamtym roku wakacje spędziliśmy w domu, a w tym 2019 roku byliśmy w Wiedniu na 10 dni.
Ewa

Ewa

Każdy pracownik wie, że wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy pracownika. Osobiście jednej rzeczy nie wiedziałam, że do stażu wlicza się także okres kształcenia.
Solina

Solina

Zmieniony system pozwolił na przyznanie corocznego urlopu, nawet jeśli pracownicy byli na urlopie macierzyńskim, chorobowym lub wypadkowym, a nawet na urlopie bezpłatnym.
Bosmanek

Bosmanek

Dzisiaj chyba Polacy jeżdżą wszędzie. Najbardziej popularne kierunki to pewnie dalej wyspy greckie, hiszpańskie, Włochy, Chorwacja, Malta, Turcja, Egipt czy Albania.
Mola

Mola

Coraz więcej ludzi wybiera Azję lub inne kierunki egzotyczne tak to nazwijmy. W biurach podróży takich ofert też jest teraz ukazujących się coraz częściej i nie tak drogich.
Klara

Klara

My jedziemy do Włoch. Mamy wynajęty domek dla dwóch rodzin z dziećmi. Fajna okolica nadmorska, wiele atrakcji dookoła no i ceny jak rozbić to atrakcyjne jak na Włochy.
Renata

Renata

Ja jadę do Grecji. Tam zawsze ciekawy kierunek, zabytki, morze, góry. Albania jeszcze jest fajnym rozwiązaniem, gdzie jest bardzo tanio a atrakcji również bardzo wiele od Ochrydy po ich wyspy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.