Twoje wsparcie w rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna i... trudne pytania

Rozmowa kwalifikacyjna i... trudne pytania
Rozmowa kwalifikacyjna może być serią spotkań z pracodawcą lub osobą przez niego wyznaczoną. To najczęściej drugi etap rekrutacji, który ma pokazać, czy istnieje zbieżność interesów pomiędzy potencjalnym kandydatem a pracodawcą. Często mówi się również, że rozmowa kwalifikacyjna to kulminacyjny i najtrudniejszy moment dla poszukującego. Pojawia się nie tylko seria ?trudnych? pytań, ale również sama rozmowa kwalifikacyjna może przybrać różne formy.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej

Współcześnie do rozmowy kwalifikacyjnej przywiązuje się dużą uwagę. Kandydaci biorą często udział w rozmaitych kursach czy też szkoleniach, które mają im ułatwić spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Wydaje się, że ten etap rekrutacji najpełniej prezentuje osobowość kandydata, jak również jego umiejętności. Rekrutujący może przede wszystkim w praktyce przetestować wiedzą i kwalifikacje swojego rozmówcy, może również sprawdzić, jak reaguje on na stres i czy jest odpowiednio przygotowany do pracy zespołowej lub indywidualnej. I pierwsze wrażenie odgrywa niebanalne znacznie przy takim właśnie spotkaniu. Wszystko to zaś sprawia, że kandydaci do rozmowy z pracodawcą przygotowują się bardzo precyzyjnie. A co czeka na nich w biurze o umówionej odpowiednio wcześniej godzinie?

Po co jest właściwie rozmowa kwalifikacyjna?

Rozmowa kwalifikacyjna dostosowana jest przede wszystkim do stanowiska pracy, na które aplikują kandydaci. Inna będzie w przypadku, gdy w grę chodzi fotel prezesa, inna zaś wówczas, gdy chodzi o posadę sprzedawcy w sklepie odzieżowym. Niezależnie jednak od stanowiska, warto zauważyć, że może ona przybierać różne formy. I tak, może być ona rozmową stricte informacyjną. W takim przypadku strony spotykają się na oficjalnym lub nieoficjalnym spotkaniu w celu zdobycia określonych informacji. Pracodawca lub osoba wyznaczona do przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych ? w takich wypadku ? ma uzyskać określone wiadomości o danych kandydatach.

 

Z tym spotkasz się najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Bardzo często spotykaną formą rozmowy kwalifikacyjnej jest rozmowa strukturyzowana. W takim przypadku jest ona prowadzona według ustalonego wcześniej planu. Opiera się na zadawaniu każdemu aplikującemu określonego zestawu pytań. Ponieważ zazwyczaj jest stosowana przez korporacje, większość z zagadnień ma charakter otwarty. To kandydat opowiada o sobie, zdobytym przez siebie doświadczeniu na poprzednich stanowiskach pracy, jak również ścieżce edukacji. Przy takiej rozmowie kwalifikacyjnej najczęściej niewiele można dowiedzieć się o samej posadzie, na jaką się aplikuje. Dalej, takie spotkanie z rekrutującym zazwyczaj nie jest ostatni etapem prowadzonej rekrutacji.

To Cię powinno też zainteresować: Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna i praktyki zza Oceanu

Ostatnimi czasy często firmy organizują tak zwaną stress interview. W tym przypadku chodzi o celowe wywołanie napiętej atmosfery, która pozwala na ocenienie, czy pracownik potrafi radzić sobie ze stresem i jest opanowany. Jest o tyle istotne na stanowiskach, które bezpośrednio związane są z pracą z klientem lub też świadczeniem pracy na stanowiskach kierowniczych. W takim przypadku kandydat musi liczyć się z aroganckim tonem osoby prowadzącej rozmowę, jak również z jej nietypowym zachowaniem.

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, czyli zaskocz swojego rozmówcę

Gdy zapytać kandydatów, co jest najtrudniejsze w rozmowie kwalifikacyjnej, wcale nie odpowiedzą, że stres związany ze spotkaniem z osobą rekrutującą. Jedną z najbardziej przerażających kwestii, która nurtuje aplikujących jest tak zwana pula ?trudnych? pytań. Do tych zaliczyć można między innymi takie, jak:

  • Proszę wymienić swoją największą wadę.
  • Jaki był pana/pani największy błąd zawodowy?
  • Dlaczego powinniśmy akurat pana/panią zatrudnić na tym stanowisku?
  • Co jest dla pana/pani najważniejsze w pracy?

Zestaw takich pytań jest zawsze problemem. O ile bowiem na dwa ostatnie można odpowiedzieć pokazując swoje zalety, o tyle dwa pierwsze pytania są zorientowane na przyznanie się pracownika do błędu. W tym wypadku warto, aby aplikujący zastosował technikę, która zapodaje wadę jako zaletę. Warto pokazać swój błąd, niemniej jednocześnie podkreślić, że wyciągnęło się z niego odpowiednie wnioski oraz wykazać, że te sprawdziły się w dalszej pracy zawodowej.

Odbij piłeczkę - kandydat też może zadawać pytania na rekrutacji

W większości rozmów kwalifikacyjnych i kandydat ma szansę zadać pulę pytań. I choć z pewnością nie będą one zaskoczeniem dla rozmówcy, to warto pokusić się o ułożenie przynajmniej kilku. W praktyce większość potencjalnych pracowników nie ma pytań, co wcale nie jest widziane jako pozytywny objaw. I tak, z puli pytań, które mogą paść na potencjalnej rozmowie, warto wybrać te, które bezpośrednio będą związane ze stanowiskiem, na które aplikuje dany kandydat. Takimi są:

  • Czy jest to nowe stanowisko w strukturze firmy?
  • Jak firma organizuje proces wdrażania nowego pracownika?
  • Czy szef przewiduje możliwość podnoszenia kwalifikacji przez pracowników?
  • Czy obowiązywać będzie mnie strój firmowy?

 

Taki kanon pytań pokazuje, że kandydat jest rzeczywiście zainteresowany posadą, o jaką się ubiega. Dodatkowo w ten sposób uzyskać można odpowiedzi również na kwestie, które nie pojawiły się na rozmowie i są ważne z punktu widzenia aplikującego.

Rozmowa kwalifikacyjna - etapy

Rozmowa kwalifikacyjna to często drugi etap rekrutacji. Samą rozmowę można podzielić na pięć podstawowych etapów. Etap wstępny to pierwsze wrażenie, jakie kandydat robi na rekrutującym. Następnie dochodzi do merytorycznej rozmowy o faktach oraz weryfikacji kryteriów, które zostały określone w ogłoszeniu o pracę – jest to drugi etap rozmowy kwalifikacyjnej. Kolejny etap to diagnoza kompetencji zawodowych – potencjalny pracownik udziela odpowiedzi na pytania związane z profilem działalności firmy, do której aplikuje. Czwarty etap to diagnoza psychospołeczna, a ostatni to podsumowanie. Każdy z etapów służy uzyskaniu informacji o kandydacie, przy czym rozmowa może zakończyć się na dowolnym etapie, np. nie zawsze potrzebna jest diagnoza psychospołeczna.

Bardzo istotne znaczenie ma etap pierwszy, ponieważ to właśnie pierwsze wrażenie dostarcza rekruterowi istotnych informacji na temat kandydata. Chociaż są one powierzchowne, bo zwykle obejmują wygląd zewnętrzny, niektóre cechy charakteru czy oznaki statusu społecznego, to w wielu przypadkach stanowią bardzo ważne przesłanki diagnostyczne. Ocenie podlega m.in. prezencja i kultura osobista, sprawność werbalna, a także umiejętność wnioskowania i analizy zjawisk. Trudne pytania rekrutacyjne pojawiają się zwykle dopiero na etapie drugim, choć często już na pierwszej rozmowie rekruterzy oceniają zdolność kandydata do dokonywania syntez na podstawie doświadczenia i wiedzy, jaką posiada.

Pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej mają na celu sprawdzenie wykształcenia, umiejętności oraz ogólnych predyspozycji osobowościowych. Pierwszy etap przeprowadzany jest zwykle przez osoby z działów HR i nie sprawia większych trudności. W drugim etapie kandydat najczęściej ma okazję porozmawiać ze swoim przyszłym przełożonym lub osobami, z którymi będzie pracować w zespole. W niektórych firmach etap drugi oraz trzeci to cała seria indywidualnych rozmów. Każda rozmowa o pracę może wówczas dotyczyć nieco innych aspektów, dlatego warto dobrze się przygotować i zapoznać z informacjami na temat osób pracujących w danej firmie. Jeśli chodzi o diagnozę psychospołeczną, to etap ten często jest pomijany, ponieważ są to kwestie istotne na nielicznych stanowiskach. Podsumowanie to zwykle pytania o zarobki oraz inne kwestie związane z wymaganiami kandydata.

 

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna i... trudne pytania
Ocena: 3.6, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

Igor
2019-05-24, 09:58
Nie dam rad, bo nie jestem fachowcem. Sam oczekuję na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa kwalifikacyjna i... trudne pytania - przeczytałem ten artykuł i Wam te z radzę.
Pang11
2019-05-07, 09:26
Większość pytań dotyczy twojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego, więc przygotuj kilka przykładów, aby zademonstrować swoje umiejętności, doświadczenie, wiedzę techniczną i motywację.
Tina22
2019-04-15, 08:50
Błędem dla początkujących jest mówienie o osiągnięciach. Pochwal się umiejętnościami i doświadczeniem. Pochwal swój sukces. Dlatego mów o tym, jak możesz być przydatny w nowym miejscu pracy.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.