Nowoczesne CV – jak powinno wyglądać? Wzory i szablony.

Najważniejszym elementem poszukiwania pracy jest stworzenie kreatywnego i atrakcyjnego CV. To Twoja wizytówka i przepustka do wielkiej kariery. Jeżeli zrobisz to starannie, z pewnością w krótkim czasie otrzymasz telefon z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jak powinno wyglądać efektowne i nowoczesne CV? Tego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Czym właściwie jest nowoczesne CV?

CV (Curriculum Vitae) to w pewnym sensie skrót Twojego życiorysu. To dokument, prezentujący podstawowe informacje na Twój temat, przebieg Twojej kariery zawodowej, naukowej oraz szczególne osiągnięcia. Nowoczesne CV powinno zostać skonstruowane w taki sposób, aby podkreślało Twoje zalety i to, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Chociaż wydaje się, że struktura CV jest dość sztywna, ponieważ wymaga zawarcia konkretnych, ściśle określonych informacji, to jednak masz pewną dozę swobody w kształtowaniu tego dokumentu. Możesz zdecydować, czy Twoje CV będzie nastawione na pokazanie Twojego bogatego doświadczenia zawodowego, czy raczej na zaprezentowanie Twoich umiejętności i podkreślenie posiadanych kompetencji. To Ty musisz wiedzieć, jaki efekt chcesz osiągnąć i co powiedzieć o sobie przyszłemu pracodawcy. Właśnie dlatego konstruowanie CV wymaga nieco czasu i zaangażowania.

CV nowoczesne – najczęściej popełniane błędy

Najczęściej popełnianym błędem wśród osób ubiegających się o pracę, jest niedbale napisane CV. Tekst napisany jest nudną, standardową czcionką, nie ma wyróżnień i podkreśleń, nie ma nagłówków i odniesień, nie ma oprawy graficznej – w skrócie – banał. Takich CV Twój przyszły pracodawca ogląda setki albo tysiące. Jeżeli nie wyróżnisz się spośród tego tłumu, nie licz na sukces w rekrutacji. Tymczasem najistotniejsze jest pierwsze wrażenie. I nie mówimy tu wyłącznie o bezpośrednim spotkaniu, ale również o Twoim CV. Jeżeli pracodawca zobaczy atrakcyjny graficznie, przyciągający dokument, z pewnością chętniej zapozna się z jego treścią. Jeżeli dodatkowo popracujesz nad uwydatnieniem wszelkich Twoich zalet, wymarzona praca jest już tylko o krok, a rozmowa kwalifikacyjna może okazać się wyłącznie „postawieniem kropki nad i”.

Nowoczesne CV szablon

Zacznijmy zatem od początku. Nowoczesne CV powinno być schludne i uporządkowane. Na pierwszy rzut oka musi być widać, że autor ceni sobie ład i systematykę. Poszczególne części CV powinny zostać odpowiednio wyodrębnione i podkreślone. Każdy kolejny element powinien zostać opatrzony nagłówkiem – na przykład „edukacja” albo „kariera zawodowa” albo „podstawowe informacje”. To powoduje, że spisane w CV informacje lepiej się czyta i przyswaja. Pamiętaj również, aby CV nie było za długie. Regułą jest tworzenie dokumentu, obejmującego jedną stronę formatu A4. To w zupełności wystarczy. Jeżeli pokusiłbyś się o zrobienie elaboratu na dziesięć stron, możesz mieć pewność, że rekruter nie dobrnie do drugiej strony.

Nowoczesne wzory CV – podstawowe informacje

Niezbędnym elementem każdego CV jest fragment, dotyczący podstawowych informacji o kandydacie. Zawrzemy w nim między innymi imię i nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania, adres e-mail. Używając tych danych pracodawca będzie się z nami kontaktował, dlatego warto je podkreślić. Istotne również, aby nie „zamydlać” obrazu, wprowadzając informacje, które nie są istotne z punktu widzenia rekrutacji. Daruj sobie zatem imię ojca, imię matki, stan cywilny, liczbę rodzeństwa oraz pseudonim artystyczny (chyba że kandydujesz na frontmana zespołu rockowego albo ubiegasz się o wystawienie Twoich rzeźb w galerii sztuki nowoczesnej). Jak powinien wyglądać akapit z podstawowymi informacjami? Musi on zostać odpowiednio wyeksponowany. Mamy w tym zakresie całkowitą dowolność – ramka, pogrubienie, większe litery. Ty zdecyduj, co będzie wyglądało dobrze graficznie.

Nowoczesne CV szablon – obierz właściwy kierunek

Kiedyś pisanie CV przypominało trochę grafomaństwo. Wrzucaliśmy do tego dokumentu praktycznie wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Ubiegając się o posadę księgowego, śmiało informowaliśmy naszych rekruterów o tym, że trzy lata pracowaliśmy jako kelner w barze na plaży w Sopocie, a potem z doskoku jako kasjer w markecie w Szczecinie. W takim natłoku informacji mogło jednak umknąć to, że mamy dziesięcioletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku księgowego w dużej korporacji. No właśnie! Nowoczesne CV powinno prezentować informacje, które są istotne z punktu widzenia danego procesu rekrutacyjnego. Nasz przyszły pracodawca musi widzieć, że zaangażowaliśmy się w przygotowanie CV i jest ono dedykowane tej, konkretnej rekrutacji. Wybierzmy zatem z naszego, niewątpliwie bogatego, doświadczenia zawodowego tylko te informacje, które pomogą nam w zdobyciu pracy. Podobnie zresztą z posiadanymi kompetencjami. Dla wykonywania zawodu księgowego kurs kelnerski nie jest nam potrzebny.

Podsumowując zatem, nowoczesne CV musi wyglądać na przemyślane i skierowane na potrzeby konkretnego postępowania rekrutacyjnego. Powinniśmy unikać zbędnych informacji i podkreślać te, które są szczególnie istotne. Nie ma konieczności, abyśmy oddawali ten dokument w ręce profesjonalnego grafika, ale przyda się chociażby nadanie mu estetycznego sznytu poprzez odpowiednie podzielenie prezentowanej treści. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, nowoczesne CV do pobrania znajdziesz na naszej stronie Internetowej.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,50 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań