Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – czego się spodziewać?

W dzisiejszych czasach rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie należy do rzadkości. Firmy współpracują z zagranicznymi podmiotami i dlatego szukają osób, które płynnie wypowiadają się w obcym języku, a najlepiej jeżeli znają jednocześnie kilka języków obcych i dodatkowo specjalistyczne, branżowe słownictwo. Dla wielu firm istotnym elementem rekrutacji jest zatem sprawdzenie kwalifikacji językowych kandydata. Jak to robią? Cała rozmowa rekrutacyjna odbywa się w języku angielskim. Jak przygotować się na to wyzwanie? Czego można się spodziewać? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku – jak się przygotować?

Przede wszystkim, jeżeli rzeczywiście zależy Ci na tej pracy, upewnij się jaki poziom językowy wpisałeś sobie w CV. Większość osób zaznacza poziom średniozaawansowany, zaawansowany lub biegły, a potem się okazuje, że ich angielski ledwo zasługuje na miano komunikatywnego. W tym zakresie warto pisać prawdę, ponieważ nasza niewiedza i brak umiejętności mogą zostać szybko zweryfikowane. Zawyżanie umiejętności językowych naprawdę na nic się nie zda.

Przeanalizuj też ogłoszenie o pracę. Z pewnością znajdziesz tam szereg przydatnych informacji, dzięki którym dowiesz się co nieco na temat charakteru stanowiska, na jakie aplikujesz, a także na temat firmy, która miałaby Cię zatrudnić. Na tej podstawie możesz również przewidzieć, jakie pytania będą chcieli Ci zadać rekruterzy.

Warto również postawić na solidny research. Sprawdź firmę, do której aplikujesz. Dzięki znajomości historii firmy, jej osiągów oraz specyfiki działalności, pokażesz swoje zaangażowanie i gotowość do pracy. To zawsze doceniają pracodawcy. Dzięki temu z łatwością też odpowiesz na pytanie rekrutera o to, czy widzisz się w strukturze firmy i w jaki sposób możesz pomóc w jej rozwoju. Wszystkie niezbędne dane na temat firmy z pewnością znajdziesz w Internecie.

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku wymaga również przygotowania językowego. Oczywiście w kilka dni nie jesteś w stanie nauczyć się języka „od zera”. Możesz jednak poćwiczyć przydatne zwroty. Sprawdź w jakiej branży porusza się firma do której aplikujesz i spisz sobie najważniejsze, specjalistyczne słowa, związane z tą działalnością. Jeżeli opanujesz szereg podstawowych zwrotów, z pewnością zabłyśniesz w oczach rekrutera. Warto też przypomnieć sobie przydatne w kontekście rozmowy zwroty, takie jak: „i am convinced that” (jestem przekonany, że), „what sets me apart from other candidates is…” (co wyróżnia mnie spośród innych kandydatów, to…”), „strengths” (mocne strony), „weaknesses” (słabe strony), „to solve problems” (rozwiązywać problemy), „to develop skills” (rozwijać umiejętności).

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi

Na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku możesz spodziewać się dokładnie takich samych pytań, jakie usłyszałbyś na rozmowie po polsku. Warto sporządzić sobie listę potencjalnych pytań oraz przećwiczyć swoje odpowiedzi. Takie przygotowanie ograniczy towarzyszący nam stres oraz spowoduje, że nie „palniemy” jakiejś głupoty. O co mogą pytać pracodawcy?

Podstawowym pytaniem zadawanym na rozmowach o pracę jest „Czy może Pan/Pani powiedzieć coś o sobie?”, czyli w wersji angielskiej „Could you tell me something about yourself?”. Daje ono możliwość do swobodnej, luźnej wypowiedzi. Staraj się odpowiadać konkretnie i na temat. Twoje życie prywatne nikogo specjalnie nie interesuje, dlatego ogranicz się do swojej kariery zawodowej.

Drugim, częstym pytaniem, które usłyszymy na rozmowie kwalifikacyjnej jest „Dlaczego chce Pan/Pani u nas pracować?”, czyli w wersji angielskiej „Why do you want to work here?”. Najlepszą odpowiedzią jest podkreślenie, że praca ta daje nam szansę na rozwój albo wskazanie, że jest ona zgodna z naszymi zainteresowaniami. Nie powinniśmy natomiast podkreślać kwestii finansowych lub oferowanych uprawnień urlopowo-socjalnych.

Do katalogu standardowych pytań należałoby również dorzucić „Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę?”, czyli w wersji angielskiej: „Why do you want to change your job?”. Oczywiście w tym miejscu nie możemy narzekać na byłego pracodawcę. Warto skupić się na możliwości awansu i rozwoju osobistego.

Na zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Musisz jednak pamiętać, że rozmowa o pracę po angielsku ma sprawdzić czy posiadasz umiejętności i doświadczenie, które wskazałeś w CV, czy masz cechy dobrego, rzetelnego i ambitnego pracownika oraz jakie są Twoje zdolności językowe.

Rozmowa o pracę po angielsku – najczęstsze błędy

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku może okazać się dużym wyzwaniem, dla osób, które nie mają na co dzień do czynienia z językiem obcym. Towarzyszy nam większy stres, niż przy standardowej rozmowie po polsku, a do tego musimy się bardziej skupiać na formułowanych zdaniach. Jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci?

Błąd nr 1, czyli używanie polskiego – jeżeli pracodawca w ogłoszeniu lub zaproszeniu na rozmowę zaznacza, że będzie to rozmowa rekrutacyjna po angielsku, największym błędem jest używanie polskiego. Nawet jeżeli bardzo się stresujesz, lepiej mówić z błędami po angielsku, niż używać polskiego.

Błąd nr 2, czyli zastępowanie angielskich słów polskimi – jeżeli nie potrafisz przypomnieć sobie jakiegoś słowa po angielsku, pod żadnym pozorem nie zastępuj go polskim zwrotem. W takiej sytuacji najlepiej spróbować opisowo wyjaśnić, o jakie słowo nam chodzi albo po prostu użyć synonimu.

Błąd nr 3, czyli nie rozumiem, więc nie odpowiem – jeżeli nie zrozumiałeś pytania, to nie odpowiadaj, że nie potrafisz na nie odpowiedzieć. Po prostu dopytaj, o co chodziło rekruterowi. Zdanie: „Excuse me, I am not sure if I understood your question. Could you rephrase it, please?” powinno załatwić sprawę. Nikt bowiem nie oczekuje od Ciebie, że będziesz perfekcyjnie mówił po angielsku. Istotne jest raczej to, że potrafisz sobie poradzić w trudnej sytuacji.

Rozmowa o pracę po angielsku pójdzie gładko, jeżeli tylko zastosujesz się do powyższych wytycznych i poświęcisz trochę czasu na przygotowanie. Poćwicz swój język, zrób solidny research, a z pewnością pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku nie sprawią Ci żadnego problemu. Powodzenia!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,20 Liczba głosów: 20
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań