Zmiana i utrata pracy

Przygotowanie do zmiany pracy - poradnik dla pracowników

17 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze
Przygotowanie do zmiany pracy - poradnik dla pracowników
Zastanawiasz się, jak i dlaczego zmienić pracę? Odkryj przyczyny zmian w karierze zawodowej i przygotuj się efektywnie do poszukiwań nowej pracy.

Czy zazdrościłeś kiedyś swoim dziadkom, którzy nie mieli większych zmartwień, jeżeli chodzi o pracę – nie dość, że było jej pod dostatkiem, to jeszcze wystarczyło się zatrudnić w pierwszym lepszym zakładzie i… można było w nim doczekać zasłużonej emerytury. Dziś zawrotną karierę robi słowo „mobilność”, a Ty musisz pokazać, że jesteś w stanie z dnia na dzień spakować się, aby przez kilka tygodni pracować w zagranicznym oddziale firmy. Co więcej, w swoim otoczeniu spotykasz osoby, które – właśnie za pracą – nie wahają się nawet przeprowadzić do miasta na drugim końcu kraju.

Skąd taki trend na rynku pracy? Dlaczego nie możesz spędzić całego życia zawodowego w jednej firmie? Poznaj najpopularniejsze powody, Które są motorem zmieniany dotychczasowego miejsce zatrudnienia.

Jaki powody stoją za zmianą pracy?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co stoi za twoją decyzją, dotyczącą zmiany pracy? Powody są różne i zrozumienie ich może pomóc ci w podjęciu świadomej decyzji. Być może poszukujesz wyższego wynagrodzenia, lepszych warunków, czy bardziej przyjaznej atmosfery w zespole. A może to zmęczenie rutyną, czy chęć zdobycia nowych umiejętności pcha Cię od znalezienia nowego miejsca pracy. Zrozumienie przyczyn może być kluczowe, gdy przymierzasz się do zmiany pracy i może pomoć ci znaleźć pracę która da Ci pełną satysfakcję.

Przed zmianą pracy zrozum swoje motywy, przygotuj się odpowiednio i określ jasne cele, aby proces poszukiwań był efektywny i zgodny z Twoimi aspiracjami.

Szukasz pracy?
Dodana

Specjalista ds. Sprzedaży

Elektra sp. z o.o. sp. k.

  • Poznań
Dodana
Dodana
Dodana

Pracownik biurowy z językiem angielskim

Intersilesia McBride

  • Strzelce Opolskie
Dodana

Przygotuj się do zmiany pracy

Przed podjęciem decyzji o zmianie pracy warto się dobrze przygotować. Obejmuje to nie tylko aktualizację CV, ale też analizę rynku pracy, poszukiwania nowej pracy w dziedzinie, która cię interesuje, oraz określenie, jakie korzyści chcesz uzyskać dzięki tej zmianie. Pamiętaj, że zmiana pracy to również okazja do renegocjacji warunków zatrudnienia i szansa na rozwój osobisty oraz zawodowy.

Poznaj 5 najważniejszych powodów, które prowadzą do zmiany pracy

Czy zmieniałeś już kiedyś miejsce pracy? Jeżeli tak, to jaki miałeś powód? Poniżej znajdziesz te, które w różnych przeprowadzanych badaniach powtarzają się najczęściej.

  • Względy ekonomiczne. Konieczność zmiany pracy z uwagi na aktualne zarobki podkreśla najwięcej osób. Jest to o tyle słuszne postępowanie, że z upływem czasu każdy pracownik zdobywa doświadczenie i uczy się tajników zawodu przekazywanych w praktyce. Jest coraz bardziej samodzielny. Jeżeli w takim wypadku pracodawca nie widzi potrzeby przyznania podwyżki, to rozglądanie się za nową posadą z wyższym wynagrodzeniem jest uzasadnione.
  • Brak możliwości awansu. Na awans możesz liczyć głównie w dużych firmach. Pracujesz w małej, lokalnie działającej firmie? W takim razie nie spodziewaj się awansu. Jak wynika z badań, chęć awansowania (i tym samym zarabiania większych pieniędzy niż dotychczas) często popycha pracowników do przeglądania lokalnych portali z ogłoszeniami o pracę.
  • Headhunterzy nie śpią. Współcześni przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z pomocy headhunterów. Coraz częściej pracownicy mogą spotkać się z sytuacją, że są polecani do pracy przez znajomych. Lepsza oferta pracy może zaś skutecznie przekonać Cię do rozstania się z dotychczasowym pracodawcą, i to nawet wówczas, gdy oferował on przyzwoite warunki zatrudnienia. To proste – idziesz tam, gdzie będzie ci lepiej.
  • Konflikty ze współpracownikami i zła atmosfera. Być może przyszło ci się zmierzyć z taką sytuacją – otrzymałeś pracę za dobrym wynagrodzeniem, mogłeś brać udział w szkoleniach, ale jednocześnie musiałeś zmierzyć się z nieprzychylnością współpracowników. Gdy w firmie atmosfera nie jest najlepsza, złożenie wypowiedzenia to tylko kwestia czasu. Większość z nas nie jest w stanie przez długi czas wytrzymać docinków współpracowników – cenimy sobie nasze zdrowie psychiczne.
  • Brak szkoleń, brak możliwości rozwoju. Na rynku nie brakuje firm, które inwestują w pracowników, oferując pakiet różnych szkoleń. Co jednak, gdy właściciel firmy nie przewiduje szkoleń dla swoich pracowników? W takie sytuacji również pracownicy podejmują decyduje o rozpocząć poszukiwania nowej pracy.

Jak się odnaleźć na rynku pracy?

Zmiana dotychczasowego miejsca pracy nie musi wiązać się dla ciebie z dyskomfortem – wiele zależy od tego, jak podejdziesz do tego zagadnienia. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujesz się, będzie ci towarzyszył mniejszy stres. Pamiętaj, aby przed złożeniem wypowiedzenia:

  • Odłożyć taką kwotę pieniędzy, która pozwoli ci żyć na dotychczasowej stopie przez minimum 6 miesięcy. Może zdarzyć się, że pracę otrzymasz od razu, możesz również bezowocnie szukać nowego zajęcia przez wiele miesięcy – lepiej mieć finansową poduszkę.
  • Zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Czy pracodawcy chętnie zatrudniają? Jak wygląda sytuacja w branży, w której pracujesz? Czy konkurencyjne podmioty poszukują pracowników? Jeżeli tak, to jakie warunki oferują? Mając rozeznanie w sytuacji na rynku pracy, będziesz wiedział, czy to dobry moment na jej zmianę. Dzięki temu nie popełnisz też kosztownego błędu.
  • Odświeżyć CV i uruchomić swoje kontakty zawodowe. To z pewnością może ci w znalezieniu ciekawych ofert pracy. Takich powinieneś też szukać na lokalnych portalach ogłoszeniowych.

Zdecydowany na odejście z pracy? Życzymy zatem sukcesu w poszukaniu nowej pracy! Przy okazji odwiedzaj nas regularnie – na portalu codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia.

To może Cię również zainteresować

Kiedy zmienić pracę? Oznaki, że czas na nowe wyzwania

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są główne przyczyny zmiany pracy?

Główne przyczyny to lepsze wynagrodzenie, poszukiwanie nowych wyzwań, dążenie do lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz niezadowolenie z obecnej pracy.

Jak się przygotować do zmiany pracy?

Przygotuj się, aktualizując swoje CV, analizując rynek pracy, określając swoje oczekiwania i korzyści, jakie chcesz uzyskać ze zmiany.

Czy przymierzanie się do zmiany pracy to dobry krok?

Tak, przymierzanie się do zmiany pracy pozwala zrozumieć swoje preferencje i cele zawodowe, a także poszerza perspektywy kariery.

Jakie mogą być przyczyny zmian w karierze zawodowej?

Zmiany w życiu osobistym, dążenie do samorealizacji, pragnienie lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, lub reakcja na zmiany w bieżącej sytuacji zawodowej.

Co robić, gdy chcesz zmienić pracę, ale obawiasz się ryzyka?

Starannie przeanalizuj swoje motywy i oczekiwania, zastanów się nad potencjalnymi korzyściami i ryzykami, a następnie podjętej decyzji towarzyszyć będzie pewność.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

4 komentarze

Lora

Lora

Na śląsku o pracę jest nawet nie trudno. Wszystko przecież zależy od swojej wiedzy i skuteczności działań. Zresztą jak wszędzie największy popyt jest na stanowiska specjalistyczne i to jest kluczowe.
pomoc

pomoc

Twórz profile na LinkedIn i innych stronach sieciowych. Silna marka osobista, która przedstawia Cię w profesjonalnym świetle, zapewni rekruterom, pracodawcom i kontaktom silne pozytywne wrażenie ciebie jako kandydata, którym powinni być zainteresowani.
Amelia

Amelia

Rynek pracy przeżywa trudny okres rozwoju. Z biegiem czasu, nowe szczegóły i niuanse są dodawane do dobrze ugruntowanych cech, wśród nich - zwiększenie poziomu kandydatów na określonych stanowiskach, skupienie się na szkoleniu pracowników.
Amore

Amore

Może się także zdarzyć utrata pracy. Mimo to, nawet jeśli jesteś bardzo pewny siebie i wiesz, że nie zginiesz, utrata pracy jest nieoczekiwaną i nieprzyjemną rzeczą. Dlatego też najbardziej rozsądne jest mieć nadzieję na najlepsze, ale nadal bądź przygotowany na najgorsze i bądź bezpieczny z wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.