Pokolenie naszych dziadków nie miało większych zmartwień, jeżeli chodzi o pracę – nie dość, że było jej pod dostatkiem, to jeszcze wystarczyło się zatrudnić w pierwszym lepszym zakładzie i… można było w nim doczekać zasłużonej emerytury. Dziś zawrotną karierę robi słowo „mobilność”, a my musimy pokazać, że jesteśmy w stanie z dnia na dzień spakować się, aby przez kilka tygodni pracować w zagranicznym oddziale firmy. Co więcej, nie brakuje takich osób, które – właśnie za pracą – nie wahają się nawet przeprowadzić do miasta na drugim końcu kraju.
Dlaczego zmieniamy pracę? Dlaczego – wzorem naszych dziadków – nie możemy spędzić całego życia zawodowego w jednej firmie? Poznaj najpopularniejsze powody, dla których pracownicy decydują się zmienić dotychczasowe miejsce zatrudnienia.
5 powodów, dla których najczęściej zmieniamy pracę
Czy zmieniałeś już kiedyś miejsce pracy? Jeżeli tak, to jaki miałeś powód? Poniżej znajdziesz te, które w różnych przeprowadzanych badaniach powtarzają się najczęściej.
- Względy ekonomiczne. Konieczność zmiany pracy z uwagi na aktualne zarobki podkreśla najwięcej osób. Jest to o tyle słuszne postępowanie, że z roku na rok poziom naszego doświadczenia rośnie. Wiemy coraz więcej, jesteśmy coraz bardziej samodzielni. Jeżeli pracodawca nie widzi potrzeby przyznania podwyżki, to rozglądanie się za nową posadą z wyższym wynagrodzeniem jest uzasadnione.
- Brak możliwości awansu. Na awans możemy liczyć głównie w dużych firmach. Pracujesz w małej, lokalnie działającej firmie? W takim razie nie spodziewaj się awansu. Jak wynika z badań, chęć awansowania (i tym samym zarabiania większych pieniędzy niż dotychczas) często popycha nas do przeglądania lokalnych portali z ogłoszeniami o pracę.
- Headhunterzy nie śpią. Współcześni przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z pomocy headhunterów. Coraz częściej pracownicy mogą spotkać się z sytuacją, że są polecani do pracy przez znajomych. Lepsza oferta pracy może zaś skutecznie przekonać nas do rozstania się z dotychczasowym pracodawcą, i to nawet wówczas, gdy oferował on przyzwoite warunki zatrudnienia. To proste – idziemy tam, gdzie będzie nam lepiej.
- Konflikty ze współpracownikami i zła atmosfera. Być może przyszło ci się zmierzyć z taką sytuacją – otrzymałeś pracę za dobrym wynagrodzeniem, mogłeś brać udział w szkoleniach, ale jednocześnie musiałeś zmierzyć się z nieprzychylnością współpracowników. Gdy w firmie atmosfera nie jest najlepsza, złożenie wypowiedzenia to tylko kwestia czasu. Większość z nas nie jest w stanie przez długi czas wytrzymać docinków współpracowników – cenimy sobie nasze zdrowie psychiczne.
- Brak szkoleń, brak możliwości rozwoju. Na rynku nie brakuje firm, które inwestują w pracowników, oferując pakiet różnych szkoleń. Co jednak, gdy właściciel firmy nie przewiduje szkoleń dla swoich pracowników? W takie sytuacji również wielu z nas decyduje się rozpocząć poszukiwania nowej pracy.
Jak się odnaleźć na rynku pracy?
Zmiana dotychczasowego miejsca pracy nie musi wiązać się dla ciebie z dyskomfortem – wiele zależy od tego, jak podejdziesz do tego zagadnienia. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujesz się, będzie ci towarzyszył mniejszy stres. Pamiętaj, aby przed złożeniem wypowiedzenia:
- Odłożyć taką kwotę pieniędzy, która pozwoli ci żyć na dotychczasowej stopie przez minimum 6 miesięcy. Może zdarzyć się, że pracę otrzymasz od razu, możesz również bezowocnie szukać nowego zajęcia przez wiele miesięcy – lepiej mieć finansową poduszkę.
- Zorientować się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. Czy pracodawcy chętnie zatrudniają? Jak wygląda sytuacja w branży, w której pracujesz? Czy konkurencyjne podmioty poszukują pracowników? Jeżeli tak, to jakie warunki oferują? Mając rozeznanie w sytuacji na rynku pracy, będziesz wiedział, czy to dobry moment na jej zmianę. Dzięki temu nie popełnisz też kosztownego błędu.
- Odświeżyć CV i uruchomić swoje kontakty zawodowe. To z pewnością może ci w znalezieniu ciekawych ofert pracy. Takich powinieneś też szukać na lokalnych portalach ogłoszeniowych.
Zdecydowany na odejście z pracy? Życzymy zatem sukcesu w poszukaniu nowej pracy! Przy okazji odwiedzaj nas regularnie – na portalu codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia.
To może Cię również zainteresować
Zmiana pracy - 5 oznak, że czas pożegnać się z dotychczasowym pracodawcą