Szkolenia i rozwój

Rozwój w Pracy: Jak Postępować, Gdy Brakuje Miejsca na Progres?

21 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Rozwój w Pracy: Jak Postępować, Gdy Brakuje Miejsca na Progres?
Odkryj, co zrobić, gdy czujesz stagnację zawodową i brak możliwości rozwoju w pracy. Zdobądź wskazówki jak szukać nowych możliwości i ożywić swoją karierę.

Jak pokazują liczne przykłady, zmiana pracy może zaowocować – możesz aplikować na wyższe stanowisko i… je otrzymać, a także wynegocjować wyższe niż dotychczas wynagrodzenie. Jeżeli świetnie znasz to uczucie – każdego dnia mechanicznie wykonujesz w firmie kolejne czynności i dawno już przestałeś czuć wyzwanie, czas coś z tym zrobić. W odróżnieniu od osób bezrobotnych jesteś w korzystniejszej sytuacji, bo masz pracę, a to oznacza, że nie musisz przyjmować pierwszej lepszej propozycji, jaką dostaniesz. Dowiedz się więc, jak poprzez zmianę dotychczasowego miejsca pracy zdobyć awans, który będzie oznaczał rozwój, lub podwyżkę.

Jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas na zmianę pracy?

Jeśli twoja obecna rola nie pozwala ci zdobywać nowych umiejętności, rozwijać kompetencji, uczestniczyć w szkoleniach lub awansować, być może to znak, że nadszedł czas na poszukiwanie nowego pracodawcy. Może spotkałeś się z "szklanym sufitem", który uniemożliwia dalszy rozwój. Czasami, pomimo chęci rozwoju i długofalowych możliwości, miejsce pracy może nie oferować konkretnych kierunków rozwoju czy jasnej ścieżki kariery.

Kiedy czujesz, że Twoja praca nie oferuje Ci miejsca na dalszy rozwój, może to być sygnał do poszukiwania nowych możliwości zawodowych.

Decyzja o zmianie pracy: kiedy warto zaryzykować?

Decyzja o zmianie pracy zawsze powinna być dobrze przemyślana. Trzeba zważyć za i przeciw, zastanowić się, czy można znaleźć lepsze możliwości rozwoju gdzie indziej. Ważne jest, aby dokładnie przygotować się do zmiany pracy - zaktualizować swoje CV, być gotowym na rozmowy kwalifikacyjne oraz na ewentualne wyzwania związane z przejściem na nowe stanowisko.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**Czechowice-Dziedzice**Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Czy zmiana pracy to droga do awansu i podwyżki?

Skoro nie masz szansy na awans lub wyższą pensję w dotychczasowym miejscu pracy, to czas rozejrzeć się za inną posadą. W ten sposób możesz dostać to, czego potrzebujesz – wystarczy tylko, że odpowiednio dobrze przygotujesz się do poszukiwania nowego stanowiska. Potwierdzą to osoby, które tak właśnie zrobiły – uważają one, że często jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie awansu lub otrzymanie wyższego niż dotychczas wynagrodzenia. Od czego zacząć? Najlepiej od odświeżenia dokumentów aplikacyjnych.

Twoja wymarzona pensja: ile naprawdę chcesz zarabiać?

Gdy ubiegasz się o posadę na wyższym stanowisku niż dotychczas zajmowane - twoje oczekiwania finansowe z pewnością wzrastają. O ile? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często poruszane jest zagadnienie zarobków, a jedno z ulubionych pytań rekruterów brzmi:  „Jakiego wynagrodzenia oczekiwałby Pan/Pani, gdybyśmy zaoferowali posadę?”. Jak odpowiedzieć na nie sensownie? Okazuje się, że istnieje prosty sposób.

W sieci bez trudu odnajdziesz raporty, których autorzy – na podstawie przeprowadzonych ankiet – określili, ile zarabiają pracownicy w poszczególnych branżach i na konkretnych stanowiskach. Zanim zatem w ogóle zaczniesz poszukiwać nowej pracy w Katowicach, sprawdź, czy twoje wynagrodzenie faktycznie jest zbyt niskie. Dowiedz się również, jakie wynagrodzenie minimalne, średnie i maksymalne jest oferowane na stanowisku wyższym niż to, które aktualnie zajmujesz.
 

Twoje kontakty to Twój atut: pokaż się potencjalnym pracodawcom

Pracy możesz szukać na wiele sposobów, ale z pewnością warto w tym celu wykorzystać internet. Podstawowa kwestia to uruchomienie swoich dotychczasowych kontaktów zawodowych i pokazanie się potencjalnym pracodawcom. Nie powinno to sprawić ci większej trudności, jeżeli posiadasz już konta na serwisach społecznościowych, które specjalizują się w budowie sieci kontaktów zawodowych. Dotychczas z takich nie korzystałeś? Czas zatem nadrobić zaległości, stworzyć profil i dodać pierwszych znajomych.

Korzystanie ze społecznościowych portali umożliwiających zdobywanie zawodowych kontaktów nie jest koniecznością, ale – z czego musisz zdawać sobie sprawę – dziś wielu pracodawców przed zaproszeniem wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną szuka o nich informacji właśnie w internecie. Być może przeglądając twój profil, przyszły szef natknie się na swoich znajomych lub byłych pracowników? Nie od dziś wiadomo, że chętniej są zatrudniane osoby, które nie są anonimowe, ale za które ktoś może poręczyć.

Znalezienie headhuntera: czy to dobry pomysł?

Poza agencjami zatrudnienia, na rynku pracy działają również specjalistyczne agencje headhunterskie, które zajmują się wyszukiwaniem dla swoich klientów prawdziwych talentów, wybitnych specjalistów w swojej dziedzinie. Charakteryzują się one unikalnym podejściem, który skupia się na identyfikacji i przyciąganiu osób, które mogą przynieść realną wartość dla organizacji. Nie oznacza to jednak, że ty – jako osoba poszukująca nowego zatrudnienia, nie możesz skorzystać z ich usług. Wręcz przeciwnie, headhunterzy często poszukują kandydatów aktywnych na rynku pracy, którzy są otwarci na nowe wyzwania i możliwości.

Często, spotkanie z headhunterem może otworzyć drzwi do szeregów nowych możliwości, nie tylko w obecnej firmie, ale również w innych organizacjach, które mogą oferować lepsze warunki lub możliwości rozwoju. Jest to świetna okazja do rozwinięcia swojej kariery, szczególnie jeśli czujesz, że osiągnąłeś punkt, w którym nie możesz już dalej rozwijać się w obecnej roli.

Jak efektywnie szukać nowego pracodawcy?

Poszukiwanie nowego pracodawcy może być wyzwaniem, ale jest to często nieodzownym krokiem na drodze do dalszego rozwoju zawodowego. Kluczowe jest zrozumienie, że każde miejsce pracy może oferować coś unikalnego, co zasługuje na Twoją uwagę. W tym kontekście, warto szczególnie rozważyć te firmy, które są powszechnie znane z dbania o rozwój pracownika, oferowania systemu szkoleń i angażowania swoich pracowników w projekty, które mogą przyczynić się do zdobycia nowych umiejętności. To szczególnie istotne, ponieważ to właśnie one mogą dostarczyć Ci narzędzi, których potrzebujesz do rozwoju Twojej kariery. W końcu, niezależnie od tego, czy jesteś nowym pracownikiem dopiero zaczynającym swoją karierę, czy już doświadczonym specjalistą z wieloletnim stażem, zawsze warto poszukać miejsca, które pozwoli ci na dalszy rozwój i poszerzenie horyzontów zawodowych.

Adaptacja do zmiany: Jak zaakceptować nowe wyzwania zawodowe?

Zmiana pracy może wywołać mieszane uczucia, ale pamiętaj, że to często krok w kierunku lepszych możliwości rozwoju. Zmiana jest częścią życia, a w kontekście kariery zawodowej może oznaczać zdobywanie nowych umiejętności, szkolenie nowych pracowników, a nawet możliwość awansu. Więc nawet jeśli początkowo wydaje się to trudne, pamiętaj, że to może być właśnie to, czego potrzebujesz, aby przenieść swoją karierę na kolejny poziom.

To może Cię również zainteresować

Rozwijaj swoją firmę przez szkolenia pracowników

Najczęściej zadawane pytania

Jak rozpoznać brak możliwości rozwoju w pracy?

Brak możliwości rozwoju w pracy często wiąże się z uczuciem stagnacji, braku nowych wyzwań i możliwości uczenia się nowych umiejętności.

Czy brak rozwoju w pracy to sygnał do zmiany pracodawcy?

Tak, brak możliwości rozwoju może być sygnałem, że nadszedł czas na poszukiwanie nowych możliwości zawodowych.

Jak podejmować decyzję o zmianie pracy?

Decyzję o zmianie pracy należy podejmować po przemyśleniu różnych aspektów, takich jak możliwości rozwoju zawodowego, satysfakcja z obecnej pracy, warunki finansowe i wiele innych.

Co zrobić, gdy czuję, że nie ma miejsca na progres w mojej firmie?

Jeśli czujesz, że nie ma miejsca na progres, warto rozmawiać z przełożonymi o możliwościach rozwoju, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, rozważyć poszukiwanie nowego pracodawcy.

Jak mogę lepiej przygotować się do zmiany pracy?

Możesz lepiej przygotować się do zmiany pracy, poszerzając swoje umiejętności, budując sieć kontaktów zawodowych i aktywnie poszukując nowych możliwości.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

5 komentarzy

Norbert

Norbert

Kazik zgadzam się z tobą. Ja pragnę pracować dla pieniędzy i stale rozwijać swoje umiejętności.
Kazik

Kazik

R jak rozwój - co robić, gdy w firmie brak miejsca na progres? Przeczytajcie ten artykuł- warto..........!!!!!
Remen

Remen

Firmy, które uczą się najszybciej i dobrze dostosowują się do zmieniających się środowisk, osiągają najlepsze wyniki z biegiem czasu. Bardzo dobrze jest stawiać na rozwój.
Zuza

Zuza

Niezależne szkolenie nie wymaga żadnych specjalnych kosztów materiałowych ani przyciągania instruktorów. Pracownicy sami decydują, kiedy iw jakiej ilości nauczyć się nowych informacji.
unia

unia

Każdy ma swoje profity i ambicje. Jeżeli osoba jest ambitna i nie rozwija się w firmie, a zna swoją wartość to bez problemu znajdzie angaż w innej organizacji i tam może się rozwijać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka