Rozmowa kwalifikacyjna

Rezygnujesz ze spotkania w sprawie pracy? Nie zapomnij o tym poinformować

20 kwietnia 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

10 komentarzy
Rezygnujesz ze spotkania w sprawie pracy? Nie zapomnij o tym poinformować
Gdy bezrobocie spada, to pracodawcy mają większy problem ze znalezieniem solidnych pracowników. Konieczne jest nie tylko podwyższenie pensji, lecz także wdrożenie pozapłacowych czynników motywacyjnych. Te sprawiają, że posada jest bardziej atrakcyjna z punktu widzenia potencjalnych kandydatów.

Mimo jednak podejmowanych działań pracodawcy skarżą się, że na poszukiwania pracowników marnują sporo czasu. Głównym powodem jest to, że zainteresowani nie zjawiają się w terminie na umówionym spotkaniu. Zdarzyło ci się to? Jeżeli nie poinformowałeś o tym odpowiednio wcześniej rekrutera, w przyszłości możesz mieć problem.

Brak wiadomości świadczy o twojej kulturze

Jest mnóstwo powodów, dla których możesz nie zjawić się na rozmowie o pracę. Może zdarzyć się, że tuż po umówieniu się na rozmowę o pracę, dostaniesz ofertę pracy od innego pracodawcy. W dniu rozmowy kwalifikacyjnej możesz również źle się czuć lub otrzymać negatywne informacje o potencjalnym pracodawcy, które to zniechęcą cię do spotkania z nim. Niezależnie od powodu, powinieneś jednak pamiętać, że ktoś – właściciel firmy lub osoby przez niego wskazane – będą na ciebie czekać. Jeżeli nie poinformujesz, że nie przybędziesz na rozmowę, to wyjdziesz na osobę, na której nie można polegać. A tego nie chcesz, prawda? Zmarnujesz również czas rekrutera, który zarezerwował dla ciebie konkretny przedział czasowy, który mógłby poświęcić na spotkanie z inną osobą i przeprowadzić udaną rozmowę kwalifikacyjną.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana

Team Leader poszukiwany! Praca od zaraz!

GRUPA CONTRAIN

  • 9 000-12 500 zł / mc
  • Niemcy
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

ORDER PICKER - ZBIERANIE ZAMÓWIEŃ NA MAGAZYNIE SPOŻYWCZYM

E&A Agencja Zatrudnienia (nr KRAZ 385)

  • Holandia
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Twoje nazwisko może trafić na czarną listę

Współcześnie rekrutacji nie przeprowadzają wyłącznie pracodawcy, czy wskazani przez pracodawcę kierownicy konkretnych działów, lecz także agencje zatrudnienia. Te profesjonalnie zajmują się procesami rekrutacyjnymi dla różnych firm, mniejszych i większych, które poszukują pracowników na rozmaite stanowiska. Posiadają bazy kandydatów i kierują ich na rozmowy rekrutacyjne na pasujące do ich profili stanowiska. W swojej codziennej działalności wspomagają się one specjalistycznym oprogramowaniem, a każde nadesłane CV jest archiwizowane. CV może być również oceniane pod różnymi względami, a sam kandydat może również uzyskać pozytywną lub negatywną notę.

Jeżeli nie przyjdziesz na rozmowę kwalifikacyjną i nie poinformujesz o tym pracowników agencji, możesz mieć spory kłopot w przyszłości, gdy będziesz chciał skorzystać z pomocy tych specjalistów lub gdy odpowiesz na inną ofertę, która cię zainteresowała. Dlaczego? W takiej sytuacji nie powinieneś spodziewać się odzewu ze strony agencji zatrudnienia – to, że nie stawiłeś się na rozmowie i nie poinformowałeś o tym, zostanie odnotowane. Czy ty dałbyś kolejną szansę osobie, której nie chciało się nawet zadzwonić, aby poinformować o swojej nieobecności?

Przykładem narzędzia, które wspomaga rekruterów może być np. HRlink:

Video

Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, powinieneś pamiętać, że branżowy rynek pracy jest mały. Charakterystyczne nazwisko czy poprzedni pracodawcy, których wymieniłeś CV – dany pracodawca może cię zapamiętać, przestrzegając przez tobą pracodawców, z którymi współpracuje lub ma kontakt. W rezultacie poszukiwania zatrudnienia mogą się przedłużyć o kilka tygodni czy nawet miesięcy. Czy jesteś na to gotowy?

Jak poinformować pracodawcę, że nie będzie cię na rozmowie o pracę?

Pracodawcy najczęściej telefonicznie kontaktują się z osobami, które zamierzają zaprosić na rozmowę w sprawie pracy. W twoim interesie powinno być, aby zapisać taki numer telefonu, a następnie skorzystać z niego, jeżeli okazało się, że nie będziesz mógł przybyć na rozmowę. Pamiętaj przy tym, aby poinformować o tym rekrutera jak najszybciej – być może będzie mógł zmodyfikować swoje plany, przyjąć innego kandydata.

Co w sytuacji, gdy nie zapisałeś sobie numeru telefonu i nie możesz takiego znaleźć na stronie internetowej firmy, do której aplikowałeś? Sensownym rozwiązaniem będzie napisać maila. W ten sposób wiadomość może trafić do osoby, która odpowiada za przeprowadzenie rekrutacji.

Pamiętaj, że właściwie każda próba nawiązania kontaktu będzie lepsza niż jego brak – szkoda, aby twój wizerunek ucierpiał.

 

To może Cię również zainteresować

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba informować o tym, że nie przybędzie się na rozmowę rekrutacyjną?

Poinformowanie o swojej nieobecności należy do podstawowych zasad kultury. Warto to zrobić również z uwagi na konsekwencje, jakie mogą nas czekać, np. zła ocena agencji rekrutacyjnej i kłopoty w przyszłych rekrutacjach.

Jak poinformować o swojej nieobecności na rozmowie rekrutacyjnej?

Najlepiej swoją nieobecność zgłosić telefonicznie. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego numeru telefonu to każda inna forma kontaktu, jak np. mail będzie odpowiednia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Rec84

Rec84

Mam nadzieję, że ten artykuł dotrze do jak największej liczby kandydatów. Nieobecność na rozmowie to dla mnie duże rozczarowanie, ale doceniam, kiedy ktoś zadzwoni i wyjaśni sytuację.
Danuta

Danuta

Miałem już sytuacje, że po umówieniu się na rozmowę, dostałem lepszą ofertę pracy. Wtedy od razu zadzwoniłem do pracodawcy i wyjaśniłem mu sytuację. Zawsze warto być uczciwym i szanować czyjś czas.
Jacques

Jacques

Ciekawy artykuł, daje do myślenia nad tym jak ważne jest poinformowanie pracodawcy o swojej nieobecności. Zawsze warto zachować dobre relacje ze swoimi potencjalnymi pracodawcami.
Adam

Adam

Wszystko o czym piszą to prawda, ale trzeba pamiętać o jednym – sytuacje życiowe bywają różne, a czasami nie da się uniknąć nagłych nieobecności na rozmowach kwalifikacyjnych.
Irka

Irka

Jeżeli jest się osobą poważną to się przecież zadzwoni.
Julia

Julia

Zależy jaki się ma ogon. Rezygnacja może powodować np. przekazanie tej informacji innym.
psycholog

psycholog

Człowiek powinien być kulturalny. Jeśli starał się o pracę w zakładzie pracy i ma termin wyznaczony na rozmowę kwalifikacyjną, a już znalazł pracę -------------to powinien zawiadomić pracodawcę, że rezygnuje z ubiegania się o pracę. ( nie będzie go na rozmowie kwalifikacyjnej).
Tadek

Tadek

Masz przybyć na rozmowę kwalifikacyjną. Nie przybędziesz, bo znalazłeś inna pracę. Poinformuj, że nie bęeeedziesz na rozmowie kwalifikacyjnej- to bardzo ważne.
Hubert

Hubert

Warto być profesjonalistą, gdyż wbrew pozorom często bywa tak, że świat jest mały i czasami dana kandydatura może zostać negatywnie zapamiętana co będzie miało wpływ później.
Katia

Katia

Trzeba być zawsze w porządku i zachować pewną formę profesjonalizmu, gdyż to świadczy o osobie. To także wskazuje na to jakie jest podejście osoby do danych obowiązków.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.