Twoje wsparcie w rekrutacji

A czy tobie w miejscu pracy codziennie towarzyszy stres?

A czy tobie w miejscu pracy codziennie towarzyszy stres?
Długotrwały stres sieje spustoszenie w naszym organizmie. A jak wynika z badań my, Polacy, jesteśmy jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników na świecie.

W  2014 r. badania dotyczące stresu przeprowadziła firma OECD Employment Outlook. Wynika z nich, że niemal połowa Polaków odczuwa stres w miejscu zatrudnienia. To bardzo niepokojące dane, bo wskazują, że pracodawcy nie są w stanie wdrażać skutecznych rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć ich pracownikom stresu. W zależności od miejsca, w którym pracujesz, stres może mieć wiele przyczyn. Naucz się, jak skutecznie walczyć ze stresem.


Jakie są przyczyny stresu?

Źródła stresu mogą być różne. Oto przykładowe:

 • Strach przed porażką. Jeżeli pracujesz na stanowisku, na którym pracę wykonujesz samodzielnie, możesz obawiać się porażki. Szczególnie bolesna może ona być wówczas, gdy zostało ci powierzone wykonanie bardzo ważnego zadania, od którego zależy to, czy firma otrzyma kontrakt. W takim przypadku strach może cię sparaliżować, a Ty nie będziesz w stanie wykonać zadania, które zostało ci powierzone.
   
 • Strach przed popełnieniem błędu. Wykonując pracę wymagającą skupienia się i wyjątkowych umiejętności, możemy obawiać się popełnienia błędu.
   
 • Strach przed zwolnieniem. O pracę ubiegamy się z różnych powodów. Nawet, gdy zależy nam na rozwoju, pieniądze są równie ważne. Osoby mające trudną sytuację finansową mogą obawiać się zwolnienia.


Jak radzić sobie ze stresem?

Stres może mieć destrukcyjny wpływ na nasze życie. Jeżeli ustaliłeś przyczyny stresu, to nie tylko powinieneś podjąć kroki, które pozwolą ci wyeliminować to uczucie, lecz także opracować metody radzenia sobie z nim.

Jak radzić sobie ze stresem? Okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne, jakby się wydawało. Najprostsze i najczęściej polecane przez specjalistów sposoby to:

 • Aktywność fizyczna. Życie zawodowe, obowiązki domowe… – może nam brakować czasu na aktywność fizyczną. Nie warto jednak z niej rezygnować. Od dawna wiadomo, że ruch to zdrowie, bo dzięki niemu w naszym organizmie zwiększa się choćby poziom hormonu szczęścia.
   
 • Odpoczynek. Niestety, wielu z nas ma poważny problem z odpoczynkiem. Takim nie można nazwać np. siedzenie przez telewizorem. Jako osoba aktywna zawodowo, musisz pamiętać o odpowiedniej dawce odpoczynku. Osiągniecie work-life balance jest trudne, ale nie jest niemożliwe.
   
 • Wyciszenie emocji. Stres pojawia się wówczas, gdy jesteśmy zdenerwowani lub martwimy się. Skutecznym sposobem na jego przezwyciężenie jest wyciszenie emocji. Na to najczęściej potrzebny jest czas – daj go sobie, aby poczuć się lepiej.


A czy Ty znasz inne sposoby, dzięki którym świetnie radzisz sobie ze stresem?

Oceń ten wpis
A czy tobie w miejscu pracy codziennie towarzyszy stres?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Uridum
2019-12-11, 12:40
Stres może być nie tylko w pracy jednak w pracy przeszkadza i wpływa na zdrowie. Sposoby jego eliminacji i wykrycie symptomów ma wielkie znaczenie.
informatyk TY
2019-05-21, 14:09
Mi stres w pracy nie grozi. Wykonuję pracę solidnie, bo jestem do niej wyśmienicie przygotowany. Nawet nieraz pomagam kolegom w pracy. Widzę, że niektórzy się stresują, jak im coś nie idzie.
Jerzy
2019-05-07, 17:38
Wiele zawodów z tym jest związanych tylko zawsze trzeba jakoś z tym walczyć by taki stres nie przerodził się po czasie w jakąś poważną chorobę cywilizacyjną jak o tym piszą.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.