Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej często zależy to, czy zostaniesz przyjęty do pracy, czy też nie. Z tego względu im lepiej się przygotujesz, tym lepiej możesz wypaść. Od czego zacząć przygotowania?

W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, w którym znajdują się cenne wskazówki odnoszące się do przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Jako osoba, która już wkrótce usiądzie naprzeciw rekrutera, możesz mieć w głowie niezły mętlik. Jeżeli chcesz usystematyzować dotychczas zdobytą wiedzę, sprawdź, o czym koniecznie pamiętać.


1) Przygotuj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania

Na portalach związanych z tematyką pracy znajdziesz mnóstwo wskazówek odnośnie najpopularniejszych pytań, które rekrutrzy zadają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zapoznaj się z nimi i przygotuj sobie odpowiedzi. Będzie ci łatwiej – nie będziesz musiał szukać słów, będziesz również mniej zdenerwowany i tym samym pewniejszy siebie.


2) Zastanów się, co możesz powiedzieć o sobie

Ogóle informacje o Tobie pracodawca już ma – przedstawiłeś się w dokumentach aplikacyjnych. Teraz jednak czas podać więcej informacji o sobie. Jak to zrobić? Autoprezentacja jest trudna, ale nie oznacza to, że nie możesz się zaprezentować dobrze. Pamiętaj, aby skoncentrować się na życiu zawodowym, swoim doświadczeniu, umiejętnościach i sukcesach. Wspomnieć możesz również o swoich zawodowych planach. Z pewnością nie powinieneś opowiadać o życiu zawodowym, bo to nie ma nic wspólnego z posadą, o którą się ubiegasz.


3) Pamiętaj o ubiorze

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – nie zapomnij, że ta zasada obowiązuje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ubierz się adekwatnie do stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętając o ubiorze, możesz wywrzeć dobre wrażenie już w momencie przekroczeniu progu firmy. Czego unikać? Jeżeli jesteś kobietą, nie zapomnij, że mocny makijaż czy zbyt duża ilość biżuterii mogą nie zostać odebrane pozytywnie.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


4) Nie spóźnij się!

Rekruterzy podkreślają, że nie wszystkie osoby poszukujące pracy pamiętają o tym, aby na rozmowę kwalifikacyjną przybyć na czas. To, że – w odróżnieniu od innych kandydatów – nie spóźnisz się, będzie działać na twoją korzyść. Jeżeli wypadło ci coś ważnego i nie dotrzesz na czas do firmy, pamiętaj, aby poinformować rekutera o swoim spóźnieniu. Jeżeli po prostu pojawisz się w siedzibie firmy, może się okazać, że spowodujesz, że kolejni kandydaci będą musieli przez ciebie czekać.


5) Podziękuj za poświęcony czas

Rzadko kiedy kandydaci pamiętają o tym, aby podziękować za rozmowę. Nie chodzi o „dziękuję”, które mówisz, żegnając się z rekruterem. Poświęć 10 minut, aby sformułować podziękowania i wyślij je do potencjalnego pracodawcy, korzystając z poczty elektronicznej. W ten sposób z pewnością go zaskoczysz, przypominając jednocześnie o swojej kandydaturze. Takie rozwiązanie jest również korzystne, jeżeli ze stresu zapomniałeś poinformować rekrutera o czymś istotnym.


Pamiętając o powyższych wskazówkach, powinieneś dobrze wypaść na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą – powodzenia!

Oceń ten wpis
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 5
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Zobacz inne porady

Opinie

Kasia
2019-05-24, 08:44
Moje rady. Nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Bądźcie przygotowani dobrze. Nie spóźnijcie się na rozmowę. Ubierzcie się odpowiednio. Nie wolno Wam się stresować. po rozmowie podziękujcie....
Metal
2019-05-07, 09:04
Kiedy znajdziesz się na rozmowie, w większości przypadków zostaniesz poproszony o opowiedzenie o sobie. Jak powiedziałem wcześniej, to właśnie ta prośba stawia wielu wnioskodawców w osłupieniu.
Hermes
2019-04-15, 09:32
Nigdy nie mów, że nie masz pytań. Spróbuj zadać pytanie, które przemawiałoby za Twoim zatrudnieniem. Na przykład poproś ich o wyjaśnienie czegoś ważnego dla pracy, która nie była wystarczająco opisana w poprzedniej rozmowie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.