W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, w którym znajdują się cenne wskazówki odnoszące się do przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Jako osoba, która już wkrótce usiądzie naprzeciw rekrutera, możesz mieć w głowie niezły mętlik. Jeżeli chcesz usystematyzować dotychczas zdobytą wiedzę, sprawdź, o czym koniecznie pamiętać.
1) Przygotuj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania
Na portalach związanych z tematyką pracy znajdziesz mnóstwo wskazówek odnośnie najpopularniejszych pytań, które rekrutrzy zadają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zapoznaj się z nimi i przygotuj sobie odpowiedzi. Będzie ci łatwiej – nie będziesz musiał szukać słów, będziesz również mniej zdenerwowany i tym samym pewniejszy siebie.
2) Zastanów się, co możesz powiedzieć o sobie
Ogóle informacje o Tobie pracodawca już ma – przedstawiłeś się w dokumentach aplikacyjnych. Teraz jednak czas podać więcej informacji o sobie. Jak to zrobić? Autoprezentacja jest trudna, ale nie oznacza to, że nie możesz się zaprezentować dobrze. Pamiętaj, aby skoncentrować się na życiu zawodowym, swoim doświadczeniu, umiejętnościach i sukcesach. Wspomnieć możesz również o swoich zawodowych planach. Z pewnością nie powinieneś opowiadać o życiu zawodowym, bo to nie ma nic wspólnego z posadą, o którą się ubiegasz.
3) Pamiętaj o ubiorze
„Jak cię widzą, tak cię piszą” – nie zapomnij, że ta zasada obowiązuje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ubierz się adekwatnie do stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętając o ubiorze, możesz wywrzeć dobre wrażenie już w momencie przekroczeniu progu firmy. Czego unikać? Jeżeli jesteś kobietą, nie zapomnij, że mocny makijaż czy zbyt duża ilość biżuterii mogą nie zostać odebrane pozytywnie.
4) Nie spóźnij się!
Rekruterzy podkreślają, że nie wszystkie osoby poszukujące pracy pamiętają o tym, aby na rozmowę kwalifikacyjną przybyć na czas. To, że – w odróżnieniu od innych kandydatów – nie spóźnisz się, będzie działać na twoją korzyść. Jeżeli wypadło ci coś ważnego i nie dotrzesz na czas do firmy, pamiętaj, aby poinformować rekutera o swoim spóźnieniu. Jeżeli po prostu pojawisz się w siedzibie firmy, może się okazać, że spowodujesz, że kolejni kandydaci będą musieli przez ciebie czekać.
5) Podziękuj za poświęcony czas
Rzadko kiedy kandydaci pamiętają o tym, aby podziękować za rozmowę. Nie chodzi o „dziękuję”, które mówisz, żegnając się z rekruterem. Poświęć 10 minut, aby sformułować podziękowania i wyślij je do potencjalnego pracodawcy, korzystając z poczty elektronicznej. W ten sposób z pewnością go zaskoczysz, przypominając jednocześnie o swojej kandydaturze. Takie rozwiązanie jest również korzystne, jeżeli ze stresu zapomniałeś poinformować rekrutera o czymś istotnym.
Pamiętając o powyższych wskazówkach, powinieneś dobrze wypaść na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą – powodzenia!
To może Cię również zainteresować