Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej często zależy to, czy zostaniesz przyjęty do pracy, czy też nie. Z tego względu im lepiej się przygotujesz, tym lepiej możesz wypaść. Od czego zacząć przygotowania?

W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, w którym znajdują się cenne wskazówki odnoszące się do przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Jako osoba, która już wkrótce usiądzie naprzeciw rekrutera, możesz mieć w głowie niezły mętlik. Jeżeli chcesz usystematyzować dotychczas zdobytą wiedzę, sprawdź, o czym koniecznie pamiętać.


1) Przygotuj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania

Na portalach związanych z tematyką pracy znajdziesz mnóstwo wskazówek odnośnie najpopularniejszych pytań, które rekrutrzy zadają podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zapoznaj się z nimi i przygotuj sobie odpowiedzi. Będzie ci łatwiej – nie będziesz musiał szukać słów, będziesz również mniej zdenerwowany i tym samym pewniejszy siebie.


2) Zastanów się, co możesz powiedzieć o sobie

Ogóle informacje o Tobie pracodawca już ma – przedstawiłeś się w dokumentach aplikacyjnych. Teraz jednak czas podać więcej informacji o sobie. Jak to zrobić? Autoprezentacja jest trudna, ale nie oznacza to, że nie możesz się zaprezentować dobrze. Pamiętaj, aby skoncentrować się na życiu zawodowym, swoim doświadczeniu, umiejętnościach i sukcesach. Wspomnieć możesz również o swoich zawodowych planach. Z pewnością nie powinieneś opowiadać o życiu zawodowym, bo to nie ma nic wspólnego z posadą, o którą się ubiegasz.


3) Pamiętaj o ubiorze

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – nie zapomnij, że ta zasada obowiązuje w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Ubierz się adekwatnie do stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętając o ubiorze, możesz wywrzeć dobre wrażenie już w momencie przekroczeniu progu firmy. Czego unikać? Jeżeli jesteś kobietą, nie zapomnij, że mocny makijaż czy zbyt duża ilość biżuterii mogą nie zostać odebrane pozytywnie.

To Cię powinno też zainteresować: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?


4) Nie spóźnij się!

Rekruterzy podkreślają, że nie wszystkie osoby poszukujące pracy pamiętają o tym, aby na rozmowę kwalifikacyjną przybyć na czas. To, że – w odróżnieniu od innych kandydatów – nie spóźnisz się, będzie działać na twoją korzyść. Jeżeli wypadło ci coś ważnego i nie dotrzesz na czas do firmy, pamiętaj, aby poinformować rekutera o swoim spóźnieniu. Jeżeli po prostu pojawisz się w siedzibie firmy, może się okazać, że spowodujesz, że kolejni kandydaci będą musieli przez ciebie czekać.


5) Podziękuj za poświęcony czas

Rzadko kiedy kandydaci pamiętają o tym, aby podziękować za rozmowę. Nie chodzi o „dziękuję”, które mówisz, żegnając się z rekruterem. Poświęć 10 minut, aby sformułować podziękowania i wyślij je do potencjalnego pracodawcy, korzystając z poczty elektronicznej. W ten sposób z pewnością go zaskoczysz, przypominając jednocześnie o swojej kandydaturze. Takie rozwiązanie jest również korzystne, jeżeli ze stresu zapomniałeś poinformować rekrutera o czymś istotnym.


Pamiętając o powyższych wskazówkach, powinieneś dobrze wypaść na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą – powodzenia!

Oceń ten wpis
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ania
2019-12-16, 10:00
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Fajny artykuł. Ja jak byłam na rozmowie kwalifikacyjnej, byłam świetnie przygotowana. Znałam prawie wszystkie pytania, jakie mogą być zadane. Mnie nikt nie zdenerwuje żadnym nietypowym pytaniem nawet takim którym wiem, że komisja nie powinna zadać. Wiadomo byłam właściwie ubrana, przywitałam się z komisją, zajęłam wskazane miejsce i odpowiadałam rzeczowo, ze spokojem na każde pytanie. Zostałam przyjęta do tego zakładu pracy. Wam to samo życzę.
Jerzy AP
2019-12-11, 06:03
Czytałam u was podobny artykuł. Ważne jest, aby być właściwie ubranym. Nie spóźnić się na rozmowę. Mieć dowód osobisty przy sobie. Starać się odpowiadać na zadawane pytania rzeczowo. Nie denerwować się. Wiedzieć jak najwięcej o firmie, w której pragnie się pracować.
Kasia
2019-05-24, 08:44
Moje rady. Nie bać się rozmowy kwalifikacyjnej. Bądźcie przygotowani dobrze. Nie spóźnijcie się na rozmowę. Ubierzcie się odpowiednio. Nie wolno Wam się stresować. po rozmowie podziękujcie....
Metal
2019-05-07, 09:04
Kiedy znajdziesz się na rozmowie, w większości przypadków zostaniesz poproszony o opowiedzenie o sobie. Jak powiedziałem wcześniej, to właśnie ta prośba stawia wielu wnioskodawców w osłupieniu.
Hermes
2019-04-15, 09:32
Nigdy nie mów, że nie masz pytań. Spróbuj zadać pytanie, które przemawiałoby za Twoim zatrudnieniem. Na przykład poproś ich o wyjaśnienie czegoś ważnego dla pracy, która nie była wystarczająco opisana w poprzedniej rozmowie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.