Polski system podatkowy, czyli przeszkoda dla przedsiębiorczych?

Polski system podatkowy, czyli przeszkoda dla przedsiębiorczych?
W Polsce nie brakuje ludzi przedsiębiorczych biorących swój los we własne ręce. Jako największą przeszkodę w prowadzeniu własnej firmy wskazują oni system podatkowych.

Co roku w Polsce powstają kolejne firmy, a dokładniej jednoosobowe działalności gospodarcze. Takich przedsiębiorców jest w naszych kraju najwięcej. To właśnie oni wskazują, że prowadzenie firmy wcale nie jest proste z uwagi na zawiły i często niezrozumiały system podatkowy. Według wielu przedsiębiorców to główny powód, dla którego wiele osób rezygnuje z prowadzenia firmy, wybierając tym samym bezpieczniejszy etat.

Jeżeli myślisz o prowadzeniu firmy w Polsce, musisz zdać sobie sprawę z tego, że wcale nie będzie to łatwe. Jak rozpocząć przygodę z przedsiębiorczością?


Dobra księgowa potrzebna już na starcie

Zanim rozpoczniesz prowadzenie firmy, musisz pamiętać o wyborze m.in. formy opodatkowania. Być może będziesz musiał być VAT-owcem, być może będziesz miał możliwość zrezygnowania z niego. Ponieważ dla większości osób te zagadnienia to czarna magia, niezbędne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Dziś na rynku prężnie działa wiele biur rachunkowych, a większość z nich z chęcią pomagają przyszłym przedsiębiorcom. Właśnie dlatego już na początku swojej drogi z przedsiębiorczością powinieneś postawić na księgową.

Jeżeli uważasz, że masz wystarczają wiedzę, aby samodzielnie założyć działalność gospodarczą, to pozostaje jeszcze kwestia prowadzenia ksiąg rachunkowych już po otwarciu firmy. Czy podołasz z temu zadaniu? Bardzo możliwe, że nie, bo – o czym musisz wiedzieć – przepisy zmieniają się nieustannie. Kolejne nowelizacje wiążą się z sięgnięciem do źródeł, czyli ustaw. Czy będziesz miał na to czas?


Bez zaplecza finansowego się nie da?

Założenie firmy jest bezpłatne, ale jej prowadzenie wiąże się z uiszczaniem wielu danin na rzecz państwa. Poza VAT-em czy podatkiem dochodowym, musisz liczyć się z opłacaniem obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Tego wydatku trudno uniknąć – do uiszczania składek jesteś zobowiązany nawet wówczas, gdy nie osiągasz dochodu. Dla wielu przedsiębiorców to przeszkoda nie do pokonania. Jeżeli spełniasz kryteria określone w ustawie, to możesz przez kilkanaście pierwszych miesięcy opłacać niższy ZUS. W pozostałych przypadkach pozostaje ci jedynie płacić.

Powyższe rozwiązania są szczególnie uciążliwe dla przedsiębiorców działających na niewielką skalę i sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czy rozpoczęcie działalności bez solidnego zaplecza finansowego ma sens. Choć od czasu do czasu pojawiają się informacje o uzależnieniu wysokości składek od uzyskiwanego dochodu, to jednak dotychczas brak regulacji w tym zakresie.


Ograniczenia dotyczące odliczania VAT

W ostatnim czasie szczególnie dużo mówi się o wyłudzeniach VAT-u, których dokonują się nieuczciwi przedsiębiorcy. Na takich działaniach traci całe społeczeństwo. Z drugiej jednak strony sporo przedsiębiorców narzeka na zbyt dużą ilość ponoszonych wydatków, których nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, ustawodawca ogranicza również możliwość odliczania VAT-u przy nabyciu nowego samochodu, a następnie paliwa do niego. Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że takie działania hamują rozwój przedsiębiorczości, wskazują jednocześnie, że są potrzebne przejrzyste zasady dokonywania takich odliczeń.

Oceń ten wpis
Polski system podatkowy, czyli przeszkoda dla przedsiębiorczych?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Beata
2019-12-05, 16:13
Na polski system podatkowy składa się dwanaście (lub jedenaście) tytułów podatkowych, objętych materialnym szczególnym prawem podatkowym. Przepisy podatkowe stale się zmieniają. fajny temat w artykule: Ograniczenia dotyczące odliczania VAT/////
Pytel
2019-05-26, 17:46
Polski system podatkowy, czyli przeszkoda dla przedsiębiorczych? Fachowy artykuł, ale przydatny...
Kiry
2019-05-07, 13:07
W naszym kraju jest wiele spraw utrudniających życie obrotnym przedsiębiorcom. Miejmy nadzieję, że to się będzie zmieniać, bo póki co bartdzo trudno j est pracować na siebie.
Oska Wałcz
2019-04-09, 15:39
W Polsce dalej to kuleje i wiele kosztów powoduje, że małe firmy mają marne szanse na rozwój i jeżeli nie ma jakiegoś szczęścia i posiada się środki na promocję to jest trudno.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.