Praca za granicą

Podatek dochodowy w USA - stawki podatkowe

31 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 6 głosów

6 głosów

19 komentarzy
Podatek dochodowy w USA - stawki podatkowe
Stany Zjednoczone Ameryki posiadają osobliwy system podatkowy ze względu na pewną autonomię poszczególnych stanów. Odbija się to między innymi na podatku dochodowym, na który składają się aż trzy rodzaje podatku. W efekcie wysokość podatku dochodowego w USA może się wahać od 10% do aż 35%.

Podatnicy w USA są objęci przede wszystkim federalnym podatkiem dochodowym pobieranym przez Internal Revenue Service (IRS). Wysokość podatków zależy od wysokości zarobków oraz zgłoszonych ulg podatkowych, do jakich ma prawo podatnik. Oprócz niego z wypłaty pobiera się także poszczególne podatki stanowe oraz zaliczki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe. Przyjrzyjmy się jakie podatki trzeba zapłacić, pracując legalnie w Stanach Zjednoczonych.

Rodzaje podatku dochodowego w USA

Podatek dochodowy (Income Tax) w USA dzieli się na trzy główne rodzaje. Pierwszym i najważniejszym jest wspomniany podatek federalny (Federal Tax). Ten wynosi zazwyczaj 10%, ale stawka rośnie w systemie progresywnym w zależności od dochodu do aż 37%. Podatek federalny obowiązuje w całych Stanach Zjednoczonych.

Podatek stanowy (State Tax) jest ustalany przez władze poszczególnych stanów i wynosi od 1% do 10% dochodu. Warto nadmienić, że w stanach: Alaska, Floryda, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington oraz Wyoming ten podatek nie występuje.

Podatek lokalny (Local Tax) stanowi od 1% do 2% dochodu i w tym wypadku zaliczki nie podlegają zwrotowi przy rocznym rozliczeniu. Trzeba też zaznaczyć, że pracodawcy często pobierają w formie podatku zaliczki na ubezpieczenia zdrowotne Social Security Tax oraz Medicare Tax. W ich przypadku stawki sięgają często 10% dochodu.

Jakie są progi federalnego podatku dochodowego w USA?

Trzeba sobie uświadomić, że rząd federalny przewidział aż siedem progów podatku dochodowego obowiązującego we wszystkich stanach na 2023 rok. Kolejne progi rosną wraz ze zwiększaniem się dochodów, dzięki czemu faktycznie najbogatsi muszą zapłacić najwięcej. Warto też nadmienić, że progi różnią się w zależności od sytuacji rodzinnej, co prezentuje poniższa tabela:

Próg podatkowy Osoba samotna Małżonkowie składający zeznanie razem Głowa rodziny Małżonkowie rozliczający się osobno
10% $0-$11,000 $0-$22,000 $0-$15,700 $0–$11,000
12% $11,000-$44,725 $22,000-$89,450 $15,700-$59,850 $11,000-$44,725
22% $44,725-$95,375 $89,450-$190,750 $59,850-$95,350 $44,725-$95,375
24% $95,375-$182,100 $190,750-$364,200 $95,350-$182,100 $95,375-$182,100
32% $182,100-$231,250 $364,200-$462,500 $182,100-$231,250 $182,100-$231,250
35% $231,250-$578,125 $462,500-$693,750 $231,250-$578,100 $231,250-$346,875
37% $578,125 i więcej $693,750 i więcej $578,100 i więcej $346,875 i więcej

Jak się rozlicza podatki w USA?

Szukasz pracy?
Dodana

Główna Księgowa / Główny Księgowy

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Doradca sportowy - obsługa klienta / Bielany Wrocławskie

Work&Profit sp. z o.o.

  • Bielany Wrocławskie
Dodana
Dodana

W przypadku pracowników pracujących na umowę o pracę za potrącenie podatków odpowiedzialny jest pracodawca. Ten ma obowiązek odprowadzenia zadatków na poczet podatku federalnego oraz stanowego. Następnie wpłaca je na konto IRS, co następuje najczęściej raz na kwartał. Pracodawca do 31 stycznia ma obowiązek przekazać pracownikowi formularz W-2 zawierający informację o dochodzie oraz wysokości pobranych zaliczek.

Video

Amerykański odpowiednik polskiego PIT-11 będzie podstawą do rozliczenia się z lokalnym fiskusem. Tutaj warto wspomnieć, że podobnie, jak nad Wisłą rok podatkowy w USA jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Oznacza to okres od 1 stycznia do 31 grudnia.

Osoby pracujące w USA mają obowiązek dokonania rocznego rozliczenia podatkowego za zakończony rok podatkowy. Każdy podatnik musi złożyć stosowną deklarację do 15 kwietnia następnego roku. W przypadku problemów z dotrzymaniem terminu można wnioskować o przedłużenie go maksymalnie do 15 października. W tym wypadku jednak będzie konieczne opłacenie odsetek od podatku. Prawo podatkowe w USA umożliwia rozliczenie się do trzech lat wstecz jeżeli podatnik nie robił tego na bieżąco.

Podatnicy rozliczający się z amerykańskim fiskusem potrzebują druk W-2 zawierający informacje o dochodzie oraz odprowadzanych składkach. Jeżeli nie posiadają tego dokumentu, to konieczne jest przedstawienie ostatnich odcinków wypłaty (payslip) od pracodawców, dla jakich się pracowało w rozliczanym roku podatkowym. Konieczne jest także przedstawienie ksero Social Security Card oraz paszportu z wizą. Składając deklarację podatkową, można się ubiegać o zwrot nadpłaconych zadatków na podatek federalny.

Czy zapłacę podwójny podatek dochodowy za wynagrodzenie z USA?

W przypadku pracy w Stanach Zjednoczonych polscy rezydenci podatkowi mają obowiązek rozliczenia dochodu. Polski fiskus stosuje tu metodę odliczenia proporcjonalnego, co oznacza, że dochód z USA jest opodatkowany. Jednak od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie jest możliwe do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

W efekcie podatnik sumuje dochód z USA oraz z Polski i od niego wylicza sumę odliczenia. Tę uzyskujemy, wykonując mnożenie należnego podatku przez wynik podzielenia dochodu zagranicznego przez dochód łączny. Uzyskaną sumę odejmujemy od należnego podatku. Warto pamiętać, że przy zwrocie podatku z zagranicy należy go także wykazać w polskim rozliczeniu, ponieważ podlega on opodatkowaniu. Niestety proces odliczania proporcjonalnego przysparza podatnikom pracującym w USA nieco problemów.

System podatkowy w USA potrafi przyprawić o ból głowy nawet Amerykanów. Według ostatnich badań większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie wie, jak dobrze się rozliczać. Podział podatku dochodowego na federalny, stanowy i lokalny nie ułatwia sprawy, a amerykański urząd skarbowy słynie z ostrego podejścia do podatników. Także rozliczenie się w polskim urzędzie wymaga sporej precyzji. Szczęśliwie nie brakuje na rynku firm zajmujących się pomocą w rozliczaniu podatków z USA. W ten sposób można łatwo uniknąć pomyłek.

To może Cię również zainteresować

Praca w USA

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

19 komentarzy

Irek

Irek

Dla pracodawców ważne jest, aby dokładnie znać zasady pobierania podatków, zwłaszcza dla pracowników z zagranicy. Konieczne jest też systematyczne odprowadzanie zaliczek i przekazywanie pracownikom formularzy W-2.
Git IO

Git IO

Jestem zadowolony, że mam możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconych zaliczek. W ten sposób mogę poprawić swoją sytuację finansową i odzyskać trochę pieniędzy.
gosc 31

gosc 31

W USA kwota wolna od podatku jest dość wysoka, co jest korzystne dla pracowników. Jest to też dobry argument dla osób, które myślą o wyjeździe do USA na stałe.
Higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna

Podatki w USA są skomplikowane, ale warto znać ich zasady. Daje to lepsze rozeznanie, jeśli kiedyś zdecydujemy się na pracę w Ameryce.
Advenam

Advenam

Dużym wyzwaniem dla pracodawców jest pobieranie zaliczek na ubezpieczenia zdrowotne. Jednak jest to ważne, aby zapewnić naszym pracownikom odpowiednią opiekę medyczną.
Aramis

Aramis

Ciekawe jest to, że w niektórych stanach nie występuje podatek stanowy. To może być korzystne dla osób szukających pracy i zaczynających swoje życie w Ameryce.
Alicja

Alicja

Jestem zadowolony, że to moim pracodawcy należy się martwić o pobieranie podatków. Dla mnie najważniejsze jest, aby otrzymywać wynagrodzenie na czas i wywiązywać się z moich obowiązków w pracy.
Sylwia

Sylwia

Podatki w USA wydają się być dość skomplikowane, ale warto się z nimi zapoznać, aby nie mieć potem problemów z fiskusem. Dla osób bezrobotnych ważne jest, żeby wiedzieć jakie zasiłki przysługują i jakie podatki będą pobierane z tych wypłat.
Warszawiak

Warszawiak

Dla pracodawcy pobieranie podatków może być dość skomplikowane, ale trzeba wywiązać się z tego obowiązku. Ważne, aby pracownicy otrzymywali swoje zaliczki na czas i mieli jasność co do ich wysokości.
Mona

Mona

Czyli praca w USA wiąże się z wysokimi podatkami. Trzeba to brać pod uwagę, decydując się na wyjazd za granicę. Ale warto zrobić to ze względu na rozwój kariery i możliwość zarobienia większych pieniędzy.
PADAM

PADAM

Pamiętać trzeba że podatek płacimy po odjęciu od zarobku kwoty wolnej od podatku. Samotny ; 50 tyś minus 12tys wolne od podatku .podatek zapłacę od 38tys.
Marcin

Marcin

Na Florydzie też nie płaci się podatku dochodowego.
ola

ola

To są oczywiście roczne zarobki brutto. W USA nikt nie powie, jeśli już ( różne okoliczności), że zarabia np. 1,5 tys. USD- bo taki dostaje czek- czyli netto - co dwa tygodnie (najbardziej powszechna forma rozliczeń miedzy pracodawcą i pracownikiem ), czy też 3 tys. za miesiąc ( netto) , ale pwoei, że zarabia ok. 50 tys. . TO OZNACZA ZAWSZE BRUTTO i ZAWSZE sa to ROCZNE ZAROBKI. Przy przyjęciu do pracy też podają ci taką kwotę - BRUTTO i ZA ROK
darek

darek

Za mało informacji - sama tabela to nie wszystko. Przydałby się przykład rozliczenia. Jakie sładki na SST i MT itp itd.
Matrix

Matrix

Z artykułu wynika że, podatki są wyższe niż w Polsce , a koszty życia podpowiem że także znacząco wyższe. Słabo.
Zbig z Laredo

Zbig z Laredo

A drogi autorze ponoc w Texasie nie placi sie podatku dochodowego od osob fizycznych…
arek

arek

nawet nie napisaliście, czy tabela pokazuje dochód miesięczny, czy roczny. To, co dla was jest jasne, dla mnie nie jest, bo dlatego właśnie jestem na takiej stronie, żeby się czegoś dowiedzieć. A tu /gdzie indziej tez/ redaktor pisze sam dla siebie
Roksa

Roksa

Przydatne poznanie stawek obowiązujących w Ameryce. Zastanawiam się nad emigracją i rozważam ten kierunek więc wiele narzędzi mnie interesuje.
Andrzej AW

Andrzej AW

Przeczytałem ten artykuł, bo system podatkowy w USA jest bardzo "skomplikowany". Coś więcej wiem, dzięki temu artykułowi. Dziękuję!!!!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.