Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Ukryta dywidenda - czym jest? Jakie przepisy ją regulują?

9 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

0 komentarzy
Ukryta dywidenda - czym jest? Jakie przepisy ją regulują?
Ustawy określane mianem Nowego Ładu wprowadziły nowe dla podatników pojęcie ukrytej dywidendy. Są to wszystkie wydatki, których nie możemy zaliczyć w koszty spółki, chociaż zostały poniesione przez podmiot działalności gospodarczej. Aby dany koszt został określony mianem ukrytej dywidendy, musi spełniać określone warunki. Istotne znaczenie w tym kontekście mają między innymi rozliczenia z podmiotami powiązanymi oraz transakcje pozarynkowe.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega ukryta dywidenda,
  • czym są podmioty powiązane i jaki mają związek z ukrytą dywidendą,
  • jakie są najpopularniejsze rozliczenia uznawane za ukrytą dywidendę,
  • na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w związku z tym tematem,
  • jaka jest wysokość podatku od ukrytej dywidendy.

Zobacz także artykuł: Nowy Ład 2022 – Najważniejsze informacje.

Czym jest ukryta dywidenda?

Mianem ukrytej dywidendy określamy wydatki poniesione przez podmiot działalności gospodarczej, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu. Pojęcie to zostało zastosowane w Nowym Ładzie i ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Aby dany wydatek mógł zostać uznany za ukrytą dywidendę, musi spełnić przynajmniej jeden z określonych w ustawie warunków. Mowa tu o sytuacjach, w których koszty są zależne od określonego zysku, ich wysokość mogłaby być niższa w przypadku bardziej racjonalnego postępowania podatnika, bądź też gdy wydatki przeznaczone są na korzystanie z aktywów należących do wspólnika przed utworzeniem danego podmiotu gospodarczego.

Ukryta dywidenda - od kiedy obowiązuje? Zgodnie z ustawą, ma ona wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku, czyli dokładnie rok po wprowadzeniu Nowego Ładu. Do tego czasu wszelkie kwestie związane z tym rozwiązaniem mają zostać doprecyzowane, a podatnicy mogą się odpowiednio przygotować do nowych warunków rozliczeń.

Video

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Magazynier/praca od jutra/II zmiany/obiad za 1 zł

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Żórawina
Dodana

Magazynier z uprawnieniami UDT - OD ZARAZ

Serwis Personalny Poland

  • Chwaszczyno
Dodana

Ukryta dywidenda a podmioty powiązane

W Nowym Ładzie ukryta dywidenda dotyczy także podmiotów powiązanych z danym przedsiębiorstwem. Są to osoby fizyczne i prawne lub spółki (bez osobowości prawnej), które wywierają szczególny wpływ na inny podmiot lub grupę podmiotów. Różnego rodzaju transakcje i rozliczenia podatnika z osobą powiązaną mogą być traktowane jako ukryta dywidenda od 2023 roku.  

W kontekście ukrytej dywidendy, o podmiocie powiązanym możemy także mówić w przypadku krewnych, powinowatych i małżonka wywierającego wpływ na podatnika. Inną sytuacją związaną z ukrytą dywidendą są transakcje dotyczące zagranicznego zakładu danego przedsiębiorstwa bądź też spółki niemającej osobowości prawnej i jej wspólników.

Najpopularniejsze rozliczenia, które mogą być uznane za ukrytą dywidendę

Jednoznaczne zinterpretowanie, kiedy dane wydatki są określane mianem ukrytej dywidendy, może nieść ze sobą pewne trudności. Wyróżniamy jednak pewne sytuacje i rozliczenia, które z całą pewnością możemy potraktować właśnie jako ukrytą dywidendę. Są to między innymi wszelkie transakcje o charakterze nierynkowym, a także koszty niezwiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz wydatki uzależnione od osiągnięcia zysku. Przykładowo za ukrytą dywidendę możemy potraktować wynagrodzenie menadżerów w firmie B2B, gdyż jego wysokość bezpośrednio wynika z zysku tej spółki. Kolejną jednoznaczną sytuacją jest wynajmowanie przez podmiot nieruchomości będącej w posiadaniu wspólnika lub osoby powiązanej, jak również użytkowanie innych składników majątku – wydatków związanych z taką działalnością nie można wtedy wliczyć w koszty spółki. O ukrytej dywidendzie mówimy także, kiedy podatnik jest zadłużony u podmiotu powiązanego.

Ukryta dywidenda – na co należy szczególnie zwrócić uwagę?

Przy określaniu ukrytej dywidendy warto wziąć pod uwagę szczegółowe przepisy zawarte w Nowym Ładzie. Pamiętajmy o tym, że często określenie wydatków i ich odpowiednie przyporządkowanie nie jest sprawą prostą. Przykładowo, zgodnie z ustawą wynajem nieruchomości u wspólnika uznawany jest za ukrytą dywidendę. Jeżeli jednak podmiot ten prowadzi najem w racjonalnej cenie, a związane z nim wydatki nie przekraczają zysku brutto podatnika, koszty te nie podlegają określeniu ukrytej dywidendy. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż zysk brutto wyznaczamy w kontekście ustawy o rachunkowości – czyli przy uwzględnieniu wszystkich kosztów.

W kontekście ukrytej dywidendy 2023 warto także zwrócić szczególną uwagę na rozliczenia z podmiotami powiązanymi. Pamiętajmy, że w myśl ustawy są to nie tylko firmy wywierające wpływ na podatnika, ale również spółki bez osobowości prawnej oraz osoby fizyczne – członkowie rodziny, powinowaci czy współmałżonek. Pomocne może się także okazać znalezienie alternatywy dla rozliczania prowizyjnego, które podlega ukrytej dywidendzie.  

Video

Podatek od ukrytej dywidendy - ile wynosi?

W Polsce obowiązuje szereg podatków, których stawki są ściśle określone. Zasadniczo wysokość opodatkowania dla dywidendy wynosi 19 procent i dotyczy wszelkich kosztów korzystania z kapitału firmy. W kontekście ukrytej dywidendy w CIT, która obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, sprawa przedstawia się jednak nieco inaczej. Mianowicie wydatki spełniające przynajmniej jeden z warunków (zawartych w art. 16 ust. 1d pkt 2-3 ustawy o CIT), nie będą wliczane w koszty uzyskania przychodów.

W kontekście Nowego Ładu i ukrytej dywidendy, istotnym aspektem jest także tzw. opodatkowanie przerzuconych dochodów. Są to wszelkie wydatki poniesione na rzecz podmiotu powiązanego – bezpośrednio lub pośrednio. Stawka od przerzuconych dochodów wynosi w takim wypadku 19 procent.

Podsumowanie:
  • Ukryta dywidenda to wydatki poniesione przez podmiot działalności gospodarczej, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego.
  • W Nowym Ładzie, ukryta dywidenda dotyczy również podmiotów powiązanych, takich jak osoby fizyczne, prawne lub spółki wywierające wpływ na inny podmiot lub grupę podmiotów.
  • Przykłady ukrytej dywidendy to transakcje o charakterze nierynkowym, koszty niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz wydatki uzależnione od osiągnięcia zysku.
  • Podatek od ukrytej dywidendy wynosi 19% i obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku w kontekście CIT.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest ukryta dywidenda?

Ukryta dywidenda to pojęcie wprowadzone w ustawach o Nowym Ładzie i obejmuje wszelkie wydatki podatnika, które nie mogą być wliczone w koszty uzyskania przychodu. Przykładowo są to wszelkie transakcje pozarynkowe i niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ukryta dywidenda dotyczy także wydatków ściśle uzależnionych od osiągnięcia zysku bądź jego wysokości, jak również koszty poniesione w wyniku nieracjonalnego postępowania danej spółki. Rozwiązanie to obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.

Jakie rozliczenia mogą być uznane za ukrytą dywidendę?

Ukrytą dywidendą możemy objąć różnego rodzaju koszty, których charakter często może być trudny do określenia. Do najpopularniejszych rozliczeń tego typu należy wynajem nieruchomości lub korzystanie z majątku podmiotu powiązanego, a także koszty związane ze sporym zadłużeniem u wspólnika. Ukrytą dywidendą jest również wynagrodzenie menadżerów na umowie B2B (wysokość owej wypłaty zależy bezpośrednio od zysku osiągniętego przez firmę).

Czym jest podmiot powiązany w kontekście ukrytej dywidendy?

O podmiotach powiązanych mówimy zarówno w przypadku spółek, jak i osób prywatnych, które wywierają znaczący wpływ na podatnika. Są to przykładowo powinowaci, krewni i małżonkowie, bądź też zakłady zagraniczne wspólnika. Podmiotem powiązanym może być także spółka pozbawiona osobowości prawnej, która wpływa na decyzje jednego lub więcej podmiotów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.