!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

5 pomysłów na przerwę w pracy

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

4 komentarze

5 pomysłów na przerwę w pracy
Pracujesz w biurze? Zatem z pewnością korzystasz nie z jednej przerwy, ale kilku. Jak najczęściej wykorzystujesz czas wolny? Jeżeli chcesz pracować efektywnie przez cały dzień, to nie możesz zlekceważyć przerwy i stracić jej. Zobacz, jak dobrze wykorzystać pauzę od pracy.

W firmach, w których praca została w dużej mierze zautomatyzowana, a pracownicy pracują w zespole, przerwy odbywają się o ściśle ustalonych godzinach. Inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających pracowników umysłowych. Ponieważ najczęściej muszą oni samodzielnie zorganizować sobie dzień pracy, sami również decydują o tym, kiedy zrobią sobie przerwę od pracy. 


1) Coś dla umysłu, coś dla ciała

Siedzący tryb życia nie jest zdrowy dla naszego organizmu – przyznaje to każdy lekarz. Zadbaj zatem o swoje plecy, nogi i ręce – wstań i przejdź się po biurze. Jeżeli masz taką możliwość, powinieneś wykonać kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym wprawisz w ruch całe swoje ciało. Taka przerwa sprawdza się lepiej niż kolejna kawa, z pomocą której będziesz chciał dotrwać do momentu opuszczenia firmy.

Jeżeli chodzi o umysł, to powinieneś oderwać się od wykonywanych zajęć. Pisząc przez kilka godzin na komputerze, nie włączaj jednak przeglądarki – taki odpoczynek się nie liczy. Najlepiej zrobisz, gdy odejdziesz od komputera i sprawdzisz np. co się dzieje za oknem.


2) Zjedź lekki posiłek

Być może należysz do ludzi lekceważących drugie śniadanie. Tymczasem nasz umysł żywi się tym, co zjemy. Trudno, abyś dostarczył mu energii wówczas, gdy rezygnujesz z jedzenia… Co zjeść na drugie śniadanie? Posiłek powinien być lekki. Jeżeli zjesz duży obiad lub sycące kanapki, to możesz zacząć być śpiący. Wówczas nie będzie ci się wcale lepiej pracować.

Co sprawdzi się jako przekąska na drugie śniadanie? W pracy możesz przygotować owsiankę, zjeść banana lub lekką sałatkę. Takie produkty są też zdrowsze niż słodycze, które być może przechowujesz na „gorsze chwile” w szufladzie biurka. Spożywając zdrowe pokarmy, istnieje mniejsza szansa, że po posiłku będziesz miał ochotę na coś słodkiego.


3) Posprzątaj biurko

Nigdy nie wiesz, jak to się stało, że na twoim biurku trudno znaleźć długopis? Przerwa to świetny moment na uporządkowanie dokumentów i przyborów piśmienniczych. Po posprzątaniu biurka powinny na nim pozostać wyłącznie te rzeczy, z których będziesz korzystał lub nad którymi będziesz pracował.

Sprzątanie biurka to również idealny moment na przeanalizowanie, co udało ci się już zrobić, a co jeszcze czeka na ciebie tego dnia. Specjaliści podkreślają, że takie podsumowanie jest ważne z psychologicznego punktu widzenia – gdy sami doceniamy się za wykonaną już pracę, to łatwiej nam się zabrać za zajęcia, które pozostały nam jeszcze do wykonania.


4) Wyjdź na zewnątrz

Osoby palące często spędzają swoją przerwę na zewnątrz, gdzie mogą zapalić papierosa. Jako osoba niepaląca powinieneś wziąć z nich… przykład. Zamiast jednak po papierosa, sięgnij po wodę lub pożywną kanapkę. Oddychając świeżym powietrzem, poczujesz się lepiej. Nie oszukujmy się również – pokonanie kilku lub kilkunastu metrów poprawi krążenie i wprawi cię w dobry nastrój.

Nie masz możliwości, aby wyjść na zewnątrz? W takim razie przejdź się chociaż po firmie. Możesz zajrzeć do koleżanek i kolegów pracujących w innym dziale, ale pamiętaj, aby się upewnić, że im nie przeszkadzasz.


5) A może drzemka?

Nie ukrywajmy – z pewnością nie każdy ma możliwość uciąć sobie krótką drzemkę w pracy. Jeżeli jednak możesz skorzystać z takiej regeneracji, to zrób to. Dzięki drzemce będziesz efektywniej pracował przez pozostałą część dnia, bo właśnie to gwarantuje ci wypoczęty umysł. Wystarczy zaledwie kwadrans, abyś powrócił do pracy w pełni sił.

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

4 komentarze

yeti

yeti

Pomysłów zapewne znalazło by się jeszcze więcej. Cóż każdy sobie jakoś radzi by przerwa była przyjemna. Nie zawsze jednak firma ma takie możliwości by móc to zrealizować.
Artur

Artur

Każdy ma swoje sposoby jak to robić jednak mowa tutaj o pracy biurowej. W przypadku wielu zakłqdów produkcyjnych to nie jest taka analogiczna sytuacja.
Aśka

Aśka

5 pomysłów na przerwę w pracy. Fajne rady, ale nie drzemka. Gdybym to zastosowała, może bym zasnęła na dobre. Warto okno otworzyć, przewietrzyć się, pomyśleć o czymś miłym..
Marika

Marika

Przede wszystkim warto jest robić przerwy na oczy, by patrzeć np. przez okno, przewietrzyć się, szczególnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku pracy biurowej. Tak to wszystko wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.