Agencje pracy i praca za granicą

Praca za granicą – jak sprawdzić agencję przed wyjazdem do pracy?

27 października 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Praca za granicą – jak sprawdzić agencję przed wyjazdem do pracy?
Dowiedz się, jak wybrać godną zaufania agencję pracy, jakie są warunki pracy za granicą i jak zabezpieczyć swoje ubezpieczenie.

Praca sezonowa to sposób na szybkie podreperowanie domowego budżetu. Jeśli wyjeżdżasz po raz któryś i znasz język, prawdopodobnie nie będziesz miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia na miejscu. Ale jeśli decydujesz się na taką opcję po raz pierwszy lub po prostu chcesz powierzyć organizację komuś innemu, prawdopodobnie swoje kroki skierujesz do agencji pracy. Jak wybrać ją dobrze? Podpowiadamy.

Sezonowa praca za granicą - jak znaleźć ją bezpiecznie z agencją?

Samodzielne poszukiwanie pracy za granicą czasem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie można wykluczyć, że ogłoszenie znalezione w lokalnej prasie czy na jednym z portali ogłoszeniowych w internecie jest prawdziwe. Zdarza się, że na zainteresowanych wcale nie czeka praca, o czym dowiadują się dopiero po przyjeździe.

Agencje pracy eliminują scenariusze jak ten wyżej. Specjalizują się w wysyłaniu pracowników do pracy u sprawdzonych pracodawców. Jednak korzystając z takich usług, trzeba być ostrożnym, by koniec miesiąca nie przyniósł niemiłej niespodzianki. Abyś jednak nie padł ofiarą oszustwa, powinieneś odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie agencja działa legalnie.

Godna zaufania agencja pracy

Wybierając agencję pracy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które mogą świadczyć o jej wiarygodności. Sprawdź: 

 • czy agencja posiada wpis do rejestru agencji zatrudnienia,
 • czy ma certyfikat agencji,
 • jakie ma opinie.

W przypadku nielegalnej agencji zatrudnienia czy nieuczciwych pośredników, ryzykujemy nie tylko brak płatnej pracy, ale możemy narazić się na poważne konsekwencje prawne. Kilka minut poświęconych na research może nas przed tym uchronić.

Sprawdzając opinie, pamiętaj, że negatywne mogą być wystawiane zarówno przez niezadowolonych pracowników sezonowych, jak i przez konkurencję. Warto, abyś wykazał się trzeźwym myśleniem i potrafił odróżnić komentarze reklamowe od tych, których autorzy po prostu chcą poinformować potencjalnych pracowników o polityce działania firmy, z którą współpracowali.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik laboratorium mikrobiologicznego

LUDWIG CZEKOLADA SP. Z O.O.

 • Skoczów
Dodana

Operator CNC

Timing Sp. z o.o.

 • Holandia
Dodana

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Franczyzobiorca

BP EUROPA SE SPÓŁKA EUROPEJSKA ODDZIAŁ W POLSCE

 • Kraków
Dodana

Główna księgowa / główny księgowy

iView Recruitment

 • Ostrołęka
Dodana

Sprawdź rejestr agencji pracy

Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, niezbędne jest uzyskanie przez nią wpisu do specjalnego rejestru. Dodatkowo każda agencja prowadząca działalność na terenie Polski musi posiadać certyfikat. Jest on wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Umawiając się na spotkanie z pracownikami wybranej agencji, możesz poprosić o pokazanie tych dokumentów. Również samodzielnie sprawdzisz, czy podmiot widnieje w wykazie agencji. Wystarczy, że zajrzysz w odpowiednie miejsce w internecie.

Gdy sprawdzisz, czy agencja rzeczywiście posiada wpis, będziesz miał pewność, że działa ona legalnie. Z Twojego punktu widzenia sprawdzenie podmiotu, z którym wyjeżdżasz, powinno być priorytetem.

Umowa pośrednictwa pracy - podpisz ją jeszcze w Polsce

Sprawdzenie, czy wybrana agencja zatrudnienia działa w sposób legalny, to pierwszy krok. Drugim jest podpisanie umowy jeszcze w Polsce. Nie powinno być z tym problemu, bo taki dokument chroni zarówno Ciebie, jak i agencję.

Ciebie, ponieważ w umowie musi znajdować się informacja o stawce wynagrodzenia czy kosztach zakwaterowania. Agencję, gdyż może ona zastrzec, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnych przyczyn będziesz zobowiązany zapłacić jej określoną kwotę. Pamiętaj, że agencja odpowiada przed swoim kontrahentem, dlatego też zależy jej na pozyskaniu rzetelnych i odpowiedzialnych osób.

Jak działa agencja pracy tymczasowej?

Firmy pośrednictwa pracy często oferują pracę tymczasową, dlatego nazywane są także agencjami pracy tymczasowej. Taka okresowa forma zatrudnienia cechuje się trójstronną relacją, ponieważ biorą w niej udział trzy podmioty:

 • pracownik,
 • agencja pracy,
 • klient tej agencji, nazywany pracodawcą użytkownikiem.

Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i kieruje go do pełnienia obowiązków u pracodawcy, z którym ma podpisaną umowę. Czas pracy najczęściej ustalany jest z góry – może obejmować kilka dni, a nawet kilka miesięcy. Niekiedy okres zatrudnienia jest uzależniony od tego, ile zajmie wykonanie konkretnego zadania.

Praca tymczasowa - podstawa prawna

W Polsce działalność agencji jest uregulowana aktami prawnymi, z których najważniejszy to Ustawa z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Takie podmioty muszą mieć zarejestrowaną działalność i posiadać certyfikat wydawany przez Marszałka Województwa oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Agencje pełnią funkcję formalnego pracodawcy – to właśnie z nimi zawierana jest umowa pośrednictwa pracy. Odpowiadają za wypłacanie wynagrodzenia i odprowadzanie podatków i należnych składek, chociaż w praktyce pracownik wykonuje pracę gdzie indziej. Osobie zatrudnionej przez agencję na podstawie umowy o pracę należą się takie same warunki jak innym pracownikom, czyli prawo do zwolnień chorobowych czy urlopów wypoczynkowych, a okres pracy jest wliczany do emerytury.

Praca za granicą a ubezpieczenie

Wypadki i choroba nie wybierają. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia. Większość agencji pracy oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące także skutki nieszczęśliwych wypadków, ale zawsze warto upewnić się, jakie ubezpieczenie jest dostępne i czy obejmuje wszystkie niezbędne aspekty.

Na ogół sposób ubezpieczenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne reguluje kraj, do którego wyjeżdżasz. Mimo wszystko warto zatroszczyć się o własny, niezależny pakiet ubezpieczeniowy tak, abyś w kryzysowej sytuacji na pewno otrzymał nieodpłatną pomoc.

Formalności związane z wyjazdem – agencja zrobi to za Ciebie

Agencje pracy za granicą to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą na własną rękę załatwiać formalności związanych z relokacją. Możesz upoważnić pośrednika do załatwienia niektórych kwestii, ale bądź świadomy, że ma on prawo do pobierania opłat za poniesione koszty, np. badań lekarskich, transportu czy tłumaczenia dokumentów. Każda z tych kwestii musi znaleźć się w umowie. Zdarza się, że agencja zobowiązuje pracownika do wykupienia kursu językowego czy pakietu konsultingowego, wtedy lepiej wybrać innego pośrednika.

Video

Podsumowanie

Poszukiwanie pracy za pośrednictwem agencji to komfortowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą skupić się na przygotowaniu do nowych wyzwań zawodowych. Taka opcja pozwala zaoszczędzić czas, który inaczej musielibyśmy poświęcić na przeglądanie ofert, wysyłanie CV i uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych. Agencja zna rynek, wie, gdzie są dostępne miejsca pracy, i może nam pomóc w negocjacji warunków umowy, takich jak wynagrodzenie, czas pracy i benefity. Warto z tego skorzystać.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto wyjechać do pracy za granicę za pośrednictwem agencji zatrudnienia?

Tak, wyjazd za pośrednictwem legalnej agencji zatrudnienia jest jednym z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych sposobów na zdobycie dobrze płatnej pracy za granicą.

Czy szukanie pracy przez agencję to dobry pomysł?

Tak, agencje pracy oszczędzają czas potrzebny na przeglądanie ofert i negocjują warunki umowy w naszym imieniu.

Jak rozpoznać godną zaufania agencję pracy?

Godna zaufania agencja pracy powinna mieć wpis do rejestru agencji zatrudnienia i certyfikat agencji.

Czy praca za granicą jest ubezpieczona?

Tak, większość agencji pracy oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne i na wypadek nieszczęśliwych wypadków, ale zawsze warto to sprawdzić.

Czy opłaty z tytułu pośrednictwa pracy są legalne?

Tak, opłaty z tytułu pośrednictwa pracy są legalne, ale powinny być jasno określone w umowie pośrednictwa pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

11 komentarzy

Ona

Ona

Czy mozna by zmienic kolor czcionki na czarny? Bo od szarej to tylko oczy bola.
sabinka

sabinka

Agencje takie muszą być sprawdzane, przecież w Internecie są opinie na ten czy inny temat. Inaczej to przekręt.
robert

robert

Dzisiaj wszystko da się łatwiej niż kiedyś przeswietlić. Jak każdy podmiot można sprawdzić go w odpowiednich bazach.
Judyta

Judyta

Po KRS NIP i wielu innych danych można łatwo to sprawdzić. Jeszcze są przecież internetowe fora i komentarze oraz opinie jakie warto poczytać.
Alicja

Alicja

Warto skorzystać z usług, ale legalnej agencji pracy. Można znaleźć wykaz takich agencji. Są w Polsce takie agencje i również poza granicami naszego kraju.
Teda

Teda

Jeśli więc nie znasz rynku pracy za granicą, lepiej polegać na profesjonalistach, którzy przeprowadzą Cię przez wszystkie formalności, które zapewnią Ci gwarancję, że praca, którą wylądujesz za granicą, będzie legalnym i bezpiecznym miejscem pracy.
Kamila

Kamila

Jeśli twoja agencja świadczy usługi, za które pobierana jest opłata, musisz otrzymać pełne pisemne dane dotyczące usług, w tym prawo do anulowania lub odstąpienia od usług oraz długość okresu wypowiedzenia, który musisz podać.
Karolina

Karolina

Szukanie właściwej agencji nie jest problematyczne dzisiaj. Praktycznie każda firma jest opiniowana, a jeżeli chodzi o agencje to wielu musiało skorzysta ć z ogłoszeń i jakby byli niezadowoleni to by było napisane.
Paulina

Paulina

Moim zdaniem najlepiej polegać na opinii kogoś komu się ufa. Sama wyjeżdżałam z MG solutions, bo u mnie w rodzinie z nimi wyjeżdżają. Ani ja ani ikt kogo znam nie miał im niczego do zarzucenia, a do pracy podchodzimy bardzo rozsądnie oraz odpowiedzialnie. Także dobre sprawdzenie to jedno, ale podpytanie znajomych drugie.
Marek

Marek

Ja pojechałem z kolegą pracować do Belgii. Ja pracowałem jako murarz, wyjechaliśmy z agencją pracy ensila. Mogę ją śmiało polecić. Bardzo spodobał mi się, że mieliśmy zapewnione ubezpieczenie.
basia

basia

Mnie zabrała koleżanka do pracy ze sobą, więc nie miałam sprawdzać. Mogę polecić agencję pracy z którą jeździmy - mg-solutions. Można z nimi jechać do pracy sezonowej do Niemiec i Francji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.