Sezonowa praca za granicą - jak znaleść ją bezpiecznie z agencją?
Dlaczego zatem większość osób decyduje się na wyjazd? Powód jest oczywiście prosty – mowa o lepszym wynagrodzeniu. Samodzielne poszukiwanie pracy za granicą nie jest najlepszym rozwiązaniem – nie można wykluczyć, że ogłoszenie znalezione w lokalnej prasie czy na jednym z portalów ogłoszeniowych w internecie nie jest oszustwem, a na miejscu na zainteresowanych wcale nie czeka pracy. Aby uchronić się przed takim scenariuszem, większość zainteresowanych decyduje się współpracować z agencją zatrudnienia. Takie podmioty specjalizują się w wysyłaniu pracowników do pracy za granicą. Abyś jednak nie padł ofiarą oszustwa, powinieneś odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez ciebie agencja działa legalnie.
Sprawdź rejestr agencji pracy
Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, niezbędne uzyskania przez nią wpisu do specjalnego rejestru. Dodatkowo każda agencja prowadząca działalność na terenie Polski musi posiadać certyfikat. Jest on wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Umawiając się na spotkanie z pracownikami wybranej agencji, możesz poprosić o pokazanie tych dokumentów, możesz również sprawdzić, czy podmiot widnieje w wykazie agencji.
Gdy sprawdzisz, czy agencja rzeczywiście posiada wpis, będziesz miał pewność, że działa ona legalnie, i tym samym przestrzega aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Z twojego punktu widzenia – jako osoby zainteresowanej pracą za granicą – sprawdzenie podmiotu, z którym wyjeżdżasz, powinno być priorytetem.
Umowa pośrednictwa pracy - podpisz ją jeszcze w Polsce
Sprawdzenie, czy wybrana agencja zatrudnienia działa w sposób legalny to pierwszy krok. Drugim jest podpisanie umowy jeszcze w Polsce. Nie powinno być z tym problemu, bo taki dokument chroni zarówno ciebie, jak i agencję. Ciebie, gdyż w umowie musi znajdować się informacja o stawce wynagrodzenia czy kosztach zakwaterowania. Agencję, gdyż może ona zastrzec, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnych przyczyn, będziesz zobowiązany zapłacić jej określoną kwotę. Pamiętaj, że agencja odpowiada przed swoim kontrahentem, dlatego też zależy jej na pozyskaniu rzetelnych i odpowiedzialnych osób.
Zanim podpiszesz wspomnianą umowę, sprawdź również opinie o wybranym podmiocie. To z pewnością ci nie zaszkodzi – może jedynie pomóc w podjęciu decyzji. Sprawdzając opinie, pamiętaj, że negatywne mogą być wystawiane zarówno przez niezadowolonych pracowników sezonowych, jak i przez konkurencję. Warto, abyś wykazał się trzeźwym myśleniem i potrafił odróżnić komentarze reklamowe od tych, których autorzy po prostu chcą poinformować potencjalnych pracowników o polityce działania firmy, z którą współpracowali.
Jak działa agencja pracy? Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Firmy pośrednictwa pracy najczęściej oferują pracę tymczasową, dlatego nazywane są także agencjami pracy tymczasowej. Taka okresowa forma zatrudnienia cechuje się trójstronną relacją, ponieważ biorą w niej udział trzy podmioty – pracownik, agencja pracy oraz klient tej agencji, nazywany pracodawcą użytkownikiem. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego i kieruje go do pracy u pracodawcy, z którą ma podpisaną umowę. Czas pracy najczęściej ustalany jest z góry – może obejmować kilka dni, a nawet kilka miesięcy. Niekiedy okres zatrudnienia jest uzależniony od tego, ile zajmie wykonanie konkretnego zadania.
W Polsce działalność agencji jest uregulowana aktami prawnymi, z których najważniejszy to Ustawa z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz Prawo pracy. Takie podmioty muszą mieć zarejestrowaną działalność i posiadać certyfikat wydawany przez Marszałka Województwa oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Agencje rekrutacyjne pełnią funkcję formalnego pracodawcy – to właśnie z nimi zawierana jest umowa pośrednictwa pracy. Agencja odpowiada za wypłacanie wynagrodzenia i odprowadzanie podatków i należnych składek, chociaż w praktyce pracownik wykonuje pracę gdzie indziej. Osobie zatrudnionej przez agencję należą się takie same prawa jak innym pracownikom, czyli prawo do zwolnień chorobowych czy urlopów wypoczynkowych, a okres pracy jest wliczany do emerytury.
Agencje pracy za granicą to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą na własną rękę załatwiać formalności związanych z pracą poza granicami kraju. Przed podpisaniem umowy z wybranym podmiotem należy dokładnie ją przeczytać, ponieważ to właśnie w umowie określone są prawa i obowiązki pracownika, a także warunki pracy, wynagrodzenia, okresu zatrudnienia czy ubezpieczenia. Najlepiej, jeśli umowa skonstruowana jest w języku, który zna pracownik. Agencje mają prawo do pobierania opłat za poniesione koszty, np. badań lekarskich, transportu czy tłumaczenia dokumentów – każda z tych kwestii musi znaleźć się w umowie. Jeśli jednak umowa zobowiązuje pracownika do wykupienia kursu językowego czy pakietu konsultingowego, to lepiej wybrać innego pośrednika.
To może Cię również zainteresować