Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 964        SUBSKRYBUJE: 7442
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

(Nie)legalna agencja zatrudnienia. Jak sprawdzić agencje przed wyjazdem do pracy sezonowej?

(Nie)legalna agencja zatrudnienia. Jak sprawdzić agencje przed wyjazdem do pracy sezonowej?
Sezonową pracę doceniają nie tylko studenci zainteresowani zarobieniem pieniędzy na czas roku akademickiego. Równie często na taką pracę decydują się osoby bezrobotne, które nie mają szansy na pracę w zawodzie. Niezależnie od tego, o której grupie osób mowa, trzeba pamiętać, że praca sezonowa czeka zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dlaczego zatem większość osób decyduje się na wyjazd? Powód jest oczywiście prosty – mowa o lepszym wynagrodzeniu. Samodzielne poszukiwanie pracy za granicą nie jest najlepszym rozwiązaniem – nie można wykluczyć, że ogłoszenie znalezione w lokalnej prasie czy na jednym z portalów ogłoszeniowych w internecie nie jest oszustwem, a na miejscu na zainteresowanych wcale nie czeka pracy. Aby uchronić się przed takim scenariuszem, większość zainteresowanych decyduje się współpracować z agencją zatrudnienia. Takie podmioty specjalizują się w wysyłaniu pracowników do pracy za granicą. Abyś jednak nie padł ofiarą oszustwa, powinieneś odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy wybrana przez ciebie agencja działa legalnie.


Sprawdź, czy agencja została wpisana do specjalnego rejestru

Aby agencja zatrudnienia mogła działać legalnie, niezbędne uzyskania przez nią wpisu do specjalnego rejestru. Dodatkowo każda agencja prowadząca działalność na terenie Polski musi posiadać certyfikat. Jest on wydawany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Umawiając się na spotkanie z pracownikami wybranej agencji, możesz poprosić o pokazanie tych dokumentów, możesz również sprawdzić, czy podmiot widnieje w wykazie agencji.

Gdy sprawdzisz, czy agencja rzeczywiście posiada wpis, będziesz miał pewność, że działa ona legalnie, i tym samym przestrzega aktualnie obowiązujących przepisów prawa. Z twojego punktu widzenia – jako osoby zainteresowanej pracą za granicą – sprawdzenie podmiotu, z którym wyjeżdżasz, powinno być priorytetem.


O czym musisz pamiętać?

Sprawdzenie, czy wybrana agencja zatrudnienia działa w sposób legalny to pierwszy krok. Drugim jest podpisanie umowy jeszcze w Polsce. Nie powinno być z tym problemu, bo taki dokument chroni zarówno ciebie, jak i agencję. Ciebie, gdyż w umowie musi znajdować się informacja o stawce wynagrodzenia czy kosztach zakwaterowania. Agencję, gdyż może ona zastrzec, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu bez podania istotnych przyczyn, będziesz zobowiązany zapłacić jej określoną kwotę. Pamiętaj, że agencja odpowiada przed swoim kontrahentem, dlatego też zależy jej na pozyskaniu rzetelnych i odpowiedzialnych osób.

Zanim podpiszesz wspomnianą umowę, sprawdź również opinie o wybranym podmiocie. To z pewnością ci nie zaszkodzi – może jedynie pomóc w podjęciu decyzji. Sprawdzając opinie, pamiętaj, że negatywne mogą być wystawiane zarówno przez niezadowolonych pracowników sezonowych, jak i przez konkurencję. Warto, abyś wykazał się trzeźwym myśleniem i potrafił odróżnić komentarze reklamowe od tych, których autorzy po prostu chcą poinformować potencjalnych pracowników o polityce działania firmy, z którą współpracowali.

Oceń ten wpis
(Nie)legalna agencja zatrudnienia. Jak sprawdzić agencje przed wyjazdem do pracy sezonowej?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 19

Zobacz inne porady

Opinie

Ernest
2018-06-13, 11:28
Przed wyjazdem koniecznie trzeba zaczerpnąć opinii innych, którzy już mają doświadczenie z agencją, nad którą się zastanawiamy. Sam wyjechałem z mg solutions, o której ktoś również wspomina, ale mimo bardzo dobrych ofert nie zdecydowałem się od razu tylko zrobiłem dokładny "wywiad". Szkoda mi pieniędzy na jechanie w ciemno.
Paulina
2018-01-31, 10:52
Moim zdaniem najlepiej polegać na opinii kogoś komu się ufa. Sama wyjeżdżałam z MG solutions, bo u mnie w rodzinie z nimi wyjeżdżają. Ani ja ani ikt kogo znam nie miał im niczego do zarzucenia, a do pracy podchodzimy bardzo rozsądnie oraz odpowiedzialnie. Także dobre sprawdzenie to jedno, ale podpytanie znajomych drugie.
Marek
2017-01-19, 13:55
Ja pojechałem z kolegą pracować do Belgii. Ja pracowałem jako murarz, wyjechaliśmy z agencją pracy ensila. Mogę ją śmiało polecić. Bardzo spodobał mi się, że mieliśmy zapewnione ubezpieczenie.
Zofia
2016-12-30, 11:47
W firmie, w ktorej pracowalam zlikwidowali moj dzial przez co pol roku siedzialam w domu. Bezskuteczne szukanie pracy doprowadzalo mnie do frustracji wiec zdecydowalam sie wyjechac. Tml professional zapewnilo mi legalne zatrudnienie i dobre warunki. Sytuacja finansowa tez znaczaco sie poprawila, nie zamierzam na razie szukac pracy w Polsce.
basia
2016-11-04, 10:43
Mnie zabrała koleżanka do pracy ze sobą, więc nie miałam sprawdzać. Mogę polecić agencję pracy z którą jeździmy - mg-solutions. Można z nimi jechać do pracy sezonowej do Niemiec i Francji.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.