Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Kredyt hipoteczny na umowę zlecenie - porady i porównania

20 maja 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

3 komentarze
Kredyt hipoteczny na umowę zlecenie - porady i porównania
Poznaj fakty na temat kredytu hipotecznego na umowę zlecenie. Dowiedz się, jak banki oceniają zdolność kredytową, porównaj oferty i dowiedz się, jakie dokumenty będą potrzebne.

Zastanawiasz się, czy wykonując pracę na podstawie umowy zlecenia, masz szansę na kredyt hipoteczny? Okazuje się, że banki dynamicznie reagują na potrzeby konsumentów. Zauważyły one, że coraz więcej potencjalnych klientów we wniosku wskazuje jako źródło dochodów pracę wykonywaną na podstawie umowy zlecenia, w ich ofertach pojawiły się produkty skierowane właśnie do takich pracowników.

Porównanie ofert kredytowych

Jako osoba pracująca na podstawie umowy zlecenia, możesz zastanawiać się, jak wygląda kwestia "kredytu hipotecznego umowa zlecenie". To pytanie jest całkiem zrozumiałe, zwłaszcza gdy na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że banki nie są zbyt chętne do udzielania kredytów hipotecznych osobom zatrudnionym na takiej umowie. Jednak, jak już wspomniano wcześniej, sytuacja na rynku kredytowym jest dynamiczna i wiele banków dostosowuje swoją ofertę do różnorodności źródeł dochodów swoich potencjalnych klientów. W związku z tym warto dokonać porównania ofert kredytowych. Zwróć uwagę na szczegóły takie jak oprocentowanie, prowizje czy wymagania dotyczące zdolności kredytowej.

Dokumenty potrzebne do kredytu

Jednym z ważnych aspektów procesu ubiegania się o „kredyt hipoteczny na umowę zlecenie” jest odpowiednie przygotowanie dokumentacji. Banki często wymagają od potencjalnych kredytobiorców przedstawienia dokumentów potwierdzających dochody z ostatnich miesięcy. Do tych dokumentów mogą należeć kopie umów zlecenia, wyciągi bankowe oraz dowody na regularność otrzymywanych wynagrodzeń. Pamiętaj, że każdy bank ma swoje specyficzne wymagania, więc warto skonsultować listę potrzebnych dokumentów z doradcą kredytowym.

Wpływ umowy zlecenia na zdolność kredytową

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak „umowa zlecenie a kredyt hipoteczny” wpływa na Twoją zdolność kredytową. Zasady dotyczące obliczania zdolności kredytowej mogą się różnić w zależności od banku, ale zazwyczaj brane są pod uwagę takie czynniki jak wysokość dochodu,  jego stałość, zobowiązania finansowe, jak np. inne kredyty czy pożyczki, a także wiek i sytuacja rodzicielska. Jeżeli pracujesz na umowę zlecenie, Twoje dochody mogą być mniej przewidywalne w porównaniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę, co może wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zarządzanie swoimi finansami i utrzymanie prawidłowej historii kredytowej.

Szukasz pracy?

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Kędzierzyn-Koźle
Dodana

Pracownik produkcji - Gdańsk Matarnia

Serwis Personalny Poland

 • Gdańsk
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Gogolin
Dodana

Operator maszyn produkcyjnych

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 900-7 000 zł / mc
 • Opole
Dodana

Operator wózka widłowego

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 100-6 500 zł / mc
 • Krapkowice
Dodana

Pamiętaj, że jako pracownik na umowę zlecenie, masz możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Porównaj oferty różnych banków, dobrze przygotuj dokumenty i dbaj o swoją zdolność kredytową.

Banki dostosowują się do rynku pracy

Kilkanaście lat temu, gdy umowy cywilnoprawne nie były tak popularne, banki bardzo niechętnie udzielały kredytów i pożyczek osobom zatrudnionym w oparciu właśnie o nie. Dziś sytuacja prezentuje się inaczej. Coraz więcej osób otrzymuje umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Tak pożądana przez pracowników umowa o pracę dziś staje się niemal wyjątkiem – pracodawcy podpisują taką w ostateczności.

W przypadku umów zlecenia przedsiębiorcy nie muszą martwić się m.in. o konieczność udzielania zatrudnionemu urlopu wypoczynkowego czy na żądanie. Niższe są również koszty zatrudnienia po stronie przedsiębiorcy. Słowem – to się opłaca i właśnie dlatego zastępowanie umów o pracę umowami cywilnoprawnymi uznaje się za jeden z głównych problemów polskiego rynku pracy.

Chcąc skorzystać z kredytu hipotecznego, musisz mieć świadomość, że banki zaakceptują posiadaną przez Ciebie umowę zlecenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich banków działających na rynku. Z drugiej strony musisz mieć świadomość, że mogą one od Ciebie wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Pamiętaj też, że nie wszystkie banki zaakceptują umowę podpisywaną co roku. Poniżej znajdziesz informacje na temat podmiotów, które w swojej ofercie mają kredyty hipoteczne dla klientów będących zleceniobiorcami.

Video

Oferta banków

Jeszcze kilkanaście lat temu żaden bank nie udzieliłby kredytu hipotecznego wnioskodawcy, który osiągałby dochody wyłącznie z pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Dziś oferta banków jest jednak dostosowana do potrzeb i możliwości potencjalnych klientów. Oto przykładowe banki, w których ofercie znajdziesz kredyty hipoteczne dla klientów wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej:

 • ING Bank Śląski akceptuje nie tylko zlecenie. Klienci starający się o kredyt mogą również przedstawić inne dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodu, np. kontrakt menadżerski czy zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej.
 • Jeżeli chodzi o dokumenty, to bank wymaga dostarczenia np. oświadczenia o dochodach z umów cywilnych (to rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z produktów banku, a dokładniej z rachunku bankowego) lub deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy.
 • Euro Bank również akceptuje umowy zlecenia. Zainteresowani muszą dostarczy kopie umów z ostatnich 12 miesięcy, mogą też przynieść zaświadczenie o zarobkach za ostatnie 12 miesięcy na druku wydanym przez bank.
 • mBank także proponuje kredyt hipoteczny klientom posiadającym dochody z tytułu umów cywilnoprawnych. Aby jednak wniosek został rozpatrzony pozytywnie, niezbędne jest posiadanie takiej umowy przez co najmniej 6 miesięcy.
 • Bank Millennium SA w swojej ofercie ma kredyty hipoteczne dla klientów uzyskujących dochody z różnych form zatrudnienia. Poza umowami o pracę są akceptowane umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło, zlecenie) oraz dochody z wynajmu nieruchomości. Na kredyt hipoteczny mają szansę również emeryci i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Kwota przyznanego kredytu zależy wyłącznie od zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Z powyższego zestawienia wyraźnie widać, że banki mają różne wymagania, gdy mowa o potencjalnych kredytobiorcach uzyskujących dochody w oparciu o umowy cywilnoprawne. Najlepiej zatem zrobisz, odwiedzając placówki wybranych banków lub udając się do doradcy finansowego. Ten drugi będzie miał szczegółowe informacje na temat aktualnych ofert wszystkich banków. Co więcej, będzie w stanie przeprowadzić analizę, na podstawie której wskaże najatrakcyjniejsze oferty. Warto pamiętać, że na wysokość oprocentowania czy dodatkowe koszty wpływa wiele czynników, a dobry doradca wie, które banki zwracają uwagę np. na dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Walcz o swoje pieniądze

Banki musiały zareagować na zmiany mające miejsce na rynku pracy. Jako potencjalny klient wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia wcale nie jesteś w gorszym położeniu – możesz walczyć o dobre warunki, na jakich zostanie Ci przyznany kredyt. Banki często kuszą np. obniżeniem wysokości oprocentowania lub prowizji wówczas, gdy klient zdecyduje się skorzystać z innych produktów znajdujących się w ofercie. Sprawdź, ile zyskasz, jeżeli założysz rachunek bankowy lub konto oszczędnościowe w danym banku. Jeżeli masz wątpliwości – pytaj. Pracownicy banków chętnie udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania, bo doskonale wiedzą, że tylko w ten sposób zyskają klientów.

To może Cię również zainteresować

Umowa zlecenie - tylko obowiązki czy też prawa?

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny na umowę zlecenie?

Tak, wiele banków udziela kredytów hipotecznych osobom pracującym na podstawie umowy zlecenia.

Czy umowa zlecenie wpływa na zdolność kredytową?

Tak, banki biorą pod uwagę formę zatrudnienia przy ocenie zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu hipotecznego na umowę zlecenie?

Banki często wymagają kopii umów zlecenia, wyciągów bankowych oraz dowodów na regularność otrzymywanych wynagrodzeń.

Czy banki mają specjalne oferty dla osób na umowę zlecenie?

Tak, niektóre banki oferują specjalne warunki dla osób pracujących na podstawie umowy zlecenia.

Czy mogę porównać oferty kredytów hipotecznych dla umów zlecenia?

Tak, zawsze warto porównać oferty różnych banków, aby znaleźć najkorzystniejsze warunki.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

3 komentarze

Monika

Monika

Oczywiście jak umowa zlecenie jest na czas określony czy trwa długo to jest to akceptowalne przez wiele banków w przypadku kredytowania.
Benek

Benek

Z pewnością umowa o pracę na czas nieokreślony jest bardziej poważana jednak w bankach liczy się przecież BIG, BIK, ERIF oraz z umów stałe dochody jakie kilka miesiący wpływają z określonego źródła na rachunek. Tak to z tym wygląda w praktyce.
Eleonora

Eleonora

Z doświadczenia wiadomo, że aby zabrać konkretną ilość pieniędzy na kredyt to nie wystarczy taka umowa, bardzo rzadko chyba banki przyznają pieniądze na takiej umowie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.