Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym
Z urlopu wypoczynkowego najchętniej korzystamy latem. Gdy jest ciepło, przebywanie na hali produkcyjnej, w biurze lub terenie nie należy do najprzyjemniejszych. Co innego, gdy mamy możliwość wypoczywać na plaży lub rozwijać nasze hobby w domowym zaciszu.

Wybierasz się w tym roku na urlop? A może dopiero rozpocząłeś przygodę z pracą zawodową i nie orientujesz się jeszcze w swoich prawach? Poniżej znajdziesz szereg cennych informacji o urlopie wypoczynkowym.


Pierwszy urlop wypoczynkowy

Otrzymując umowę o pracę, nabywasz niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego. W roku kalendarzowym, w którym rozpocząłeś pracę, ilość przysługujących ci dni wylicza się inaczej niż w kolejnych latach. Jak? Prawo do dni wolnych uzyskujesz z upływem każdego miesiąca pracy. Po przepracowanym miesiącu przysługuje ci urlop wypoczynkowy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, do którego nabędziesz prawo po przepracowaniu roku. W kolejnych latach będziesz urlop wypoczynkowy będzie ci przysługiwał z początkiem każdego roku kalendarzowego.


Staż pracy i wykształcenie ma znaczenie dla wymiaru urlopu

Urlop wypoczynkowy ma na celu regenerację sił po całym roku pracy. To, ile będziesz wypoczywał, zależy jednak od twojego stażu pracy i wykształcenia. W kodeksie pracy widnieje następująca zasada – pracownikowi przysługuje:

  • 20 dni urlopu wówczas, gdy pracuje krócej niż 10 lat,
  • 26 dni urlopu wówczas, gdy jest zatrudniony dłużej niż 10 lat.

W zależności od ukończonej szkoły, a więc zdobytego wykształcenia, zależy to, jak szybko nabędziesz prawo do korzystania z 26 dni urlopu wypoczynkowego. Przykładowo absolwentom szkół zasadniczych dolicza się do stażu pracy tylko 3 lata, szkół ogólnokształcących 4 lata, a tym, którzy ukończyli szkołę wyższą aż 8 lat.


Gdy pracujesz w niepełnym wymiarze godzin

W takiej sytuacji zasada jest prosta – konieczne jest ustalenie wymiaru urlopu. Taki obowiązek ma właściciel firmy, w której znalazłeś zatrudnienie. Ponieważ kwestie kadrowe mogą nastręczać wiele problemów, spora część pracodawców korzysta z pomocy specjalistów, np. biur rachunkowych zatrudniających księgowych. Jako pracownik powinieneś wiedzieć, że wymiar twojego urlopu należy ustalić proporcjonalnie do obowiązującego cię wymiaru czasu pracy. Zasadą jest również, że niepełny dzień urlopu zawsze zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

To Cię powinno też zainteresować: Wymiar urlopu wypoczynkowego


Urlop tylko w dni będące dla ciebie dniami pracy

Nie musisz pracować od 8 do 16 przez 5 dni w tygodniu – możesz np. pracować w sobotę lub niedzielę. W zależności od tego, jakie dni tygodnia są dla ciebie pracującymi, musisz pamiętać o tym, że pracodawca powinien udzielić ci urlopu wyłącznie w te dni, które są dla niego dniami pracy. Oznacza to, że pracodawca musi kierować się rozkładem czasu pracy obowiązującym poszczególnych zatrudnionych. Taki zapis znajdujący się w kodeksie pracy ma wyeliminować wszelkie nadużycia, czyli sytuacje, gdy pracownik otrzymywałby urlop np. w weekendy, które byłyby dla niego i tak dniami wolnymi z uwagi na pracę od poniedziałku do piątku.


Urlop możesz podzielić na części

Choć większość pracowników preferuje wypoczynek w ciepłych miesiącach roku, to jednak nie brakuje takich, którzy są zainteresowani urlopem również zimą. Z takiej możliwości chętnie korzystają rodzice posiadający dzieci w wieku szkolnym, którym przysługuje wypoczynek zimowy (tzw. ferie zimowe).

Przysługującą ci pulę dni tytułem urlopu wypoczynkowego możesz podzielić tak, aby skorzystać z wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Zasada, o której musisz pamiętać sprowadza się do tego, że co najmniej jedna część urlopu musi trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jeżeli będzie przysługiwać ci 20 dni i wykorzystasz 14 na letni wypoczynek, to na zimowy pozostanie ci 6 dni, których jednak nie będziesz musiał wykorzystać jednocześnie.

Oceń ten wpis
Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie wypoczynkowym
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Klarcia
2019-12-04, 07:18
Zgadzam się z wypowiedzią ostatnią. Artykuł bardzo przydatny z którego wie się wszystko, co dotyczy urlopu wypoczynkowego.
księgowa
2019-05-14, 08:10
Z powyższego artykułu bardzo dużo się dowiedziałam, bo pracuję na umowie o pracę, ale w niepełnym wymiarze godzin.
Dagmara
2019-05-09, 12:55
Celem płatnego urlopu lub corocznego urlopu jest zachęcenie pracowników do odnowienia się fizycznie i psychicznie. Urlop lub urlop wypoczynkowy obejmuje również nieobecności wynikające z osobistych obowiązków.
Fox2
2019-05-07, 11:16
Jeśli jesteś jedną z osób, które zawsze mają dni wolne pod koniec roku, sprawdź zasady swojej firmy dotyczące płatności za niewykorzystany czas urlopu. Czasami może to być opcja.
Franek
2019-04-15, 14:10
Najważniejsze mieć czas, pieniądze i wolne 26 dni to można planować, gdy jeszcze jest to możliwe, bo nie każdy może wybrać sobie dowolnie termin i trzeba to uzgadniać.
Johann
2019-04-05, 09:30
Dobrze, że staż jest związany z nauką. Osoba np. 26 letnia po studiach gdyby dopiero po 10 latach miała 26 dni to by to było jakieś takie bardzo niesprawiedliwe.
maX
2019-03-30, 13:51
Mi przysługuje 26 i zawsze jadę w sierpniu na 2 tygodnie. Tam trafia święto jedno maryjne więc notabene 9 dni to jest plus weekendy. Reszta jest na inne okazje w zależności od roku można kombinować.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.