Zmiana i utrata pracy

Książki o rynku pracy, życiu zawodowym i kobietach w pracy

16 maja 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 29 głosów

29 głosów

4 komentarze
Książki o rynku pracy, życiu zawodowym i kobietach w pracy
Odkryj najlepsze książki o rynku pracy, kobietach w sferze zawodowej i zarządzaniu karierą. Inspirujące lektury dla każdego pracownika.

Jeżeli chcesz zmienić perspektywę patrzenia na rynek pracy, myślisz o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej lub szykujesz się do walki o wyraźną podwyżkę pensji u swojego szefa, mamy dla Ciebie kompleksowe wsparcie merytoryczne. Oto sześć książek, które staną się dla Ciebie inspiracją do spełniania zawodowych marzeń.

Mit przedsiębiorczości. Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić? - Michael E. Gerber

Jeśli rozważasz otwarcie własnej firmy, to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Przeczytaj ją, by przygotować się na wyzwanie, jakim jest prowadzenie własnej działalności. Wbrew pozorom, same umiejętności „techniczne”, związane z clou Twojego biznesu nie wystarczą, byś osiągnął sukces. Dobry produkt bez odpowiedniego wsparcia marketingowego czy przemyślanej strategii zarządzania się nie obroni. Michael E. Gerber rozprawia się z największymi mitami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu i pokazuje, jak je przełamać. „Mit przedsiębiorczości” doda Twojemu biznesowi skrzydeł.

7 nawyków skutecznego działania — Steven R. Covey

To prawdziwa biblia człowieka sukcesu. Pomoże Ci wprowadzić pozytywną zmianę zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym — ucząc m.in. skuteczniejszego zarządzania czasem, asertywnych zachowań oraz kreatywnego działania nastawionego na widoczne efekty. Wdrażając 7 pozytywnych nawyków opisanych przez Coveya, znajdziesz balans między życiem prywatnym a zawodowym i łatwiej zrealizujesz swoje cele.

Video

 

Sztuka wojny — Sun Zi

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • Tarnów
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

  • 4 500-5 500 zł / mc
  • Kraków
Dodana
Dodana
Dodana

Psycholog dziecięcy

Centrum Wsparcia Psychologicznego

  • 100-120 zł / h
  • Wrocław
Dodana

Chcesz pokoju? Szykuj się na wojnę! Zamień jednak ostrą broń na oręż na miarę XXI wieku. Skorzystaj ze sprawdzonych taktyk i strategii, które niemożliwe zamienią w możliwe — tak na polu osobistym, jak i biznesowym. Chińskie zasady taktyki, przekazywane od setek lat, zostały podane w przystępnej dla człowieka Zachodu formie — z łatwością wprowadzisz je do swojego życia.

Negocjuj! - Wojciech Woźniczka

Marzy Ci się podwyżka w pracy lub awans zawodowy, ale masz wrażenie, że w rozmowie z szefem jesteś na straconej pozycji? Nie wiesz, w jaki sposób wywalczyć sobie dobrą pensję podczas rozmowy kwalifikacyjnej? A może prowadzisz interesy i zależy Ci na uzyskaniu lepszych warunków współpracy z kontrahentami? Kluczem do sukcesu w tej i podobnych sytuacjach są odpowiednio przeprowadzone negocjacje. Poznaj ich tajniki od A do Z i nie bój się stawiać sobie odważnych celów!

Chcąc zrozumieć i odnaleźć się na współczesnym rynku pracy, warto zgłębić wiedzę z najlepszych książek w tym zakresie.

TED. Jak wygłosić mowę życia — Jeremey Donovan

Dobre wystąpienie to więcej niż starannie dopracowana pod względem merytorycznym treść. Mowa ciała, intonacja głosu, akcentowanie kluczowych fragmentów wystąpienia, umiejętność opanowania stresu... oto prawdziwe wyzwanie. Naucz się mówić to, co chcesz powiedzieć tak, by inni chcieli Cię słuchać i zrozumieli treść przekazu.

Zarobić milion, idąc pod prąd — Jakub B. Bączek

Przychody pasywne, skuteczny marketing bez potężnych nakładów finansowych, usamodzielnienie firmy i wolność finansowa... to nie biznesowy mit, a rzeczywistość. Także w polskich realiach. Jak zarobić upragniony pierwszy milion i rozwinąć firmę od zera, bez dofinansowań i mentorów? O tym opowie praktyk z wieloletnim biznesowym doświadczeniem, który... nie musi już pracować. Co zrobił, by zarobić? Przeczytaj i znajdź własny sposób na sukces!

Lean In — Sheryl Sandberg

Kobiety, które chcą zrozumieć i osiągnąć sukces na współczesnym rynku pracy, powinny sięgnąć po książkę Sheryl Sandberg, „Lean In”. To inspirująca lektura, która demaskuje utarte stereotypy i wskazuje praktyczne ścieżki rozwoju dla kobiet w sferze zawodowej. Autorka z łatwością łączy osobiste anegdoty z solidnymi danymi, przekazując unikalne spostrzeżenia na temat roli kobiet w miejscu pracy. Książka ta daje mocne podstawy dla dalszych dyskusji o równości płci w miejscu pracy.

Video

Korozja charakteru — Richard Sennett

„Korozja charakteru” Richarda Sennetta to wybitne dzieło analizujące wpływ nowoczesnego kapitalizmu na życie zawodowe jednostki. Sennett bada, jak niestabilność, elastyczność i krótkoterminowe perspektywy współczesnego rynku pracy wpływają na nasze poczucie tożsamości i spełnienia zawodowego. Dla każdego pracownika, który chce zrozumieć, jak kształtuje się współczesny rynek pracy, ta książka stanowi nieocenione źródło wiedzy i inspiracji.

Deep Work — Cal Newport

„Deep Work” Cala Newporta to jedna z tych książek, które mogą zrewolucjonizować Twoje życie zawodowe. Newport argumentuje, że zdolność do skupienia się na skomplikowanych zadaniach bez rozproszeń jest jednym z najważniejszych atrybutów, które profesjonalista może rozwijać w dzisiejszych czasach. „Deep Work” to nie tylko analiza problemu, ale także praktyczny przewodnik, jak osiągać głęboką koncentrację, zarządzać czasem i tworzyć wartościowy dorobek zawodowy.

Drive — Daniel Pink

Motywacja jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na naszą produktywność i satysfakcję z pracy. W swojej książce „Drive” Daniel Pink bada, co naprawdę motywuje ludzi do pracy. Pink opisuje, jak tradycyjne systemy motywacyjne (na przykład zarządzanie wynagrodzeniami) są niewystarczające w nowoczesnym środowisku pracy i proponuje nowe podejście, które skupia się na autonomii, mistrzostwie i celu. Ta książka jest niezbędna dla każdego pracownika, który chce zrozumieć, jak lepiej motywować się do osiągania wyników.

Working Identity — Herminia Ibarra

Zmiana kariery może być jednym z najtrudniejszych wyzwań w życiu zawodowym. „Working Identity” autorstwa Herminii Ibarra to praktyczny przewodnik po tym trudnym procesie. Ibarra pokazuje, jak eksperymentować z różnymi możliwościami zawodowymi, zanim zdecydujemy się na konkretną ścieżkę. Książka ta pomoże Ci zrozumieć, jak nawigować przez skomplikowany proces zmiany kariery i jak dokonywać wyborów, które będą zgodne z Twoją tożsamością zawodową.

Tytuł Książki Autor Temat Najważniejsze Lekcje
Mit przedsiębiorczości Michael E. Gerber Rozpoczynanie własnej firmy Zrozumienie kluczowych aspektów prowadzenia biznesu
7 nawyków skutecznego działania Steven R. Covey Skuteczne zarządzanie czasem Pozytywne nawyki dla lepszego zarządzania życiem zawodowym i osobistym
Sztuka wojny Tzu Sun Strategie i taktyki Przygotowanie do konfliktów i wyzwań biznesowych
Negocjuj! Wojciech Woźniczka Negocjacje Nauka skutecznego prowadzenia negocjacji
TED. Jak wygłosić mowę życia Jeremey Donovan Publiczne mówienie Techniki prezentacji i mówienia publicznego
Zarobić milion, idąc pod prąd Jakub B. Bączek Zarządzanie finansami Strategie zarządzania finansami i budowania pasywnego dochodu
Kobiety na rynku pracy Ana P. Garcia Rola kobiet w biznesie Zrozumienie dynamiki płci na rynku pracy
Psychologia pracy i organizacji M. Górnikiewicz Psychologia w miejscu pracy Nauka o zachowaniu i relacjach w miejscu pracy

Tekst powstał przy wsparciu księgarni Gandalf.com.pl.

ARTYKUŁ PARTNERA

To może Cię również zainteresować

Co zrobić, kiedy nie możesz znaleźć pracy?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najlepsze książki o rynku pracy?

Książki takie jak 'Korozja charakteru' Richarda Sennetta oraz 'Drive' Daniela Pinka to jedne z najbardziej cenionych tytułów omawiających temat rynku pracy.

Czy są książki omawiające temat kobiet na rynku pracy?

Tak, jedną z takich książek jest 'Lean In' Sheryl Sandberg, która porusza temat kobiet w sferze zawodowej.

Jakie książki mogą pomóc w planowaniu życia zawodowego?

'Deep Work' Cala Newporta oraz 'Working Identity' Herminii Ibarra to książki, które mogą pomóc w planowaniu i zarządzaniu karierą zawodową.

Czy są książki, które pomagają zrozumieć funkcje prawa pracy?

Są takie książki, jednak w tym artykule skupiamy się głównie na książkach omawiających rynek pracy, życie zawodowe i kobiety w miejscu pracy.

Czy czytanie książek o pracy może pomóc w rozwoju zawodowym?

Tak, czytanie książek o pracy, rynku pracy i życiu zawodowym może przyczynić się do zrozumienia trendów, wyzwań i możliwości, które mogą pomóc w rozwoju zawodowym.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

4 komentarze

Anna T.

Anna T.

Z tym to nigdy nie wiedziałem, że pomocne. Myślałem, że może kiedyś a tutaj lektura szybka do poczytania także jak widać może pomóc i dobrze.
Skoczów

Skoczów

Dobra książka nie jest nigdy zła. Nie musisz przyjmować pracy tylko dlatego, że została ci zaoferowana, ale uważnie ją oceniaj, a jeśli odmówisz, zrób to grzecznie. Pamiętaj, że nie musi to być decyzja „tak” lub „nie”.
Tobiasz

Tobiasz

Kiedy nadejdzie czas na zwolnienie, podpisz odpowiedni wniosek i przekaż go sekretarzowi firmy. Aby uniknąć nieporozumień związanych z wyjazdem, zarejestruj ten dokument i zostaw kopię na swoich rękach.
Judyta ASF

Judyta ASF

Doskonale to rozumiem, ponieważ jakiś czas temu straciłem dobrą, normalnie płatną stabilną pracę. Początkowo pojawiły się myśli: dlaczego mi się to przytrafiło i jak żyć dalej. I chcę zauważyć, że w naszym małym miasteczku, aby uzyskać normalną pracę, a nawet bez kumoterstwa, czego nie mam, jest nierealne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.