Rozmowa kwalifikacyjna? Idź na każdą!

Rozmowa kwalifikacyjna? Idź na każdą!
Pracodawca, po zapoznaniu się z aplikacjami kandydatów otrzymanymi w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, najczęściej zaprasza wybrane osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Boisz się, że sobie nie poradzisz? Udaj się na nią mimo wszystko!

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie pracodawcy lub jego przedstawiciela (np. pracownika agencji pracy) z kandydatami, którzy zgłosili się do firmy w odpowiedzi na ogłoszenie o rekrutacji (np. opublikowane w prasie). Jeżeli właśnie otrzymałeś zaproszenie na spotkanie z pracodawcą, to możesz się obawiać, że sobie nie poradzisz. Czy słusznie?


Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem poradników, w których znajdziesz wskazówki, jak powinieneś się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Powstało również wiele stron internetowych prowadzonych przez specjalistów, którzy na co dzień odbywają takie spotkania i są w stanie doradzić osobom poszukującym zatrudnienia.

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zatem wykonać jest opanowanie swoich emocji i zapoznanie się z zagadnieniami, jakie na takiej rozmowie mogą się pojawić. Sprawdź, jakie pytania najczęściej padają na spotkaniach z pracodawcą, o co może zapytać rekruter i wreszcie, o co możesz zapytać ty.


Gdy wybierasz się na pierwszą rozmowę…

…to zrozumiałe, że się denerwujesz. W takiej sytuacji – poza tym, że powinieneś poczytać poradniki – możesz również porozmawiać z osobami, które miały okazję przejść w życiu przez kilka rozmów. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie symulowanej rozmowy testowej – dzięki niej będziesz mógł nie tylko sprawdzić, jak sobie radzisz, lecz także od rozmówcy otrzymasz informację, jak wypadłeś.
Poproszenie o pomoc osoby, która przeszła już niejedną rozmowę kwalifikacyjną jest bardzo dobrym pomysłem również dlatego, że będziesz mógł sprawdzić, jak panujesz nad swoimi emocjami i mową ciała. Nie od dziś wiadomo, że mowa ciała ma znaczenie w kontaktach międzyludzkich i osoby przeprowadzające rekrutacje zwracają na nią uwagę.


Możesz się denerwować, ale…

…nigdy nie rezygnuj z okazji zapoznania się z pracodawcą na osobistym spotkaniu. Zauważ, że zaproszenia na rozmowę nie otrzymuje każdy kandydat. Fakt, że zostałeś zaproszony oznacza tyle, że czymś się wyróżniłeś, zostałeś zauważony. Teraz czas na kolejny krok – przedstawienie swojej osoby pracodawcy.

To Cię powinno też zainteresować: Rozmowa kwalifikacyjna - o czym należy pamiętać?

Część kandydatów obawia się spotkania z pracodawcą tak bardzo, że z niego rezygnuje. W ten sposób nigdy nie znajdziesz pracy. Jeśli do tego nie poinformujesz firmy o tym, że nie jesteś zainteresowany i nie przybędziesz na rozmowę, to pracodawca odbierze cię jako człowieka niepoważnego, który wcale nie chce znaleźć zatrudnienia.


Ucz się i zdobywaj doświadczenie

Rozmowa kwalifikacyjna może być testem. Im częściej coś robisz, tym pewniej się w tym czujesz. Ta zasada dotyczy również osobistych spotkań z pracodawcami. Jeżeli nie będziesz próbował, to z pewnością nie uda ci się zdobyć zatrudnienia.

Jeśli rzeczywiście pracodawca nie odezwie się do ciebie po spotkaniu, to i tak jesteś bogatszy o doświadczenie. Dodatkowo możesz wyciągnąć wnioski z odbytej rozmowy. Wiedząc, jak ona przebiegła, możesz lepiej przygotować się do kolejnej. Pamiętaj – zrezygnowanie z rozmowy z obawy o jej wynik nigdy nie jest dobrym wyjściem.

Oceń ten wpis
Rozmowa kwalifikacyjna? Idź na każdą!
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jjerzy AW
2019-12-11, 07:20
Cygan dobrze napisał. Szukasz pracy - wysyłaj CV w różne miejsca. Szukaj pracy na portalach, gazetach lokalnych. Możesz udać się na targi pracy, agencji pracy... Idź na wszystkie rozmowy kwalifikacyjne...
Cygan
2019-05-24, 09:05
Szukasz pracy. Daj CV w różne miejsca. idź na wszystkie rozmowy kwalifikacyjne. Może ktoś Ciebie zatrudni. Jeśli wszyscy by Ciebie chcieli- wybierz firmę według Ciebie najlepszą. Tamtym firmom inteligentnie odmów podając jakąś przyczynę, co tobie wyskoczyła.... nie tą, że jesteś już zatrudniony...
Łukasz
2019-05-07, 09:10
Z reguły niektóre zawody sugerują określony styl ubioru. Jeśli więc ubiegasz się o pracę biurową, twój wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej powinien być odpowiedni. Rozmowy to zdobycie pewności siebie.
Genia
2019-04-15, 09:24
Na rozmowie pomyśl o tym, co naprawdę jest dla ciebie nieodłączne i nie bój się być szczerym. Przecież tylko pewna siebie osoba może mówić o swoich niedociągnięciach, nie obawiając się o swoją reputację.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.