NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Pułapki w rozmowach kwalifikacyjnych

Pułapki w rozmowach kwalifikacyjnych

Uchodzi za najważniejszy etap starania się o pracę. Rozmowa kwalifikacyjna, gdyż o niej mowa, może być prawdziwym wyzwaniem dla kandydata. Dlaczego? Gdyż rekrutujący coraz częściej sięgają po nowoczesne metody sprawdzania nie tylko kwalifikacji potencjalnych pracowników.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oznacza tylko jedno ? kandydatowi udało się zainteresować pracodawcę swoim CV lub listem motywacyjnym. Wielu kandydatów na tym etapie nie wie, w jaki sposób przygotować się do spotkania z rekrutującym. Bo to 30 minut rozmowy ? zwłaszcza współcześnie ? nie musi wcale wyglądać tak, jak w poradnikach. Okazuje się, że aby poznać nie tylko kwalifikacje, ale przede wszystkim sposób myślenia rekrutujący stosują nietypowe metody. Wśród takich znaleźć można nawet... spóźnienie na rozmowę lub pytania, które nie mają żadnego powiązania z wiadomościami, które zostały zamieszczone w CV kandydata. Podpowiadamy, jakie pułapki mogą czekać na osoby wybierające się na rozmowę kwalifikacją!

Co w kodeksie?

Potencjalni pracownicy są coraz lepiej zorientowani w swoich prawach i zdają sobie sprawę z tego, jakie pytania na rozmowie paść nie powinny. Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z Kodeksem pracy, rekrutujący ma do dyspozycji niewielką gamę pytań osobistych, które może zadać. Art. 221 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania takich danych, jak:

  • imię (imiona) i nazwisko,
  • imiona rodziców,
  • datę urodzenia,
  • miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
  • wykształcenie,
  • przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Z powyżej wymienionych danych widać, że rekrutujący nie powinien pytać między innymi o stan cywilny czy też odbyte kursy. Tyle jednak teoria. W praktyce najczęściej odpowiedzi na te pytania wskazują sami zainteresowani w przygotowanych dokumentach aplikacyjnych.

Trudne pytania

Nietypowe rozmowy kwalifikacyjne są w naszym kraju wciąż nowością i stosunkowo niewielka grupa osób spotkała się z tak przeprowadzanym procesem rekrutacyjnym. Z ciekawszych i dziwniejszych pytań, które potencjalni pracownicy usłyszeli na rozmowach wymienić wystarczy: ?Dlaczego Van Gogh obciął sobie ucho?? lub ?Ile żółtych samochodów jeździ w Gdańsku??. Nieklasyczne zagadnienia, które nie mają żadnego powiązania z doświadczeniem zawodowym czy też przebiegiem dotychczasowego zatrudnienia, bynajmniej nie są bez znaczenia. Rekrutujący może stwierdzić, czy kandydat potrafił sobie z nimi poradzić, opanował zdziwienie lub wykazał się humorem. Dobra odpowiedzieć, wbrew wszystkiemu, może tutaj zadecydować o otrzymaniu posady.

Pokaż, że potrafisz

O ile niestandardowe pytania wciąż są nowością, o tyle coraz częściej, zwłaszcza w dużych firmach, przeprowadzane są rekrutacje, na które zaprasza się większą grupę kandydatów. Choć starają się o to samo stanowisko, muszą pokazać, że potrafią pracować w grupie. Najczęściej rekrutujący wdraża ich w problem i prosi o znalezienie rozwiązania lub też wykonanie określonej czynności. Podczas takiej sesji oceniane są też kompetencje każdej z osób, które biorą udział w takiej ?rozmowie kwalifikacyjnej?. Co ważne, dzięki temu selekcjoner jest w stanie przyjrzeć się roli, jaką w grupie przyjmuje dany kandydat.

Zaoszczędzić czas i pieniądze

Nietypowa rozmowa kwalifikacyjna? Okazuje się, że pracodawcy potrafią zaskoczyć choćby pytaniem, czy istnieje możliwość przeprowadzenia jej przez Skype'a lub inny komunikator internetowy. Takie rozwiązanie nie jest bynajmniej podyktowane bynajmniej modą. Okazuje się, że to sposób, który zarówno pracodawcy, jak i samemu zainteresowanemu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. I choć firm, które decydują się na takie rozwiązanie jest coraz więcej, trzeba pamiętać, że większość takich rozmów przeprowadzana jest w klasyczny sposób, czyli z pomięciem ?trudnych? lub po prostu ?dziwnych? pytań, które mają pokazać sposób reagowania przez kandydata na stres czy nietypowe sytuacje. Dodatkowo, z punktu widzenia kandydatów, taka rozmowa jest znacznie mniej stresująca.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018