Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Headhunter, Outsourcing

Jak napisać cv i list motywacyjny - wszystko co musisz wiedzieć o dokumentach aplikacyjnych

Jak napisać cv i list motywacyjny - wszystko co musisz wiedzieć o dokumentach aplikacyjnych
Dla wielu osób poszukujących pracy, stworzenie CV czy listu motywacyjnego to spore wyzwanie. Rzeczywiście, autoprezentacji nie zawsze uczymy się w szkole i to jeden powodów, dla których trudno nam pisać o sobie. Trzeba jednak zmierzyć się z tym wyzwaniem, dlatego przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak napisać CV oraz jak napisać list motywacyjny!

Zdarza się, że w celu przedstawienia swojego wykształcenia, zawodowego doświadczenia czy poinformowania o dotychczasowych sukcesach, poszukujący zatrudnienia sięgają po gotowe wzory dokumentów aplikacyjnych. Takie rozwiązanie rzadko się jednak sprawdza – rekruterzy znają utarte frazy na pamięć i wiedzą, ile kto włożył energii w przygotowanie swoich dokumentów. Im bardziej będzie ono rzetelne, kreatywne i wyróżniające się na tle innych, tym większe szanse na sukces będzie miał kandydat. Sprawdź więc, jak napisać CV i list motywacyjny, a także jak je wysłać, aby odnieść sukces w poszukiwaniu pracy.
 

Jak napisać CV?
 

Curriculum vitae, bo o nim mowa, powinno zawierać podstawowe dane o kandydacie – imię, nazwisko, adres, datę urodzenia, dane kontaktowe, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, a także pewne szczegóły, które wyróżnią go na tle innych kandydatów – są to np. informacje o dodatkowych certyfikatach czy zainteresowania lub referencje.

W związku z tym, że jest to niezwykle istotny element podczas poszukiwania pracy, to jak napisać CV odgrywa pierwszorzędną rolę. W dzisiejszych czasach raczej nikt nie trudni się formą odręczną, a niemal każdy korzysta z narzędzi komputerowych, które pozwalają na schludne i estetyczne stworzenie dokumentu. Można zaczerpnąć inspiracji z gotowych szablonów graficznych bądź też stworzyć takie CV samodzielnie od podstaw. CV i list motywacyjny stanowią swoistą wizytówkę kandydata, dlatego właśnie warto ze szczególną dbałością zapoznać się z poradnikami, jak napisać CV, bądź zaczerpnąć tych informacji od doświadczonych osób, które starania o pracę mają już za sobą.

W CV ważnych jest kilka czynników, na które koniecznie zwróć uwagę, kiedy będziesz tworzyć dokument. Po pierwsze, zadbaj aby znalazły się tam wszelkie niezbędne informacje – przede wszystkim kontaktowe, bowiem tylko w ten sposób przyszły pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować. Upewnij się też, że zawarłeś ważne dla danego stanowiska pozycje w edukacji, doświadczeniu zawodowym oraz wszelkie pożądane przez pracodawcę potwierdzenia kwalifikacji, które posiadasz. Po drugie, pisz zawsze prawdę. Wszelkie kłamstwa mogą bardzo łatwo wyjść na jaw – na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej, bądź gdy zostaniesz poproszony o referencje lub zobligowany do napisania testu językowego lub specjalistycznego. Po trzecie, dołóż wszelkich starań, aby wygląd dokumentów aplikacyjnych był nie tylko estetyczny, ale też pozbawiony błędów. Przed wysłaniem aplikacji warto dać ją do przeczytania innej osobie, która wychwyci, czy nie znajdują się tam żadne literówki albo czy o czymś nie zapomniano. Po czwarte, zaprezentuj swoją wyjątkowość. Umieść w CV to, co wyróżni Twoją kandydaturę na tle innych – mogą to być ciekawe zainteresowania, odbyte szkolenia albo certyfikaty. Po piąte, pamiętaj aby CV miało przejrzystą formę, odpowiedni układ i zawierało Twoje aktualne zdjęcie. Dzięki temu zostaniesz odebrany jako profesjonalista, któremu zależy na danej posadzie.
 

Życiorys a CV
 

Jeśli zastanawiasz się czy życiorys a CV różnią się, to podpowiadamy, że nie są one tożsame. Curriculum vitae to dokument, który zawiera w sobie między innymi życiorys zawodowy, jednak oprócz tego ma różne inne elementy, takie jak informacje o wykształceniu, dane osobowe czy dane teleadresowe. Kolejną różnicą między życiorysem a CV jest forma zapisu obu dokumentów – życiorys jest pisany tekstem ciągłym, natomiast CV powinno mieć czytelną i przejrzystą formę, dlatego stosuje się w nim punktory, myślniki i wyodrębnia poszczególne partie. Zdarza się, że pracodawcy proszą, aby do CV załączyć także swój życiorys. Ma to na celu poznanie szerzej kandydata – w życiorysie mogą bowiem być rozbudowane informacje o osiągnięciach, odbytych szkoleniach, posiadanych kompetencjach, umiejętnościach czy zainteresowaniach.
 

Jak napisać list motywacyjny?
 

Zdaniem wielu, list motywacyjny stanowi uzupełnienie CV. Jest to po części prawda, jednak trzeba wiedzieć, że przede wszystkim list motywacyjny służy wypromowaniu kandydata i utwierdzeniu rekrutera, że spełnia on oczekiwania, jest dostatecznie zmotywowany do pracy na danym stanowisku i że warto go zaprosić do kolejnego etapu rekrutacji.

Podpowiadamy, jak napisać list motywacyjny, aby dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcom i go zainteresować. Po pierwsze, informacje zawarte w liście powinny pokazać, że spełniasz wymagania pracodawcy. Często są one podane w ogłoszeniu o pracę, dlatego tworząc list motywacyjny warto zajrzeć do oferty i w oparciu o nią stworzyć poszczególne akapity. Po drugie,  zadbaj o spójną formę listu motywacyjnego – powinien mieć wydzielone akapity, zawierać grzecznościowe zwroty, uzasadniać odpowiednio argumenty i przede wszystkim ukazywać Ciebie, jako osobę skrupulatną i dokładną. Dobrze też, aby CV i list motywacyjny miały spójną szatę graficzną. Po trzecie, nie należy powielać treści z CV, ale wzbogacać je i uszczegóławiać. List motywacyjny nie może być nudny i nużący dla osoby rekrutującej, ale ją intrygować i zachęcać do współpracy z Tobą.
 

Jak wysłać CV mailem?
 

Intensywnie szukasz pracy, przygotowałeś już CV i list motywacyjny? Teraz przyszedł czas na wysyłkę dokumentów. Ponieważ dziś zdecydowana większość przedsiębiorców wymaga, aby kandydaci przesyłali zgłoszenia na firmowy adres poczty elektronicznej, zapewne zastanawiasz się, jak sformułować treść wiadomości, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy? Powyższy problem pojawia się nie tylko na etapie tworzenia dokumentów aplikacyjnych, lecz również w momencie ich wysyłania. Sprawdź poniższe wskazówki, czyli jak uzupełnić pole „temat” oraz co zawszeć w wiadomości, aby przekonać do siebie pracodawcę i nie wypaść kiepsko już na tym etapie rekrutacji.
 

Temat, czyli szukam pracy...
 

Jeżeli nie jesteś pewien, jakie informacje wpisać w polu „temat” wiadomości, to najlepiej będzie, jeżeli zastanowisz się, kto będzie ją odczytywał. Odpowiedź tylko pozornie wydaje się prosta – nie zawsze jest to osoba odpowiedzialna za przeprowadzanie rekrutacji. Wiele zależy od tego, czy odpowiadasz na ogłoszenie opublikowane na jednym z serwisów z ogłoszeniami o pracę w Katowicach, czy też zdecydowałeś się przesłać dokumenty licząc na to, że pracodawca zainteresuje się twoją kandydaturą mimo braku rekrutacji.

W pierwszym przypadku wiadomość najczęściej rzeczywiście trafi do osoby zajmującej się rekrutacją. Firma, która ogłasza nabór na stanowisko zazwyczaj dba o stworzenie nowego, stosownego adresu, zaczynającego się od słów: „kariera”, „praca” czy „kandydaci”.

W sytuacji, gdy wysyłasz dokumenty aplikacyjne licząc na to, że dana firma akurat potrzebuje rąk do pracy, to może okazać się, że twój e-mail przeczyta osoba prowadząca sekretariat. Większość firm posiada ogólny adres mailowy, dzięki któremu mogą się z nią kontaktować wszyscy zainteresowani. Takie e-maile zaczynają się najczęściej od słów: „kontakt”, „biuro” czy „info”.

Z uwagi na powyższe to, co znajdzie się w polu „temat” jest bardzo istotne. Co napisać, by pracodawca zainteresował się twoją kandydaturą? Dobrym rozwiązaniem jest np. „Szukam zatrudnienia”, „Odpowiedź na ofertę pracy” czy „Dotyczy: zatrudnienia na stanowisku”. W ten sposób każda osoba otwierająca wiadomość będzie wiedziała, czego dotyczy jej treść. Dodatkowo w temacie kandydat może umieścić swoje imię i nazwisko, by jego odnalezienie wśród setek wiadomości nie sprawiało większego problemu.
 

Jakie informacje zawrzeć w wiadomości?
 

Również informacje podane w wiadomości powinny być czytelne dla odbiorcy. Przykładowa treść wiadomości może brzmieć tak: „Dzień dobry, w załączeniu przesyłam dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, które ukazało się na jednym z portali ogłoszeniowych. W przypadku zainteresowania moją kandydaturą zapraszam do kontaktu”. Powyższa wiadomość może zostać wzbogacona o szereg elementów , np. nazwę portalu internetowego czy stanowisko, na które pracownik aplikuje (nawet jeżeli zostało ono wskazane w temacie maila). Czytaj: Jakie dane osobowe podać w CV i liście motywacyjnym?

Jeżeli kandydat wie, kto będzie odczytywał jego wiadomość, to może zaadresować ją do konkretnej osoby. Wówczas poza imieniem i nazwiskiem warto wskazać również stanowisko, które pracownik zajmuje. Ty przecież również – choćby z ciekawości – odczytałbyś wiadomość adresowaną do Ciebie, prawda? A o to właśnie chodzi!

Oceń ten wpis
Jak napisać cv i list motywacyjny - wszystko co musisz wiedzieć o dokumentach aplikacyjnych
Ocena: 5.0, liczba głosów: 28

Zobacz inne porady

Opinie

Rzepedź Malwina
2019-04-17, 13:48
Jak widać, nic skomplikowanego w przygotowaniu CV i listów motywacyjnych. Te dokumenty naprawdę powinny zwrócić uwagę i poświęcić trzeba trochę czasu na ich napisanie.
Dagmara
2019-04-16, 17:26
Wiele osób błędnie wierzy, że dobrze napisane CV może otworzyć drzwi każdej firmie, jednak bez poprawnie napisanego listu motywacyjnego Twoje CV może nawet nie zostać wyświetlone. Zwłaszcza jeśli duża liczba osób ubiega się o pracę.
Lidia
2019-04-05, 10:27
Właśnie takie teksty pozwalają dobrze to napisać. Ja mam od lat swoje CV a tu widzę, że trzeba wprowadzić pewne poprawki i zaktualizować by było lepiej pod tym względem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.