!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

Praca za granicą

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

7 komentarzy

Praca za granicą
Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na wyjazd za granicę. Powodów emigracji jest dużo, niemniej większość koncentruje się wokół spraw czysto ekonomicznych. Na co mogą liczyć wyjeżdżający za granicę do pracy Polacy?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku 2013 roku za granicami naszego kraju przebywało już 2,1 miliona naszych rodaków. Ponadto, coraz więcej osób deklaruje chęć wyjazdu. I choć powodów jest tyle, ilu wyjeżdżających, to warto wskazać, że u podstaw emigracji znajdują się prawie zawsze kwestie czysto ekonomiczne. Mówiąc prościej ? wyjeżdżamy za pracą, godnym wynagrodzeniem i perspektywami. Gdzie najczęściej? Na mapie pojawiają się przede wszystkim państwa należące do Unii Europejskiej. Prym wiedzie Wielka Brytania, Holandia, Belgia czy też zachodni sąsiedzi ? Niemcy. Wiele osób decyduje się na wyjazd również do krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Islandii i Norwegii. Kusi nie tylko praca za godziwe pieniądze, ale także możliwości.

 

Pozwolenia na pracę

Przystąpienie naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej otworzyło wiele możliwości na różnych płaszczyznach życia społecznego i gospodarczego. Wyjeżdżać i podejmować pracę możemy w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej. Zainteresowane osoby nie są ograniczane żadnymi pozwolenia, prężnie rozwijają się też agencje pracy tymczasowej, które pomagają w załatwieniu pracy, mieszkania, formalności. Bariera językowa? I tu nie ma problemu. Znajomość raptem jednego języka w stopniu dobrym ? angielskiego ? umożliwia podjęcie pracy i komunikację z innymi w każdym państwie należącym do Wspólnoty Europejskiej.

 

Prostsze formalności

Choć w każdym kraju podjęcie pracy i obowiązki oraz prawa z tego wynikające są inne, warto wskazać, że same formalności są bardzo uproszczone, co sprawia, że większość emigrantów nie ma problemu z zawarciem ważnej umowy o pracę. I tak, dla przykładu, w Holandii do zawarcia umowy nie są potrzebne żadne dokumenty. Przyjmuje się, że osoba, która świadczy pracę na rzecz określonego podmiotu przynajmniej przez 3 miesiące przez minimum 20 godzin tygodniowo, jest jego pracownikiem i to mimo braku pisemnej umowy o pracę. Z drugiej strony oczywistym jest, że z uwagi na ewentualne postępowanie dowodowe dokument w formie pisemnej warto posiadać.

 

Świadczenia i zasiłki

Nieporównywalnie wyższe ? w stosunku do wypłacanych przez nasze państwo ? są wszelkiego rodzaju świadczenia i zasiłki. W zależności od kraju stawki są zróżnicowane, niemniej jednak przysługują one zawsze legalnie pracującym osobom, które spełniają określone warunki. Część świadczeń skierowana jest też do dzieci. Child Benefit na Wyspach czy Kindergeld w Niemczech to tylko przykłady zasiłków, o które starać może się każdy rodzic i to niezależnie od dochodu, jaki osiąga w ciągu roku. Co istotne, w niektórych przypadkach polityka socjalna jest tak skonstruowana, że rodzice mogą pobierać świadczenia na dzieci przebywające w ojczystym kraju.

 

Agencje pracy pomogą

W naszym kraju wciąż przybywa też agencji pracy, które rekrutują pracowników dla zagranicznych zakładów pracy. Większość z nich zlokalizowana jest w całym kraju i zapewnia ? w przypadku, gdy kandydat zda wymagane testy, w tym językowy ? wyjazd z ciągu kilku tygodni. Placówki takie nie pobierają przy tym żadnym opłat od osób zainteresowanych podjęciem pracy zarobkowej poza granicami naszego kraju i zapewniają załatwienie wszelkich formalności. I to przyczynia się do coraz większego zainteresowania wyjazdami zwłaszcza młodych osób, które mają problem ze znalezieniem stałej pracy.

Sprawdź, czy wybrana agencja może świadczyć usługi pośrednictwa pracy. Odpowiedź znajdziesz tutaj: A może praca za granicą?

Wracać czy nie wracać?

Aktualna tendencja związana z wyjazdami nie wskazuje, aby sytuacja w najbliższym czasie uległa zmianie. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na opuszczenie granic kraju. Wciąż też najpopularniejszym państwem emigracji zarobkowej jest Wielka Brytania. Szacuje się, że współcześnie na Wyspach jest już około 650 tysięcy Polaków. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników, przede wszystkim jednak łatwość z dostaniem dobrze płatnej pracy, jak również  brak bariery komunikacyjnej. Bez wątpienia do takiego stanu rzeczy przyczynia się także silnie już rozwinięta Polonia.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Podziel się

7 komentarzy

morski

morski

Każdy kierunek pracy jest inny i wiele załatwień w danym kraju jest innych plus język - dlatego dobrze trze a to przemyśleć.
Bożena

Bożena

Rekrutacja jest na wielu zasadach. Jak jest potrzeba działań takich agencji i wszyscy są zadowoleni to czemu nie.
Nalia

Nalia

W każdym kraju jest inaczej. Rynek azjatycki musi być także inny jak australijski czy afrykański. Tutaj jest mowa stricte o Europie.
Wacek

Wacek

Moja rada. Jak pragniecie pracować np. w Niemczech- zgłoście się do agencji pracy. Na dziko nie jedźcie.
Kinder

Kinder

Wiele ludzi szuka pracy z a granicą i tak samo analogicznie inni ze wschodu u nas szukają pracy. Agencje pracy zatem dają takie opcje i pomoc logistyczną i informacyjną.
Hipolit

Hipolit

Jeśli nie masz jeszcze paszportu, to powinna być pierwsza rzecz, którą nabywasz. Bez tego zapomnij o podjęciu pracy za granicą bez doświadczenia, ponieważ nawet nie zdołasz dotrzeć do samolotu!
mimoza

mimoza

Właśnie wybieram się do Niemiec do pracy. Z tego co tu zostało napisane więcej się dowiedziałem. Nie wiedziałam o niektórych rozwiązaniach czy zaistniałych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.