!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Idealna przerwa. Sprawdź, jak może wyglądać twoja

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

4 komentarze

Idealna przerwa. Sprawdź, jak może wyglądać twoja
W zależności od pracodawcy i jego wizji firmy, pracownicy mogą korzystać z przerw 15 minutowych lub dłuższych, np. godzinnych. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak spędzić swoją przerwę, to mamy dla ciebie kilka propozycji.

Prawo do przerwy jest zapisane w Kodeksie pracy i jest jednym z uprawnień pracowniczych. Nie oznacza to jednak, że z pauzy od zawodowych obowiązków może skorzystać każdy, kto przychodzi do zakładu pracy. Przepisy są bardzo precyzyjne w tym zakresie – prawo do odpoczynku w ciągu dnia pracy mają zatrudnieni pracujący co najmniej 6 godzi.
 

1) Zjedz posiłek

Trudo ukrywać, że przerwa w efekcie powstała po to, by pracownik mógł zregenerować nadwątlone siły. Często też pauza jest nazywana przerwą śniadaniową. Zamiast zatem uważać, że do końca dnia pracy obejdziesz się bez jedzenia, skorzystaj z rad specjalistów, którzy twierdzą, że posiłek w ciągu dnia pracy pozwala na bycie wydajniejszym.

Chcesz, by pracodawca docenił twoją pracę? Na przerwie obowiązkowo sięgnij po śniadanie. Dobrze, by było ono prawidłowo zbilansowane i lekkie – po tłustym posiłku możesz nie mieć chęci i siły do pracy. Co zabrać ze sobą do pracy w ramach drugiego śniadania? Może być to kanapka, np. z sałatą, jajkiem i warzywami, mogą być orzechy czy słodkie owoce – zapakuj do torebki lub teczki to, co lubisz. O tym, jak ważne jest śniadanie w pracy, przeczytasz w artykule: „Dzień zacznij od… śniadania. Co jadać w pracy?”.


2)   Wykonaj kilka prostych ćwiczeń

Aktywność fizyczna jest w naszym życiu bardzo ważna, ale często o niej zapominamy. Tymczasem wystarczy tylko 10–15 min ruchu dziennie, by czuć się znacznie lepiej. I nie szukaj wymówek – siedząc przez cały dzień na krześle, masz niepowtarzalną szansę na to, by poczuć się lepiej, zrelaksować zarówno ciało, jak i umysł. Przykładowe ćwiczenia, które możesz z powodzeniem wykonać w biurze, znajdziesz pod tym adresem: http://www.fit.pl/cwiczeniadlaciebie/w-pracy/cwiczenia-w-biurze,169,1,0.html.


3) Poczytaj – zapomnisz o obowiązkach

Jeżeli nie chcesz być statystycznym Polakiem, który czyta jedną książkę rocznie, to część przerwy możesz wykorzystać na czytanie. Takie rozwiązanie pozwoli ci również oderwać się od pracy, zwłaszcza jeżeli książka jest wciągająca. Regularne sięganie po książki przyniesie ci też szereg korzyści – dzięki lekturom możesz rozwijać wyobraźnię. Jeżeli czytasz w języku obcym, to doskonały sposób, by nauczyć się dodatkowych słówek i odświeżać już znane.


4) Spotkaj się ze znajomymi

Jeżeli możesz skorzystać z dłuższej przerwy, to doskonałym pomysłem jest spotkanie się ze znajomymi na mieście. Dzięki temu możesz z łatwością podtrzymać kontakty towarzyskie, możesz również spędzić czas i nie myśleć o czekających cię obowiązkach. To idealne rozwiązanie, jeżeli twoi znajomi pracują w innych godzinach niż ty i trudno wam spotkać się po pracy. Każdego dnia możesz przy tym umawiać się na spotkanie z innymi znajomymi.


5) Nie daj się rutynie

Nie ma nic gorszego niż rutyna i ta maksyma świetnie sprawdza się również w przypadku przerw. Jeżeli chcesz odpocząć, to staraj się być kreatywnym – każdego dnia spędzaj pauzę w inny sposób. Poza wymienionymi możliwościami, możesz też udać się na spacer, załatwić osobiste sprawy, zjeść na mieście, rozwiązać krzyżówkę, przejrzeć profile znajomych na najpopularniejszych portalach społecznościowych czy nawet obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Możliwości jest całkiem sporo.

 

To może Cię również zainteresować

Przerwa w pracy. Jakie są Twoje prawa?

Podziel się

4 komentarze

Alfa Omega

Alfa Omega

Można korzystać ze sprawdzonych pomysłów, jeżeli da to coś pozytywnego.
Gosia

Gosia

Opinii na ten temat może być znacznie więcej. Dobrze jednak, że przedstawiacie przykłady takich przerw. Człowiek może skorzystać z takich pomysłów na przerwy w pracy.
pracownik

pracownik

Przerwa musi być właściwie wykorzystana i ta śniadaniowa i bardzo często obiadowa.
Heniek

Heniek

Każdy sobie po swojemu to realizuje i ma sprawdzone. Relaksowanie się w pracy nie wiem czy to dobrze napisane, po prostu przerwa czy to obiadaowa czy jakakolwiek inna.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.