Twoje wsparcie w rekrutacji

Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?

Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym i czasem, w którym pracownik może osobiście sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Zdarza się jednak, że zatrudniony musi zrezygnować z urlopu i wrócić do pracy. Jakie formalności należy wówczas spełnić?

Nie każdy rodzic chce lub może zatrudnić opiekunkę, która zajęłaby się dzieckiem w czasie godzin jego pracy. Właśnie z tego względu nowelizacja Kodeksu pracy została przeprowadzona w kierunku zmian m.in. w urlopach związanych z macierzyństwem. Dziś rodzice mają wiele możliwości. Poza urlopem macierzyńskim, który był uregulowany w Kodeksie przed jego nowelizacją, obecnie mogą skorzystać również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Poza nimi do dyspozycji rodziców pozostaje też urlop wychowawczy.


Urlop wychowawczy? Nie dla każdego rodzica

Zasadniczo z urlopu wychowawczego nie mogą skorzystać wszyscy pracownicy. Ograniczeniem jest czas zatrudnienia. Do tego rodzaju urlopu prawo mają wyłącznie osoby zatrudnione od co najmniej 6 miesięcy (do tego okresu wlicza się jednak wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia). Ile czasu rodzic może spędzić z dzieckiem? Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i jest on udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia (zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Z urlopu wychowawczego może skorzystać oboje rodziców. Warto zauważyć, że każdemu opiekunowi dziecka przysługuje prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy i – co istotne – nie może on tego prawa przenieść na drugie z rodziców. W praktyce oznacza to, że decydując się na urlop wychowawczy, każde z rodziców spędzi z dzieckiem trochę czasu.

To Cię powinno też zainteresować: Wniosek o urlop wychowawczy


Gdy konieczny jest powrót

Udzielenie urlopu wychowawczego pracownikowi oznacza dla niego, że będzie on mógł sprawować osobistą opiekę nad swoim dzieckiem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że skorzystanie z tego urlopu oznacza również, że pracownik nie będzie otrzymywał wynagrodzenia za pracę czy też zasiłków przewidzianych przy innych urlopach związanych z macierzyństwem.

Z punktu widzenia pracowników, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej i chcą powrócić do pracy, ważne jest, że istnieje taka możliwość. Ustawodawca zdecydował się na uregulowanie tej kwestii i wskazał, że każda osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy. Co należy zrobić, by zrezygnować z pozostałej część urlopu?
Zasadniczo są dwie możliwości. Pracownik może zrezygnować z urlopu wówczas, gdy:

  • otrzyma zgodę swojego pracodawcy – wtedy nie obowiązują go żadne terminy i może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym momencie,
  • zawiadomi swojego pracodawcę – w takiej sytuacji musi pamiętać o konieczności złożenia stosownego wniosku i to najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy.

 

Z myślą o pracodawcy

Powyższe rozwiązanie chroni zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Nie można zapomnieć, że zakład pracy musi funkcjonować również wówczas, gdy  jeden z pracowników zdecydował się na skorzystanie z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracodawca mógł np. zdecydować się na zatrudnienie innego pracownika, by uzupełnić w ten sposób braki kadrowe.

Z punktu widzenia pracownika wracającego do zakładu pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego, ważne jest również to, że powinien on zostać dopuszczony do wykonywania pracy na stanowisku, na którym pracował przed skorzystaniem z urlopu. Jeżeli nie jest to możliwe, to pracodawca powinien zaoferować mu stanowisko odpowiadające jego umiejętnościom.

Oceń ten wpis
Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Irena
2019-12-04, 05:34
Każda osoba starająca się o urlop wychowawczy wie doskonale, że taki urlop jest urlopem bezpłatnym. Warto wiedzieć, że każda korzystając z urlopu wychowawczego można w każdej chwili wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy.
Jola
2019-05-29, 08:51
Każda osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy. Uregulowane jest to przepisami prawnymi.
Honorata
2019-05-17, 15:29
Świetne porady w tym artykule. Po zakończeniu urlopu wychowawczego, powinnam pracować na ty samym stanowisku......., chyba, że już zajęte, ale pracodawca musi mi dać takie stanowisko, które odpowiada moim umiejętnością.
Isen
2019-05-09, 12:29
Istnieje duża różnica między wymogami prawnymi a obowiązkami moralnymi, więc kiedy projektowałem politykę ojcostwa, starałem się zrozumieć, co robią wszyscy inni-dobrze znać przykłady z życia.
Aneta
2019-05-07, 11:39
Przypadki jak widać są bardzo zróżnicowane. Dobrze jest jednak odpowiednio rozeznać się w sytuacji i zaplanować wszystko by przebiegło po naszej myśli. Różnie bywa.
Czarek
2019-04-15, 14:56
Najróżniejsze są sytuacje, których nie można wykluczyć. W takich przypadkach można wrócić do pracy to dobrze. Trzeba także dbać o prace po powrocie z urlopu.
Irenka
2019-04-15, 13:08
U nas możliwości są i wiele kobiet pracuje i spotkałam się z wieloma sytuacjami. Pracodawcy pod tym względem idą na rękę i nie słyszałam, by ktoś narzekał na szefostwo.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.