!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urlop wychowawczy

Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

9 komentarzy

Kiedy możesz zrezygnować z urlopu wychowawczego?
Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym i czasem, w którym pracownik może osobiście sprawować opiekę nad swoim dzieckiem. Zdarza się jednak, że zatrudniony musi zrezygnować z urlopu i wrócić do pracy. Jakie formalności należy wówczas spełnić?

Nie każdy rodzic chce lub może zatrudnić opiekunkę, która zajęłaby się dzieckiem w czasie godzin jego pracy. Właśnie z tego względu nowelizacja Kodeksu pracy została przeprowadzona w kierunku zmian m.in. w urlopach związanych z macierzyństwem. Dziś rodzice mają wiele możliwości. Poza urlopem macierzyńskim, który był uregulowany w Kodeksie przed jego nowelizacją, obecnie mogą skorzystać również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Poza nimi do dyspozycji rodziców pozostaje też urlop wychowawczy.


Urlop wychowawczy? Nie dla każdego rodzica

Zasadniczo z urlopu wychowawczego nie mogą skorzystać wszyscy pracownicy. Ograniczeniem jest czas zatrudnienia. Do tego rodzaju urlopu prawo mają wyłącznie osoby zatrudnione od co najmniej 6 miesięcy (do tego okresu wlicza się jednak wszystkie dotychczasowe okresy zatrudnienia). Ile czasu rodzic może spędzić z dzieckiem? Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i jest on udzielany na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia (zgodnie z art. 186 § 1 Kodeksu pracy).

Z urlopu wychowawczego może skorzystać oboje rodziców. Warto zauważyć, że każdemu opiekunowi dziecka przysługuje prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy i – co istotne – nie może on tego prawa przenieść na drugie z rodziców. W praktyce oznacza to, że decydując się na urlop wychowawczy, każde z rodziców spędzi z dzieckiem trochę czasu.


Gdy konieczny jest powrót

Udzielenie urlopu wychowawczego pracownikowi oznacza dla niego, że będzie on mógł sprawować osobistą opiekę nad swoim dzieckiem. Jednocześnie trzeba pamiętać, że skorzystanie z tego urlopu oznacza również, że pracownik nie będzie otrzymywał wynagrodzenia za pracę czy też zasiłków przewidzianych przy innych urlopach związanych z macierzyństwem.

Z punktu widzenia pracowników, którzy znaleźli się w złej sytuacji finansowej i chcą powrócić do pracy, ważne jest, że istnieje taka możliwość. Ustawodawca zdecydował się na uregulowanie tej kwestii i wskazał, że każda osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy. Co należy zrobić, by zrezygnować z pozostałej część urlopu?
Zasadniczo są dwie możliwości. Pracownik może zrezygnować z urlopu wówczas, gdy:

  • otrzyma zgodę swojego pracodawcy – wtedy nie obowiązują go żadne terminy i może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym momencie,
  • zawiadomi swojego pracodawcę – w takiej sytuacji musi pamiętać o konieczności złożenia stosownego wniosku i to najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy.

 

Z myślą o pracodawcy

Powyższe rozwiązanie chroni zarówno pracownika, jak i pracodawcę. Nie można zapomnieć, że zakład pracy musi funkcjonować również wówczas, gdy  jeden z pracowników zdecydował się na skorzystanie z urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracodawca mógł np. zdecydować się na zatrudnienie innego pracownika, by uzupełnić w ten sposób braki kadrowe.

Z punktu widzenia pracownika wracającego do zakładu pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego, ważne jest również to, że powinien on zostać dopuszczony do wykonywania pracy na stanowisku, na którym pracował przed skorzystaniem z urlopu. Jeżeli nie jest to możliwe, to pracodawca powinien zaoferować mu stanowisko odpowiadające jego umiejętnościom.

To może Cię również zainteresować

Wniosek o urlop wychowawczy

Podziel się

9 komentarzy

Darek

Darek

Zmienia się wszystko i dlatego aktualne informacje są najważniejsze. Dzięki temu nie zrobi się jakiegoś błędu.
ala222

ala222

W wielu firmach jak pokazuje praktyka da się do pewnych rzeczy podchodzić elastycznie. Tylko w przypadku korporacji gdzie panują sztywne zasady wiele rzeczy jest możliwych tylko w przepisach. W mniejszych firmach bywają inne benefity jakie są korzystne dla pracowników.
Irena

Irena

Każda osoba starająca się o urlop wychowawczy wie doskonale, że taki urlop jest urlopem bezpłatnym. Warto wiedzieć, że każda korzystając z urlopu wychowawczego można w każdej chwili wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy.
Jola

Jola

Każda osoba korzystająca z urlopu wychowawczego może wrócić przed jego zakończeniem do zakładu pracy. Uregulowane jest to przepisami prawnymi.
Honorata

Honorata

Świetne porady w tym artykule. Po zakończeniu urlopu wychowawczego, powinnam pracować na ty samym stanowisku......., chyba, że już zajęte, ale pracodawca musi mi dać takie stanowisko, które odpowiada moim umiejętnością.
Isen

Isen

Istnieje duża różnica między wymogami prawnymi a obowiązkami moralnymi, więc kiedy projektowałem politykę ojcostwa, starałem się zrozumieć, co robią wszyscy inni-dobrze znać przykłady z życia.
Aneta

Aneta

Przypadki jak widać są bardzo zróżnicowane. Dobrze jest jednak odpowiednio rozeznać się w sytuacji i zaplanować wszystko by przebiegło po naszej myśli. Różnie bywa.
Czarek

Czarek

Najróżniejsze są sytuacje, których nie można wykluczyć. W takich przypadkach można wrócić do pracy to dobrze. Trzeba także dbać o prace po powrocie z urlopu.
Irenka

Irenka

U nas możliwości są i wiele kobiet pracuje i spotkałam się z wieloma sytuacjami. Pracodawcy pod tym względem idą na rękę i nie słyszałam, by ktoś narzekał na szefostwo.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.