Mobilność pracownika - dlaczego warto

Mobilność pracownika - dlaczego warto
O mobilności można mówić w kontekście podróżowania przez pracowników po kraju czy świecie, można również wówczas, gdy są oni przesuwani z działu do działu. A jakie są główne przyczyny, dla których decydują się oni na bycie elastycznymi?

Mobilność pracowników to stosunkowo nowe pojęcie. Sam proces jest ściśle związany z potrzebami pracodawców, którzy coraz częściej wymagają, by zatrudniony był w stanie dostosować się do ich oczekiwań. Powodów mobilności pracowników jest jednak znaczenie więcej – poza potrzebami podmiotów zatrudniających nie można zapomnieć również o czynnikach ekonomicznych.

W ostatnich latach rynek pracy stał się bardzo nieprzyjazny dla pracowników. Pogłębiający się kryzys sprawił, że dziś znalezienie zatrudnienia jest dość trudnym zadaniem – osoba poszukująca zatrudnienia musi wyróżnić się czymś na tle innych kandydatów, by móc skutecznie rywalizować o stanowisko w firmie.


Względy ekonomiczne

Znalezienie dobrze płatnej pracy pozwalającej na rozwój to główny powód, dla którego pracownicy decydują się na mobilność. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że współcześnie znalezienie dobrej pracy z wysokim wynagrodzeniem jest dość trudnym zadaniem. Z tego też względu bezrobotni, którzy chcą zdobyć intratną posadę, decydują się na wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i decydują się na bycie mobilnymi pracownikami.

Mobilności nie deklarują wyłącznie osoby bezrobotne, lecz także te, które posiadają pracę. W ich przypadku elastyczność jest o tyle ważna, że pozwala na zmianę miejsca zatrudnienia na lepsze. To często oznacza też awans – zmiana miejsca pracy często pozwala wynegocjować lepsze warunki finansowe.


Awans, czyli lepsze zarobki i budowanie kariery

To, czy pracownik jest mobilny i dostosowuje się do oczekiwań pracodawcy może przekładać się również na to, czy otrzyma awans. Ten może wiązać się bowiem z koniecznością przeprowadzenia się do większego lub mniejszego miasta, gdzie zostanie utworzony kolejny oddział firmy. Wówczas to właśnie pracownicy deklarujący mobilność i możliwość wyprowadzki otrzymują jako pierwsi wiążące propozycje.

Awans wiąże się z możliwością budowania kariery i rozwoju. Z uwagi na chęć rozbudowywania działu „kariera” w CV, zdecydowana większość pracowników wypełniając ankiety wskazuje, że jest w stanie przeprowadzić się, by dalej się rozwijać.


Chęć zwiedzania świata

Pracownicy zatrudnieni w korporacjach lub firmach, które mają w przyszłości otworzyć oddziały za granicą wskazują również, że mobilność wiąże się z możliwością praktycznie darmowego zwiedzania świata. Z ich punktu widzenia przeniesienie się za granicę bez konieczności poszukiwania pracy, jest najlepszym sposobem nie tylko na znalezienie się w innym kraju, lecz także otrzymanie lepszego w porównaniu z dotychczasowym wynagrodzenia.

Z mobilnością przejawiającą się przez przyjęcia zatrudnienia np. w zagranicznym oddziale firmy, łączy się również możliwość uczenia się języków obcych i dalszego rozwijania się. To docenia wielu pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Z tego też względu mobilność cieszy się dużą popularnością, a możliwość pracy w różnych miejscach jest doceniana przez zainteresowanych.

Oceń ten wpis
Mobilność pracownika - dlaczego warto
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ewelina
2019-12-05, 16:43
Sporo pracowników dostaje w pewnych specjalizacjach samochód i inne narzędzia do pracy. W wielu branżach to jest norma i nie widzę w tym nic złego.
Irka
2019-05-17, 11:00
Wiem, że to funkcjonuje od niedawna pojęcie mobilność pracowników, bo mobilność pracowników to stosunkowo nowe pojęcie. Uważam, że warto zatrudniać właśnie takich pracowników.
Yola
2019-05-02, 15:49
Praca mobilna dzisiaj to norma. Tylko muszą pracować pracownicy, którzy wiedzą jak się zmobilizować by osiągać zamierzone przez pracodawce eferkty i wtedy jest gut.
Alina2
2019-04-16, 13:02
Nie jest konieczne, aby postawić sobie zadanie znalezienia pracowników, jeśli można ich po prostu przekwalifikować lub przeszkolić w firmie. Każda metopda pozyskania jak skuteczna jest dobra.
Camas
2019-04-06, 12:17
Część pracowników ceni sobie delegacje, prace w ruchu i inne możliwości związane z pracą w wielu miejscach. Dla firm posiadających różne placówki na świecie posiadanie takiej kadry jest dobre.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.