Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6965
Tematy, które interesują czytelników:  Kontrahent

Mobilność pracownika - dlaczego warto

Mobilność pracownika - dlaczego warto

O mobilności można mówić w kontekście podróżowania przez pracowników po kraju czy świecie, można również wówczas, gdy są oni przesuwani z działu do działu. A jakie są główne przyczyny, dla których decydują się oni na bycie elastycznymi?

Mobilność pracowników to stosunkowo nowe pojęcie. Sam proces jest ściśle związany z potrzebami pracodawców, którzy coraz częściej wymagają, by zatrudniony był w stanie dostosować się do ich oczekiwań. Powodów mobilności pracowników jest jednak znaczenie więcej – poza potrzebami podmiotów zatrudniających nie można zapomnieć również o czynnikach ekonomicznych.

W ostatnich latach rynek pracy stał się bardzo nieprzyjazny dla pracowników. Pogłębiający się kryzys sprawił, że dziś znalezienie zatrudnienia jest dość trudnym zadaniem – osoba poszukująca zatrudnienia musi wyróżnić się czymś na tle innych kandydatów, by móc skutecznie rywalizować o stanowisko w firmie.


Względy ekonomiczne

Znalezienie dobrze płatnej pracy pozwalającej na rozwój to główny powód, dla którego pracownicy decydują się na mobilność. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że współcześnie znalezienie dobrej pracy z wysokim wynagrodzeniem jest dość trudnym zadaniem. Z tego też względu bezrobotni, którzy chcą zdobyć intratną posadę, decydują się na wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i decydują się na bycie mobilnymi pracownikami.

Mobilności nie deklarują wyłącznie osoby bezrobotne, lecz także te, które posiadają pracę. W ich przypadku elastyczność jest o tyle ważna, że pozwala na zmianę miejsca zatrudnienia na lepsze. To często oznacza też awans – zmiana miejsca pracy często pozwala wynegocjować lepsze warunki finansowe.


Awans, czyli lepsze zarobki i budowanie kariery

To, czy pracownik jest mobilny i dostosowuje się do oczekiwań pracodawcy może przekładać się również na to, czy otrzyma awans. Ten może wiązać się bowiem z koniecznością przeprowadzenia się do większego lub mniejszego miasta, gdzie zostanie utworzony kolejny oddział firmy. Wówczas to właśnie pracownicy deklarujący mobilność i możliwość wyprowadzki otrzymują jako pierwsi wiążące propozycje.

Awans wiąże się z możliwością budowania kariery i rozwoju. Z uwagi na chęć rozbudowywania działu „kariera” w CV, zdecydowana większość pracowników wypełniając ankiety wskazuje, że jest w stanie przeprowadzić się, by dalej się rozwijać.


Chęć zwiedzania świata

Pracownicy zatrudnieni w korporacjach lub firmach, które mają w przyszłości otworzyć oddziały za granicą wskazują również, że mobilność wiąże się z możliwością praktycznie darmowego zwiedzania świata. Z ich punktu widzenia przeniesienie się za granicę bez konieczności poszukiwania pracy, jest najlepszym sposobem nie tylko na znalezienie się w innym kraju, lecz także otrzymanie lepszego w porównaniu z dotychczasowym wynagrodzenia.

Z mobilnością przejawiającą się przez przyjęcia zatrudnienia np. w zagranicznym oddziale firmy, łączy się również możliwość uczenia się języków obcych i dalszego rozwijania się. To docenia wielu pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Z tego też względu mobilność cieszy się dużą popularnością, a możliwość pracy w różnych miejscach jest doceniana przez zainteresowanych.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.