Mobilność pracowników to stosunkowo nowe pojęcie. Sam proces jest ściśle związany z potrzebami pracodawców, którzy coraz częściej wymagają, by zatrudniony był w stanie dostosować się do ich oczekiwań. Powodów mobilności pracowników jest jednak znaczenie więcej – poza potrzebami podmiotów zatrudniających nie można zapomnieć również o czynnikach ekonomicznych.
W ostatnich latach rynek pracy stał się bardzo nieprzyjazny dla pracowników. Pogłębiający się kryzys sprawił, że dziś znalezienie zatrudnienia jest dość trudnym zadaniem – osoba poszukująca zatrudnienia musi wyróżnić się czymś na tle innych kandydatów, by móc skutecznie rywalizować o stanowisko w firmie.
Względy ekonomiczne
Znalezienie dobrze płatnej pracy pozwalającej na rozwój to główny powód, dla którego pracownicy decydują się na mobilność. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że współcześnie znalezienie dobrej pracy z wysokim wynagrodzeniem jest dość trudnym zadaniem. Z tego też względu bezrobotni, którzy chcą zdobyć intratną posadę, decydują się na wyjście naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i decydują się na bycie mobilnymi pracownikami.
Mobilności nie deklarują wyłącznie osoby bezrobotne, lecz także te, które posiadają pracę. W ich przypadku elastyczność jest o tyle ważna, że pozwala na zmianę miejsca zatrudnienia na lepsze. To często oznacza też awans – zmiana miejsca pracy często pozwala wynegocjować lepsze warunki finansowe.
Awans, czyli lepsze zarobki i budowanie kariery
To, czy pracownik jest mobilny i dostosowuje się do oczekiwań pracodawcy może przekładać się również na to, czy otrzyma awans. Ten może wiązać się bowiem z koniecznością przeprowadzenia się do większego lub mniejszego miasta, gdzie zostanie utworzony kolejny oddział firmy. Wówczas to właśnie pracownicy deklarujący mobilność i możliwość wyprowadzki otrzymują jako pierwsi wiążące propozycje.
Awans wiąże się z możliwością budowania kariery i rozwoju. Z uwagi na chęć rozbudowywania działu „kariera” w CV, zdecydowana większość pracowników wypełniając ankiety wskazuje, że jest w stanie przeprowadzić się, by dalej się rozwijać.
Chęć zwiedzania świata
Pracownicy zatrudnieni w korporacjach lub firmach, które mają w przyszłości otworzyć oddziały za granicą wskazują również, że mobilność wiąże się z możliwością praktycznie darmowego zwiedzania świata. Z ich punktu widzenia przeniesienie się za granicę bez konieczności poszukiwania pracy, jest najlepszym sposobem nie tylko na znalezienie się w innym kraju, lecz także otrzymanie lepszego w porównaniu z dotychczasowym wynagrodzenia.
Z mobilnością przejawiającą się przez przyjęcia zatrudnienia np. w zagranicznym oddziale firmy, łączy się również możliwość uczenia się języków obcych i dalszego rozwijania się. To docenia wielu pracowników, którzy chcą się rozwijać i zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Z tego też względu mobilność cieszy się dużą popularnością, a możliwość pracy w różnych miejscach jest doceniana przez zainteresowanych.
To może Cię również zainteresować