Otwierając firmę, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności spełnienia szeregu wymogów, jakie nakłada na niego ustawodawca. Konieczne jest m.in. założenie konta firmowego. Umowę o prowadzenie takiego rachunku bankowego można podpisać w każdym banku, ale – co ważne – nie każdy bank oferuje takie same warunki. Podstawową różnicą są opłaty za korzystanie z konta i obsługę karty debetowej. Zdarza się też, że banki oferują dostęp do dodatkowych usług lub przeciwnie – tak konstruują produkt, by można było powiedzieć, że pozwala on wyłącznie na korzystanie z podstawowych usług bankowych.
W praktyce wybór rachunku firmowego wcale nie jest prosty i oczywisty. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na koszty (m.in. założenia i prowadzenia rachunku bankowego, obsługi karty debetowej, przelewów zwykłych i zagranicznych) i możliwości rachunku (czy istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług, np. atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych czy lokat).
Gdy współpracujesz z kontrahentami zagranicznymi
Początkujący przedsiębiorca nie wie, czy biznes, który zamierza prowadzić rzeczywiście przyniesie mu oczekiwane korzyści. Z myślą jednak o przyszłym rozwoju, dobrze sprawdzić, czy bank oferuje możliwość założenia dodatkowego konta walutowego. Takie przyda się, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie współpracę z podmiotami zagranicznymi. Wówczas przelewy walucie obcej są niezbędne by rozliczyć się z kontrahentem.
Przy omawianiu zagadnienia funkcjonalności rachunku bankowego w kontekście współpracy z firmami zagranicznymi, nie można zapomnieć również o tym, by sprawdzić, ile przedsiębiorca zapłaci za wykonanie przelewu zagranicznego. Taka informacja przyda się zwłaszcza wówczas, gdy takich przelewów w ciągu miesiąca będzie trzeba wykonać kilkanaście.
Ilość bankomatów i oddziałów
Choć większość przedsiębiorców nie potrzebuje gotówki, bo przeprowadza transakcje bezgotówkowe, nie można zapomnieć, że liczba bankomatów ma znaczenie. Wybierając bank z dobrze rozwiniętą siecią oddziałów czy bankomatów, nie trzeba martwić się, że konieczne będzie przemierzanie miasta w celu załatwienia pilnej sprawy czy wypłacenia gotówki z bankomatu. Przeciwnie jednak wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie konta w mniej znanym banku. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, w których bankomatach będzie on mógł wypłacić środki bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty. W jego interesie leży też dowiedzenie się, w jaki sposób może skontaktować się z pracownikami banku.
Przedsiębiorcy mający świadomość tego, że często będą podróżować służbowo za granicę, również powinni sprawdzić, jak w krajach docelowych ich podróży wygląda kwestia wypłaty środków z bankomatów czy kontaktu z pracownikami banku. Zorientowanie się w tych kwestiach jest kluczem pozwalającym wybrać najlepszy bank i rachunek bankowy.
Nie zawsze firmowe
Większość banków pobiera opłaty za prowadzenie rachunków firmowych, zaś bezpłatne prowadzenie kont oferuje klientom indywidualnym. Z tego też względu część właścicieli firm wkraczających dopiero na rynek, nie decyduje się na założenie rachunku firmowego, lecz korzysta z osobistego. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy takie rozwiązanie jest dozwolone, bo przepisy nie precyzują, czy konto, jakim posługuje się przedsiębiorca koniecznie powinno być firmowe. W praktyce zatem korzystanie z rachunku osobistego może być zaletą – pozwala na poczynienie oszczędności, ale nie jest wolne od wad – granica między prywatnymi a firmowymi pieniędzmi ulega zatarciu.
To może Cię również zainteresować