Jakie parametry musi posiadać idealne konto firmowe?

Jakie parametry musi posiadać idealne konto firmowe?
Firmowy rachunek bankowy to rzecz niezbędna. Za jego pomocą można rozliczyć się z pracownikami, kontrahentami, fiskusem czy ZUS-em. Ponieważ jednak utrzymanie konta firmowego może być kosztowne, warto sprawdzić nie tylko tabelę opłat i prowizji, lecz także jego funkcjonalność.

Otwierając firmę, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności spełnienia szeregu wymogów, jakie nakłada na niego ustawodawca. Konieczne jest m.in. założenie konta firmowego. Umowę o prowadzenie takiego rachunku bankowego można podpisać w każdym banku, ale – co ważne – nie każdy bank oferuje takie same warunki. Podstawową różnicą są opłaty za korzystanie z konta i obsługę karty debetowej. Zdarza się też, że banki oferują dostęp do dodatkowych usług lub przeciwnie – tak konstruują produkt, by można było powiedzieć, że pozwala on wyłącznie na korzystanie z podstawowych usług bankowych.

W praktyce wybór rachunku firmowego wcale nie jest prosty i oczywisty. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na koszty (m.in. założenia i prowadzenia rachunku bankowego, obsługi karty debetowej, przelewów zwykłych i zagranicznych) i możliwości rachunku (czy istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług, np. atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych czy lokat).


Gdy współpracujesz z kontrahentami zagranicznymi

Początkujący przedsiębiorca nie wie, czy biznes, który zamierza prowadzić rzeczywiście przyniesie mu oczekiwane korzyści. Z myślą jednak o przyszłym rozwoju, dobrze sprawdzić, czy bank oferuje możliwość założenia dodatkowego konta walutowego. Takie przyda się, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie współpracę z podmiotami zagranicznymi. Wówczas przelewy walucie obcej są niezbędne by rozliczyć się z kontrahentem.

Przy omawianiu zagadnienia funkcjonalności rachunku bankowego w kontekście współpracy z firmami zagranicznymi, nie można zapomnieć również o tym, by sprawdzić, ile przedsiębiorca zapłaci za wykonanie przelewu zagranicznego. Taka informacja przyda się zwłaszcza wówczas, gdy takich przelewów w ciągu miesiąca będzie trzeba wykonać kilkanaście.


Ilość bankomatów i oddziałów

Choć większość przedsiębiorców nie potrzebuje gotówki, bo przeprowadza transakcje bezgotówkowe, nie można zapomnieć, że liczba bankomatów ma znaczenie. Wybierając bank z dobrze rozwiniętą siecią oddziałów czy bankomatów, nie trzeba martwić się, że konieczne będzie przemierzanie miasta w celu załatwienia pilnej sprawy czy wypłacenia gotówki z bankomatu. Przeciwnie jednak wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie konta w mniej znanym banku. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, w których bankomatach będzie on mógł wypłacić środki bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty. W jego interesie leży też dowiedzenie się, w jaki sposób może skontaktować się z pracownikami banku.

Przedsiębiorcy mający świadomość tego, że często będą podróżować służbowo za granicę, również powinni sprawdzić, jak w krajach docelowych ich podróży wygląda kwestia wypłaty środków z bankomatów czy kontaktu z pracownikami banku. Zorientowanie się w tych kwestiach jest kluczem pozwalającym wybrać najlepszy bank i rachunek bankowy.


Nie zawsze firmowe

Większość banków pobiera opłaty za prowadzenie rachunków firmowych, zaś bezpłatne prowadzenie kont oferuje klientom indywidualnym. Z tego też względu część właścicieli firm wkraczających dopiero na rynek, nie decyduje się na założenie rachunku firmowego, lecz korzysta z osobistego. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy takie rozwiązanie jest dozwolone, bo przepisy nie precyzują, czy konto, jakim posługuje się przedsiębiorca koniecznie powinno być firmowe. W praktyce zatem korzystanie z rachunku osobistego może być zaletą – pozwala na poczynienie oszczędności, ale nie jest wolne od wad – granica między prywatnymi a firmowymi pieniędzmi ulega zatarciu.

Oceń ten wpis
Jakie parametry musi posiadać idealne konto firmowe?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

bankowiec
2019-12-11, 10:20
Banki teraz prześcigają się w tym by zaproponować konto firmowe gdyż wiedzą, że środki wpływające na konto są dla nich możliwością działania nimi na swój zysk.
bankowiec
2019-05-25, 15:57
Każda firma musi mieć firmowy rachunek bankowy. Banki prześcigają się w ofertach i oferują konta firmowe. Należy przed wybraniem konta firmowego, zrobić porównanie i wybrać najlepsze konto bankowe. Może to będzie konto idealne firmowe?
Jola
2019-05-03, 14:08
To wszystko się zmienia trzeba porównać oferty kont firmowych w wielu bankach i sprawdzić co jest bardziej opłacalne. Kwestia czasu by to wszystko zbadać i porównać.
Leszek Gazik
2019-04-19, 08:48
Oferty bankowe są różne. Przoduje kilka banków nastawionych na współpracę z firmami. Przede wszystkim stawiałbym na koszty oraz usługi i dobrą współpracę.
Rafał
2019-04-02, 16:44
Tych ofert jest tak wiele, zmieniają się także szybko, banki oferują więcej rozwiązań, że trzeba to porównać bo z pewnością znajdzie się kilka ciekawych propozycji dla wszystkich mających swój biznes.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.