!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Jakie parametry musi posiadać idealne konto firmowe?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy

Jakie parametry musi posiadać idealne konto firmowe?
Firmowy rachunek bankowy to rzecz niezbędna. Za jego pomocą można rozliczyć się z pracownikami, kontrahentami, fiskusem czy ZUS-em. Ponieważ jednak utrzymanie konta firmowego może być kosztowne, warto sprawdzić nie tylko tabelę opłat i prowizji, lecz także jego funkcjonalność.

Otwierając firmę, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności spełnienia szeregu wymogów, jakie nakłada na niego ustawodawca. Konieczne jest m.in. założenie konta firmowego. Umowę o prowadzenie takiego rachunku bankowego można podpisać w każdym banku, ale – co ważne – nie każdy bank oferuje takie same warunki. Podstawową różnicą są opłaty za korzystanie z konta i obsługę karty debetowej. Zdarza się też, że banki oferują dostęp do dodatkowych usług lub przeciwnie – tak konstruują produkt, by można było powiedzieć, że pozwala on wyłącznie na korzystanie z podstawowych usług bankowych.

W praktyce wybór rachunku firmowego wcale nie jest prosty i oczywisty. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na koszty (m.in. założenia i prowadzenia rachunku bankowego, obsługi karty debetowej, przelewów zwykłych i zagranicznych) i możliwości rachunku (czy istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług, np. atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych czy lokat).


Gdy współpracujesz z kontrahentami zagranicznymi

Początkujący przedsiębiorca nie wie, czy biznes, który zamierza prowadzić rzeczywiście przyniesie mu oczekiwane korzyści. Z myślą jednak o przyszłym rozwoju, dobrze sprawdzić, czy bank oferuje możliwość założenia dodatkowego konta walutowego. Takie przyda się, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie współpracę z podmiotami zagranicznymi. Wówczas przelewy walucie obcej są niezbędne by rozliczyć się z kontrahentem.

Przy omawianiu zagadnienia funkcjonalności rachunku bankowego w kontekście współpracy z firmami zagranicznymi, nie można zapomnieć również o tym, by sprawdzić, ile przedsiębiorca zapłaci za wykonanie przelewu zagranicznego. Taka informacja przyda się zwłaszcza wówczas, gdy takich przelewów w ciągu miesiąca będzie trzeba wykonać kilkanaście.


Ilość bankomatów i oddziałów

Choć większość przedsiębiorców nie potrzebuje gotówki, bo przeprowadza transakcje bezgotówkowe, nie można zapomnieć, że liczba bankomatów ma znaczenie. Wybierając bank z dobrze rozwiniętą siecią oddziałów czy bankomatów, nie trzeba martwić się, że konieczne będzie przemierzanie miasta w celu załatwienia pilnej sprawy czy wypłacenia gotówki z bankomatu. Przeciwnie jednak wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie konta w mniej znanym banku. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, w których bankomatach będzie on mógł wypłacić środki bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty. W jego interesie leży też dowiedzenie się, w jaki sposób może skontaktować się z pracownikami banku.

Przedsiębiorcy mający świadomość tego, że często będą podróżować służbowo za granicę, również powinni sprawdzić, jak w krajach docelowych ich podróży wygląda kwestia wypłaty środków z bankomatów czy kontaktu z pracownikami banku. Zorientowanie się w tych kwestiach jest kluczem pozwalającym wybrać najlepszy bank i rachunek bankowy.


Nie zawsze firmowe

Większość banków pobiera opłaty za prowadzenie rachunków firmowych, zaś bezpłatne prowadzenie kont oferuje klientom indywidualnym. Z tego też względu część właścicieli firm wkraczających dopiero na rynek, nie decyduje się na założenie rachunku firmowego, lecz korzysta z osobistego. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy takie rozwiązanie jest dozwolone, bo przepisy nie precyzują, czy konto, jakim posługuje się przedsiębiorca koniecznie powinno być firmowe. W praktyce zatem korzystanie z rachunku osobistego może być zaletą – pozwala na poczynienie oszczędności, ale nie jest wolne od wad – granica między prywatnymi a firmowymi pieniędzmi ulega zatarciu.

Podziel się

7 komentarzy

Kasza

Kasza

Dobre konta internetowe można samemu sprawdzić poświęcając trochę czasu na ich porównanie i analizę.
Eliza235

Eliza235

Zawsze trzeba porównać produkty by wybrać ten najlepszy
bankowiec

bankowiec

Banki teraz prześcigają się w tym by zaproponować konto firmowe gdyż wiedzą, że środki wpływające na konto są dla nich możliwością działania nimi na swój zysk.
bankowiec

bankowiec

Każda firma musi mieć firmowy rachunek bankowy. Banki prześcigają się w ofertach i oferują konta firmowe. Należy przed wybraniem konta firmowego, zrobić porównanie i wybrać najlepsze konto bankowe. Może to będzie konto idealne firmowe?
Jola

Jola

To wszystko się zmienia trzeba porównać oferty kont firmowych w wielu bankach i sprawdzić co jest bardziej opłacalne. Kwestia czasu by to wszystko zbadać i porównać.
Leszek Gazik

Leszek Gazik

Oferty bankowe są różne. Przoduje kilka banków nastawionych na współpracę z firmami. Przede wszystkim stawiałbym na koszty oraz usługi i dobrą współpracę.
Rafał

Rafał

Tych ofert jest tak wiele, zmieniają się także szybko, banki oferują więcej rozwiązań, że trzeba to porównać bo z pewnością znajdzie się kilka ciekawych propozycji dla wszystkich mających swój biznes.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.