W dobie, gdy bankowość internetowa jest niezwykle popularna i powszechnie wykorzystywana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, posiadanie konta jest po prostu niezbędne. Choć przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania konta, to w przepisach na próżno szukać informacji o typie wymaganego rachunku. Banki oferują jednak rachunki firmowe, a powodów, by z nich korzystać jest naprawdę sporo.
Dlaczego warto pomyśleć o założeniu konta firmowego? Przede wszystkim posiadanie takiego konta, obok rachunku osobistego, pozwala na lepsze kontrolowanie finansów firmy i wyraźnie ich rozgraniczenie od wydatków osobistych. Znaczenie ma również większa funkcjonalność kont firmowych – banki przywiązują ogromną wagę do tego, by zaoferować swoim klientom szereg dodatkowych usług.
Jak przeglądać oferty banków?
Zacząć należy od tego, że oferta banków w zakresie kont firmowych jest bardzo szeroka, a większość proponuje klientom biznesowym przynajmniej jeden taki rachunek. By wybrać korzystnie, trzeba wykazać się czujnością i zwrócić uwagę nie tylko na wysokość opłat, lecz także na funkcjonalność konta.
Ponieważ kont firmowych dedykowanych przedsiębiorcom jest wiele, dokładne zapoznanie się z ofertą banków mogłoby być trudne. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z porównywarek kont, które pozwalają na szybkie porównanie np. opłat za założenie konta, jego obsługę czy utrzymanie karty kredytowej.
Kwestia opłat najważniejsza?
Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że utrzymanie firmy wiąże się z kosztami. Z tego względu ci, którzy decydują się skorzystać z oferty banków w zakresie rachunków firmowych, najczęściej chcą, by nie wiązało się to z większymi opłatami. Bankowcy wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom i proponują nie tylko bezpłatne założenie konta, lecz także np. darmową pulę przelewów w miesiącu.
Porównując oferty w zakresie kosztów, warto sprawdzić, czy bank będzie naliczał opłatę za przelew środków do urzędu skarbowego lub ZUS. Przedsiębiorcy, którzy będą korzystali z karty debetowej dołączonej do rachunku, powinni zorientować się w wysokości opłat za jej utrzymanie. Dobrze też sprawdzić, czy bank nalicza prowizję za wypłaty z bankomatów.
Dodatkowe możliwości dla przedsiębiorców
Banki zdają sobie sprawę, że przedsiębiorcy często potrzebują dodatkowych środków. Pożyczka gotówkowa, kredyt gotówkowy czy karta kredytowa to przykłady produktów pozwalających na sfinansowanie większych lub mniejszych zakupów. Ponieważ jednak ubieganie się o nie wymaga dostarczenia szeregu dokumentów, część banków wychodzi naprzeciw swoim klientom biznesowym i oferuje możliwość rozpatrzenia wniosku kredytowego w oparciu o wpływy na konto.
Łatwiejszy dostęp do dodatkowych środków to nie jedyne ułatwienie dostępne dla klientów biznesowych. Zainteresowani mogą skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków bankowych, przystąpić do licznych programów lojalnościowych czy zdać się na pomoc asystenta, który np. zarezerwuje bilet lotniczy. Liczba dodatkowych usług, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać, zależy wyłącznie od banku. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na te dodatkowe korzyści – może się okazać, że część z nich będzie bardzo przydatna.
To może Cię również zainteresować