Własna firma

Czym jest biała lista VAT? - jak weryfikować swoich kontrahentów

26 października 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 4 głosy

4 głosy

4 komentarze
Czym jest biała lista VAT? - jak weryfikować swoich kontrahentów
Biała lista VAT to rozwiązanie przygotowane przez Ministerstwo Finansów, które istnieje od września 2019 roku. Jego twórcy podkreślają, iż dzięki niemu przedsiębiorcy w łatwy i szybki sposób mogą weryfikować swoich kontrahentów. Biała lista VAT zastąpiła wszystkie wcześniej istniejące listy podatników VAT. W poniższym artykule tłumaczymy, dlaczego warto korzystać z białej listy VAT.

Zobacz także artykuł: Faktura: jakie dane i informacje powinna zawierać? Rodzaje faktur w obrocie gospodarczym 

Czym jest Biała lista podatników VAT?

Wszyscy księgowi zgodnie podkreślają, że biała lista podatników VAT to narzędzie, z którego powinni korzystać wszyscy przedsiębiorcy podpisujący umowy z partnerami handlowymi. Biała lista VAT została udostępniona wszystkim zainteresowanym 1 września 2019 roku. Dzięki niej przedsiębiorcy w łatwy i szybki sposób mogą weryfikować kontrahentów, z którymi podejmują współpracę. 

Dzięki białej liście VAT można zweryfikować:

 • czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
 • potwierdzić numer rachunku bankowego, na który należy przesłać należność z tytułu świadczonych usług,
 • zweryfikowanie podstaw prawnych decyzji dotyczących przedsiębiorcy, np. w zakresie odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru lub przywrócenia do rejestru.

Biała lista VAT prowadzona jest przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Prowadzenie działalności gospodarczej, gdy mamy dostęp do informacji z białej listy VAT jest znacznie łatwiejsze, gdyż mniejsze jest ryzyko, iż zostaniemy oszukani przez nieuczciwego kontrahenta. 

Biała lista podatników VAT - jakie informacje się tam znajdują?

Wykaz podatników prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową zawiera szereg informacji istotnych zarówno dla urzędów skarbowych jak i przedsiębiorców. Biała lista VAT zawiera następujące informacje: 

Szukasz pracy?

Sprzedawca

Ekopol Górnośląski Holding S.A.

 • Piekary Śląskie
Dodana

VENDOR ASSURANCE SPECIALIST (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Pracownik produkcji

Pest Pro Sp.zo.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Przedstawiciel handlowy

Lontex Group Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Monter wentylacji/klimatyzacji

Passivo

 • 27 zł / h
 • Gdańsk
Dodana
 • nazwa firmy bądź imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność gospodarczą
 • numer służący do identyfikacji podmiotu na potrzeby podatku, gdy taki numer przyznano (np. NIP, PESEL, KRS, REGON),
 • status podmiotu (zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, podatnik VAT zwolniony, niezarejestrowany lub wykreślony z rejestru), 
 • adres siedziby firmy - gdy podmiot nie jest osobą fizyczną, 
 • imiona i nazwiska oraz numery identyfikacji podatkowej osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu,
 • imię i nazwisko bądź nazwa firmy wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej, 
 • data rejestracji, odmowy rejestracji lub wykreślenia z rejestru bądź przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT,
 • podstawa prawna podjętych działań - odmowy rejestracji, wykreślenia bądź przywrócenia zarejestrowania jako podatnik VAT,
 • numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z uruchomieniem działalności gospodarczej – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście podatników VAT?

Weryfikacja obecności kontrahenta na białej liście podatników VAT jest stosunkowo prosta. Poradzi sobie z tym bez problemu nawet zwykły pracownik biurowy. W pierwszej kolejności musimy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów: www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. 

Do wyszukiwarki wpisujemy jedną z wybranych danych: 

 • numer konta,
 • numer NIP,
 • numer REGON,
 • nazwa podmiotu.

Po wpisaniu odpowiednich informacji klikamy przycisk "szukaj", a po chwili dowiemy się, jaki jest aktualny status danego podatnika. Warto zaznaczyć, że dane zawarte w wykazie są aktualizowane raz dziennie w każdy dzień roboczy. 

Brak kontrahenta na białej liście podatników VAT – co to oznacza?

Weryfikacja obecności kontrahenta na białej liście podatników VAT jest niezwykle istotna - zwłaszcza, gdy realizujemy transakcje opiewające na kwotę powyżej 15 000 złotych. Począwszy od 1 stycznia 2020 roku wszyscy czynni podatnicy VAT w Polsce są zobowiązani, aby opłacać należności za transakcje o wartości powyżej 15 000 złotych brutto wyłącznie na rachunki zamieszczone na białej liście. 

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy muszą każdorazowo weryfikować, czy dany numer konta bankowego znajduje się w wykazie KAS. Jeżeli przedsiębiorca wykona na rzecz kontrahenta przelew powyżej 15 000 złotych brutto, wówczas musi liczyć się z negatywnymi konsekwencjami. Są one następujące:

 • Właściciel firmy utraci możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty bądź części kwoty, którą zapłacono na rachunek inny niż wskazano w białej liście VAT.
 • Przedsiębiorca będzie narażony na ponoszenie odpowiedzialności solidarnej wraz ze swoim kontrahentem, gdy okaże się, że ma on zaległości podatkowe związane z brakiem uiszczenia należnego podatku VAT od zrealizowanej transakcji. 

Od powyższych sankcji można się uwolnić, jeżeli najpóźniej w ciągu 7 dni (w czasie stanu epidemii termin uległ przedłużeniu do 14 dni) od realizacji przelewu na nieodpowiedni numer rachunku bankowego poinformujemy o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, który uiścił należności. 

Należy także w odpowiedni sposób zabezpieczyć się na okoliczność wykreślenia kontrahenta z białej listy VAT. W tym celu najlepiej jest wydrukować dane z białej listy aktualne na dzień, w którym realizowaliśmy przelew, a następnie przechowywać je w dokumentacji. 

Jak dodać numer konta do białej listy podatników VAT?

Każdy przedsiębiorca, którego firma jest zarejestrowana w CEIDG, może dodać numer konta do białej listy podatników VAT korzystając z portalu Biznes.gov.pl. Tam należy złożyć elektroniczny wniosek, w którym trzeba podać następujące informacje:

 • imię i nazwisko posiadacza konta bankowego,
 • pełna nazwa banku oraz jego siedziba,
 • numer rachunku bankowego,
 • rodzaj rachunku bankowego (osobisty/firmowy). 

Warto wiedzieć, że nawet jeżeli wcześniej podawaliśmy we wniosku do CEIDG numer rachunku bankowego, to nie będzie on widoczny we wpisie. Jest to spowodowane tym, iż CEIDG przekazuje informację o numerze rachunku do urzędu skarbowego, jednak nie zajmuje się jej archiwizacją.

Oznacza to, że omawiane miejsce na numer rachunku we wpisie CEIDG zawsze będzie puste. W celu uzyskania informacji, który numer rachunku bankowego był ostatnio zgłoszony do urzędu skarbowego, należy skontaktować się ze swoim urzędem.

Podsumowanie:
 • Biała lista podatników VAT jest narzędziem, którego powinni korzystać wszyscy przedsiębiorcy podpisujący umowy z partnerami handlowymi.
 • Zawarte na niej informacje, takie jak status podmiotu, numery identyfikacyjne czy adres siedziby firmy chronią przed oszustwami w biznesie.
 • Weryfikacja obecności kontrahenta na białej liście podatników VAT jest obowiązkowa, szczególnie gdy realizujemy transakcje opiewające na kwotę powyżej 15 000 złotych.
 • Dodanie numeru konta do białej listy podatników VAT możliwe jest dla każdego przedsiębiorcy, którego firma jest zarejestrowana w CEIDG i może to zrobić korzystając z portalu Biznes.gov.pl.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to narzędzie służące do weryfikacji kontrahentów będących czynnymi podatnikami VAT, z którymi zawieramy umowy. Dzięki niemu przedsiębiorcy mają pewność, iż dany podmiot jest rzetelny, a podane konto bankowe rzeczywiście należy do wskazanej osoby.

Dlaczego należy weryfikować numer konta bankowego kontrahentów w białej liście VAT?

Weryfikacja numerów kont bankowych kontrahentów na białej liście VAT jest szczególnie ważna, gdyż realizacja transakcji na kwotę powyżej 15 000 złotych brutto na numer rachunku bankowego, który nie znajduje się w tym wykazie, jest zabroniona.

Jak sprawdzić, czy dany podmiot jest na białej liście VAT?

Weryfikacja obecności kontrahentów na białej liście VAT jest bardzo prosta. W tym celu należy wejść na stronę podatki.gov.pl oraz kliknąć w odpowiedni odnośnik. Potem wpisujemy numer konta, NIP, PESEL lub REGON, a już po chwili dowiemy się, jaki jest aktualny status danego podmiotu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Malwina

Malwina

Nie mam jeszcze swojej własnej firmy, ale kiedy tylko ją założę, na pewno skorzystam z białej listy podatników VAT. To bardzo ważne narzędzie dla przedsiębiorców, które pozwala uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z oszustwami lub brakiem wiarygodności kontrahenta.
Irmina

Irmina

Biała lista podatników VAT to bardzo ważne narzędzie dla naszej firmy. Dzięki temu możemy weryfikować naszych partnerów handlowych i wybierać tylko tych, którzy są rzetelni i godni zaufania. To wpływa na nasze bezpieczeństwo finansowe i daje nam spokój ducha podczas wykonywania transakcji.
Gaura

Gaura

Choć nie prowadzę działalności gospodarczej, uważam, że biała lista podatników VAT to świetne narzędzie dla przedsiębiorców. Dzięki niej mogą zminimalizować ryzyko oszustw na ich szkodę i prowadzić swoją działalność w bezpieczny sposób. Jest to z pewnością korzystne dla całego środowiska biznesowego.
Franek

Franek

Biała lista podatników VAT to bardzo dobra inicjatywa, która ułatwia nam pracę i zabezpiecza przed nieuczciwymi kontrahentami. Sprawdzanie przynależności firmy do białej listy jest bardzo łatwe, dzięki czemu nie musimy się martwić o ewentualne problemy związane z nieetycznymi działaniami partnera.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.