Pracodawca - prawa i obowiązki

Zatrudnij nianię legalnie

31 maja 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

3 komentarze

Zatrudnij nianię legalnie
Wśród osób, które najczęściej pracują w szarej strefie wskazać należy na pomoce domowe czy nianie. Osoby zatrudniające takich pracowników mają jednak sporo możliwości, aby działać zgodnie z prawem. Od 2011 roku funkcjonuje ustawa, która pozwala na zatrudnianie na podstawie umowy uaktywniającej.

Umowa uaktywniająca weszła w życie 1 października 2011 roku. Od tamtego czasu jest dostępna dla rodziców, którzy chcieliby zatrudnić opiekunkę do swojego dziecka w wieku od 20. tygodnia życia do trzech lat (wyjątkowo do czwartego roku życia ? wówczas, gdy niemożliwe jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym). Choć od wprowadzenia w życie umów uaktywniających minęło trochę czasu, nie można powiedzieć, aby rodzice masowo z nich korzystali. Z jednej strony pokutuje przeświadczenie, że z opiekunką nie trzeba podpisywać umowy, z drugiej zaś część rodziców nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego, jak wygląda w praktyce korzystanie z takiej umowy. A warto się tą kwestią zainteresować, gdyż formalne przypieczętowanie wykonywanej przez nianię pracy skutecznie chroni.

Kim jest niania i czym się zajmuje?

Niania jest osobą, która zawodowo opiekuje się dziećmi. Do jej zadań należy wychowywanie, okazywanie pomocy w nauce a także prowadzenie różnych zajęć (muzycznych, plastycznych, sportowych itd.).

To Cię powinno też zainteresować: Opiekun/Opiekunka - najnowsze oferty pracy

W zamian za swoje usługi niania otrzymuje określone wynagrodzenie. Niania zajmuje się małoletnimi dziećmi w czasie, gdy ich rodzice znajdują się w pracy. Tak naprawdę zakres obowiązków niani uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakie zadania przydzielą jej zatrudniający ją rodzice danego dziecka.

Video

Szukasz pracy?

Aplikant (w charakterze strażnika miejskiego)

Straż Miejska m. st. Warszawy

 • Warszawa
Dodana
Polecana
Dodana
Polecana

KIEROWNIK PRODUKCJI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Iłowa
Dodana

Doradca Klienta

Credit Agricole Bank Polska S.A.

 • Koszalin
Dodana

JUNIOR PROJECT MANAGER

Evatronix S.A.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Jak zostać nianią - wymagania wobec opiekunki

Aby zostać nianią, trzeba spełniać szereg określonych warunków, takich jak:

 • pełnoletność,
 • posiadanie aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych,
 • umiejętności interpersonalne oraz łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi,
 • odpowiedzialność i sumienność,
 • prawdomówność,
 • zdolności artystyczne,
 • zdolności lingwistyczne,
 • schludność,
 • umiejętności kulinarne,
 • dyspozycyjność,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • kreatywność,
 • energiczność i wytrwałość,
 • brak nałogów.

Co ciekawe, aby zostać nianią nie trzeba posiadać kierunkowego wykształcenia wyższego. Oczywiście, fakt bycia absolwentką kierunku pedagogicznego będzie sporym atutem, który zachęci rodziców do podjęcia ostatecznej decyzji, jednak wiele niań bez wykształcenia pedagogicznego doskonale radzi sobie na tym rynku.

To Cię powinno też zainteresować: Opiekunka dla osób starszych w Niemczech. Gdzie, za ile i na co uważać?

Dodatkowo, w celu podniesienia swoich kwalifikacji nianie mogą uczestniczyć w specjalnych kursach i szkoleniach dla opiekunek dzieci, dzięki którym mają szansę dowiedzieć się więcej na temat specyfiki swojego zawodu. Z kolei, gdy masz już pewne doświadczenie w opiekowaniu się dziećmi, pokaż referencje ze wcześniejszego miejsca pracy.

Czy pracowałaś już jako niania lub opiekunka? Jakie są Twoje dobre strony i umiejętności, które pomogą Ci w pracy?

Powyższe pytanie zadają zazwyczaj rodzice kandydatkom na opiekunki dla ich dzieci. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby ich pociechy trafiły w dobre ręce. Oto rady dla niani poszukującej pracy. Aby mieć wysokie szanse na otrzymanie tego stanowiska, należy wzbudzić w rodzicach zaufanie oraz właściwie przekonać ich do tego, jakie posiada się kwalifikacje i umiejętności.

praca niani z czym się wiąże

To Cię powinno też zainteresować: Najnowsze oferty pracy dla opiekunów i opiekunek w Gdyni

Kandydatka na nianię w żadnym wypadku nie powinna też wyrażać się negatywnie o swoich poprzednich pracodawcach i ich dzieciach - w przeciwnym razie jej kandydatura najpewniej szybko zostanie odrzucona. Jeżeli nigdy w przeszłości nie pracowałaś jako niania, nie ukrywaj tego i powiedz o tym rodzicom wprost. Twoja szczerość z pewnością zostanie doceniona. Jednocześnie podkreśl, że bardzo zależy Ci na tej pracy i zrobisz wszystko, aby dzieci pod Twoją opieką czuły się dobrze i były bezpieczne.

Obowiązki niani – czym będziesz musiała się zajmować?

Czym będziesz musiała się zajmować będąc nianią?

Jak wygląda życie opiekunki dla dzieci?

 

Przykładowy zakres obowiązków niani przedstawia się następująco:

 • sprawowanie opieki nad dziećmi,
 • zawiezienie dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły,
 • przygotowywanie posiłków dla dzieci,
 • sprzątanie mieszkania,
 • organizowanie dzieciom form aktywności,
 • wspólne śpiewanie lub czytanie,
 • przeprowadzanie rozmów z dzieckiem.

Czy niania musi zajmować się także domem?

Wiele opiekunek dla dzieci zajmuje się także domem. Wszystko zależy od negocjacji pomiędzy opiekunką a jej pracodawcami, dlatego zanim rozpoczniesz pracę zapytaj o swój dokładny zakres obowiązków, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

To Cię powinno też zainteresować: Opiekunka dla dziecka czy guwernantka?

Dla każdego rodzica - podpisanie umowy z nianią

Umowę uaktywniającą z nianią podpisać może zarówno oboje rodziców, jak i rodzic samotnie wychowujący dziecko rodzic. Nie ma przy tym znaczenia forma zatrudnienia rodziców - mogą oni świadczyć pracę zarówno w oparciu o umowę o pracę, prowadzić swoją własna działalność gospodarczą lub też podpisać z pracodawcą jedną z umów cywilnoprawnych. Opiekunką dziecka, która realizować będzie funkcje opiekuńcze czy edukacyjne zawsze musi być osoba fizyczna.

Praca niani dodatkowe obwiązki

Nie ma jednak przeszkód, aby na tym stanowisku została zatrudniona osoba spokrewniona z rodzicami dziecka (może być to np. babcia dziecka). Ustawodawca w tym zakresie nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych ograniczeń i powinni o tym pamiętać rodzice, którzy dopiero rozważają zatrudnienie niani.

Punkty w umowie z nianią

Dla celów dowodowych umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta na piśmie. Zgodnie z przepisami powinno znaleźć się w niej kilka elementów. Konieczne jest wskazanie nie tylko stron umowy, ale również celu i przedmiotu, dla którego jest ona nawiązywana. Ponadto, strony są zobowiązane do umieszczenia informacji o czasie i miejscu sprawowania opieki nad dziećmi. Te powinny został wymienione (może być z imienia i nazwiska). Niezbędnym elementem umowy jest również wskazanie wynagrodzenia za pracę, które otrzymywać będzie opiekunka i określenie terminu wypłaty. Strony mogą przy tym zawrzeć umowę na dowolny okres, jedynym ograniczeniem jest wyżej wskazany wiek dziecka.

Kwestia składek na ubezpieczenie społeczne przy zatrudnianiu opiekunki do dziecka

Najwięcej wątpliwości wśród rodziców wywołuje pytanie o składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawiązanie takiej umowy wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jedyną dowolność strony mają w zakresie decydowania o ubezpieczeniu chorobowym, gdyż opłacanie tego jest dobrowolne.

zatrudnienie niani

Ustawa uaktywniająca miała na celu wyciągnięcie z szarej strefy osób, które świadczą pracę bez umowy. Z tego względu w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne ustawodawca zastosował konkretne rozwiązania. Mowa przede wszystkim o tym, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych finansuje za nianię składki na wyżej wymienione ubezpieczenia. Ograniczeniem jest tu jednak ich wysokość - Zakład ma obowiązek odprowadzić składki od podstawy wynagrodzenia nie wyższego niż aktualnie obowiązująca pensja minimalna. Jeżeli strony umówiły się na wyższe wynagrodzenie za pracę, to wówczas pozostałą część zapłacić musi pracodawca rodzice lub rodzic. Wyżej wspomniane ubezpieczenie chorobowe opłacane powinno być przez opiekunkę.

Ustawodawca, aby nie dochodziło do nadużyć, wskazał również okresy, w których rodzice nie będą mogli skorzystać z umowy uaktywniającej z finansowanie składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tu m.in. o sytuacji, w której jedno z rodziców przebywa na urlopie macierzyńskim. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj urlopu jest udzielany wyłączenie z uwagi na urodzenie się dziecka.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest niania?

Niania to osoba, która w sposób zawodowy opiekuje się dziećmi. Do jej obowiązków należy m.in. sprawowanie opieki, zawożenie dzieci do szkoły, prowadzenie rozmów, sprzątanie, organizowanie zajęć artystycznych itd.

Jakie wymagania musi spełnić niania?

Niania powinna mieć minimum 18 lat, posiadać umiejętności interpersonalne, być kreatywna, energiczna i wytrwała.

Czy niania musi też sprzątać?

To pracodawca decyduje o dokładnym zakresie obowiązków swojego pracownika. Oznacza to, że jeżeli rodzice dziecka podejmą taką decyzję, niania będzie musiała także sprzątać i gotować.

Podziel się

3 komentarze

Mama

Mama

Zatrudnij nianię legalnie. Artykuł ciekawy. Mało osób zatrudnia nianie legalnie, może dlatego, że nie znają przepisów, a może niania woli na czarno pracować i więcej zarobić???
rodzic

rodzic

Przeczytałam ten artykuł, cenne informację, bo zamierzam zatrudnić nianię u mnie do pracy. Pragnę mieć nianię na 3 lata, która popracuje u mnie legalnie. Na pewno polecę poszukanie niani agencji pracy.
Mozart

Mozart

Warunki zatrudnienia danej osoby są określone w liście ofertowym, umowie o pracę lub ustnie. Ja zawsze staram się legalnie zatrudniać wszystkich od sprzątaczki po nianię.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka