Spis treści
Umowa uaktywniająca weszła w życie 1 października 2011 roku. Od tamtego czasu jest dostępna dla rodziców, którzy chcieliby zatrudnić opiekunkę do swojego dziecka w wieku od 20. tygodnia życia do trzech lat (wyjątkowo do czwartego roku życia ? wówczas, gdy niemożliwe jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym). Choć od wprowadzenia w życie umów uaktywniających minęło trochę czasu, nie można powiedzieć, aby rodzice masowo z nich korzystali. Z jednej strony pokutuje przeświadczenie, że z opiekunką nie trzeba podpisywać umowy, z drugiej zaś część rodziców nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego, jak wygląda w praktyce korzystanie z takiej umowy. A warto się tą kwestią zainteresować, gdyż formalne przypieczętowanie wykonywanej przez nianię pracy skutecznie chroni.
Kim jest niania i czym się zajmuje?
Niania jest osobą, która zawodowo opiekuje się dziećmi. Do jej zadań należy wychowywanie, okazywanie pomocy w nauce a także prowadzenie różnych zajęć (muzycznych, plastycznych, sportowych itd.).
To Cię powinno też zainteresować: Opiekun/Opiekunka - najnowsze oferty pracy
W zamian za swoje usługi niania otrzymuje określone wynagrodzenie. Niania zajmuje się małoletnimi dziećmi w czasie, gdy ich rodzice znajdują się w pracy. Tak naprawdę zakres obowiązków niani uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakie zadania przydzielą jej zatrudniający ją rodzice danego dziecka.

Jak zostać nianią - wymagania wobec opiekunki
Aby zostać nianią, trzeba spełniać szereg określonych warunków, takich jak:
- pełnoletność,
- posiadanie aktualnych badań sanitarno-epidemiologicznych,
- umiejętności interpersonalne oraz łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi,
- odpowiedzialność i sumienność,
- prawdomówność,
- zdolności artystyczne,
- zdolności lingwistyczne,
- schludność,
- umiejętności kulinarne,
- dyspozycyjność,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- kreatywność,
- energiczność i wytrwałość,
- brak nałogów.
Co ciekawe, aby zostać nianią nie trzeba posiadać kierunkowego wykształcenia wyższego. Oczywiście, fakt bycia absolwentką kierunku pedagogicznego będzie sporym atutem, który zachęci rodziców do podjęcia ostatecznej decyzji, jednak wiele niań bez wykształcenia pedagogicznego doskonale radzi sobie na tym rynku.
To Cię powinno też zainteresować: Opiekunka dla osób starszych w Niemczech. Gdzie, za ile i na co uważać?
Dodatkowo, w celu podniesienia swoich kwalifikacji nianie mogą uczestniczyć w specjalnych kursach i szkoleniach dla opiekunek dzieci, dzięki którym mają szansę dowiedzieć się więcej na temat specyfiki swojego zawodu. Z kolei, gdy masz już pewne doświadczenie w opiekowaniu się dziećmi, pokaż referencje ze wcześniejszego miejsca pracy.
Czy pracowałaś już jako niania lub opiekunka? Jakie są Twoje dobre strony i umiejętności, które pomogą Ci w pracy?
Powyższe pytanie zadają zazwyczaj rodzice kandydatkom na opiekunki dla ich dzieci. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby ich pociechy trafiły w dobre ręce. Oto rady dla niani poszukującej pracy. Aby mieć wysokie szanse na otrzymanie tego stanowiska, należy wzbudzić w rodzicach zaufanie oraz właściwie przekonać ich do tego, jakie posiada się kwalifikacje i umiejętności.

To Cię powinno też zainteresować: Najnowsze oferty pracy dla opiekunów i opiekunek w Gdyni
Kandydatka na nianię w żadnym wypadku nie powinna też wyrażać się negatywnie o swoich poprzednich pracodawcach i ich dzieciach - w przeciwnym razie jej kandydatura najpewniej szybko zostanie odrzucona. Jeżeli nigdy w przeszłości nie pracowałaś jako niania, nie ukrywaj tego i powiedz o tym rodzicom wprost. Twoja szczerość z pewnością zostanie doceniona. Jednocześnie podkreśl, że bardzo zależy Ci na tej pracy i zrobisz wszystko, aby dzieci pod Twoją opieką czuły się dobrze i były bezpieczne.
Obowiązki niani – czym będziesz musiała się zajmować?
Czym będziesz musiała się zajmować będąc nianią?
Przykładowy zakres obowiązków niani przedstawia się następująco:
- sprawowanie opieki nad dziećmi,
- zawiezienie dzieci do żłobka, przedszkola lub szkoły,
- przygotowywanie posiłków dla dzieci,
- sprzątanie mieszkania,
- organizowanie dzieciom form aktywności,
- wspólne śpiewanie lub czytanie,
- przeprowadzanie rozmów z dzieckiem.
Czy niania musi zajmować się także domem?
Wiele opiekunek dla dzieci zajmuje się także domem. Wszystko zależy od negocjacji pomiędzy opiekunką a jej pracodawcami, dlatego zanim rozpoczniesz pracę zapytaj o swój dokładny zakres obowiązków, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
To Cię powinno też zainteresować: Opiekunka dla dziecka czy guwernantka?
Dla każdego rodzica - podpisanie umowy z nianią
Umowę uaktywniającą z nianią podpisać może zarówno oboje rodziców, jak i rodzic samotnie wychowujący dziecko rodzic. Nie ma przy tym znaczenia forma zatrudnienia rodziców - mogą oni świadczyć pracę zarówno w oparciu o umowę o pracę, prowadzić swoją własna działalność gospodarczą lub też podpisać z pracodawcą jedną z umów cywilnoprawnych. Opiekunką dziecka, która realizować będzie funkcje opiekuńcze czy edukacyjne zawsze musi być osoba fizyczna.
Nie ma jednak przeszkód, aby na tym stanowisku została zatrudniona osoba spokrewniona z rodzicami dziecka (może być to np. babcia dziecka). Ustawodawca w tym zakresie nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych ograniczeń i powinni o tym pamiętać rodzice, którzy dopiero rozważają zatrudnienie niani.
Punkty w umowie z nianią
Dla celów dowodowych umowa uaktywniająca powinna zostać zawarta na piśmie. Zgodnie z przepisami powinno znaleźć się w niej kilka elementów. Konieczne jest wskazanie nie tylko stron umowy, ale również celu i przedmiotu, dla którego jest ona nawiązywana. Ponadto, strony są zobowiązane do umieszczenia informacji o czasie i miejscu sprawowania opieki nad dziećmi. Te powinny został wymienione (może być z imienia i nazwiska). Niezbędnym elementem umowy jest również wskazanie wynagrodzenia za pracę, które otrzymywać będzie opiekunka i określenie terminu wypłaty. Strony mogą przy tym zawrzeć umowę na dowolny okres, jedynym ograniczeniem jest wyżej wskazany wiek dziecka.
Kwestia składek na ubezpieczenie społeczne przy zatrudnianiu opiekunki do dziecka
Najwięcej wątpliwości wśród rodziców wywołuje pytanie o składki na ubezpieczenie społeczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nawiązanie takiej umowy wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Jedyną dowolność strony mają w zakresie decydowania o ubezpieczeniu chorobowym, gdyż opłacanie tego jest dobrowolne.
Ustawa uaktywniająca miała na celu wyciągnięcie z szarej strefy osób, które świadczą pracę bez umowy. Z tego względu w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne ustawodawca zastosował konkretne rozwiązania. Mowa przede wszystkim o tym, że to Zakład Ubezpieczeń Społecznych finansuje za nianię składki na wyżej wymienione ubezpieczenia. Ograniczeniem jest tu jednak ich wysokość - Zakład ma obowiązek odprowadzić składki od podstawy wynagrodzenia nie wyższego niż aktualnie obowiązująca pensja minimalna. Jeżeli strony umówiły się na wyższe wynagrodzenie za pracę, to wówczas pozostałą część zapłacić musi pracodawca rodzice lub rodzic. Wyżej wspomniane ubezpieczenie chorobowe opłacane powinno być przez opiekunkę.
Ustawodawca, aby nie dochodziło do nadużyć, wskazał również okresy, w których rodzice nie będą mogli skorzystać z umowy uaktywniającej z finansowanie składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mowa tu m.in. o sytuacji, w której jedno z rodziców przebywa na urlopie macierzyńskim. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj urlopu jest udzielany wyłączenie z uwagi na urodzenie się dziecka.
To może Cię również zainteresować