!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Szkolenia i rozwój

Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

6 komentarzy

Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?
Skończenie studiów nie zawsze gwarantuje dobrą pracę. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach w szkołach policealnych można spotkać… absolwentów uniwersytetów. Jakie szkoły oferują naukę zawodu, którego wykonywanie pozwala na osiąganie dobrych zarobków?

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie mają wszyscy absolwenci szkół wyższych. W ostatnich latach prawdziwe oblężenie przeżywają kierunki związane z informatyką, programowaniem czy kształcące przyszłych inżynierów. Z drugiej strony nie brakuje absolwentów posiadających w kieszeni dyplom ukończenia kierunku humanistycznego. I to właśnie ta grupa najczęściej ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Ponieważ zawód uzyskany w czasie studiów nie zawsze jest tym pożądanym przez pracodawców, prawdziwy renesans przeżywają szkoły policealne, które oferują praktyczną naukę zawodu. Te pozwalają na ukończenie jednego z popularnych kierunków i zdobycie tytułu technika. Choć słowo „technik” rzadko kiedy pojawia się w ogłoszeniach o pracę, właśnie takich osób najczęściej poszukują pracodawcy – pracowników z konkretnymi umiejętnościami, po praktykach.


Wybieraj w palecie możliwości

Szkoły policealne cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich i wyższych z kilku powodów. Zdecydowana większość z nich jest bezpłatna, co pozwala douczać się każdemu zainteresowanemu. Zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, co również ma znaczenie – pozwala pogodzić pracę z dokształcaniem się. Nie bez znaczenia jest też szeroka paleta kierunków, wśród których można przebierać.

Zdecydowana większość szkół policealnych oferuje kształcenie m.in. w takich zawodach jak: księgowy, sprzedawca, asystentka stomatologa, optyk czy logistyk. W praktyce każdy zainteresowany może zdobyć takie uprawienia, po których bez większego problemu znajdzie zatrudnienie – popyt na fachowców jest bardzo duży.


Kursy zawodowe również popularne

W zależności od kierunku, nauka w szkole policealnej trwa od roku do 2 lat. Ci, którzy nie mają tyle czasu lub chcą szybciej zdobyć zawód, mogą skorzystać z kursów zawodowych. Aktualnie są one równie popularne. Zdecydowana większość kursów zawodowych trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, choć częstotliwość obywania się zajęć może być większa niż w przypadku szkoły policealnej.
Minusem kursów zawodowych jest to, że nie pozwalają one zdobyć konkretnych umiejętności. Zdecydowana większość z nich jest ukierunkowana na kształcenie osób chcących w przyszłości oferować usługi kosmetyczne. Dzięki kursom można nauczyć się m.in. stylizacji paznokci czy przedłużania rzęs.


Liczy się skuteczność

Oferta edukacyjna jest aktualnie bardzo rozbudowana. Osoby, którym zależy na zdobyciu zawodu, mają wiele możliwości. By jednak wybrać dobrze, niezbędne jest bliższe zapoznanie się z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi. Poszczególne reprezentują różny poziom nauczania. Zdarza się, że osoba zainteresowana wcale nie wyniesie konkretnej wiedzy z zajęć i czas poświęcony na naukę ostatecznie zostanie zmarnowany.

Osoby, które chcą się douczać i zdobyć zawód umożliwiający im zarobkowanie, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na program, sprawdzić, kto będzie prowadził zajęcia i czy poza teorią, będzie również możliwość obycia praktyk. Sprawdzając ofertę poszczególnych szkół pod tym względem, można wybrać taką, która oferuje swoim uczniom nabycie konkretnych umiejętności.

Podziel się

6 komentarzy

pracownik Ulek

pracownik Ulek

Zawsze jakiś zawód zdobywa się w szkole zasadniczej, technikum czy na studiach. Należy w pracy, czy przed pracą o ile to możliwe zdobywać umiejętności w swoim zawodzie. Pracując należy stale się doskonalić. Uczęszczać na sympozja, szklenia, kursy...
radca

radca

Minęły czasy, że jak skończyło się studia - to na tym był koniec edukacji. Przyjęło się do zakładu pracy i pracowało. Obecnie należy się stale doskonalić. Należy uczęszczać na szkolenia, kursy. Bardzo dobrze, że niektórzy studenci na wakacjach zdobywają umiejętności, bo zatrudniają się na umowę zlecenie.
Nokel

Nokel

Nikt nie ma za bardzo chęci nauczać pracownika, który byłby zatrudniony i nie miał zawodu takiego, że bez problemu mógłby wykonywać prace. U nas do geodezji przybył pracownik, ale nie znal programów komputerowych, nie wiedział jak robi się mapki i projekty geodezyjne. Miał umowę wstępną, ale przenieśli go do innego działu, aby tam jakieś prace wykonywał i potem go zwolniono. Zawsze należy szukać pracy takiej, gdzie się nadajemy, gdzie wiemy co będziemy musieli robić.
doc hab.

doc hab.

Ludzie się kształcą i mając wyższe wykształcenie nie potrafią znaleźć pracy. Powinni zdobywać doświadczenie w szkoleniach, kursach.
Pinio

Pinio

Nauka zawodu nawet w firmie może przebiegać. Doświadczenie się złapie. Rozpoczęcie szkoleń najlepiej rozpocząć w pierwszym dniu zatrudnienia i może trwać przez cały pierwszy rok, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Rambo

Rambo

Jeżeli mowa tutaj o kursach zawodowych po szkole średniej to studium i inne kursy są szeroko dostępne. trzeba zapłacić ale da się nauczyć jakiejś konkretnie wybranej specjalności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.