Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Windykacja, Jak napisać CV, Fundusz Pracy

Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?

Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?
Skończenie studiów nie zawsze gwarantuje dobrą pracę. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach w szkołach policealnych można spotkać… absolwentów uniwersytetów. Jakie szkoły oferują naukę zawodu, którego wykonywanie pozwala na osiąganie dobrych zarobków?

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie mają wszyscy absolwenci szkół wyższych. W ostatnich latach prawdziwe oblężenie przeżywają kierunki związane z informatyką, programowaniem czy kształcące przyszłych inżynierów. Z drugiej strony nie brakuje absolwentów posiadających w kieszeni dyplom ukończenia kierunku humanistycznego. I to właśnie ta grupa najczęściej ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Ponieważ zawód uzyskany w czasie studiów nie zawsze jest tym pożądanym przez pracodawców, prawdziwy renesans przeżywają szkoły policealne, które oferują praktyczną naukę zawodu. Te pozwalają na ukończenie jednego z popularnych kierunków i zdobycie tytułu technika. Choć słowo „technik” rzadko kiedy pojawia się w ogłoszeniach o pracę, właśnie takich osób najczęściej poszukują pracodawcy – pracowników z konkretnymi umiejętnościami, po praktykach.


Wybieraj w palecie możliwości

Szkoły policealne cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich i wyższych z kilku powodów. Zdecydowana większość z nich jest bezpłatna, co pozwala douczać się każdemu zainteresowanemu. Zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, co również ma znaczenie – pozwala pogodzić pracę z dokształcaniem się. Nie bez znaczenia jest też szeroka paleta kierunków, wśród których można przebierać.

Zdecydowana większość szkół policealnych oferuje kształcenie m.in. w takich zawodach jak: księgowy, sprzedawca, asystentka stomatologa, optyk czy logistyk. W praktyce każdy zainteresowany może zdobyć takie uprawienia, po których bez większego problemu znajdzie zatrudnienie – popyt na fachowców jest bardzo duży.


Kursy zawodowe również popularne

W zależności od kierunku, nauka w szkole policealnej trwa od roku do 2 lat. Ci, którzy nie mają tyle czasu lub chcą szybciej zdobyć zawód, mogą skorzystać z kursów zawodowych. Aktualnie są one równie popularne. Zdecydowana większość kursów zawodowych trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, choć częstotliwość obywania się zajęć może być większa niż w przypadku szkoły policealnej.
Minusem kursów zawodowych jest to, że nie pozwalają one zdobyć konkretnych umiejętności. Zdecydowana większość z nich jest ukierunkowana na kształcenie osób chcących w przyszłości oferować usługi kosmetyczne. Dzięki kursom można nauczyć się m.in. stylizacji paznokci czy przedłużania rzęs.


Liczy się skuteczność

Oferta edukacyjna jest aktualnie bardzo rozbudowana. Osoby, którym zależy na zdobyciu zawodu, mają wiele możliwości. By jednak wybrać dobrze, niezbędne jest bliższe zapoznanie się z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi. Poszczególne reprezentują różny poziom nauczania. Zdarza się, że osoba zainteresowana wcale nie wyniesie konkretnej wiedzy z zajęć i czas poświęcony na naukę ostatecznie zostanie zmarnowany.

Osoby, które chcą się douczać i zdobyć zawód umożliwiający im zarobkowanie, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na program, sprawdzić, kto będzie prowadził zajęcia i czy poza teorią, będzie również możliwość obycia praktyk. Sprawdzając ofertę poszczególnych szkół pod tym względem, można wybrać taką, która oferuje swoim uczniom nabycie konkretnych umiejętności.

Oceń ten wpis
Nauka zawodu. Gdzie się nauczyć zawodu?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 13

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.