Opiekunka do dziecka czy guwernantka?

Opiekunka do dziecka czy guwernantka?
Wychowanie dzieci to temat rzeka. Rodzice doskonale wiedzą, że współcześnie ważne jest wykształcenie i właśnie dlatego, zanim powierzą swoje dziecko osobie trzeciej, chcą wiedzieć, że ta posiada niezbędne kwalifikacje i będzie umiała zatroszczyć się o ich pociechę. Poza agencjami opiekunek na rynku można znaleźć również firmy zatrudniające guwernantki.

O tym, że w Polsce rodzi się z roku na rok coraz mniej dzieci mówią nie tylko politycy, lecz także pedagodzy. Jednocześnie rodzice kładą coraz większy nacisk na to, by ich dzieci były dobrze wykształcone. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje nie tylko nauczycieli, lecz także opiekunów. Współcześnie rodzice zainteresowani zatrudnieniem pomocy do dziecka mogą wybierać nie tylko wśród niań. Z uwagi na coraz wyższe wymagania rodziców, na rynku istnieją również firmy zatrudniające guwernantki.

Kim jest guwernantka? Jeszcze kilka lat temu był to prawie zapomniany zawód, dziś zainteresowanie nim jest coraz większe. Najprościej mówiąc, to nauczycielka domowa, czyli osoba odpowiedzialna za nauczanie dziecka pisania, czytania czy języków obcych. W XVIII czy XIX w. trudno było sobie wyobrazić dom zamożnego szlachcica, w którym nie mieszała lub do którego nie dochodziła guwernantka do najmłodszych jego mieszkańców. Dziś praca guwernantki to połącznie opieki z nauką.


By dziecko uczyło się od małego

Rodzice zatrudniają guwernantki z praktyczności i chęci dania dziecku najlepszego startu. Warto pamiętać, że taka osoba jest odpowiedzialna nie tylko za przygotowywanie swojemu podopiecznemu posiłków czy organizowanie mu zabaw, lecz także za jego rozwój intelektualny. W praktyce zatem osoby chcące pracować na stanowisku guwernantki (lub guwernera) muszą być solidnie i wielostronnie wykształcone.


Jak zostać guwernantką?

Największe szanse na pracę w charakterze guwernantki mają osoby, które ukończyły studia kierunkowe – pedagogikę. Ponieważ firmy działające na rynku dokładnie sprawdzają umiejętności, a rodzice chcą zatrudniać wyłącznie solidnie i wszechstronnie zatrudnione osoby, potencjalna guwernantka powinna też znać języki obce (angielski, niemiecki czy francuski), grać na instrumentach czy mieć wiedzę na temat tańca.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Dobre, solidne wykształcenie jest podstawą. Większość rodziców zainteresowanych zatrudnieniem guwernantki wymaga również, by posiadała ona doświadczenie. Warto przy tym dodać, że współcześnie taki zawód wykonują głównie byli nauczyciele, osoby, które zdecydowały się odejść ze szkoły, by móc pracować z dzieckiem indywidualnie. Dodatkowo nie można zapomnieć, że guwernantki zajmują się zarówno przedszkolakami, jak i starszymi pociechami, uczęszczającymi do podstawówki, gimnazjum czy szkoły średniej. W praktyce zatem wszechstronne wykształcenie jest niezbędne, by pomóc swojemu podopiecznemu w odrobieniu zadań domowych.


Stabilna i dobrze płatna praca

Osoby wiążące swoje życie zawodowe z dziećmi powinny rozważyć możliwość pracy w charakterze guwernantki, ponieważ ten zawód jest przyszłościowy. Coraz więcej rodziców – zamiast zatrudnić opiekunkę – decyduje się na guwernantkę. Taka tendencja jest uwarunkowana przede wszystkim chęcią gruntownego wykształcenia dziecka.

Ile może zarobić guwernantka? Trudno podać jednoznaczną kwotę, bo ta zależy od umiejętności, doświadczenia i wykształcenia guwernantki. Dobra, wszechstronnie wykształcona i posiadająca bardzo dobre referencje, potrafi zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie. Warto przy tym pamiętać, że guwernantka może pracować na własną rękę, może również znaleźć zatrudnienie w firmie oferującej rodzicom usługi takich osób.

Oceń ten wpis
Opiekunka do dziecka czy guwernantka?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ryszard
2019-12-12, 15:45
Zawody jak widać są różnorodne i nazewnictwo rzadkie albo popularne. Dobrze jednak poznać co się za tym wszystkim kryje.
Sonia
2019-05-19, 15:01
Opiekunka do dziecka czy guwernantka? Artykuł przydatny. Opiekunka do dziecka jest potrzebna zazwyczaj, jak jest małe dziecko. nie musi posiadać wykształcenia. Z kolei guwernantka to nauczycielka domowa. Posiada wykształcenie i to nieraz wyższe. Myślę, że nic nie pomyliłam.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.