!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Jaką umowę podpisać z pracownikiem?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze

Jaką umowę podpisać z pracownikiem?
Już na etapie tworzenia ogłoszenia o pracę pracodawca może wskazać formę zatrudnienia. Z całą pewnością jednak w tej kwestii musi porozumieć się z wybranym przez siebie kandydatem, którego chce zatrudnić. Do wyboru, poza umową o pracę, są również umowy o dzieło i zlecenie.

Umowa z pracownikiem - jaką wybrać?

Wśród umów o pracę, które aktualnie są najpopularniejszą formą zatrudniania, należy wskazać na umowę na czas nieokreślony i określony, umowę na zastępstwo, umowę na czas wykonania określonej pracy oraz umowę na czas próbny. Wszystkie one zostały uregulowane przez ustawodawcę w Kodeksie pracy. Poza nimi pracodawca może też zaoferować pracownikowi jedną z umów cywilnoprawnych. Umowa o dzieło i zlecenie są aktualnie najpopularniejszymi umowami, które pozwalają przy tym na zoptymalizowanie kosztów pracy po stronie pracodawcy. To jednak, jaką umowę strony zdecydują się podpisać powinno zależeć przede wszystkim od zakresu obowiązków pracownika.

Na jaki czas podpisać umowę?

Z punktu widzenia pracowników umowa o pracę na czas nieokreślony jest najbardziej pożądana. Dzieje się tak dlatego, że wiąże ona strony w sposób najbardziej trwały. Ponadto, chroni ona osobę zatrudnioną w najpełniejszy sposób. Wynika z tego, że pracodawca, który będzie chciał ją rozwiązać musi liczyć się z koniecznością uzasadnienia swojej decyzji. Rozwiązanie takiej umowy może nastąpić przy tym przez porozumienie stron, wypowiedzenie i rozwiązanie bez wypowiedzenia.

W odróżnieniu od umowy na czas nieokreślony, umowa na czas określony jest zawierana przez zainteresowane strony na okres, który został przez nie ustalony. Choć przepisy nie wskazują przy tym, jak długo powinna ona trwać, w praktyce sądy przyjmują, że podpisanie umowy na czas dłuższy niż 5 lat jest traktowane jako podpisanie przez strony umowy o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo, aby chronić stronę słabszą (czyli pracownika), ustawodawca przewiduje, że podpisanie trzeciej takiej umowy jest równoznaczne z tym, że będzie ona traktowana jako umowa na czas nieokreślony.

Szczególnym rodzajem umowy terminowej jest przy tym umowa na czas wykonywania określonej pracy. Okres jej trwania będzie zawsze uzależniony od czasu, jakiego pracownik będzie potrzebował na wykonanie pracy, która została mu powierzona. Warto zauważyć, że z uwagi na jej charakter, nie powinna ona zostać rozwiązana przed wykonaniem zadań, chyba że strony dojdą do porozumienia w tym zakresie.

Umowa na zastępstwo i okres próbny

Aby uzupełnić chwilowe braki kadrowe, ustawodawca przewidział umowę na zastępstwo. Jest ona najczęściej wykorzystywana przez pracodawców w okresie sezonu letniego, chętnie sięgają po nią też podmioty, które zatrudniają młode mamy przebywające na urlopie macierzyńskim lub pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym. Kończy się ona zawsze w momencie, w którym pracownik nieobecny powraca do pracy.

Nieco inaczej jest w przypadku umów próbnych. Te ustawodawca przewidział po to, aby pracodawca mógł sprawdzić umiejętności i kompetencje pracownika i to zanim podpisze z nim umowę o pracę na czas nieokreślony. Warto przy tym wiedzieć, że umowa na czas próbny nie może być dłuższa niż 3 miesiące. To maksymalny okres, na jaki może zostać zawarta.

Umowa o dzieło i umowa zlecenia

Te umowy nie zostały uregulowane w Kodeksie pracy, ale Kodeksie cywilnym. Formalnie nie są one umowami o pracę, ale umowami o świadczenie usług. W przypadku umowy zlecenia pracownik zobowiązuje się do dokonania określonej czynności na rzecz pracodawcy. Z punktu widzenia przepisów trzeba pamiętać, że pracownik taki podlega ubezpieczeniom. Co więcej, niewłaściwe stosowanie umowy zlecenia (co jest bardzo częste) może doprowadzić do sytuacji, w której pracownik będzie dochodził uznania jej za umowę o pracę.

Nieco inaczej jest w przypadku umowy o dzieło. Przy takiej mówi się o przyjmującym zamówienie, który zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła. Tu ważny jest skutek, efekt działania, które podejmuje zleceniobiorca. Ponieważ strony, które zawierają taką umowę są zwolnione z konieczności opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w praktyce rzadko zdarza się, aby była ona podważana, zaś zleceniobiorcy dochodzili roszczeń o uznanie jej za umowę o pracę.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Podziel się

3 komentarze

Borsuk

Borsuk

Pracodawca liczy koszty ale także musi wiedzieć, że ludzi odpowiednio zmotywowani dobrą umową robią coś zwykle lepiej więc trzeba się zastanowić.
Gambler

Gambler

Wszystko zależy od tego jakie forma ma potrzeby oraz także czy taka propozycja jest dla drugiej odpowiednia. To nigdy nie jest takie do końca proste. Dobrze jednak znać swoją strategię jako pracodawca.
Azerro

Azerro

Umowa o pracę może być tymczasowa lub otwarta. Jest to praca w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin. Wszystko zależy od polityki firmy w tym zakresie. Tak to wygląda.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.