Praca dla studenta

Jaki student jest lepszy dla pracodawcy - dzienny czy zaoczny?

6 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 19 głosów

19 głosów

4 komentarze
Jaki student jest lepszy dla pracodawcy - dzienny czy zaoczny?
Studenci mogą wybrać pomiędzy dwoma trybami, w jakich pozyskują wiedzę - dziennym lub zaocznym. Studenci dzienni uczęszczają na zajęcia w tygodniu, natomiast studenci zaoczni w weekendy, a czasami również popołudniami. Z punktu widzenia pracodawcy istnieje sporo różnic pomiędzy osobami studiującymi w każdym z tych trybów. Student dzienny czy zaoczny - którego chętniej wybierają pracodawcy?

Czytaj także: Zatrudnienie studenta

Student dzienny a zaoczny - różnice

Obecnie studia wyższe odbywają się w dwóch trybach - dziennym bądź zaocznym. Studenci dzienni zdobywają wiedzę w czasie zajęć, które odbywają się w tygodniu roboczym. Najczęściej mają one miejsce w godzinach porannych, jednak w planie mogą też pojawić się godziny wieczorne. Co do zasady, studenci dzienni muszą być dyspozycyjni przez cały tydzień roboczy. Co istotne, nie płacą oni za możliwość nauki, w przeciwieństwie do studentów zaocznych. Ci ostatni zdobywają wiedzę w weekendy (znacznie rzadziej zajęcia odbywają się popołudniami, choć niektóre uczelnie wciąż praktykują takie rozwiązanie), jednak za semestr studiów muszą zapłacić około 2000-3000 zł. Różnice pomiędzy studiami dziennymi a zaocznymi widoczne są w programie nauczania. Student dzienny uczestniczy w większej liczbie zajęć niż student zaoczny. Nie zawsze jednak przekłada się to na wiedzę, jaką posiadają absolwenci. Studia dzienne i zaoczne trwają tyle samo - licencjat można zdobyć w 3 lata, natomiast dyplom magistra - w 2 lata. Z punktu widzenia pracodawcy istotną różnicą jest fakt, iż student zaoczny jest w stanie podjąć pracę w pełnym etacie, co nie zawsze jest możliwe w przypadku studentów dziennych.

Który student może mieć większe doświadczenie?

Pracodawcy zwykle zawracają uwagę nie tylko na poziom wykształcenia, lecz również na posiadane doświadczenie zawodowe. Pierwsza praca zwykle podejmowana jest przez osoby bez żadnej praktyki w konkretnej branży, niemniej z czasem kwestia ta zyskuje na znaczeniu. Statystyki pokazują, że większe doświadczenie mają studenci zaoczni. Wynika to z faktu, iż szybciej podejmują oni pierwszą pracę - najczęściej już na pierwszym roku studiów. Takie rozwiązanie zwykle jest niemożliwe w przypadku studentów dziennych, gdyż to właśnie w pierwszych latach biorą oni udział w zajęciach niemal każdego dnia. Pozostaje jedynie odbycie praktyki wakacyjnej, jednak nie jest ona dokładnie tym samym, co stała praca w pełnym etacie. Oczywiście, trudno tutaj o generalizację - są studenci zaoczni, którzy nie podejmują próby pozyskania zatrudnienia w zawodzie oraz studenci dzienni, którzy chętnie szukają pracy, chociażby na pół etatu. Pracodawcy często zwracają uwagę na to, czy student wcześniej podejmował jakiekolwiek próby pracy - w zawodzie lub nie. 

Szukasz pracy?
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Umiejętności miękkie studenta dziennego

Kompetencje miękkie obejmują zdolności interdyscyplinarne i personalne, dlatego często są one trudne do zmierzenia czy ocenienia. Umiejętności miękkie studenta dziennego to przede wszystkim:

 • komunikatywność - studenci biorą udział w licznych spotkaniach, debatach czy dyskusjach, na które często nie ma miejsca w czasie studiów zaocznych;
 • umiejętność pracy w zespole - wiele zadań podczas zajęć wykonuje się w grupie;
 • rozwiązywanie konfliktów - dotyczy zwłaszcza osób, które pełnią w grupie funkcje reprezentacyjne, negocjując na przykład z wykładowcami;
 • dobra organizacja pracy - połączenie studiów dziennych z zatrudnieniem stanowi duże wyzwanie;
 • gotowość do samorozwoju - studia dzienne dają duże możliwości, zwłaszcza w kontekście nauki języków obcych czy uczestnictwa w kursach;
 • dobre zarządzanie czasem - pracujący student dzienny nierzadko musi uczyć się wieczorami czy nawet nocami;
 • samodyscyplina - połączenie pracy i studiów dziennych wymaga sporego samozaparcia.

Warto mieć świadomość, że umiejętność studenta dziennego w dużej mierze zależą od kierunku, jaki dla siebie wybrał. Inaczej bowiem prowadzone są zajęcia na kierunku zarządzania (mają one charakter interdyscyplinarny), inaczej zaś na kierunku pielęgniarstwo (zdobywa się na nim ściśle określoną przepisami wiedzę).

Umiejętności miękkie studenta zaocznego

Jakie umiejętności miękkie mają studenci zaoczni? W oczach pracodawców student zaoczny to pracownik odporny na stres, który jest w stanie dać z siebie wszystko.  Warto zwrócić też uwagę na:

 • chęć rozwoju i zdobywania nowych kompetencji zawodowych - świadczy o tym chociażby fakt podjęcia nauki na studiach, za które należy płacić z własnej kieszeni;
 • dobre zarządzanie czasem i terminami - pogodzenie studiów zaocznych i pracy jest problematyczne w kontekście życia rodzinnego czy towarzyskiego;
 • dbałość o dobrą atmosferę w zespole - dotyczy to zwłaszcza osób pracujących w pełnym wymiarze godzin;
 • dobra komunikacja w zespole - jest istotna w kontekście zachowania prawidłowych relacji;
 • delegowanie zadań - odpowiedni podział ról pomaga łączyć pracę ze zdobywaniem wiedzy;
 • innowacyjność i otwartość na nowości;
 • dostosowanie się do zmiennych warunków.

Wnioski wyboru pomiędzy studentami

Student dzienny czy zaoczny - który z nich to wydajniejszy pracownik? Kto ma większą szansę na pozyskanie zatrudnienia? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe, gdyż wiele zależy od potrzeb konkretnego pracodawcy. Ten, który potrzebuje pracownika w pełnym wymiarze godzin, chętniej wybierze studenta zaocznego. Niemniej jednak często poszukiwane są osoby na pół etatu - w takim przypadku studenci dzienni mają sporą szansę na pracę, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość wykonywania obowiązków w zmiennych godzinach. Duże znaczenie ma tutaj praca zdalna, która dostępna jest również dla studentów dziennych. W kontekście tego, który student - dzienny czy zaoczny - posiada lepsze przygotowanie do tego, aby podjąć zatrudnienie, trudno dokonać jednoznacznej oceny. Ważna jest bowiem nie tylko wiedza teoretyczna, jaką dają studia, lecz również doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych czy dodatkowe kompetencje. Warto więc szukać ofert pracy, które skierowane będą do studentów, uczących się w konkretnym trybie. Pracodawcy coraz częściej umieszczają tego typu informację w ogłoszeniach.

Video

 

Podsumowanie:
 • Studenci dzienni i zaoczni różnią się pod względem liczby zajęć oraz kosztów, jednak cały proces nauki trwa tyle samo.
 • Statystyki pokazują, że studenci zaoczni najczęściej szybciej podejmują pierwszą pracę, co może wpłynąć na ich większe doświadczenie zawodowe niż w przypadku studentów dziennych.
 • Umiejętności miękkie, jakie rozwijają się u studentów dziennych i zaocznych, różnią się i zależą od warunków, w jakich odbywa się nauka.
 • Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który ze studentów to lepszy pracownik, ponieważ zależy to od potrzeb konkretnego pracodawcy i wymagań dla danej pozycji.

Najczęściej zadawane pytania

Czym różnią się studia dzienne od zaocznych?

Na studiach dziennych zajęcia odbywają się w tygodniu, natomiast na studiach zaocznych - w weekendy. Co do zasady, studenci zaoczni uczestniczą w mniejszej liczbie zajęć i dodatkowo muszą płacić za studia.

Których studentów chętniej wybierają pracodawcy - dziennych czy zaocznych?

Wybór, jakie dokona pracodawca, najczęściej zależy od jego potrzeb. W kontekście zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, najczęściej wybierani są studenci zaoczni, zaś w mniejszym wymiarze czasu pracy często zatrudnia się studentów dziennych.

Który student - dzienny czy zaoczny - ma większe kompetencje zawodowe?

Zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni, posiadają wiele kompetencji miękkich, cenionych przez pracodawców. Studenci dzienni zwykle lepiej organizują sobie obowiązki czy czas wolny, zaś zaoczni chętniej zdobywają nowe umiejętności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Gowin

Gowin

W mojej firmie potrzebujemy ludzi z doświadczeniem, więc wolałbym zatrudnić studentów zaocznych. Jednak zdaję sobie sprawę, że to indywidualna sprawa i każdy pracodawca ma swoje wymagania.
Koliksa

Koliksa

Dzięki temu artykułowi wybór pomiędzy studiami dziennymi a zaocznymi stał się dla mnie bardziej przemyślany. Teraz wiem, na co zwrócić uwagę i co może mieć decydujące znaczenie na rynku pracy.
agentka

agentka

Jako bezrobotna, uważam że studia zaoczne są dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą zdobyć wykształcenie i pracować. To pomaga pogodzić jedno z drugim.
przedszkolanka

przedszkolanka

Jako pracownik z wykształceniem dziennym uważam, że ten tryb nauki daje większe możliwości rozwoju umiejętności miękkich, tak ważnych na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka