Praca dla studenta

Organizowanie praktyk studenckich i zawodowych: przewodnik dla pracodawców

14 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 24 głosy

24 głosy

8 komentarzy
Organizowanie praktyk studenckich i zawodowych: przewodnik dla pracodawców
Poznaj korzyści i zasady organizacji praktyk studenckich i zawodowych. Dowiedz się, jak nawiązać współpracę z uczelnią, przygotować umowę i zrozumieć role praktykanta.

Jako pracodawca z pewnością doskonale wiesz, że obsadzając utworzone stanowiska pracy, zwracasz uwagę przede wszystkim na wykształcenie potencjalnych kandydatów, prawda. Dziś wykształcenie jest drugorzędną sprawą – liczą się przede wszystkim umiejętności. Sprawę z tego doskonale zdają sobie studenci, którzy bardzo często z własnej inicjatywy szukają praktyk. Może powinieneś pomyśleć o zorganizowaniu takich w swojej firmie. Korzyści jest wiele.

Nawiąż współpracę z uczelnią

Jesteś zainteresowany zorganizowaniem praktyk dla studentów w swojej firmie? Najprostszą drogą będzie nawiązanie współpracy z uniwersytetem lub szkołą wyższą. Jeżeli w kieszeni posiadasz dyplom ukończenia studiów, to z pewnością wiesz, że każdy student musi obowiązkowo odbyć praktyki. Nawiązując współpracę z uczelnią, a dokładniej nawet z konkretnych wydziałem czy kierunkiem, masz dostęp do studentów, którzy w przyszłości będą poszukiwać pracy w takich firmach, jak twoja.

Co może zrobić dla ciebie uczelnia? Większość ceni sobie współpracę z pracodawcami. Poza informowaniem studentów o możliwości odbycia obowiązkowych praktyk w twojej firmie, możesz mieć również szansę zaprezentować i promować swoją firmę na różnych spotkaniach poświęconych przedsiębiorczości.

Kwestie formalne – co musisz wiedzieć?

Na praktyki możesz przyjąć zarówno studenta, jak i osobę, która nie ukończyła 30. roku życia. Jeżeli na praktyki przyjmujesz:

 • Osobę posiadającą status studenta, która nie ukończyła 26 lat, to możesz podpisać z nią zlecenie. Gdy zawrzesz umowę, musisz wiedzieć, że nie jesteś zobowiązany odprowadzać za nią składek ZUS. Dlaczego? Gdyż może on korzystać z ubezpieczenia swoich rodziców.
 • Absolwenta, który nie ukończył 30. roku życia, to powinieneś zawrzeć umowę o praktykach. W zależności od kondycji finansowej twojej firmy, możesz zdecydować, czy praktyki będą płatne, czy też bezpłatne. Zdecydowałeś, że zachęcisz praktykanta do pracy, przyznając mu wynagrodzenie? Pamiętaj, że nie może być ono wyższe niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Szukasz pracy?

R&D Manager (Kleje do drewna)

Synthos S.A.

 • Oświęcim
Dodana

Stolarz meblowy

HOLZOFFICE

 • Dąbrowa Górnicza
Dodana

Płytkarz / Glazurnik – praca w Niemczech

In-Serv Team Sp. z o. o.

 • Niemcy
Dodana

Kelner do restauracji w hotelu 4*

PI MANAGEMENT SP. Z O.O

 • Kraków
Dodana

HR GENERALIST (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Żary
Dodana

Jak widzisz, przyjęcie studenta lub absolwenta na praktyki nie wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności, co powinno cię zachęcić do wykonania takiego kroku.

Jakie korzyści płyną ze zorganizowania praktyk?

Jako pracodawca powinieneś wiedzieć, jakie korzyści płyną z tego, że zorganizujesz w swojej firmie praktyki. Oto główne:

 • Możliwość zorientowania się w wiedzy osób kończących studia wyższe, co może być podstawą do opracowania m.in. kursów czy szkoleń dla nowych pracowników;
 • Możliwość zatrudnienia najlepszych – przyjmując cyklicznie praktykantów, najlepszym możesz zaproponować etat. Takie rozwiązanie wiąże się ze sporą oszczędnością czasu i pieniędzy – nie jest konieczne organizowanie rekrutacji;
 • Jeżeli twoja firma działa w branży, która szybko się rozwija, to dzięki praktykom będziesz na bieżąco ze zmianami;
 • Możliwość wykorzystania potencjału i energii młodych ludzi do rozwoju firmy.

Mając świadomość, jak zorganizować praktyki i jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania, możesz na bieżąco rozwijać firmę i ulepszać jej działanie.

Umowa o praktyki

Kiedy podejmujesz decyzję o zorganizowaniu praktyki w firmie, jednym z kluczowych elementów procesu jest sporządzenie umowy o praktyki. Jest to dokument formalizujący zasady współpracy między organizującym praktyczną naukę a praktykantem. W umowie powinny znaleźć się informacje takie jak czas trwania praktyki, obowiązki praktykanta, ale także Twoje, jako pracodawcy. Przykładowo, zobowiązany jesteś zapewnić warunki bezpiecznego odbywania praktyki zawodowej oraz wsparcie merytoryczne. Pamiętaj, że umowa o praktyki chroni obie strony i jest podstawą dla efektywnej i produktywnej współpracy.

Element Opis
Umowa o praktyki Dokument formalizujący zasady współpracy z praktykantem.
Wynagrodzenie za praktyki Kwestia do indywidualnego ustalenia, zależna od polityki firmy.
Praktykant w firmie Świeże spojrzenie, nowe pomysły, potencjalni przyszli pracownicy.
Podanie o praktyki Dokument formalizujący chęć studenta do rozpoczęcia praktyki.
Praktyki zawodowe Szansa na zdobycie doświadczenia dla studenta, możliwość znalezienia potencjalnych pracowników dla pracodawcy.

Wynagrodzenie za praktyki zawodowe

Jednym z najczęściej poruszanych tematów jest kwestia wynagrodzenia za praktyki zawodowe. Mogą być one zarówno płatne, jak i bezpłatne - to zależy od polityki firmy i jej możliwości finansowych. Praktyka płatna to dodatkowa motywacja dla studenta, jednak praktyka bezpłatna nie musi być mniej atrakcyjna, jeśli oferujesz wartościowe doświadczenia i możliwość rozwoju. Ważne jest, aby zawsze jasno komunikować warunki praktyk i wynagrodzenia na początku współpracy.

Praktykant w firmie

Praktykant to często osoba młoda, pełna zapału i chęci zdobycia doświadczenia. Praktykant w firmie to nie tylko dodatkowe ręce do pracy, ale też nowe, świeże spojrzenie na prowadzone przez Ciebie procesy i działania. Warto dostrzec w praktykantach potencjalnych przyszłych pracowników - ich entuzjazm i zapał do nauki mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Pamiętaj, że Twój sposób traktowania praktykantów ma ogromny wpływ na ich postrzeganie firmy - warto zainwestować w ich rozwój i dobre samopoczucie.

Pomyśl o zorganizowaniu praktyk w swojej firmie, jest to doskonały sposób na pozyskanie młodych, ambitnych talentów gotowych do nauki i pracy.

Podanie o praktyki studenckie

Jeżeli jesteś zainteresowany zorganizowaniem praktyk studenckich, warto wiedzieć, jakie są kroki, które musi podjąć student, aby do nich dołączyć. Jednym z nich jest przygotowanie i wysłanie podania o praktyki studenckie. Jest to dokument, który formalizuje chęć studenta do rozpoczęcia praktyki w danej firmie. Może to być też dla Ciebie pomocne narzędzie do przeprowadzenia wstępnej selekcji kandydatów na praktykantów.

Praktyki zawodowe

Praktyki zawodowe to nie tylko obowiązek nałożony na studentów przez uczelnie, ale przede wszystkim szansa na zdobycie cennego doświadczenia i rozwoju umiejętności praktycznych. Dla pracodawców, takich jak Ty, jest to okazja do wspierania młodych talentów i szansa na znalezienie potencjalnych pracowników. Właśnie dlatego, praktyki zawodowe organizowane są coraz częściej i stają się integralną częścią funkcjonowania wielu firm. Pamiętaj, że jako organizator praktyk, masz nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim wielką szansę na korzystanie z energii i entuzjazmu młodych ludzi.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest umowa o praktyki?

Umowa o praktyki to dokument formalizujący zasady współpracy między organizującym praktyczną naukę a praktykantem.

Czy praktyki zawodowe są płatne?

Praktyki zawodowe mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne - to zależy od polityki firmy i jej możliwości finansowych.

Kim jest praktykant w firmie?

Praktykant to często młoda osoba, chętna do zdobycia doświadczenia i nauki. W firmie to dodatkowe ręce do pracy i nowe, świeże spojrzenie na prowadzone procesy.

Co to jest podanie o praktyki studenckie?

Podanie o praktyki studenckie to dokument, który formalizuje chęć studenta do rozpoczęcia praktyki w danej firmie.

Jakie są korzyści z organizowania praktyk zawodowych?

Dla pracodawców, praktyki zawodowe to szansa na wspieranie młodych talentów i możliwość znalezienia potencjalnych pracowników.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Jakub Strykowski

Copywriter

Jestem copywriterem dla Aplikuj.pl. Pisze teksty na wiele tematów od kilku lat, pracowałem też w researchu.
Zawsze interesowało mnie prawo pracy i wszystko co związane z prowadzeniem firmy.

8 komentarzy

Kacper

Kacper

Strategia firmy może być oparta na tym by zatrudnić studentów. Organizacja praktyk mol żętemu sprostać.
Feliks

Feliks

Są różne programy gdzie pracodawca może takie coś zorganizować. Wiele się o tym słyszy, ale powiedzmy sobie teraz w czasach korony jest jeszcze gorzej niż było.
Młody

Młody

Praktyki są najczęściej adresowane do studentów ostatnich lat na uczelniach, którzy już posiadają pewną wiedzę w wybranej dziedzinie.
Katus

Katus

Coraz więcej pracodawców organizuje w swoim zakładzie praktyki i staże. Pragnie dzięki temu znaleźć w swoim zakładzie najlepszych praktykantów i stażystów. Pracodawca ma zysk z takich praktyk i stażów, ale odwrotnie też. Można się wiele nauczyć, zdobyć nowe umiejętności...
Tamara

Tamara

Zorganizuj praktyki w swojej firmie, zatrudnij najlepszych. Tak robią pracodawcy. Maja wtedy najlepszych pracowników.
praktykantka (studentka)

praktykantka (studentka)

Praktyki organizują pracodawcy i dla nich jest to czysty zysk. Z kolei młodzi ludzie dzięki takim praktykom, doświadczenie nabierają i niektórzy z nich są potem zatrudniani w zakładzie, w którym odbyli praktyki zazwyczaj niepłatne.
Monia2

Monia2

Takie praktyki pozwalają na to, by sprawdzić najlepsze osoby z danego pokolenia, które dzięki praktykom zostaną już wstępnie wdrożone w prace organizacji. To dobra opcja.
Pekla

Pekla

Najlepsze firmy organizują praktyki. W ten sposób mogą już wcześniej zastanowić się nad przyszłymi kandydatami i zaproponować im kiedyś staż czy zatrudnienie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka