Działalność gospodarcza

Czy metoda SMART pomoże Ci zdefiniować Twoje cele?

22 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Czy metoda SMART pomoże Ci zdefiniować Twoje cele?
Wyznaczanie celów to podstawa efektywnego życia zawodowego. Dzięki prawidłowemu formułowaniu dążeń i oczekiwań, możliwy jest nieustanny rozwój i poprawa wyników w efektywnym wykonywaniu powierzonych zadań. Cel powinien być precyzyjnie określonym stanem w przyszłości, do którego będzie można dążyć wykorzystując dostępne zasoby. Aby skutecznie zdefiniować swoje cele, warto nauczyć się korzystania z metody SMART.

Jakie informacje zdobędziesz poprzez przeczytanie poniższego artykułu?

 • czym tak naprawdę jest metoda SMART;
 • do czego służy ten sposób formułowania celów;
 • czy metoda SMART może być pomocna podczas wykonywania obowiązków zawodowych;
 • jakie są cele, według metody SMART;
 • czym jest metoda SMARTER.

Jeśli interesujesz się rozwojem zawodowym, koniecznie przeczytaj też artykuł mówiący o tym, dlaczego warto określać cele w swojej pracy. 

Czym jest metoda SMART?

Czym tak naprawdę jest metoda SMART? Jest to system formułowania celów, który służy zwiększeniu efektywności podejmowanych działań. 

Nazwa tej metody jest akronimem, który pochodzi od pięciu angielskich słów:

 1. Specific – konkretny;
 2. Motivational – mierzalny, motywujący;
 3. Attainable – możliwy do osiągnięcia;
 4. Relevant – dający widoczne rezultaty;
 5. Time-bound – możliwy do precyzyjnego określenia w czasie.

Terminy powyżej są głównym wyznacznikiem formułowania celów zgodnie z metodą SMART. Dzięki nim możliwe jest określenie realnych, możliwych do wykonania zadań, które przyczynią się do efektywnego wykorzystywania swoich kompetencji.

Video

Szukasz pracy?

Specjalistę ds. BHP

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 • Katowice
Dodana

Pracownik produkcji - Czeladź!

DSV Services Sp. z o.o.

 • Czeladź
Dodana

Zrywanie pieczarek

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Consultant Metalworking Industry

Alfleth Engineering

 • Katowice
 • 5 000-7 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji/Operator wózka widłowego

DSV Services Sp. z o.o.

 • Tomaszów Mazowiecki
 • 5 080-5 600 zł / mc
Dodana

Do czego służy metoda SMART?

Wyznaczanie celu metodą SMART ma za zadanie zwiększenie efektywności pracy, a także zmniejszenie ilości porażek związanych z porzucaniem określonych działań. Służy ona również do unikania podejmowania wyzwań, które są niemożliwe do zrealizowania w obecnej sytuacji, przy pomocy dostępnych narzędzi lub w wybranym terminie. Dzięki niej, możliwe jest zwiększenie satysfakcji ze swojej pracy i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypalenia zawodowego. 

Choć może wydawać się, że formułowanie celów zgodnie z założeniami metody SMART jest czasochłonne i wymagające, efekty z pewnością zrekompensują początkowy wysiłek.

W jaki sposób korzystać z pięciu wartości tego systemu, aby faktycznie skorzystać z zalet metody SMART?

 1. Cele powinny być skonkretyzowane. Niezbędne jest wykształcenie umiejętności definiowania wskaźników, które będą świadczyły o osiągnięciu docelowego stanu rzeczy. Nie należy mylić specyficzności celu ze zbyt szczegółowym opisem metody jego osiągnięcia. 
 2. Aby dany cel był możliwy do osiągnięcia, powinien być motywujący. Jeśli będzie zachęcał do podjęcia działań, wszystkie kroki niezbędne do jego osiągnięcia będą łatwiejsze do podjęcia. Dlatego właśnie, niezwykle ważne jest, aby wyznaczone do osiągnięcia stany rzeczy, były zgodne z wartościami reprezentowanymi przez siebie, firmę lub konkretnego pracownika, który jest odpowiedzialny za realizację zadania. Tylko wtedy będzie możliwy rozwój kompetencji pracowników danego przedsiębiorstwa, który wpłynie na poprawę pozycji całej firmy.
 3. Wszystkie formułowane cele, zgodnie z zasadą SMART, powinny być możliwe do osiągnięcia z wykorzystaniem dostępnych kompetencji i narzędzi. Pod uwagę należy wziąć pieniądze, wykształcenie i umiejętności pracowników, samoocenę osób zaangażowanych w danych projekt, dostępny czas, a nawet relacje w zespole. Warto też zwrócić uwagę na kompetencje miękkie i twarde członków grupy, której zlecono dane zadania.
 4. Wyznaczony cel musi być istotny z punktu widzenia osób zaangażowanych w jego osiągnięcie. Jeśli dany projekt zostanie uznany za zbędny, nieciekawy i niepotrzebny, niemożliwe będzie rzetelne i poprawne wykonanie zadań związanych z jego osiągnięciem.
 5. Ostatnim elementem, o którym należy pamiętać formułując cel zgodnie z metodą SMART, jest wyznaczenie deadline'u. Dzięki niemu, możliwe jest nie tylko zmotywowanie pracowników do terminowego wykonania zleconych zadań, ale również skuteczne monitorowanie prowadzonych prac. Terminowość to podstawa progresu w firmie.

Czy metoda SMART pomaga definiować cele?

Niezwykle efektywnym sposobem, na nieustanny rozwój zawodowy lub poprawę wyników w firmie, może być metoda SMART - cele formułowane zgodnie z jej założeniami są motywujące, a ich realizacja zwiększa poczucie satysfakcji. Już samo zapisanie celu sprawia, że prawdopodobieństwo jego osiągnięcia znacząco się zwiększa. 

Zdefiniowanie mierzalnego celu, który z pewnością zostanie skutecznie zrealizowany, jest trudne. Metoda SMART może przydać się w celu określenia swoich dążeń, jeśli nie zostały one jeszcze precyzyjnie sformułowane. Warto określić jaki efekt końcowy ma być osiągnięty, a następnie przeanalizować dany stan rzeczy pod kątem kryteriów specific, measurable, actionable, realistic, time lined.

Jakie są cele, według metody SMART?

Aby zrozumieć czym tak naprawdę jest metoda SMART – przykłady prawidłowo sformułowanych celów powinny zostać dogłębnie przeanalizowane. Jak krok po kroku należy zapisywać cele SMART?

Przede wszystkim, niezbędne jest określenie oczekiwanego stanu rzeczy. Może to być np. zrzucenie nadmiarowych kilogramów. I co dalej? Po pierwsze - konkretyzacja. Dobrym przykładem może być wyznaczenie konkretnej liczby kilogramów i przeformułowanie pierwotnego stwierdzenie na zdanie: "zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów". Następnie należy zastanowić się nad tym, czy jest to motywujące – czy chudnięcie jest zgodne z aktualnie wyznawanymi wartościami.

Cel ten powinien być możliwy do osiągnięcia przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi. Warto więc uwzględnić sposoby chudnięcia – „zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów przez ćwiczenia na siłowni (3 razy w tygodniu)”. Cel ten powinien być istotny. Warto odpowiedzieć więc na pytanie, czy faktycznie dieta redukcyjna jest ważna akurat w tym okresie życia. Ostatni element to deadline. Finalna forma celu brzmiałaby następująco: „Zrzucę 10 nadmiarowych kilogramów przez ćwiczenia na siłowni (3 razy w tygodniu). Cel chcę osiągnąć do końca tego roku kalendarzowego”.

Metoda SMARTER

Metoda SMARTER to system podobny do wyżej opisanej metody SMART. Dodatkowe litery symbolizują słowa: exciting - ekscytujący, recorded - zapisany. 

Cel, który jest ekscytujący, wzbudza emocje. Dzięki temu znacząco zwiększa się poziom motywacji do jego osiągnięcia. Z kolei zapisanie wyznaczonego celu na papierze czy w notatniku komputerowym, zwiększa prawdopodobieństwo realnego podjęcia działań. Uzupełnienie metodyki formułowania dążeń o te dwa kryteria sprawia, że dużo łatwiejsze i przyjemniejsze jest wykonywanie zadań przybliżających do osiągnięcia wyznaczonego celu.

Podsumowanie:
  • Metoda SMART to system formułowania celów, którego celem jest zwiększenie efektywności działań oraz zmniejszenie ilości porażek.
  • Cele formułowane zgodnie z metodą SMART są motywujące, a ich realizacja zwiększa poczucie satysfakcji.
  • Aby sformułować cel zgodnie z metodą SMART, należy konkretyzować, czy jest on motywujący, możliwy do osiągnięcia, istotny oraz określić deadline.
  • Metoda SMARTER to uzupełnienie metodyki formułowania celów o kryteria „exciting” (ekscytujący) oraz „recorded” (zapisany).

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest metoda SMART?

Metoda SMART to system formułowania celów. Służy zwiększeniu efektywności, a także uprawdopodabnia osiągnięcie oczekiwanego stanu rzeczy. System ten jest prosty i bardzo łatwo można zaadaptować go do swoich działań zawodowych.

Jakie zasady dotyczą formułowania celów zgodnie z metodą SMARTER?

SMARTER, podobnie jak SMART to system formułowania celów. Jego podstawowe zasady wywodzą się od następujących słów: specific, motivational, attainable, relevant, time-bound, exciting, recorded. Cele powinny być konkretne, motywujące, osiągalne, istotne, określone w czasie, ekscytujące i zapisane. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

janek

janek

Metoda SMART wydaje mi się bardzo przydatna, szczególnie że często zdarza mi się tracić motywację do pracy. Dzięki zastosowaniu tej metody mam jasno określone cele, które zwiększają moją efektywność i satysfakcję z wykonywanych zadań.
Zorro

Zorro

Nie wiedziałem, jak wiele korzyści może przynieść stosowanie metody SMART w pracy. Artykuł jest dla mnie bardzo wartościowy i na pewno zastosuję te wskazówki w swojej pracy.
baśka2000

baśka2000

Bardzo ciekawy artykuł. Metoda SMART może być naprawdę przydatna w określaniu celów zawodowych i ich realizacji. Na pewno skorzystam z tych wskazówek!
Atena

Atena

Dzięki temu artykułowi zrozumiałem, czym tak naprawdę jest metoda SMART i jakie korzyści może przynieść. Jestem pewien, że przyda mi się to w przyszłości.
Amelia

Amelia

Ten artykuł jest naprawdę ważny dla każdego pracodawcy. Zastosowanie metody SMART to klucz do sukcesu i polepszenia efektywności pracy pracowników.
Ikarius

Ikarius

Bardzo lubię korzystać z metody SMART, więc artykuł z pewnością jest dla mnie bardzo przydatny. Polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoją efektywność w pracy!
Arkadiusz j.

Arkadiusz j.

Bardzo przydatne wskazówki w artykule. Metoda SMART wydaje się być bardzo pomocna, szczególnie w określaniu celów zawodowych. Dziękuję za te cenne informacje!
Pani z Biblioteki

Pani z Biblioteki

Bardzo ważny artykuł dla każdego pracodawcy, szczególnie jeśli chodzi o efektywność pracy pracowników. Zdecydowanie polecam zastosowanie metody SMART w firmie.
Roll77

Roll77

Metoda SMART wydaje się być naprawdę pomocna w określaniu celów i ich realizacji. Na pewno skorzystam z tych wskazówek podczas poszukiwań pracy.
Oliwia

Oliwia

Bardzo ciekawy artykuł! Choć na razie nie jestem zatrudniona, to przeczytanie go z pewnością pomoże mi w określaniu swoich celów zawodowych.
technix

technix

Ciekawy artykuł! Metoda SMART wydaje się być bardzo przydatna w pracy, szczególnie jeśli chodzi o formułowanie celów. Z pewnością skorzystam z tych rad w swojej pracy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.