Rozwój zawodowy. Jak powinien przebiegać?

Rozwój zawodowy. Jak powinien przebiegać?
Niezależnie od miejsca zatrudnienia czy zawodu, który wykonujesz, powinieneś postawić na rozwój. Od tego zależy, czy odnajdziesz się na rynku pracy za kilka lat. Czy za rozwój zawodowy można uznać tylko zdobywanie doświadczenia? Co warto o nim wiedzieć?

O rozwoju zawodowym mówi się wiele. Niestety, nie wszyscy pracownicy pamiętają o tym, że znalezienie zatrudnienia i wykonywanie codziennych obowiązków nie jest wystarczające, by rzeczywiście się rozwijać. Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia za kilka lat, gdy sytuacja na rynku pracy ulegnie zmianie, to powinieneś wiedzieć, jak się rozwijać.

Co kryje się pod słowem „rozwój”? Słownik Języka Polskiego PWN podaje następującą definicję: „proces przechodzenia do stanów lub form bardziej złożonych lub pod pewnym względem doskonalszych”. Jeżeli chodzi o rozwój zawodowy, to mowa o rozwijaniu swoich kompetencji. Poza zdobywaniem wiedzy, ważne jest też skoncentrowanie się na pogłębianiu swoich umiejętności i utrwalaniu wypracowanych rozwiązań.


Wyznacz cele, do których będziesz dążył

Podstawową sprawą jest wyznaczenie celów, do których będziesz dążył. To zadanie wcale nie jest łatwe. Dlaczego? Wskazanie swojego celu wymaga przeanalizowania aktualnej sytuacji, wiąże się ze wskazaniem płaszczyzn, na których słabo sobie radzisz, które chcesz rozwijać. W ten sposób jednak planujesz, a to, jak wiadomo, zawsze jest klucz do sukcesu.

Wyznaczając cele, masz szansę zorganizować sobie czasu. To o tyle istotne, że połączenie życia zawodowego z prywatnym nie jest łatwe. Jeżeli w czasie wolnym od aktywności zawodowej masz się rozwijać, to pojawia się konflikt z życiem rodzinnym. Rozplanowując dokładnie drogę do celu, unikniesz frustracji często pojawiającej się wówczas, gdy nie jesteś w stanie pogodzić wszystkich zobowiązań.


Ucz się nieustannie

Dobra praca to za mało, by się rozwijać. Chcesz być najlepszy? Czas zapisać się na studia podyplomowe, kurs językowy lub inne zajęcia, które sprawią, że będzie się rozwijał. Pamiętaj przy tym, że rozwijać mogą cię każde zajęcia, na jakie się zdecydujesz – niekoniecznie muszą one być związane z aktualnie wykonywanym zawodem.

Jeżeli pracujesz w finansach, to – zamiast zgłębiać tę dziedzinę po godzinach – możesz wybrać choćby kurs językowy. Rozwiązanie to jest praktyczne i jednocześnie pozwoli ci rozwijać się na innej płaszczyźnie niż ta, którą już gruntownie poznałeś. Pamiętaj też, by wiedzę zdobywać od specjalistów, osób, które są od ciebie lepsze.


Rozwijaj swoje umiejętności lub zainteresowania

Karate? Łyżwiarstwo? Robótki ręczne? Znajdź dziedzinę, która cię interesuje i nieustannie pogłębiaj swoje umiejętności. W ten sposób również się rozwijasz – masz hobby. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż siedzenie po godzinach pracy przed telewizorem.

Decydując się na hobby, również powinieneś wziąć pod uwagę czas, jaki będziesz musiał poświecić na jego rozwój. Uprawianie sportu wymaga systematyczności – tylko wówczas zauważysz postępy. To jednak kolejna lekcja – w ten sposób możesz nauczyć się zarządzać swoim czasem. Dziś jest to szczególnie cenna umiejętność.

Oceń ten wpis
Rozwój zawodowy. Jak powinien przebiegać?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

myślicielka
2019-12-05, 09:00
Rozwój zawodowy należy zacząć od początku pójścia do szkoły. Z początku powinni w tym pomóc nie tylko nauczyciele, ale i rodzice. Wybór szkoły odpowiedniej po szkole podstawowej, potem po liceum lub technikum- to klucz sukcesu w znalezieniu fajnej pracy. Pracując powinno stale się "rozwijać". Uczęszczać na kursy, szkolenia... a może zaocznie pójść na studia podyplomowe.
laborantka
2019-05-24, 12:41
Rozwój zawodowy zaczyna się już od wyboru właściwej szkoły. Postęp technologiczny przebiega gwałtownie. Każdy faktycznie pracownik musi się stale dokształcać. Powinien korzystać ze szkoleń, kursów.
Mateusz
2019-05-07, 12:04
Potrzeba szkoleń i wsparcia pracowników nie kończy się wraz z powrotem do pracy. W rzeczywistości wymagane jest ciągłe wsparcie. Firmy kształcące pracowników są bardzo korzystne.
Bankier
2019-04-16, 19:35
Szkolenie wideo to analiza zapisu wideo ćwiczeń praktycznych. Uczestnicy procesu uczenia się mogą przyjrzeć się swoim działaniom i zachowaniom. Pomaga dostosować indywidualny styl zachowań biznesowych.
gość
2019-04-05, 14:29
Rozwój zawodowy i nakreślenie ścieżki kariery głównie realizuje się samemu osobiście lub firma wyznacza takie punkty, gdzie pracownicy wiedzą co mają robić by się rozwijać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.